Ates píše:
Mám dlouhé roky chronickou kandidózu a jsem nucen setrvávat na nízkosacharidové dietě, abych plíseň udržel pod kontrolou. Pokud chci na nízkosacharidové dietě přijmout aspoň minimum kalorií, musím denně sníst aspoň 130 až 150 gramů tuku ( převážně olivový olej, máslo a syrové žloutky). Mám pak hodně omega 6 a musím ji vyvážit pomocí omega 3 do správného poměru (1:1 až 3:1). Doplňky stravy typu rybí tuk jsou však často výrobním procesem zoxidované. Samotné ryby jsou plné olova. Přitom rybí tuk EPA/DHA nelze plně nahradit rostlinnou ALA, jak si mnozí myslí. ALA se přemění na EPA/DHA jen velmi omezeně (5 procent), takže tudy cesta nevede.
Obsah omega 6 v rôznych potravinách:
http://180degreehealth.com/2010/02/omeg ... mmon-foodsAk by som bola osobne nútená prejsť na nízkosacharidovú diétu, tak určite by som ako zdroj tukov zvolila panenský kokosový tuk (protikandidové účinky, mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré vie telo využiť ako zdroj energie, ľahko sa metabolizujú, obsahuje ich aj maslo), kvalitné maslo, surové žltky (výborný zdroj cholínu), ten olivový olej v miernom množstve, stále obsahuje asi 10% omega 6, zdroj omega 6 len vo forme semien a orechov v rozumnom množstve + semená ľanu, chia, konopné ako rastlinný zdroj omega 3 a ako zdroj omega 3 EPA/DHA rybí tuk alebo olej z rias (dostupný, surový a nekontaminovaný), tie sú čiastočne aj v tom kvalitnom masle, žĺtkach, zelenej listovej zelenine.
Ale kvalitný rybí tuk je superlatívny oproti oleju z rias, len tu je zase dilema ohľadom čistoty a spracovania rybieho tuku - čo samozrejme výrobcovia rybieho oleja nikde nepíšu.
Ak by som mala zvoliť medzi tukmi s prevažne omega-6 (rastlinné oleje) a živočíšnymi saturovanými tukmi, rozhodne volím tie živočíšne saturované, oni totižto aj tak obsahujú dostatočné množstvo omega-6. A čím kvalitnejšia strava zvieraťa, tým viac je to v prospech omega 3, aj keď na druhej strane, vyzdvihovaný obsah omega 3 je stále veľmi malý aj v mäse voľne pasúcich sa zvierat (tam majú význam skôr iné zložky ako CLA) a hlavný zdroj sú tie ryby.
http://www.foodgraphs.net/food/grassfed.htmlPretože drtivá väčšina zdravotných problémov súvisí práve s nadbytočným príjmom omega 6 a nie saturovaných tukov v rozumnej miere. A čím viac prijímam omega 6 rastlinných olejov, tým väčšie problémy má telo s premenou ALA na EPA/DHA.
http://chriskresser.com/how-too-much-om ... ng-us-sickVýborná štúdia o omega 3 vs. omega 6:
http://ajcn.nutrition.org/content/71/1/ ... e8b7c31643