PavelZ píše:
Dovolím si vložit odkaz na web Břetislava Nového, kde je na toto téma článek:
http://www.dedekkorenar.cz/clanky/o-zdr ... -vode.htmlCo si kdo myslíte o názoru B.Nového cituji z uvedeného odkazu:
"...Voda má mnoho podob. I ta tekutá. Molekuly vody tvoří kompaktní shluky o počtu molekul n. Je-li n řádově v jednotkách, jedná se o plyn. Je-li n v desítkách, jedná se o teplou až horkou vodu s vysokou rozpustností. Maximální rozpustnost horké vody je dána malými shluky molekul vody, mezi kterými je mnoho mezer, kam se vejdou velká množství iontů solí a rozpustných látek. Podobně i voda teplejší nebo voda, která přešla varem.
Voda studená z kohoutku, ze studní a podobných zdrojů má n o velikosti stovek a její schopnost rozpouštět je výrazně menší. Ovšem voda tající ze sněhu a ledu má n velikosti tisíců a více a její schopnost něco rozpouštět je minimální. Prostě se mezi tak obrovské shluky molekul vody již nic dalšího v podstatě nevejde. Proto je taková voda velice čistá a blíží se čistotou vodě destilované.
Destilovaná voda má však n velice malé a její rozpustnost je značná. Pakliže se chcete zbavovat svých usazených solí v buňkách a napijete se destilované vody, tak budete ředit ionty sodíku v mimobuněčném prostoru a po vstřebání této vody do buňky i ionty draslíku z vnitřní strany buněčné stěny. To změní vlastnosti buněčných stěn, což způsobí, že buňky sají nepřiměřeně vodu a přestanou v lepším případě fungovat a v horším odumřou. Pít destilovanou vodu může znamenat značné poškození organizmu. Tím sice odporuji teorii některých autorů, ale je to prostý fyzikální fakt."
(Buňky se ocitnou v hypotonickým prostředí, přehltěj se vodou, poškoděj se a odumírají.Pije-li hladovějící člověk destilovanou vodu (tj. chemicky čistou, bez
solí) – dojde vlivem osmózy k nabobtnání buněk a jejich prasknutí – koncentrace solí uvnitř buňky je totiž vyšší, než v okolí)
-----------------
Vím že by většina lidí z
http://www.pust.cz a asi i pan Jarda nesouhlasili s tvrzením že může poškodit zdraví destilovaná voda(a potažmo by nejspíš B.Nový to podobné tvrdil i o vodě z RO-osmózy (?).....
...přesto je to k zamyšlení a diskusi....
Je biologický fakt, že buňky se denně obnovují a za cca 6 let, pokud vím, jsme komplet jiná bytost co se týká obnovy buněk....
Je to tedy asi i otázka jak často si dopřát očistnou kůru postního dne(dnů) s destilkou nebo RO....Dále jak doplňovat dostatečně draslík(což pan Jarda řeší dostatečně...)
Zajímavá je pasáž Úvodu do toxikologie:
http://naturstuff.sweb.cz/toxdir/zaklady.htmlJedem rozumíme takovou látku, která po vniknutí do těla v malém množství (několika mikrogramů až nejvýše desítek gramů) vyvolá po vstřebání chorobné změny, které mohou vést až k zániku organismu.
Toto vymezení pojmu jed je nutné, protože jinak by jedem mohla být téměř každá látka, což je samozřejmě nesmysl. Jedem není ani horká voda, která poškodí organismus místně svou teplotou, ani louh, který poškodí organismus místně chemicky. Nicméně látky, působící místně chemicky přesto někdy řadíme do jedů v širším slova smyslu.
Jedem však není ani destilovaná voda nebo kuchyňská sůl, které sice mohou způsobit smrt (rozhodí metabolismus iontů), ale k tomuto účinku je třeba požít značného množství.Vše je tedy nejspíš o vhodném dávkování...každý jed může být lékem , stejně jako každý lék se může stát jedem - záleží pouze na množství a dávkování
Ještě mne zaujalo:
http://aquantri.com/ldd/libdef_134_cz.html" Tisíce přístrojů na výrobu vody s nízkým obsahem TDS(zcela rozpustných pevných látek) jsou prodávány do amerických domácností po celá desetiletí. Žádné zprávy o vyčerpání minerálů nebo o zdravotních vlivech (rozuměj záporných) nejsou známy jako důsledek konzumace uvedené vody....vlastní kontrolní systém v lidském těle (homeostasie) reguluje minerály v tělních tekutinách a skladbu různých ionů z těla normálních zdravých individuí pijících vodu s vysokým nebo nízkým obsahem minerálů.
...mnoho příkladů z normálních životních situací, ve kterých se velká část populace nachází a je v nich opakovaně zásobována vodou s nízkým obsahem TDS ukázalo, že se neprojevily žádné neobvyklé nebo nežádoucí (nezdravé) účinky. A tedy tyto příklady nám dávají jistotu, že konzumace takové vody je pro lidi zcela bezpečná.
...V Montrealu byla provedena srovnávací studie porovnávající gastrointestinální změny u dvou skupin. Jedna skupina konzumovala vodu ošetřenou reverzní osmózou. Skupina konzumující vodu z vodovodního řádu měla vyšší výskyt infekce GI (zažívajícího traktu). Ačkoliv žádná z těchto zkušeností nemůže být považována za konečný a nezvratný fakt, neexistuje žádný poznatek o vyluhování minerálů z lidského organismu, což je hlavním tématem této zprávy.
...Armáda USA používá reverzní osmózní jednotky k získávání pitné vody pro své vojáky ve službě. Vedení armády se nedomnívá, že by voda s nízkým obsahem TDS byla jakýmkoliv problémem. A navíc - armáda nemá stanovený žádný minimální standard.
Americké válečné námořnictvo používá destilovanou mořskou vodu přibližně 40 let. Jedná se o vodu s méně než 3 mg/l TDS. Používání této vody po celé měsíce je všeobecně známo u ponorkového loďstva. Žádné zdravotní problémy nebyly Válečným námořnictvem hlášeny. Válečné námořnictvo se proto domnívá, že voda s nízkým obsahem TDS je zcela pro pití bezpečná.
...Soli a minerály nejsou vylouhovány z lidského těla - jsou přednostně zadržovány nebo vyměšovány, a to podle přílišného přebytku nebo naopak úbytku v lidském těle - tj. ve vodě nebo v soli nebo v obou těchto složkách. Krátce - lidské tělo není nějaké vedení nebo měděná trubka, jíž dochází k jakémusi vyluhování v přítomnosti čištěné vody. Dodatek č. VIII. ve výzkumné zprávě WHO je v tomto ohledu velice zavádějící. Také si myslím, že je naprosto neuvěřitelné vnucovat někomu názor, že nebudou-li prováděny abnormální pokusy s vodním zatížením organismu, způsobí konzumace demineralizované vody deformování buněk sliznice v GI traktu. Mimochodem, v normálním lidském provozu organismu je takováto voda vždy doprovázena pitím kapalin s jinými prvky - jako například káva, čaj, ovocné šťávy, nealkoholické nápoje atd., které vlastně zvyšují konzumaci (upřednostňují) TDS."
Zajímavý krátký článek o destilce:
Lidské buňky mají uvnitř jisté vyvážené prostředí, buněčný obal je polopropustný, čili propouští jen některé složky, v našem případě vodu. Pokud je taková buňka obklopena čistým rozpouštědlem, dochází k difuzi, pronikání molekul do hustějšího prostředí, "voda se snaží naředit obsah buňky". Čím víc vody je uvnitř, tím je buňka napnutější, má větší vnitřní tlak. No a když to pokračuje, může také prasknout. Některé studie u demineralizované vody skutečně ukázaly změny na žaludeční sliznici, jiné je nepotvrdily, každopádně hlavní rizika jsou jiná - příjem takové vody naruší vnitřní rovnováhu organismu, zvýší se vylučování moči, receptory signalizují nedostatečný osmotický tlak vně buněk, což vede k uvolnění sodíku do krve, více vody může přejít do krevní plazmy atd...., zkrátka celé vnitřní prostředí se rozhází a začne ztrácet potřebné ionty. Může dojít i k vážnému akutnímu postižení, které má formu hyponatremického šoku až deliria. Může k němu dojít např. při velké fyzické námaze vypitím několika litrů vody o nižší mineralizaci. Dlouhodobě by se výrazně snížil příjem vápníku a hořčíku, negativní dopady se ukázaly i u vody s mineralizací mezi 50-75 mg/l a proto se stanovilo 100 mg/l minimum pro pitnou vodu (z vodovodu).
http://aquantri.com/ldd/libdef_036_cz.htmlK reversní osmóze:
http://aquantri.com/ldd/libdef_127_cz.htmlNa druhé straně někteří poukazují i na poškození jater pitím destilky:
http://www.kch.tul.cz/filebrowser/download/844252Aureolus Philippus Bombastus von
Hohenheim = PARACELSUS
„ POUZE DÁVKA ROZHODNE,
JE-LI LÁTKA JEDEM“