neti píše:
Btw. pasterizácia (kyselá kapusta, kefír, bryndza, pivo, jogurkty ...) je potrebná, aby to nevybuchlo v obchode a aby to malo vždy rovnakú a predvídateľnú chuť. Preto sa napr. jogurtová kultúra používa iba jeden krát (je možné ju použiť aj 20 krát, potom zoslabne). Zákazník je dnes rozmaznaný. Jablká sa leštia, s drobnými vadami sa vyhadzujú ap. Kto fermentuje (čokoľvek) veľmi dobre vie, že proces fermentácie je alchýmia. A výsledná chuť je vždy iná. To napr. v mojom prípade je plus, keďže sa "nenudím" rovnakými chuťami. Minulý rok mi napr. červená repa mixovaná s trochou červenou kapustou skvasila tak trochu do alkoholu - btw. skvelá príloha k mäsu a najlepší zdroj betaínu!
A ešte jedna vec. Jedna pani sa raz na fb sťažovala, že mlieko z obchodu je mŕtve a spomínala na plnotučné mlieko z detstva. A nevedela pochopiť, že cieľom pasterizácie je práve to, aby aby sa zničilo všetko živé. Anyway..
Lenže ak takéto "mŕtve" mlieko nechám sfermentovať zvieratkami v zrnách, tak dostanem "živý" produkt so všetkými benefitami z priložených článkov. Výsledný kefír samozrejme nezohrievam, ani nevarím."Celý rok si v obchodě žádnou uzeninu ani masný výrobek nekoupím, protože jsou fakt odporné, ale když si to naladím podle svého, tak to přeci nemůže dopadnout nijak špatně, no ne?"
https://www.zkvaseno.cz/salamiNeobhajuj je, dříve to také šlo, mít na pultě čerstvé rychloobrátkové zboží s kratší trvanlivostí. A na rovinu ti povím, že sterilované kysané zelí a termizovanou bryndzu nekupuji, ani z kvalitních fermentovaných surovin doma nedělám vařením mrtvé jídlo. Jsou tady hned za rohem dva průmyslové pivovary, takže mohu porovnávat, jeden pasterizuje a druhý díky filtraci ne, přičemž kvalita lahvového kolísá u obou, tak bych řekl, že je to buď sládkem (vařením) anebo prodejcem (vystavením na prodejně).
"Většinou je to podvod"
Jak říká, štve ho, že lidé, kteří účinkům brynzy věří, jsou vlastně podváděni. Proto se v roce 2005 zasadil o klinické testování účinků klasické brynzy na dobrovolnících z vědeckých a lékařských kruhů.
"Kardiologové se mi smáli. Říkali: Neblázni, uděláš si ostudu. Účinky je šokovaly. Prokázalo se, že pravidelná konzumace tradiční brynzy snižuje cholesterol, krevní tlak, protein, který signalizuje zánětlivé procesy atd. To tepelně ošetřená, dvakrát ohřívaná brynza, nedokáže, ani když se do ní mikroorganismy po tepelné úpravě přidávají."Mikrobiolog vytáhl do boje za tradiční brynzu, výrobci nejásají
https://zahranicni.hn.cz/c1-24109850-slovaci-nevedi-jestli-je-brynza-jako-brynza