Ostropestřec mariánský plod Zde nyní najdete pouze potřebné informace o vlastnostech a výhodách produktů. Produkty stránek pro-zdravi-az pohodlně nakoupíte v nově spuštěném e-shopu s větším komfortem než byl zde.Ostropestřec mariánský (Fructus cardui Mariae) je vlastně bodlák s krásně fialovým květem, známý i z našich zahrádek. Pro očistu organizmu se nejvíce užívají jeho semínka.
Semeno ostropestřce mariánského podporuje vylučování a tvorbu žluče, zlepšuje regeneraci jaterních buněk, ovlivňuje tvorbu žluči a podporuje látkovou výměnu v organismu. Proto se ostropestřec používá především jako stimulant jaterních funkcí při různých chorobách a stavech ohrožení jater a k očistě organismu.Coby bylinný detoxikační prostředek je ostropestřec mariánský bezkonkurenčně nejúčinnější, v boji s nejrůznějšími jaterními problémy a je velice vhodný k celoroční detoxikaci organismu. Jeho sílu ale oceníte především na jaře, kdy jsou v těle po zimě nahromaděny toxiny, které způsobují únavu a pocit otupělosti.
Semena se dodávají celá, zachovají si tak delší dobu čerstvost a dobrou kvalitu.
Stačí je umlít v tříštivém kávomlýnku, nebo mixéru na prášek. Ovšem nelze si je mlít do zásoby, protože mimořádně rychle žluknou a pak jsou velice škodlivá. ČajNa přípravu čaje použijeme jednu lžíci rozdrcených plodů, zalijeme vroucí vodou a necháme 15min louhovat. Čaj ovšem není nijak extra efektivní, protože účinná látka ze slupky semínek - Silymarin se ve vodě moc dobře nerozpouští, ideální je jeho uvolnění do oleje, nebo do lihu.
Ostropestřcová kašičkaMnohem účinnější než čaj, je kašička z oleje a semen ostropestřce, ve které přidaný olej sílu ostropestřce výrazně umocní. Smícháme rozemletá semínka a olej z ostropestřce, nebo třeba olivový olej(na 100 g semínek 70 g oleje)a vzniklou kaši přechováváme v ledničce, nebo ideálně v mrazáku. (Umletá semínka se tímto způsobem dobře konzervují, protože jinak rychle podlehnou oxidaci.) Užívá se 3 x denně po jídle rovná čajová lžička, až polévková lžíce. Nespotřebovanou kaši lze přitom nechat v mrazáku a vrátit se k ní později, ani v mrazáku totiž zcela neztuhne a dá se většinou dobře nabírat, asi jako rostlinné máslo uchovávané v ledničce. Pro lepší stravitelnost a lepší chuť se dá vylepšit ještě 5 až 10 g fenyklu a stejným množstvím kořene lopuchu, oboje v rozemletém stavu.
Předávkování ostropestřce se může projevit průjmy. I při doporučeném množství však může nastat silné pocení a někdy i průjem, který není ničím jiným než očistou tlustého střeva. Ostropestřec tak pomáhá zároveň s čištěním jater i střeva, tedy i s hubnutím. Odhadnout správné dávkování pomůže také „hlas vlastního těla“. Pokud se zpočátku budete moci kašičky „ujíst“, znamená to, že ji tělo potřebuje. Jakmile nad ní pocítíte nechuť, jde nejspíše o signál, že je očistná kúra u konce. Většinou postačí dvě, maximálně tři dávky kašičky uvedené v předchozím odstavci.
Žvýkání semínekNěkteří lidé přitom semínka i obyčejně „chroustají“, což ovšem vyžaduje dobré zuby. Doporučuji dávku asi 1 čajovou až 1 polévkovou lžíci vždy 20 minut před jídlem. Semínko je přitom třeba rozmělnit opravdu důkladně a postupně ho jakoby vysávat, dokud neztratí chuť. Za upozornění stojí, že zakoupené semínko ostropestřce se vyplatí nejprve přebrat jako Popelka a odstranit nežádoucí kousky stvolů, jiných semínek apod.
Lihová tinkturaKomu by nevyhovovala ani jedna z uvedených metod, může zkusit lihový extrakt ze semen ostropestřce. Umele se 250 g semen, zalijí se 60 % lihem (z lékárny) a nechají při pokojové teplotě (ne na slunci!) 14 dní louhovat. Každý den je vhodné směs trochu protřepat a po dokončení procesu scedit, případně i přefiltrovat. Pokud se někomu semínka nepovede dobře umlít, může je roztlouci v hmoždíři. Dávkování se značně liší případ od případu - od 10 do 60 kapek 3 x denně. Běžné dávky představují 10 - 30 kapek 3 x denně maximálně po dobu 2 měsíců, pak je dobré si na 2 měsíce udělat přestávku.