pve píše:
Rád bych si ujasnil, jak vlastně probíhá trávení syrové zeleniny a ovoce.
Četl jsem, že syrová zelenina a ovoce obsahuje dotatek enzymů k tomu, aby potravina sama sebe strávila poté, co ji sním. Tím se tělo nemusí zatěžovat výrobou trávicích enzymů, místo toho produkuje běžné enzymy pro chod organistmu. Proto má člověk po jídle více energie a nemusí si jít lehnout na gauč, aby jídlo strávil.
Někde zde na fóru jsem ale četl, že konzumace syrové potravy zatěžuje slinivku, která ale právě produkuje trávicí enzymy. Neměla by být slinivka syrovou potravou spíše šetřena, když nemusí produkovat tolik trávicích enzymů?
Prosím někoho znalejšího o vysvětlení.
To je takový mýtus. Syrová strava enzymy obsahuje, ale zcela jiné, než trávící. Rozdíl, mezi ovocem a zeleninou je taky ten, že se ovoce nabízí k sežrání a roznesení svojich semen. Kdežto zelenina se sežrání dost silně brání a mezi jejími enzymy se vyskytují i obranné, které mají za účel odradit zvíře či člověka od konzumace. Jedná se hlavně o požerové jedy a enzymy pro rozvracení trávení. Největší koncentrace těchto látek je ve slupce a pod slupkou (u listové zeleniny ve slabých částech). Tyto látky jsou většinou termolabilní (enzymy nepřežijou 45stC a většina požerových jedů 100sc C). To je taky důvod, proč je vařená zelenina pro většinu lidí stravitelnější. Bohužel se tepelnou úpravou zničí vše termolabilní, a tak už to není ono. U dost druhů zeleniny pomůže spaření povrchové vrstvy (rajčata, papriky..) a někde stačí oloupat (okurky, cukety, ředkvičky....). Taková zelenina je slušně stravitelná a obsahuje stále dost enzymů a jiných látek, které bychom podušením nebo vařením zničili.