Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je úte zář 17, 2024 8:42 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 58  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pon črc 02, 2012 11:27 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Jarda píše:
V tomto vedru je to opravdu problém, ale třeba za třeskutých mrazů vám ho pošta i zadarmo zmrazí, což v takovémto případě plně vyhovuje.

Nedavno jsem lisoval olej PITEBOU, tak jsem si take chtel overit tu informaci ohledne zhorknuti cerstve vylisovaneho oleje. Overovat jsem to na zbytku oleje po filtrovani, abych nekazil cisty olej. Olej jsem po vylisovani na 4 dny umistil do chladnicky, ne do mrazaku, pak jsem otestoval jeho chut, chut se nijak nezmenila, byla velice prijemna. Pak jsem ho z lednice vyndal a na 4 dny jsem ho nechal na teple mimo lednici. Ani po teto dobe jsem nezaznamenal zadnou zmenu chuti smerem k horke. I po tech 4 dnech v tom horku, ktere ted panovalo, mel olej podstatne lepsi chut nez olej, ktery jsem mel v zime koupeny z AgroEL. Tak nevim, jestli je ta horka chut opravdu dana kazenim oleje nebo spis spatne vycistenym lisovacim zarizenim. Tomu bych asi daval vetsi vinu na horke chuti oleje.
Ted uz je olej zase druhy den v chladnicce a pro jistotu jsem ho dnes dal jeste ochutnat dceri a olej ji take chutnal. Olej ma stale stejnou chut, jako kdyz vytekl z PITEBY. Pokud mam chut olejem k necemu prirovnat, tak mozna k chuti velice kvalitniho masla.
Jindro, co ty na to, nezkousel jsi to take?

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte črc 03, 2012 5:44 am 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
By som sa chcel spýtať, Niekde sa tu píše o lignanoch, že ich niekto pridáva po vylisování späť do oleja. Zatiaľ som nezistil k čomu sú, a ako sa vracajú do oleja, teda pre prípad ak by som si kúpil Pitebu. A či je veľký rozdiel v tom, z akého semena by som lisoval (z akej odrody) Agro-el lisuje zo žltého, Marianna na Sk má asi z hnedého, ona také aj predáva semeno.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte črc 03, 2012 10:49 am 
Offline

Registrován: úte kvě 22, 2012 2:15 pm
Příspěvky: 160
inzenyr píše:
...Nedavno jsem lisoval olej PITEBOU,...

Ahoj,
moja snaha získať ľan.olej a nabehnuť na užívanie či už samotného oleja tak aj patlaniny k dnešnému dňu žiaľ neúspešná.
navštívil som pár obchodov pre zdravú výživu, žiaľ všade sa to predáva v regáloch pri izbovej teplote. schválne som vo vedomí obetoval peniaze a jednu fľašku kúpil. výsledok boj jasný, fajnová horkastá rybacia kolomaž vhodná zrejme na natieranie plotov.

PITEBA je to, čo zrejme vyrieši tento problém. (110,80 euro pre eu, amerika to ma trosku lacnejšie čomu fakt nechápem, ale to nieje podstatne. našiel som aj inzerát http://dom.bazar.sk/4248927-lis-na-olej , tam stoji 86 euro + pošta v rámci SR, žeby mačka vo vreci ??

otázočky na inzenyra a ostatných.
- kúpili ste PITEBU priamo z toho Holandska?
- ako rýchlo vám to prišlo? ja len pevne verím že je to kvalitný a hlavne hutný materiál, ktorý čo-to vydrží a že nebude potrebné pomýšľať o reklamácii.
- koľko gramov semien potrebujem pre cca 250ml oleja ?
- ktoré a hlavne odkiaľ kupujete ľanové semenienko ?
- k tým lignanom by som tiež rád získal informáciu, ako s nimi naložiť, resp. ako ich využiť ?

ďakujem pekne, ostávam s pozdravom, dushan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte črc 03, 2012 4:29 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
dushan74 píše:
Ahoj,
moja snaha získať ľan.olej a nabehnuť na užívanie či už samotného oleja tak aj patlaniny k dnešnému dňu žiaľ neúspešná.
navštívil som pár obchodov pre zdravú výživu, žiaľ všade sa to predáva v regáloch pri izbovej teplote. schválne som vo vedomí obetoval peniaze a jednu fľašku kúpil. výsledok boj jasný, fajnová horkastá rybacia kolomaž vhodná zrejme na natieranie plotov.

PITEBA je to, čo zrejme vyrieši tento problém. (110,80 euro pre eu, amerika to ma trosku lacnejšie čomu fakt nechápem, ale to nieje podstatne. našiel som aj inzerát http://dom.bazar.sk/4248927-lis-na-olej , tam stoji 86 euro + pošta v rámci SR, žeby mačka vo vreci ??

otázočky na inzenyra a ostatných.
- kúpili ste PITEBU priamo z toho Holandska?
- ako rýchlo vám to prišlo? ja len pevne verím že je to kvalitný a hlavne hutný materiál, ktorý čo-to vydrží a že nebude potrebné pomýšľať o reklamácii.
- koľko gramov semien potrebujem pre cca 250ml oleja ?
- ktoré a hlavne odkiaľ kupujete ľanové semenienko ?
- k tým lignanom by som tiež rád získal informáciu, ako s nimi naložiť, resp. ako ich využiť ?

ďakujem pekne, ostávam s pozdravom, dushan

PITEBU jsem kupoval zde:
1/ http://www.kluboz.cz/kluboz/eshop/6-1-R ... ROBU-OLEJE
2/ Dodavka dlouho netrvala, ale presny cas si uz nepamatuji
3/ Zatim by mi to vychazelo na 250ml oleje 700g semena. OMEGA, dle Jindry, udajne dokaze na 250ml oleje ze 595g semena. Predpokladam, ze PITEBu vyladim tak, aby to dokazala take. Lampu na ohrev jsem vyradil jako prvni, nedrzela dobre teplotu a silene spini, a nahradil jsem ji fenem na vlasy, ten udrzuje teplotu do 40°C a hlavne nejsou vsude mastne saze. Zatim experimentuji s upravani koncovky, ktera neni pro lnene semeno dost dobre pouzitelna. Dalsim krokem bude elektricky pohon.
4/ Lnene semeno zatim kupuji zde:
http://www.cavallino.me/product/lnene-s ... -1-kg-193/
http://www.cavallino.me/product/lnene-s ... 20-kg-194/
Dodavatele spravne odrudy lneneho semena zatim hledame. Moc jich v CR neni a urodu maji dopredu zamluvenou.
Pokud by me nekdo dobry typ na pestitele tak ho rad vyuziji.
5/ Posledni odpoved necham na povolanejsich.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte črc 03, 2012 11:02 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 22, 2012 2:15 pm
Příspěvky: 160
inzenyr píše:
PITEBU jsem kupoval zde:
1/ http://www.kluboz.cz/kluboz/eshop/6-1-R ... ROBU-OLEJE
2/ Dodavka dlouho netrvala, ale presny cas si uz nepamatuji
3/ Zatim by mi to vychazelo na 250ml oleje 700g semena. OMEGA, dle Jindry, udajne dokaze na 250ml oleje ze 595g semena. Predpokladam, ze PITEBu vyladim tak, aby to dokazala take. Lampu na ohrev jsem vyradil jako prvni, nedrzela dobre teplotu a silene spini, a nahradil jsem ji fenem na vlasy, ten udrzuje teplotu do 40°C a hlavne nejsou vsude mastne saze. Zatim experimentuji s upravani koncovky, ktera neni pro lnene semeno dost dobre pouzitelna. Dalsim krokem bude elektricky pohon.
4/ Lnene semeno zatim kupuji zde:
http://www.cavallino.me/product/lnene-s ... -1-kg-193/
http://www.cavallino.me/product/lnene-s ... 20-kg-194/
Dodavatele spravne odrudy lneneho semena zatim hledame. Moc jich v CR neni a urodu maji dopredu zamluvenou.
Pokud by me nekdo dobry typ na pestitele tak ho rad vyuziji.
5/ Posledni odpoved necham na povolanejsich.

Inzenyr

tak vidím že tá PITEBA potrebuje predsa svoje úpravy. určite by sa výrobcovia chytali za hlavy ako si tento stroj dokážu ľudia vylepšiť. fén na vlasy, tak to je vážne šikovné.
- ako ste to mysleli s úpravou tej koncovky?
- má to v prípade mletia ľanu nejaké vážne problémy?

verím tomu že by sa dokázal vyrobiť konkurent PITEBY, ktorý by bol určite kvalitnejší a hlavne finančne výhodnejší. nepomýšľal ste ?
k tomu predajcovi CAVALLINO, nieje to predsa len rozdiel kupovať semeno pre kone a pre ľudí ???
ja so vyguglil predajbylin.sk, ľan siaty 1kg/5,04 e, čiže 250ml oleja by ma vyšlo cca 3,80 e. resp. 1 liter fajnového domáceho oleja v cene cca 15,- e , ak som teda dobré rátal ???
samozrejme nehľadiac na 110 euroví počiatočný kapitál za PITEBU, ktorá asi ešte potrebuje svoj čas aby ju šikovné ručičky ČechoSlovákov ešte patrične doladili prípadne nahradili, či ???

srdečné ďakujem, s priateľským pozdravom, dushan. \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 12:44 am 
Offline

Registrován: pon lis 21, 2011 7:44 am
Příspěvky: 84
Jo, jo, číst technické nápady Inženýra, to je radost a obdiv. \":D\"

(Ještě by sem mohl dát návod na výrobu vývěvy z vrtačky a hadičky z akvária či tak něco)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 12:59 am 
Offline

Registrován: pon lis 21, 2011 7:44 am
Příspěvky: 84
inzenyr píše:
Tak nevim, jestli je ta horka chut opravdu dana kazenim oleje nebo spis spatne vycistenym lisovacim zarizenim. Tomu bych asi daval vetsi vinu na horke chuti oleje.

Tak nerad bych působil škarohlídsky, ale možná je to nízkým obsahem kys. linolenové v semenu... zjistit u nás skutečnou odrůdu lnu v obchodě, pro to třeba asi jasnovideckých schopností. Na množení se přadný len u nás pěstuje minimálně, čili se semeno dováží. A kdo ví, pod jakými jmény odrůd se v zahraničí přadný len prodává a kolik má v sobě účinných látek... Snad bude brzo schválena odrůda Libra od Nickersonu, zatím k tomu ještě nedošlo, čili se neprodává. Od Nickersonu či jejich početných zástupců by to pak koupit šlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 4:01 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Zdenek20 píše:
Jo, jo, číst technické nápady Inženýra, to je radost a obdiv. \":D\"

(Ještě by sem mohl dát návod na výrobu vývěvy z vrtačky a hadičky z akvária či tak něco)

Po vyveve, ktera by se dala rozumne pouzit se musim podivat, o tom uplne prehled nemam.
Pouzivam profesionalni vyvevu.
Jako vyveva muze fungovat kazdy konpresor, i ten maly za 150,- Kc na husteni pneumatik na aute.
Vrtacka neni potreba.

Ale nejjednodussi vyvevu ma vetsina lidi doma.
Staci vzit starsi pumpicku na auto nebo kolo, otocit v ni pist a mate vyvevu.
Je treba ale jeste doplnit zpetny ventilek, staci i na dusi od kola, ale musi se namontovat obracene.
Kdysy jsme takto vyrabely pokusne zarovky a elektronky. \":-)\"

Jsou to jemom nahozene napady, jak bych na to sel ja, neni to hotove reseni.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 4:05 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Zdenek20 píše:
Tak nerad bych působil škarohlídsky, ale možná je to nízkým obsahem kys. linolenové v semenu... zjistit u nás skutečnou odrůdu lnu v obchodě, pro to třeba asi jasnovideckých schopností. Na množení se přadný len u nás pěstuje minimálně, čili se semeno dováží. A kdo ví, pod jakými jmény odrůd se v zahraničí přadný len prodává a kolik má v sobě účinných látek... Snad bude brzo schválena odrůda Libra od Nickersonu, zatím k tomu ještě nedošlo, čili se neprodává. Od Nickersonu či jejich početných zástupců by to pak koupit šlo.

Vase myslenka by sla overit tak, ze se koupi lnene seminko z Agro EL a vylisuje se olej v PITEBE. Bohuzel je malo casu, chtelo by to vic spolupracovniku, aby se ukoly mohli rozdelit mezi vic lidi.
Zatim jsem byl rad, ze jsem podal alespon nejake informace.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 7:37 pm 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
inzenyr píše:
Bohuzel je malo casu, chtelo by to vic spolupracovniku, aby se ukoly mohli rozdelit mezi vic lidi.
Zatim jsem byl rad, ze jsem podal alespon nejake informace.
Inzenyr

Keby sme boli všetci niekde blízko seba to by sa dalo spolupracovať.
To olej uzatvárate v akých fľašiach keď urobíte podtlak? Nejaké foto?

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 8:28 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Deane píše:
Keby sme boli všetci niekde blízko seba to by sa dalo spolupracovať.
To olej uzatvárate v akých fľašiach keď urobíte podtlak? Nejaké foto?

Foto uz asi nedam, driv mi dvorniho fotografa delala dcera, ted uz se odstehovala.
Takze rychly popis:

Vezmu zavarovaci sklenice, naleju do nich olej, nasadim vicko a zajistim ho aby drzelo.
Sklenice vlozim do stareho papinaku, pres ploche gumove tesneni uzavru polykarbonatovou desko, aby bylo videt dovnitr a kompresorem odsaju vzduch.
Vicka se trochu nadzvednou, odsaje se ze sklenic vzduch, kompresor vypnu a do papinaku zase napustim rychle vzduch.
Vicka se prisaji ke sklenicim a je hotovo.

Funguje to stejne jako vakuovace, ktere by na to sly take pouzit. Pokud delaji sklenice s uzavery pro vakuovani.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 9:09 pm 
Offline

Registrován: pon lis 21, 2011 7:44 am
Příspěvky: 84
inzenyr píše:
Ale nejjednodussi vyvevu ma vetsina lidi doma. Staci vzit starsi pumpicku na auto nebo kolo, otocit v ni pist a mate vyvevu.

Aha, díky \":)\". Nu vida, jak se hodí ten bordel u mě v garáži.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 9:27 pm 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Tak to je celkom snadné. Dík za super radu.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 11:19 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 22, 2012 2:15 pm
Příspěvky: 160
je fakt potrebné ten olej ešte podtlakovať teda odvzdušniť ? nestačí uzavriet do pet flaše naliať až po hrdlo a hodiť do mrazáku ?????


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř črc 04, 2012 11:46 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
dushan74 píše:
je fakt potrebné ten olej ešte podtlakovať teda odvzdušniť ? nestačí uzavriet do pet flaše naliať až po hrdlo a hodiť do mrazáku ?????

Ano, staci olej ulozit do mrazaku. Tim se silne zpomali az zastavi oxydace.

Ja olej ale podtakuji proto, aby se do mrazaku hned ukladat nemusel. V tom je ta pointa. Pokud se olej vylisuje, tak v sobe obsahuje dost rozpusteneho vzduchu. Pokud ho daji pod ochrannou atmosferu, tak porad obsahuje dost vzduchu. I ta lahev naplnena po hrdlo obsahuje v sobe dost rozpusteneho vzduchu.
Pokud olej vakuuji, tak nejdrive dost peni, jak se z nej uvolnuje vzduch. Teprve potom sklenici zavickuji a odsaji zbytek vzduchu, pak uz nema v zadne pripade sanci oxydovat, i kdybych ho varil, protoze v lahvi zadny kyslik neni.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 58  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz