[quote="Alopat":2l33b30q]Enzym fytáza samozřejmě pracuje i během kvašení, což znamená, že lze získat více inositolu a alkalických minerálů, ale na to by stačilo i obyčejné vlhko a teplo. Nevěřím tomu, že by semeno nevzešlo v neutrální půdě a zrovna tak nevěřím tomu, že oves nemá fytázu - spíše se hovoří o tom, že jí má několikanásobně méně než žito. Nicméně souhlasím, že uváděné Ph může působit jako katalyzátor a nemám nic ani proti kombinaci ovsa a pohanky. Za ideálnější zdroj sacharidů a vlákniny však stále považuji celozrnný žitný kváskový chléb - no nechť to Semtamtupridem zkusí a poté uvidíme, následně vařenou máčenou rýži natural, brambory vařené vcelku, na loupačku v pařáku nebo na kostky na páře a někdo tady jí syrové brambory a ovocné saláty. Ještě jsem neochutnal pohankovou a ovesnou kaši, tolik asi k těm zdravějším cukrům, které mě napadají. Beta-glukany bych v luštěninách nehledal.[/quote:2l33b30q]
Nie, iba behom kvasenia, enzymi maju svoje urcite pH, ktore ich privedie k cinnosti, a pri inych podmienkach uz nepracuju, teda su deaktivovane. Pri kliceni, prebieha uplne iny proces, kedy sa tie ziviny stavaju dostupne, a nemusi ani klesnut pH. Preto to funguje aj v neutralnej pH, a dojde k poklesu fytickej kyseliny.
Demonstruje to tato tabulka, na ktorej vidiet, ze pri kliceni dochadza k redukcii fytickej kyseliny a to napriek tomu, ze ryza ziadnu fytazu neobsahuje (dokaz uvediem nizsie)
https://www.kitchenstewardship.com/phyt ... mentation/Dalej aktivitu fytazy demonstruje tato tabulka: (mozes si pozriet, ze ryza ma minimalne hodnoty)
https://www.kitchenstewardship.com/germ ... ns-wisdom/Ako vidis, vitazi na plnej ciare raz. Este ako tak vysoke hodnoty maju pesnica, spalda, jacmen a pohanka. Zvysok vykazuje minimalne hodnoty, teda zanedbatelne. To preto, ze tam dokopy ziadna fytaza nieje. Teda mnoztvo fytazy je tak zanedbatelne, ze aj ked dosiahnes idealne pH, dojde len k malemu odburaniu pri kvaseni. Klicenie ale odbura znacnu cast fytickej kyseliny aj tak (ako vidno aj z prvej aj z druhej tabulky... z toho vidno, ze pri kliceni prebiehaju ine procesy, ktore ju odburavaju.
Co sa tyka toho, ze fytaza pracuje aj pri inych Ph, mozes pozriet tento graf, ze nie