Ono nejde jen o kuřata z Polska. Do Evropy se vozí třeba kuřata z Brazílie. Tam nalodí malá kuřátka a než dojedou do Evropy tak je dokrmí, zabijí, vykuchají, zamrazí a třeba v Polsku na to dají etiketu "Made in EU". Biznis kvete jedna radost, Češi a Slováci si mnou ruce jak skvěle levně nakoupili pro celou rodinu zdravé drůbeží masíčko. Pak se třeba někdo diví, že kůstky pro pejska mu ve tmě fosforeskovali (leta dozadu to někdo dal v ČR do nějakých TV zpráv).
Prý i nejlepší restaurace takovéto brazilské maso používají.
(o děsivém emailu, který před časem koloval i z fotkami jak se v Číně někteří lidé živí tím, že sbírají každé ráno zdechlá kuřata po různých chovech, potom to v nějaké nuzné boudě kuchají a máčejí v jakýchsi roztocích aby získalo maso lepší barvu......o tom ani psát nebudu, ale myslím, že toto maso k nám zatím asi nevozí).
Dále se vozí třeba podřadná kuřata z Francie, vykrmená zřejmě byli stejně jako všechny ostatní co se prodávají i tam ale jde většinou o nejnižší třídu kvality nestandardní velikosti a s různými chybami. Se zlomeninami, podlitinami, chybějícími částmi (třeba chybí krídlo), špatně vykuchané (např. se zbytky dýchací trubice), zasáhnuté žlučí a podobně. O mase z končící zárukou nebo falšovanými datumy spotřeby dovezeném z EU ani nemluvím.
Další kapitolou je tzv. "křehčené" maso. To není nic jiného než maso, kterému zvýšili hmotnost nastříknutím vody. Je zdánlivě levné a láká spotřebitele i tím blábolem "křehčené" - človék má dojem že dostává néco lepšího než standard. Ale když zteče všechna voda nebo lák (s aditivy pochopitelně) efekt se ztrácí. Takovéto maso je kuchyňsky zteží použitelné jako jídlo pro lidi. Podle mně je to čirý podvod.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... eni-masem/A ještě k Polskému kuřecímu: Poláci dostali výjimku z pravidel EU na zavedení chladicí technologie pro drůbeží jatka. (Proboha proč jen oni? Pravidlo rovného metru na všechny zase dostalo na frak.) Takže nemuseli investovat do velmi drahé výměny technologií a tím pádem taky proto mají levnější kuřata. Poláci si mohli nechat starší systémy na chlazení kuřat vodou, kdežto v ČR a SR jsem museli investovat (nebo provoz zavřít) do moderního způsobu chlazení vzduchem. Starší chlazení vodou má ještě tu nevýhodu, že je u něho daleko vyšší možnost kontaminace masa salmonelou.
PS: jeden kamarád měl před časem velké zdravotní problémy. Všechny detaily nevím ale otékali mu různé části těla a bylo mu špatně. Zjistil (vylučovací metodou), že když nejí maso tak se stav za pár dní upraví. Když sní maso (jakékoliv kromě ryb) tak v tom za několik hodin zase lítá. Tipoval, že by mohlo jít o přemíru kuřecího masa, které konzumoval ve velkém v dobré víře, že je to dietní a zdravé maso. Jedl najvíce čisté prsíčka. Konkrétně obvinil za své problémy zbytky antibiotik a hlavně růstové hormony.
V EU jsou růstové hormony, myslím, zakázány a antibiotika budou mít taky přísný limit ale já bych na to moc nespoléhal. O kuřatech mimo EU (např. ty brazilské) si nedélám ani nejmenší iluze. Když v USA jsou růstové hormony legální, tak jaká má být situace v rozvojových zemích.
Když už kuře z obchodu tak domácí ČR/SR provenience, třeba trochu dražší. (V našich zemích máme i jedny z nejpřísnějších veterinárních a potravinových předpisů). Ale nejlepší buď z ověřeného bio chovu, tak že znáte chovatele a víte čím a jak krmí. Nebo to vůbec nejíst. Já si např. v restauraci kuřecí už asi jen tak nedám....