Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pon zář 16, 2024 9:33 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 09, 2010 9:36 pm 
Offline

Registrován: ned kvě 09, 2010 9:26 pm
Příspěvky: 12
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaký máte názor na vaření v páře.
Zvláště mě zajímá otázka zachování enzymů.
Na zdejším fóru jsem četl že se enzymy začínají ničit při teplotách nad cca 50 stupňů.
Toto ničení nastává okamžitě, nebo postupně?
Tedy pokud budu v parním hrnci (teplota páry 100 stupňů) vařit jídlo 10 minut,
zůstanou zde ještě nějaké enzymy? Pokud ano, tak procentuálně kolik? (přibližně...)

Díky za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 09, 2010 9:47 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28368
Bydliště: Poděbrady
Paul píše:
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jaký máte názor na vaření v páře.
Zvláště mě zajímá otázka zachování enzymů.
Na zdejším fóru jsem četl že se enzymy začínají ničit při teplotách nad cca 50 stupňů.
Toto ničení nastává okamžitě, nebo postupně?
Tedy pokud budu v parním hrnci (teplota páry 100 stupňů) vařit jídlo 10 minut,
zůstanou zde ještě nějaké enzymy? Pokud ano, tak procentuálně kolik? (přibližně...)

Díky za odpověď

Nastává prakticky v momentě, kdy se teplota v daném místě dostane na tyto hodnoty, tedy mnohem dříve, než se potravina uvaří. Obávám se, že při této teplotě je skoro nemožné, aby se tam nějaké funkční enzymy zachovaly. Navíc tato zdánlivě šetrná příprava jídla má další velkou chybu na kráse a to je i změna využitelnosti minerálů, která se uvařením prakticky znemožní a potravina se stává na minerály chudá. Některé enzymy pro zajímavost své výborné vlastnosti ztratí již při 45 stupních a těch 50 stupňů je myšleno jako dost vysoká teplota.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 09, 2010 10:20 pm 
Offline

Registrován: ned kvě 09, 2010 9:26 pm
Příspěvky: 12
Vždycky jsem si myslel že vaření v páře je šetrnější než klasická úprava potravin. Výrobci argumentují vyšším množstvím zachovaných vitamínů a minerálů, ale už nic neříkají o jejich využitelnosti... O enzymech se už nehovoří vůbec \":-(\"

Existuje tedy nějaký šetrný způsob tepelné úpravy potravin který enzymy zachovává a minerály udržuje využitelné?
Například na stránkách Lifefood nabízí placky sušené do 40 stupňů. V čem si mohu takovéto jídlo připravit a jak dlouho to trvá? Na klasické sušičce ovoce? Tady by mě asi trochu odrazovala délka sušení...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: pon kvě 10, 2010 9:58 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28368
Bydliště: Poděbrady
Paul píše:
Vždycky jsem si myslel že vaření v páře je šetrnější než klasická úprava potravin. Výrobci argumentují vyšším množstvím zachovaných vitamínů a minerálů, ale už nic neříkají o jejich využitelnosti... O enzymech se už nehovoří vůbec \":-(\"

Existuje tedy nějaký šetrný způsob tepelné úpravy potravin který enzymy zachovává a minerály udržuje využitelné?
Například na stránkách Lifefood nabízí placky sušené do 40 stupňů. V čem si mohu takovéto jídlo připravit a jak dlouho to trvá? Na klasické sušičce ovoce? Tady by mě asi trochu odrazovala délka sušení...

Tak určitě šetrnější je, ale zásadní rozdíl v životně důležitých bodech se zde nekoná. Výrobci vždy argumentují tak, aby se jejich zboží prodalo a například u vakcín je ideální příklad upřednostnění mamonu před zdravím lidí. Jediný šetrný způsob vymyslela příroda, to je utrhnout a sežrat, vše co „zdokonalil“ člověk stojí za prd. Jedině to pomalé sušení a sám vlastním celkem slušnou sušičku, ale využívám ji okrajově, je to pro vytíženého člověka dost časově náročné a při té lumpárně s cenami energie i dost drahé. Bohužel zde nejsou tepelné podmínky jako v Africe, kde by si to člověk usušil venku a bez těch zlodějů z ČEZu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 16, 2010 1:40 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
to Jarda : Pán Jarda, zaujímalo by ma, čo všetko sa dá variť v pare. Strukoviny to rozhodne nebudú. Asi ani obilniny ( napr. ryža či jačmenné krúpy, nakoľko si teraz nemôžem dovoliť jedávať pšeno ani pohánku, lebo ma vysúšajú... nie som pre mňa vhodné, aspoň kým sa "nezavodním" dostatočne ), však ? Takže ostáva zelenina a mäso... či ešte niečo ?

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 16, 2010 2:07 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 486
Bydliště: Nové Město na Moravě
NOWOCAYN píše:
to Jarda : Pán Jarda, zaujímalo by ma, čo všetko sa dá variť v pare. Strukoviny to rozhodne nebudú. Asi ani obilniny ( napr. ryža či jačmenné krúpy, nakoľko si teraz nemôžem dovoliť jedávať pšeno ani pohánku, lebo ma vysúšajú... nie som pre mňa vhodné, aspoň kým sa "nezavodním" dostatočne ), však ? Takže ostáva zelenina a mäso... či ešte niečo ?
Teda nechci se Vás dotknout, Nowocayn, ale tahle otázka je dost "off topic", tj. dost mimo téma tohoto webu. Celý tento Jardův web je o přirozené stravě a o nevaření, tedy o neničení stravy tepelnou úpravou, a Vy sem vnesete dotaz, jak něco vařit. To je jak kdybych se ptal, jakej olej mám nalejt do hydraulického systému posilovače řízení nákladního vozu Tatra a dotaz položil do dámského fóra zabývajícího se například štrikováním svetrů z bavlny... No, jen můj názor \":shock:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 16, 2010 4:54 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Ja mam naopak iny nazor Jindra, varit sa moze zijst aj pre vitariana, ked caka navstevu a podobne, ked chce poradit varakom, ktory su na zaciatku cesty, kde casto hladaju len zdravsie alternativy.
Ja sam by som bol zvedavy, lebo na varene mam stale chut a stale ho konzumujem, ist sa ma len tak daleko, pokial pusti psychika, nic sa nema robit nasilu. Na ciste vitarianstvo musi byt clovek pripraveny, a pokial to robi priskoro a nasilu, ublizi si tym, rovnako, ako keby niekto skusal na prvy krat 60 dnovy post.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 16, 2010 7:39 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Jindra : potom je podľa teba offtopic aj celá táto téma, ktorú som ja nezaložil...
Xion : o škodlivosti varenia vo vode či v pare ( akékoľvek potraviny ) by som nehovoril... na pár výnimiek (napr. vajíčka, paradajky...). Za zlý zdravotný stav obyvateľstva by som vinil "biele jedy", rafináciu každého druhu, zlé kombinácie, prejedanie, hormóny a pesticídy v potravinách. Varenie a "parenie" by som do toho nezaratúval. Jedine varenie na oleji + pečenie ( a všetko, kde ide teplota nad 100% ). To je zas môj názor. A teraz si k tomu predstavte ( trochu odbočujem, ale len decentne ) metabolický typ "bielkovinný"... čo má robiť, aby mu bielkoviny tvorili nejakých 50% makroživín v potrave ? Z "mega" množstva orechov či strukovín to nebude - bolo by to na škodu. Ostáva jediné. To, proti čomu Jindra bojuje, lebo on je sacharidový typ, a tak nevie pochopiť, že niekomu robia bielkoviny a tuky vyslovene dobre - celkovo.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: ned kvě 16, 2010 9:01 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28368
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
to Jarda : Pán Jarda, zaujímalo by ma, čo všetko sa dá variť v pare. Strukoviny to rozhodne nebudú. Asi ani obilniny ( napr. ryža či jačmenné krúpy, nakoľko si teraz nemôžem dovoliť jedávať pšeno ani pohánku, lebo ma vysúšajú... nie som pre mňa vhodné, aspoň kým sa "nezavodním" dostatočne ), však ? Takže ostáva zelenina a mäso... či ešte niečo ?

To je prakticky vše a ani tak se to nedá doporučit, já to tedy rozhodně nedělám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 7:42 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jindra píše:
Teda nechci se Vás dotknout, Nowocayn, ale tahle otázka je dost "off topic", tj. dost mimo téma tohoto webu. Celý tento Jardův web je o přirozené stravě a o nevaření, tedy o neničení stravy tepelnou úpravou, a Vy sem vnesete dotaz, jak něco vařit. To je jak kdybych se ptal, jakej olej mám nalejt do hydraulického systému posilovače řízení nákladního vozu Tatra a dotaz položil do dámského fóra zabývajícího se například štrikováním svetrů z bavlny... No, jen můj názor \":shock:\"

Po delším půstu se ale začíná napařenou zeleninou....což striktně doporučuje i pan Jarda....

Dotaz: Kolik vteřin , případně minut považujete za optimální PŘI NÁVRATOVCE k napaření nakrájené zeleniny, a je vhodnější klasický vařič nebo ten parní hrnec ?
(na orientační vteřiny či minuty se ptám, neboť ne vždy člověk je schopen postřehnout změny v lesklosti povrchu zeleniny...)

Zajímá mne nějaký konkretní příklad použití u nějaké zeleniny (jinak to bude u papriky a měkké zeleniny a jinak u mrkve,řepy,květáku a tvrdých zelenin....)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 8:18 pm 
Offline

Registrován: pát zář 30, 2011 9:02 pm
Příspěvky: 129
muflon píše:
Po delším půstu se ale začíná napařenou zeleninou....což striktně doporučuje i pan Jarda....

Dotaz: Kolik vteřin , případně minut považujete za optimální PŘI NÁVRATOVCE k napaření nakrájené zeleniny, a je vhodnější klasický vařič nebo ten parní hrnec ?
(na orientační vteřiny či minuty se ptám, neboť ne vždy člověk je schopen postřehnout změny v lesklosti povrchu zeleniny...)

Zajímá mne nějaký konkretní příklad použití u nějaké zeleniny (jinak to bude u papriky a měkké zeleniny a jinak u mrkve,řepy,květáku a tvrdých zelenin....)

Těžko říct, jelikož je to podle mne hodně individuální. Hraje tam podle mne roli více faktorů. Např. jak vysoko je zelenina nad tou vodou a také kolik je výstupní teplota plotny. Navíc i samotná zelenina jednoho druhu bude mít trochu jiné vlastnosti, pokud bude třeba z jiné země. Takže si to asi každý musí vychytat sám... Teď mne napadlo že by mohl být slušný indikátor, jestli je zelenina ještě "živá" bo "mrtvá" podle toho, že ta živá bude trošínek křupat. Ideální by tedy bylo to dostat do bodu, kdy se nám zelenina malinko provaří a zároveň ještě při skusu křupe. Ale vařím teď z vody, nicméně by na tom něco mohlo být \":-)\" Jelikož ten největší rozdíl mezi syrovou a vařenou zeleninou mi přijde krom chutí a vzhledu právě v té křupavosti.

_________________
Čl. obětuje zdraví,aby vydělal peníze.Pak obětuje peníze,aby získal zpět zdraví.Je tak úzkostlivý ohledně budoucnosti,žesi neužívá přítomnost;následkem čehož nežije v přítomnosti,ani v budoucnosti;žije,jakoby neměl umřít a pak umírá,aniž kdy skutečně žil


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vaření v páře
PříspěvekNapsal: úte dub 09, 2013 12:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28368
Bydliště: Poděbrady
muflon píše:
Po delším půstu se ale začíná napařenou zeleninou....což striktně doporučuje i pan Jarda....

Dotaz: Kolik vteřin , případně minut považujete za optimální PŘI NÁVRATOVCE k napaření nakrájené zeleniny, a je vhodnější klasický vařič nebo ten parní hrnec ?
(na orientační vteřiny či minuty se ptám, neboť ne vždy člověk je schopen postřehnout změny v lesklosti povrchu zeleniny...)

Zajímá mne nějaký konkretní příklad použití u nějaké zeleniny (jinak to bude u papriky a měkké zeleniny a jinak u mrkve,řepy,květáku a tvrdých zelenin....)

Na to vám nikdo přesně neodpoví, přeci je tam tolik proměnných faktorů, že jakákoliv odpověď je zavádějící. Nicméně většinou jde prakticky maximálně o desítky vteřin v ostré páře.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 61 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz