Hladiny hephaestinu (skrze enterocyty klků ve střevě) a ceruroplasminu (hlavní transportní protein mědi v krvi), jakožto katalyzátorů oxidace (Fe2+ na Fe3+) nutné k vstřebání a přesunu železa za pomoci transferinu až do tkání a zásob (ferritin), budou pro boj mezi člověkem a vetřelcem zřejmě klíčové, což je vedle štítné žlázy a minerálních deficitů také jedno z možných vysvětlení. Navíc měď využívá náš imunitní systém (makrofágy) jako antimikrobiální činidlo. Určitě není náhoda, že odlišné hladiny ceruroplasminu (potažmo mědi a dopaminu) jsou spojeny s různými chorobami a depozity železa, hliníku a rtuti. Ceruroplasmin tedy odráží přítomnost infekce, nicméně parazité nejenomže zvládají odtok mědi, aby nebyli tak snadno otráveni, ale dokonce se naučili jak zabránit vstřebávání mědi, tak neutralizovat její přítomnost. Breberkám se daří prolomit obranu, protože v důsledku nedostatku vitamínů, minerálů a stopových prvků nefunguje správně štítná žláza a když nakažené či intoxikované tělo začne vlivem chronického stresu (vyčerpání nadledvinek) v rámci poslední linie obrany uzavírat kohoutky a vypínat tvorbu HCL, tak jsou na obzoru další zoonózy.
http://jdem.cz/ffc4e5 https://en.wikipedia.org/wiki/Hephaestinhttps://med.libretexts.org/Bookshelves/Nutrition/Book%3A_Intermediate_Nutrition_(Lindshield)/12%3A_Blood%2C_Bones%2C_and_Teeth_Micronutrients/12.7%3A_Iron/12.7B%3A_Iron_Transport_and_StorageMoving Fe2+ from ferritin ion channels to catalytic OH centers depends on conserved protein cage carboxylates
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4050572/Ferric cation
https://www.drugbank.ca/drugs/DB13949Ceruloplasmin expression by human peripheral blood lymphocytes: a new link between immunity and iron metabolism.
Ceruloplasmin in Parkinson's disease and the nonmotor symptoms
https://www.researchgate.net/publication/324999190_Ceruloplasmin_in_Parkinson's_disease_and_the_nonmotor_symptoms