Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned pro 29, 2024 2:25 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Biorytmy
PříspěvekNapsal: stř lis 17, 2010 11:28 am 
Offline

Registrován: čtv úno 18, 2010 4:55 pm
Příspěvky: 60
Vsiml sem si,ze jsou kolem biorytmu a jejich vyuziti v ocistnych metodach tady na foru zmatky.Tak zde uvadim jak to vidi MUDr. Vilma Partyková v knize Urinoterapie očima lékaře.Je to krapet dlouhe,ale dulezite.

Týdenní a měsíční biorytmy
Pro pochopení funkce týdenních a měsíčních biorytmů si povšimněme vlivu magnetického pole Slunce a gravitačně energetického působení Měsíce na život člověka.

• Týdenní biorytmy
Slunce vyzařuje všemi směry velké množství nabitých částic, vytvářejících sluneční plazmu (sluneční vítr). Ta za sebou táhne magnetické pole, které v souhrnu tvoří meziplanetární magnetické pole. Vědecky bylo dokázáno, že toto pole, přicházející ze Slunce, má sektorovou strukturu. Záporné částice se jeho vlivem vracejí ke Slunci a kladné klesají. V důsledku toho se rychlost „slunečního větru“ a hustota částic, přicházejících od Slunce, systematicky mění.
Slunce se otočí kolem vlastní osy za 27 dnů, zatímco Země prochází různými sektory meziplanetárního magnetického pole průměrně v průběhu 7 dnů. Každých 7 dnů se Země nachází buď v kladném, nebo v záporném sektoru tohoto pole. Všechno se odráží v zemské stratosféře a působí i změny počasí.
O vlivu různých změn v magnetickém poli Země, o působení kladného a záporného elektrického náboje na lidský organismus jsme se již zmínili. Připomeňme si, že při tom dochází ke změnám pH faktoru vnitřního prostředí z kyselého na zásadité a naopak.
Kyselé pH je spojeno s aktivitou organismu, zásadité pH s jeho pasivitou. Změny vnějšího magnetického pole orientují molekuly organismu do přesně stanovené podoby, což se odráží na jejich funkčním stavu.
Tím se stává, že organismus člověka je v průběhu 7,4 dne ve fázi zvýšené aktivity. Tomu je příznivé kyselé pH organismu a zvýšený přítok sluneční plazmy (perioda jang). 7,4 dne připadá na tísnivou fázi, kdy převládá zásadité pH a snížený přítok sluneční plazmy (perioda jin).
Změnu magnetického pole meziplanetárních sektorů člověk pociťuje. Jeden týden má lepší náladu, lépe snáší fyzickou a intelektuální zátěž, lehce překoná celodenní i dvoudenní hlad. Druhý týden je tomu právě naopak. Velmi nepříznivě působí dny, kdy se přechází z jednoho sektoru meziplanetárního pole do druhého. Abychom pomohli organismu přenést se přes toto období, je potřebné vést umírněný životní režim. Fyzická zátěž má být mírná, jídlo lehce stravitelné a v malém množství.
Je žádoucí a přitom snadné samostatně upravit rytmus aktivního a pasivního týdne. Je potřebné pozorně sledovat výkyvy nálady, fyzické a intelektuální aktivity. Postačí vést si po dobu 1-2 měsíců deník. Člověk zjistí, kdy se mění jeho nálady, duševní a fyzická aktivita. Aktivní periody stimuluje meziplanetární pole magnetickým přičerpáváním energie.

• Měsíční biorytmy
Kalendářní měsíc, který má 28 až 31 dnů, neodpovídá žádným periodickým procesům. Lunární měsíc s trváním 29,5 dne je přirozenou etapou, s níž jsou spojeny cyklické změny v přírodních procesech na Zemi. V průběhu lunárního měsíce dochází k přílivům a odlivům moří, přičemž jejich mohutnost se zvětšuje nebo zmenšuje v závislosti na dni lunárního měsíce. Mění se chování atmosféry, což se projevuje na meteorologické situaci.
Přechod Měsíce přes stratosférický závoj Země mění parametry stratosféry. Odraz slunečního světla od zemského povrchu se rovněž periodicky mění. Všechny uvedené změny se odrážejí v rostlinách, zvířatech i v lidském organismu. Na lunárním cyklu závisí také intenzita kvašení vína, vstřebávání kyslíku zemědělskými kulturami, perioda množení živočichů (hlavně mořských), měsíční ovulace u člověka (ovulační cyklus u žen).
Současná věda našla vazby, jejichž prostřednictvím Měsíc působí na člověka. Při silném gravitačním působení Měsíce na zemský povrch (pevný i kapalný) ve dnech měsíčního novu a úplňku, se výrazně mění následující parametry: vlhkost, atmosférický tlak, teplota, elektrické a magnetické pole. Ukazuje se, že i malé změny těchto parametrů působí na lidský organismus.
Jsou-li tyto změny prudké a organismus člověka oslabený, zahleněný, podchlazený, dochází k různým nemocím. Prudké změny atmosférického tlaku narušují stabilitu funkcí tvorby krve a vyvolávají zvýšení krevního tlaku, vedoucí k recidivám kardiovaskulárních poruch.
Na změnu atmosférické vlhkosti vždy citlivě reaguje mozek. Ještě více ovlivňují bioelektrickou aktivitu mozku změny napětí magnetického pole, což může vyvolávat řadu psychických poruch. Americký psychiatr L. D. Ravic v 70. letech prováděl měření rozdílů elektrického potenciálu v hlavním mozku a v oblasti hrudníku duševně nemocných pacientů.
Zjistil, že tento rozdíl se mění ze dne na den, v závislosti na fázích Měsíce. Měnila se i aktivita nemocných. Ravic to objasňoval takto: Měsíc přímo neovlivňuje lidské chování, avšak změna vztahu elektromagnetických sil vesmíru může vyvolávat až katastrofální projevy u nevyrovnaných jedinců.
Na první pohled by se zdálo, že současná věda zná o Měsíci všechno, včetně toho, jak působí na člověka. Pokud se nám však podaří nahlédnout do starých pramenů, ve kterých je spousta rad, jak co nejlépe využít lunárního cyklu, dostáváme se do slepé uličky: Na čem jsou tyto rady založeny, z jakých, kdysi široce známých, poznatků vyplývají? A co když jsou tato doporučení nesrovnatelně cennější než dnešní přísně vědecké poučky?
Například tibetská medicína doporučuje provádět profylaktické léčení a jiná všeobecně upevňující opatření v prvních lunárních dnech Měsíce. Ukazuje se, že „nemoci zlých duchů“ (krvácení do mozku, paralýzy, infarkt myokardu, psychické nemoci, epilepsie a jiné) nejčastěji vznikají 4., 8., 11., 15., 22. a 29. dne lunárního cyklu.
Čínská medicína doporučuje při narůstajícím Měsíci dělat požehování „moxa“. Požehování se dělá pelyňkovou cigaretou, dlouhou podle potřebné doby působení, zhruba 20 cm. Dobře to znají akupunkturisté. Zapálenou cigaretou se působí 5-10 minut na akupunkturní body ze vzdálenosti 1-2 cm, nebo se působí na rukojeť jehly, první den jedenkrát, druhý den dvakrát, až do 14 požehování uprostřed měsíčního cyklu. Pak vlna ubývá tak, jak přibývala.
Tato vynikající procedura se provádí v dráze žlučového měchýře v bodě jan-lin-cjuan. Pelyňkovou cigaretou se nahřívá bod dlouhověkosti, který se nachází tři prsty pod čéškou a dva centimetry vpravo od bércové kosti na pravé noze a tři prsty pod čéškou a 2 cm vlevo na levé noze. Dá se poměrně snadno nahmatat, neboť je citlivější než jeho okolí. Procedura se doporučuje pouze prvních 8 dnů lunárního Měsíce.
Astrologie, rozvinutá Avicennou, tvrdí, že při novoluní není nadměrná fyzická aktivita tak nebezpečná jako při úplňku. Při novoluní je energie zkoncentrovaná uvnitř organismu a těžko vychází ven. Při úplňku je energie vně a snadno se ztrácí, proto nadměrná pohybová aktivita v tomto období může silně narušit energetický rozpočet člověka.
V Číně a v Indii lidé dodnes žijí podle fází lunárního kalendáře, který je včleněn do kalendáře občanského. Nedávno jsem prohlížela český rolnický kalendář z roku 1925, jehož součástí byl lunární kalendář! Idea vychází z toho, že lunární biologický cyklus, z hlediska svého významu, není o nic menší než kalendářní.

Lunární cyklus a jeho vliv na organismus
Při svém pohybu se Měsíc cyklicky přibližuje ke Slunci a poté se zase od něho vzdaluje. Návrat Měsíce do téže kosmické polohy vůči Slunci se uskuteční za 29,5 dne, což je sinodický měsíc a těchto 29,5 dne je lunární cyklus. Existuje siderický (hvězdný) měsíc, který má 27,3 dne, což je doba oběhu Měsíce kolem Země. V důsledku toho, že perioda oběhu Měsíce kolem Země a doba otočení Měsíce kolem své osy se časově kryjí, Měsíc je vždy otočen k Zemi stejnou stranou. Tuto stranu Měsíce osvětluje Slunce a zastiňuje ji Země.
V závislosti na poloze Měsíce vůči Zemi osvětluje Slunce, při pohledu ze Země, každý den jeho jinou část. Měsíc začíná postupně zprava den za dnem dorůstat, až je osvětlená celá měsíční polokoule za úplňku. Poté začíná zmenšování osvětleného povrchu Měsíce (couvání) a je osvětlená pouze levá část, až nakonec zmizí za novoluní. Změny osvětlení Měsíce vyjadřují jeho čtyři fáze. Každá fáze trvá 7,4 dne.

Střídání fází Měsíce
• Novoluní nastane, když Slunce, Měsíc a Země jsou v jedné přímce s pozorovatelem na Zemi, Slunce osvětluje odvrácenou stranu Měsíce, a ten se stává neviditelným. V důsledku toho, že Slunce a Měsíc se nacházejí na stejné straně ve vztahu k Zemi, jejich gravitační síly se sčítají a působí jedním směrem. V tomto období jsou zaznamenány největší přílivy a odlivy. (Očistný proces provedený za novoluní je dvakrát účinnější než kdykoliv jindy.) Avšak změna zemské přitažlivosti, vyvolaná přílivy v zemské kůře, představuje zhruba 20 % celkové změny podmíněné přitažlivostí Měsíce a Slunce a působí stejným směrem.
• První fáze. V důsledku toho, jak se Měsíc vzdaluje na východ (proti směru hodinových ručiček) od Slunce, začne být viditelný, jako malý srpeček, v západní části nebeské oblohy. Osvětlená část (pravá) měsíční polokoule se zvětšuje, dokud za 7,4 dne není osvětlená celá polovina Měsíce. Toto je první fáze, během níž dochází ke změnám ve vodním obalu Země. Když Měsíc na konci této fáze zaujímá postavení 90° vůči Slunci, gravitační efekt jejich výsledného působení je nejmenší. Měsíční přílivy se časově kryjí se slunečními odlivy a měsíční odlivy naopak se slunečními přílivy. V této fázi je tendence přechodu od největších přílivových a odlivových vlivů až k úplnému klidu.
• První čtvrtina. Když je během dne osvětlená pravá polovina Měsíce, nepřicházejí od Měsíce ani od Slunce žádné gravitační vzruchy. To je zvláštní bod, ve kterém se po krátkém okamžiku klidu mění směr pohybu na jiný, rozšiřující se.
• Druhá fáze. Měsíc pokračuje ve svém pohybu za bodem první čtvrtiny a stálé více se vzdaluje od Slunce. Osvětlený povrch Měsíce každým dnem roste. Nakonec, když je Měsíc v postavení 180° ke Slunci a Země s pozorovatelem se nachází mezi nimi, je plně vidět osvětlená strana Měsíce. Nastupuje úplněk. Od momentu první čtvrtiny do úplňku uplyne 7,4 dne (od novoluní 14,8 dne). Toto je druhá fáze, v jejímž průběhu začíná gravitační vliv Měsíce a Slunce rozdělovat vodní obal Země, dokud se v úplňku tento proces nezakončí. V této fázi, tedy od bodu první čtvrtiny, se objevuje tendence k rozdělení, rozšíření.
• Úplněk. Za úplňku dochází k maximálnímu rozdělení vodního obalu Země mezi Měsíc a Slunce. Ze strany Měsíce přicházejí jeho přílivy a ze strany Slunce zase jeho odlivy. Odlivy lze pozorovat mezi přílivovými vlnami. Úplněk je zvláštní bod maximálního rozdělení vodního povrchu, po kterém dochází k opačnému procesu.
• Třetí fáze. Po bodu úplňku, bodu maximálního vzdálení Měsíce od Slunce, se začíná Měsíc opět přibližovat ke Slunci. Plně osvětlená část měsíční polokoule se začíná zmenšovat, dokud z levé strany nezůstane přesně polovina. Toto je třetí fáze, která v lunárním měsíci trvá 14,8 až 22,1 dne. V této fázi dochází k přemístění Měsíce ve vztahu k Slunci ze 180° na 90° a vodní obal Země spojují gravitační síly Měsíce a Slunce. Přílivy se postupně zmenšují až do úplného zmizení. V této fázi pozorujeme tendenci přechodu od rozšíření ke stlačení.
• Třetí čtvrtina. Ve dnech, kdy je osvětlená levá polovina Měsíce, obdobně jako v první čtvrtině nedochází k žádnému gravitačnímu působení. Je to zvláštní bod, kdy se po okamžiku klidu mění tendence stlačení na jiný druh pohybu.
• Čtvrtá fáze. Měsíc se stále více přibližuje ke Slunci, dokud nezaujme střední postavení mezi Sluncem a Zemí. Toto proběhne mezi 22,1 až 29,5 dne. Projeví se to zmenšováním měsíčního srpu až do novu, kdy na obloze není nic vidět. Je to poslední, čtvrtá fáze, kdy Měsíc z postavení 90° ve vztahu ke Slunci přechází do nulového. V období tohoto pohybu začínají gravitační síly na sebe navzájem působit, zesilovat a táhnout zemský obal jedním směrem a v této fázi začíná cílevědomý, vzájemně se posilující pohyb od klidu k maximální aktivitě.

Vliv fází Měsíce na pohyb energie a tekutin v lidském organismu
Podíváme se, jak se odráží vliv fází Měsíce a zvláštních bodů v pohybu energie a tekutin v lidském organismu. Použijeme nám již známou starou čínskou terminologii jang a jin.
• Termínem jang označíme zemskou gravitaci a termínem j in měsíční a sluneční gravitaci.
• Poloha jang je vnitřní, jin vnější.
• Směr jin vystupuje, jang sestupuje.
• Tendence jin rozšiřuje, jang stlačuje.
• Hmotnost jin je lehká, jang těžká.
• V lidském organismu jde energie jang shora dolů, energie jin zdola vzhůru.

Působení gravitačních sil Měsíce a Slunce na člověka, stojícího na zemském povrchu:
• V novoluní bude tekuté prostředí organismu, v důsledku společně působící gravitace Měsíce a Slunce, přitahováno k hlavě. Zemská gravitace už nepůsobí na člověka tak, jako na opačné straně Měsíc a Slunce. V důsledku toho se člověk odlehčuje asi o 20 %. Novoluní je prvním zvláštním bodem, kdy dochází k maximálnímu vzniku jin při minimálním protichůdném jang. Nyní se procesy rozšiřující a postupující vzhůru mění na opačné, stlačující a směřující dolů. Takový prudký obrat jemných procesů klade na organismus zvýšené nároky.
• V první fázi začíná zmenšování společné gravitace Měsíce a Slunce až do jejich úplného vzájemného zneutralizování. V důsledku toho se vnější působení gravitace jin na kapalné prostředí oslabuje, zato zemské působení jang vzrůstá. Projeví se to tak, že tekutiny klesají z oblasti hlavy dolů a rovnoměrně se rozdělují v organismu. Na základě toho, že vnější gravitační síla jin přestává působit, zemská gravitace jang silně přitahuje tělo člověka, což způsobuje zvětšení jeho hmotnosti. První fáze Měsíce je růst jang, což se projeví v postupném růstu aktivity lidského organismu.
• Bod první čtvrtiny je charakterizován maximální aktivitou organismu, projevem jang. Gravitace neexistuje, navzájem se zneutralizovala. Země se z roztaženého, vejci podobného tvaru opět stala kulatou. Hmotnost člověka je největší, organismus je stlačený. V tomto přechodném bodě, kdy je jang maximální, vzniká jeho protiklad jin. Procesy v organismu, pod vlivem vzrůstající gravitace Měsíce a Slunce – síly jin, začínají organismus roztahovat. Změna těchto vzájemně protikladných pohybů je obrovskou vnitřní prací, stresem pro organismus.
• Druhá fáze je charakteristická postupným zvyšováním vnější měsíční a sluneční gravitace. Jin roste, avšak jangu – zemské gravitace – ubývá.
V úplňku je vnější působení jin na Zemi maximální. Měsíc a Slunce rozdělily svou gravitační energií vodní obal na dvě části, vzájemně protikladné. Podobný proces pozorujeme i v lidském organismu.
V důsledku toho, že se všeobecný tok rozdělil na dva, zeslábnul. Energie a kapalné prostředí organismu jsou podrobeny vlivu jin, směřují zevnitř ven, organismus se rozšiřuje. V důsledku toho, že všechno jde zevnitř ven, je tato perioda nejpříhodnější pro očistu organismu. Zde je potřebné fyzickou aktivitu přibrzdit, abychom nerozptylovali energetický tok.
• Úplněk je charakterizován maximálním protikladným působením Měsíce a Slunce na Zemi. Země je vytažená a rozšířená. V lidském organismu energie volně proudí zevnitř ven, kapalné prostředí je blíže k povrchu těla. Maximální jin v tomto období utváří svůj protiklad jang. V tomto bodě dochází k obratu od rozšíření ke stlačení. Probíhá boj, zlom na nejjemnějších úrovních lidského organismu – stres.
• Po tomto stresovém přelomu od rozšíření ke stlačení nastává třetí fáze a začínají převládat procesy stlačení jang. Nyní se energie a kapalné prostředí z vnějšího rozšířeného stavu organismu koncentrují, postupují hlouběji do organismu. Dostředivý stlačující pohyb je příznakem aktivování procesů jang. Tak se v období třetí fáze aktivují všechny procesy jang a orgány s nimi spojené. V člověku se objeví síla, chce se mu aktivně pohybovat, sportovat, zatížit organismus. Toto je nejvhodnější perioda pro větší zatížení organismu, s nímž se lehce vypořádá.
V tomto období je zvýšená i pohlavní aktivita neboť v průběhu prvních dvou fází dochází k dozrávání vajíčka ve vaječníku, jeho přiblížení se k vejcovodům.
• Bod třetí čtvrtiny je bod maximálního stlačení organismu jangovou, zemskou gravitační energií. V ní dochází k vnitřnímu obratu od stlačení k rozšíření. Je to den „vnitřní bouřky“ jako novoluní, první čtvrtina a úplněk. Organismu je potřeba dopřát klid. Je nutné vyhýbat se nadměrnému zatížení organismu, přejídání, stresům.
• Čtvrtá fáze, to je opět růst jinové energie, růst společného působení gravitace Měsíce a Slunce ve stejném směru. Tok energie a tekutin uvnitř organismu směruje k hlavě, hmotnost těla se zmenšuje, tělo se rozšiřuje. Vzniklý stav napomáhá průběhu všech procesů jin, aktivuje jinové orgány. V této fázi vidíme největší přílivy, síly přitažlivosti působí jedním směrem. Zvnějšku je tato perioda charakterizována narůstáním pasivity, otoky, vylučováním hlenů a tekutin z organismu. Je to perioda přirozeného očišťování organismu (menstruace u žen apod).
Lunární cyklus dává úplný návod k tomu, co, proč a kdy je potřebné udělat pro přirozené ozdravění organismu.

Ozdravná opatření v lunárním cyklu
Abychom pochopili, jak působí gravitační síly na lidský organismus, je potřebné pochopit jednoduchou, ale důležitou věc:
Slunce, Země, Měsíc a jiné planety tvoří kolem sebe hustý obal. Jelikož se působením gravitace přitahují, shromažďují a udržují kolem sebe hmotu, své gravitační pole. Gravitace je základem formujícím naše tělo, dává mu tvar a dovolí mu existovat určitou dobu (během života) ve stabilním stavu.
Aby gravitace nadmíru nestlačovala náš organismus, existuje v těle jiný druh energie – elektromagnetická. Lidské tělo má stanovený všeobecný náboj, každá buňka organismu má vlastní náboj, uvnitř buňky je každá mitochondrie (energetické stanice buňky) nabitá, aby udržela vodu a zabránila slepování jedněch látek s druhými. V těle člověka je jedna síla – jang (gravitační, stlačující, těžká) vyvážená druhou – jin (elektromagnetickou, rozšiřující, lehkou).
Těžiště normálně vyvinutého člověka je v okolí pupku. A jak je v podstatě zavěšen mezi nesmírně velkými centry přitažlivosti (gravitačních sil) Země, Měsíce a Slunce, neustále se kolébá, citlivě reaguje na vzájemný stav gravitačních sil Země, Měsíce a Slunce. To způsobuje, že se těžiště člověka v těle neustále pohybuje nahoru a dolů a po kružnici jako barometr mezi Zemí a Měsícem.
Jako při průchodu těžištěm soustavy Země-Měsíc vznikají různé vzruchy, přílivová vlna a jiné, přesně tak dochází k přemístění vlastního těžiště v lidském těle, i s tekutinami a energií, což vyvolává aktivitu nebo potlačení funkcí.
Středověká astrologie popsala působení planetárních sil přitažlivosti a záření Slunce, planet a jiných hvězd na fyziologii člověka, jeho tělo, psychiku apod. Otvírá se před námi mechanismus tohoto působení, do jisté míry rehabilitující astrologii a přisuzující jí ten význam, který měla od prvopočátku. Je to veliká nauka o člověku a kosmu se zákony o záření, které působí s matematickou přesností a neúnavností jako Newtonův všeobecný zákon přitažlivosti.

První fáze Měsíce
• Všeobecná připomínka
Ihned po úplňku se tekutiny v lidském těle a střed gravitační energie přemísťují v nejširších možných hranicích, od temene hlavy do chodidel nohou. Dochází k tomu tím, že společně orientovaná gravitace Měsíce a Slunce působí na stojícího člověka přílivem a odlivem. Při přílivu se nachází člověk na noční straně. Protože člověk obyčejně v noci spí v horizontální poloze, nejsou tekutiny a energie koncentrovány v chodidlech, ale jsou víceméně rovnoměrně rozloženy.
Proto je mnohem lépe stimulována horní část organismu než dolní. Je to argument proti nočním směnám aktivitám v noci. Gravitační odliv způsobuje, že mozek je slabě zásoben tekutinami, lidský organismus se zejména v této době brzy unaví.
V průběhu první fáze Měsíce, zvláště v jeho první třetině, je aktivována hlava, tvář, mozek, horní čelist a oči. Ve druhé třetině je aktivován krk, šíje, Eustachova trubice, krční obratle a v poslední třetině ramena, ruce (k loktům), plíce a nervový systém.
Je-li někde skrytý patologický proces, v tomto období se zhorší. V první třetině to mohou být poruchy vidění, migrény, nespavost, poruchy funkce zadní části hypofýzy, záněty mozku, psychické poruchy, padání vlasů. Ve druhé třetině silná hnisavá angína, zánět nosohltanu, bolesti v nohou, oční nemoci, poruchy menstruace. Ve třetí třetině otok plic, revmatismus v ramenou a rukou do loktů, zánět průdušek, astma, zánět plic, aneurysma (výdutě cév).
Zhoršení souvisejí s tím, že organismus, jestliže je zahleněn, přestává rychle reagovat a odmítá přijímat rozšiřující proces. Cévy včas nepropouštějí zvýšenou cirkulaci krve, což následně vede ke spasmům (stahům), bolesti a stagnaci.
• Nabízí se důležitá rada
V době po úplňku se doporučuje začít libovolný ozdravný proces. Tím člověk vstupuje aktivně do začátku měsíčního cyklu a s využitím měsíční energie koordinuje a upevňuje funkce svého organismu. Tato fáze Měsíce je nejvhodnější pro stimulaci organismu „moxou“ (k požehování bodu ‚jan-lin-cjuan“ se používá pelyňková cigareta s vyznačenými dílky podle doby hoření). Provádí se takto:
1. den po úplňku se jedenkrát prohřeje „moxou“ bod dráhy žlučníku ‚jan-lin-cjuan“ po dobu 5-10 minut,
2. den se prohřeje dvakrát,
3. den se prohřeje třikrát a každý další den se přidává po jednom požehování až do 8. dne včetně.
Tím se procedura ukončí a začne se opět až v dalším lunárním cyklu. Když se chce člověk zbavit špatných návyků, které podrývají jeho zdraví, je potřebí začít v souladu s měsíčním cyklem. Ve čtvrté fázi Měsíce je nezbytné provést sám se sebou intelektuální rozhovor a odpovědět si, proč se člověk chce zbavit svých zlozvyků jaké výhody mu přinese, že změní nesprávný způsob života a při úplňku začne realizovat svůj program.
Večer je doporučeno pít bylinný čaj a ráno a v poledne o něco více jíst. S dorůstáním Měsíce bude vzrůstat i pokušení vrátit se ke starým zvykům, největší bude ve dnech úplňku. Je třeba všechno překonat, starý stereotyp odhodit a upevňovat nový, fyziologicky se změnit. Síla starých zvyků působí do příštího úplňku.

Konkrétní doporučení v první fázi Měsíce
• Fyzická zátěž. Musí narůstat do pátého dne. Pátý, šestý a sedmý den je možné organismus solidně zatížit.
• Fyzioterapeutické procedury. V důsledku toho, že v této fázi probíhá stlačování a pohyb směřuje dolů, je potřeba pomoci organismu rychleji se nasměrovat na tento druh pohybu, utlumit dříve rostoucí rozšiřování a pohyb vzhůru. K tomu se vždy dobře hodí kontrastní vodní procedury: teplá sprcha 1 minutu a prudké ochlazení studenou vodou 5-10 sekund. Chlad vyvolá spasmus (stlačení) organismu a nasměrování všech procesů dovnitř.
• Stravování. V této periodě je potřebné jíst více jangové stravy, která způsobuje stlačení organismu, a po čtvrtém dni, aby nedošlo k nadměrnému stlačení a spasmům organismu, se má jíst více nabité potravy. Nabitá je ta potrava, která obsahuje elektrický náboj, tedy potrava termicky nezpracovaná, čerstvá, šťavnatá, vodnatá, chladná (např. čerstvě vymačkané šťávy z ovoce).
• Očistné procedury. V této periodě, zejména na jejím konci, je dobré očišťovat kůži a doplňovat stravou mikroelementy (stopové prvky). K očistě kůže se dělají teplé koupele (35 °C) s přídavkem bylinných odvarů nebo na 1/4 odpařené uriny. Tekutiny se kůží dobře vstřebávají a postupují do nitra organismu. Kromě toho v první třetině této fáze lze potíráním kůže hlavy urinou stimulovat růst vlasů.
Po druhé třetině je vhodné očišťovat od nahromaděných hlenů nosní a vedlejší dutiny, očišťovat mandle kloktáním urinou s přidáním procedury „pózy tygra“ z jógy. V poslední třetině je vhodné léčit plíce pomocí koupelí a přikládáním obkladů z vlněné látky namočené v urině nebo ve slané vodě na hrudník a páteř.
• Sbírání bylin. V této fázi je nejlépe sbírat kořen, zejména šestý a sedmý den. Energie a mikroelementy se nacházejí hlavně v kořenech. Zvláštní doporučení se týká čtvrtého dne lunárního měsíce: Tento den je velmi těžký pro organismus, projeví se to únavou. Je dobré odpočívat.

Druhá fáze Měsíce
Osmý den lunárního měsíce, díky neutralizaci vnějších gravitačních působení, jsou tekutiny organismu a gravitační centrum energie v hrudní dutině. V průběhu druhé fáze Měsíce, obzvlášť v jeho první třetině, je aktivována oblast nad střevy, hrudník, břicho, loketní klouby. Ve druhé třetině se aktivuje srdce, žlučník, hrudní koš a hrudní část páteře. V poslední třetině jsou aktivovány orgány dutiny břišní sloužící k trávení, žaludek, tenké a tlusté střevo. Je-li někde skrytý patologický proces, dojde k jeho zostření.
V první třetině to mohou být žaludeční nemoci, vodnatelnost (ascites), poruchy trávení, ztučnění, nevyvážené chování. Ve druhé třetině bolesti v páteři, srdeční nemoci, poruchy krevního oběhu. Ve třetí třetině nádory břišní dutiny, polypy, poruchy střev, záněty slepého střeva, průjmy.
Všeobecná doporučení
V této fázi dochází k rozšíření lidského organismu, směr toku tekutin a energie jde zevnitř ven, což napomáhá jak očišťování organismu, tak vede ke snadné ztrátě energie a ke krvácení. Je potřeba méně zatěžovat organismus. Všechny operace kromě akutních je vhodné provést ve třetí fázi a lépe k jejímu konci. Větší pozornost je třeba věnovat očistným procedurám.
Konkrétní doporučení
• Fyzická zátěž. Směrem k úplňku je důležité postupně zátěž snižovat, od střední zátěže k malé.
• Fyzioterapeutické procedury. Na začátku této fáze pomáhají organismu rychleji a lépe přejít k rozšíření. K tomu poslouží teplé koupele. Vynikající je sauna 9. a 10. den, samozřejmě pro zdravé lidi. Chladné a studené sprchy v této fázi je nutné dělat velmi mírně. Zato na konci před úplňkem, aby se utlumilo nadměrné rozšíření organismu vedoucí k apatii, oslabení, je třeba aplikovat časté studené sprchy.
• Stravování. Na začátku fáze se doporučuje jíst jinskou, rozšiřující stravu, aby se rychleji vrátil proces od stlačení k rozšíření. Po 10. dni je potřeba zaměnit jinskou stravu za stravu jangskou: kaše, dušené zeleniny. Tuky lze konzumovat v minimálním množství.
• Očistné procedury. Tato fáze je nejvhodnější k očistě. Hleny a tekutiny samy vycházejí z organismu. Ve druhé třetině této fáze jsou aktivní játra a žlučník. Proto jsou účinné všechny procedury, související s očistou těchto orgánů. Z fyziologického hlediska je tato perioda nejvhodnější k očistě jater. Velmi účinně se provádí odhlenění organismu kůží v sauně. „Šankaprakšálána“ plní v tomto čase očistnou funkci vedoucí k aktivaci těchto orgánů, čistí játra, žaludek, slinivku. Klystýr, zejména v poslední třetině této periody, očišťuje tlusté střevo a vytahuje nečistoty z břišní dutiny. Tato fáze má nejvíce dnů vhodných k očistě. 11. den lunárního kalendáře je jeden z nejvhodnějších. Lehce se snáší hladovění. Očista je tak účinná, jako by se hladovělo tři dny. 14. den se hodí k očištění prostřednictvím klystýru ve spojení s „Šankaprakšálánou“. Tento den je možné hladovět bez požití vody. Ve starých písemnostech se uvádí, že voda, vypitá tento den způsobuje znečištění organismu. Druhá fáze je nejvhodnější k zahájení hladovění.
• Sběr bylin. Tato fáze je nejvhodnější ke sběru nadzemních částí bylin. Energie, vycházející zespodu nahoru a působící na rozšíření, vynáší značné množství mikroelementů. Byliny je nejlépe sbírat za měsíčního svitu.
Zvláštní doporučení
Osmý den, kdy dochází k vnitřnímu obratu energetiky organismu, je pro organismus dnem stresu, transmutace energetiky na všech úrovních. 13. den energie silně koluje po energetických kanálech, a proto je možné využít tohoto dne ke zbavení organismu negativní energie. Toho lze dosáhnout opřením o strom, např. topol, osiku (každé měsíční znamení má podle starých doporučení svůj strom, kde se dá načerpat energie a také zbavit se negativní energie).
Následující den je velmi důležitý, je to úplněk. Tohoto dne energie prýští mohutným proudem, člověka to táhne k opačnému pohlaví, pokušení je velké. Je potřebné se vyvarovat různých sexuálních svazků, neboť ztráta energie je tohoto dne tak velká, že se člověk dlouho vzpamatovává. Tento den je také třeba přejít od rozšíření ke stlačení. K tomuto přechodu je zapotřebí daleko více času než při přechodu od stlačení k rozšíření.
Základní příčina, proč se může člověk tohoto dne vybít pohlavním aktem, spočívá v tom, že energetické gravitační centrum se nachází v oblasti pohlavních orgánů a energetické závory jsou maximálně otevřené. Orgasmus v tento den je bránou, kterou uniká ohromné množství energie, a v tento den je orgasmus také nejvíce smyslný a obzvláště uspokojuje ženy.

Třetí fáze Měsíce
Po úplňku začíná slábnout vnější gravitační působení jin, až se ve třetí čtvrtině stane nulovým. Třetí fáze je charakteristická přechodem od rozšířeného stavu organismu ke stlačení. Gravitační centrum v lidském organismu se přemísťuje a tím dochází k postupné aktivaci jednotlivých orgánů. V první třetině této fáze se aktivují ledviny, ledvinná a křížová oblast. Ve druhé třetině se aktivují pohlavní žlázy, předstojná žláza, močový měchýř a konečník. V poslední třetině dochází k aktivaci hýždí, bederních kostí a kostrče. Pokud je zde skrytý patologický proces, určitě se ozve.
V první třetině jde o poruchy ledvin, urémii, strumu (vole), abscesy (kapsy naplněné hnisem), bolesti hlavy, homosexualitu. Ve druhé třetině o nemoci dělohy a vaječníků, záněty močového měchýře, kýly, cysty vaječníků, poruchy menstruace, nemoci děložního hrdla. V poslední třetině o poranění a nemoci pánve, ischialgie (nemoci sedacího nervu), paralýzy (ochrnutí), astma.
Jak je vidět, řada poruch a nemocí je spojena se zahleněním organismu, které brání toku energie, přívodu výživných látek a odsunu metabolitů. Na oblasti, kde se objevuje otok a hromadění tekutin, lze dávat urinové obklady a také urinu pít. Rychle se tak zlikviduje nadbytečná tekutina. Urina je přirozeným diuretikem (působí močopudně). Místní procedury formou prohřívání a obkladů na kříž ozdraví tuto oblast.
Všeobecná doporučení
V této fázi dochází ke stlačení, jang roste, jin se zmenšuje. Na začátku je k urychlení obratu ke stlačení potřebné používat jednodušší procedury (polévání, jangová strava), zatímco ke konci této fáze, aby nedošlo k nadměrnému stlačení, je nutno udržovat rovnováhu pomocí stravy, procedur a jiných prostředků. V tomto období je možné organismus hodně zatížit sportem a tréninky.
Přestože pohyblivost trochu vázne, nedejte se odradit. Jogíni doporučují provádět asany nejen tehdy, když je pohyblivost maximální, ale i tehdy, když je v období jang poněkud ztížená. Cílem je odvrátit nadměrné stlačení. Jóga všechno spojuje pouze s přírodními cykly. V opačném případě, provádíme-li užitečnou asanu, sice dosáhneme efektu v jednom směru, ale je možné poškodit jiné oblasti organismu.
U milovníků stoje na hlavě, neuváží-li rozložení krve v organismu s ohledem na fáze Měsíce, dochází k poruchám cév očního pozadí, úrazům krčních obratlů a k řadě dalších poruch. Komplex asan je nutné měnit od fáze k fázi, s cílem harmonizovat vnější dění s vnitřním uvědomělým úsilím, ale nezintenzivňovat vnější působení vnitřním. V tom je podstatný rozdíl mezi pravým jogínem a milovníkem asan.
Konkrétní doporučení
• Fyzická zátěž. Dochází ke zvětšení fyzické zátěže, nejnáročnější atletické tréninky mají být orientovány na konec této fáze, před třetí čtvrtinou.
• Fyzioterapeutické procedury. Jsou stejné jako v první fázi. Na začátku je třeba organismu pomoci v přechodu na režim stlačení a před koncem tlumit toto stlačení a udržovat rovnováhu mezi jang a jin. Především se to týká starších lidí. Otoky, vodnatelnost, vznikající u starých lidí, je důsledkem vysychání těla. Hodně se musí pracovat na návratu ztraceného.
Jestliže nebudeme nic dělat, časem se bude vše prohlubovat. Pára a koupele mohou mnohé vylepšit. Samozřejmě sauna je vhodná jen pro zdravé lidi, netrpící chronickými nemocemi, koupele nemají přesáhnout 35 °C.
• Stravování. Doporučuje se strava jako v první fázi. Z pohledu aktivace orgánů jang, žaludku a střeva, probíhají trávicí procesy mnohem lépe. Je možné požívat hrubší stravu, ale nepřejídat se. Ve všem musí být míra.
• Očistné procedury. Platí totéž, co o první fázi.
• Sběr bylin. Jako v první fázi, s tím, že je tato perioda nejvhodnější k sušení z hlediska zachování mikroelementů a jiných látek, které se koncentrují ve fázích jang.
Doporučuje se používat byliny se zřetelem na fáze organismu. Byliny rozpouštějící kameny je dobré užívat v předcházející druhé fázi, kdy dochází k přirozenému rozšíření, rozředění všeho, co se nachází v organismu. Efekt bude podstatně větší. Při vyloučení kamínku nedojde k potížím, protože jsou všechny vývodní cesty uvolněné a rozšířené. V periodě jang mohou snadno vznikat spasmy (křeče), ucpání, zhoršení.
Není těžké využít těchto rozdílů k vlastnímu užitku.
Zvláštní doporučení
Týkají se 17. dne lunárního cyklu. V tento den se mužům doporučuje pohlavní styk se ženou, dochází k přetváření ženské energie, která může podpořit energii mužskou a nečekaně pro něho samotného ho přivést na novou úroveň vnímání. Není bez zajímavosti, že v tento den se ve starém Řecku pořádaly bakchanálie (orgie) a konaly se tantrické cviky s partnerkami. 21. den lunárního cykluje vhodný jako první, zahajovací den tréninku. 22. den je dnem zvláštního bodu, kdy dochází k energetickému obratu, transmutaci organismu. Tento den je potřebné strávit lehce, v klidu, aby energetický obrat proběhl bez komplikací.

Čtvrtá fáze Měsíce
Všeobecné poznámky
Po 22 dnech lunárního měsíce nastupuje nová rozšiřující etapa. Její vliv je zvláštní. Vzhledem k tomu, že vnější působení gravitačních sil Měsíce a Slunce „ jin“ se sčítají, skládají se energie a tekutiny v těle stoupají vzhůru k hlavě. Jelikož Měsíc je v průběhu dne na protilehlé straně Země, gravitační energie organismu a s ní i tekuté prostředí vykonávají opačný pohyb k chodidlům nohou a stimulují tuto oblast těla.
V průběhu čtvrté fáze Měsíce, v jeho první třetině, se aktivují kolena, kostní systém, kůže a trávicí systém. Ve druhé třetině kotníky nohou, zápěstí rukou, kosti dolních končetin, oči; v poslední třetině chodidla, tekutiny organismu, žaludečně-střevní peristaltika. Zhoršení se v této fázi projeví následovně: v první třetině – nedostatek mazu v kloubech, revmatismus, poruchy trávení, vyrážky na kůži, psoriáza (lupenka). Ve druhé třetině – poruchy krevního oběhu, zejména v dolních končetinách, varikózní rozšíření žil na nohou, vodnatelnost, mdloby. V poslední třetině – špatný krevní oběh v končetinách, vodnatelnost, bolesti a křeče v chodidlech, psychosomatické nemoci.
Jak je vidět z popisu potíží, trpí horní i dolní části těla. Nadměrný přítok k chodidlům v nich vyvolává stagnaci (hromadění tekutin), což vede ke zhoršení varixů. Nedostatek krve v mozku vyvolává mdloby, odliv krve z končetin zase křeče, zhoršení hybnosti, revmatické potíže. Zlepšená cirkulace krve od hlavy k nohám promývá celé tělo a vytahuje hleny ven tak mohutně, že se do očisty organismu zapojí i kůže.
Všeobecná doporučení
Vzhledem k osobitosti této fáze zakončující lunární cyklus je potřebné všechny ozdravné práce (tréninky, procedury atd.) zakončit. Člověk by měl tuto dobu využít k ozdravění dolních končetin, zbavení se usazených solí, ostruh na patních kostech atd.
Střídavé působení obkladů z odpařené uriny a pití šťáv a odvarů, které vytvářejí zásaditost vnitřního prostředí, tyto oblasti rychle očistí. Tato fáze celkově očišťuje organismus. Je možné začít hladovění a různá promývá-ní. Stačí pečlivě sledovat srpek Měsíce.
Přibližně 4-5 hodin poté co se Měsíc ztratí za obzor, je možné provádět „Sankaprákšálánu“, očistný klystýr. Zesílená gravitace Měsíce, Slunce a Země, působící v jednom směru, ji pomůže provést lehce a příjemně i když se doposud nepovedla.
Konkrétní doporučení ke čtvrté fázi Měsíce
• Fyzická zátěž. V důsledku otevření energetických uzávěrů vzniká nebezpečí energetických ztrát. Fyzická zátěž musí byt mírná až do jejího zmenšení před úplňkem. Je třeba více chodit a méně sedět, aby nedocházelo k hromadění krve v dolních končetinách. Pokud se zabýváte jógou, používejte převrácené ásany (stoj na hlavě, pluh atd.).
• Fyzioterapeutické procedury. Na začátku fáze mají být nasměrovány tak, aby organismu pomohly při přechodu od stlačení k rozšíření. Dále musí byt upraveny tak, aby kompenzovaly nedostatečný krevní oběh působením silnější přílivového a odlivového působení gravitace jin. Dochází k mdlobám, způsobeným odlivem krve k dolním končetinám. Aby se normalizoval krevní oběh, je třeba provádět studené koupele nohou, lehnout si a zabalit si ramena, což obnoví přítok krve do horní části těla.
Chladn sprchy je nutno dělat v tomto pořadí: začínat u chodidel nohou, postupovat ke kolenům, bederní části, břichu a nakonec sprchovat hlavu. Tento postup vytlačí krev nahoru a dovnitř. Začne-li se od hlavy, krev naopak bude odcházet z mozku a člověku se udělá nevolno. Tyto rady se týkají starších lidí, mladým a zdravým to nebude příliš vadit.
• Stravování. Ve stravování je třeba dodržet doporučení jako u druhé fáze Měsíce. Je nutné jíst méně masité a těžko stravitelné potravy, neboť trávicí orgány nejsou tak silné jako ve fázi jang. Gravitace v organismu kolísá, čímž narušuje normální pohyb stravy trávicím traktem a z toho plynou mnohé trávicí poruchy. Může se také objevit vyrážka na kůži v důsledku nestrávené, organismem neosvojené potravy. V poslední třetině této fáze je nutno požívat potraviny typu jang. Užitečná jsou různá koření, která nesměřují energii organismu nahoru, avšak způsobí rozehřátí organismu a odtučnění krve.
• Očistné procedury jsou vysoce účinné právě v této fázi. Organismus se velmi dobře odhlení přes kůži v sauně (neplatí pro postižené rakovinným bujením a vážněji nemocné). Různé obklady dané na postižené místo vytahují přes kůži všechny nečistoty. Velmi dobře se v tomto období organismus zbavuje jemných vrstev zahlenění, které odvádí do tlustého střeva.
Velmi účinné jsou klystýry spojené se „Šankaprakšálánou“. Tyto klystýry patří mezi krije, mají dvě varianty: dhauti, které nejsou určené laikům, a vastrodhauti, kdy se polyká pruh látky, ponechá se v žaludku působit 10 minut a pak se vytáhne. Třetí variantou jsou danda-dhauti, kdy se zavede po vypití vody do žaludku gumová hadice, kterou pak voda vyteče. Potřebuje to cvik. Převážně v tomto období mají ženy menstruační cyklus, otvírá se dolní kanál očisty. Analogickým procesem procházejí i muži, avšak ne v takové míře.
Působení očisty organismu lze zásadním způsobem zesílit. Ideální je napařovací koupel (u nemocných 35 °C, u zdravých do 40 °C) a po koupeli klystýr z napůl odpařené uriny. Napařovací procedura lépe oddělí hleny, které jsou gravitací nahromaděné v dolní části břicha. Mikroklystýr ze 100 g odpařené uriny působí na vyloučení odpadu z těla. Široké pole působnosti mají vyznavači hladovění. Hladovění u nezkušeného člověka nesmí trvat dlouho. Hladovějící delší dobu musí být veden zkušeným odborníkem.
Za tohoto předpokladu je možné hladovět 3-5 dnů bez újmy na zdraví. Hladovění lze spojit s pitím 1-2 dl uriny, do které se přidává lžička medu a zarovnaná lžička cukru, nebo se pije urina až do 17.-18. hodiny, tedy vše, co bylo vymočeno. Účinek hladovky v tomto období je dvojnásobný.
Energie směřuje zevnitř ven a napomáhá očištění organismu, které působí směrem dolů. Hladovění posílí působení očisty a přispěje jeho bezbolestnému zakončení.
Dobře působí zdržení se potravy v dalších dnech. Podle indických véd je 23. den dnem pokání, prošení za odpuštění a půstu. 26. den, nazývaný „Ekadaší“, védské písemnosti obzvlášť doporučují zdržet se potravy. Nikdo by si neměl nechat ujít možnosti tohoto dne. Platí to zejména pro toho, kdo nevydrží 3-5denní hladovku. Krátká hladovka ve správný den je účinnější než týdenní hladovění v nesprávné dny. Je dobré omezit příjem potravy i 29. den. Pomůže to organismu dokončit přechod na nový cyklus.
Jestliže se někdo rozhodl pro týdenní hladovku, zakončí ji ve 29. dni lunárního měsíce, aby regenerace organismu vyšla do začátku nového cyklu. V tomto případě regenerační procesy organismu zapadnou do začátku lunárního cyklu a proběhnou mnohem lépe. Zkušenost ukázala, že je obtížné začínat hladovění v první a třetí fázi lunárního cyklu. V tomto období organismus naplno zapojuje orgány jang k přepracování potravy, je nasměrován k vnitřnímu toku na stlačení a odhlenění organismu je ztížené. Efekt je velmi malý i po týdenním hladovění.
Soulad aktivního týdne (viz stať o týdenních cyklech) s druhou nebo čtvrtou fází lunárního cyklu přináší při hladovění nejlepší výsledky. Regeneraci je nutno začínat vždy ze začátkem měsíční fáze jang (první a třetí fáze lunárního cyklu). V tomto období se přirozeně zapojují trávicí orgány, aktivuje se energie a obnova probíhá sama. Začátek hladovění a jeho ukončení ve dnech zvláštních měsíčních bodů jsou zakázány! K většině komplikací a nepříjemností dojde právě při podobném spojení.
• Využívání bylin. Svéráznost této fáze dává možnost úspěšně použít byliny k očištění organismu od kamínků v ledvinách, močovém měchýři, ve žlučníku. Bylinnou směs je možné si dát připravit v bylinkové lékárně nebo u bylináře. Byliny, které napomáhají drobení kamenů, působí na rozšíření organismu, což zesiluje drobící a vylučovací efekt. K odbornému využití této fáze lunárního cyklu k vyloučení rozdrobených kamenů je nutno pochopit následující. Společná gravitační síla Měsíce, Slunce a Země je největší v této periodě tehdy, když se člověk nachází na protilehlé straně. Proto byl-li Měsíc (starý srp) na obzoru ve 12 hodin v poledne, pak ve 12 hodin o půlnoci budou Měsíc a Slunce pod pozorovatelem, na protější straně zeměkoule.
Proceduru k vyloučení kamenuje nutno začít 1,5-2 hodiny před dosažením této doby. Je nutno si sednout do lázně teplé 35-38 °C a začít hodně pít bylinné čaje drobící kameny. Všechno, co se rozdrobilo, vyjde bez bolestí a spasmů.
Zvláštní doporučení
Ve čtvrté fázi lunárního cyklu, 23. den, se doporučuje zdržet se pohlavního styku, vhodný je naopak 24. den cyklu. 28. a 29. dne lunárního cyklu je třeba se vyhnout energetickým ztrátám. Síly je nutno šetřit v zájmu zdárného obratu směru pohybu energie a tekutin v organismu. V této fázi je zapotřebí mnohem více energie než v jiných zvláštních bodech. Proto je nutné dělat všechno s mírou.
Organismus není schopen včas se přizpůsobit změně gravitačních sil, přejít od stlačení k rozšíření či naopak. Změna toku vyvolává prudké nežádoucí následky ve dnech zvláštních bodů (8., 15., 22. a 29. den lunárního cyklu). Dlouholeté zkušenosti tibetské a indické medicíny to potvrzují.
Se znalostmi zákonitostí lunárního cyklu se lze vyhnout spoustě chyb a neúspěchů při vlastních ozdravovacích procesech. Přirozený lunární cyklus je klíčem k úspěchu a k stabilnímu zdraví.
• Doplnění mikroelementů a vitaminů do organismu
Ve fázi jang (první a třetí fáze lunárního cyklu), kdy se organismus snaží stlačit (pojmy stlačit a rozšířit lze přirovnat k působení pumpy), má všechno, co organismus přijme, tendenci „jít dovnitř“ a hromadit se tam. Proto se doporučuje používat byliny na vyrovnávání funkcí organismu, nahromadění mikroelementů a jiných užitečných látek.
Z předchozího výkladu víme, že v první a třetí fázi lunárního cyklu dochází v organismu k akumulaci různých látek. Tato doba je tedy nejvhodnější pro doplnění chybějících látek, zejména mikroelementů (stopové prvky), pomocí vhodné stravy a bylin.
Několik tisíc let stará zkušenost astrologie poukazuje na to, že lidé narození v určitém měsíčním znamení potřebují přísun specifických stopových prvků, solí a vitaminů a pouze při uspokojení této potřeby se cítí zdravě. Následující přehled je převzat z literatury:
• Beran (21. března – 19. dubna). Ve stravě je potřebný fosforečnan draselný. Byliny: hořčice, aloe, česnek. Vitaminy: A, Bi, C. Mikroe-lement: organické železo. Doporučené potraviny: červená řepa, jablka (obzvlášť dobrá je čerstvá šťáva z červené řepy a jablek v poměru 1:4), celer, mrkev, špenát, vlašské ořechy.
• Býk (20. dubna – 21. května). Ve stravě je potřebný síran sodný. Byliny: černý bez, šalvěj, šťavel. Vitaminy A a E.
• Blíženci (22. května – 21. června). Ve stravě je potřebný chlorid draselný. Byliny: celer, chmel a valeriána. Vitaminy: skupiny B, dále C, E a D. Doporučené potraviny: obilné klíčky, ořechy, celer, meruňky (zejména sušené), sýry, bílé netučné maso.
• Rak (22. června – 21. července). Ve stravě je potřebný fluorid vápenatý. Byliny: rozmarýn, řeřicha. Vitaminy: B2, C, E. Doporučené potraviny: zelí, obilné klíčky a celozrnný chléb, citrony, rozinky.
• Lev (22. července – 21. srpna). Ve stravě je potřebný fosforečnan horečnatý. Byliny: jalovec, routa voňavá, kopr, petržel (nať). Vitaminy: C a E. Mikroelement: zlato. Doporučené potraviny: kukuřice, vajíčka, mořské produkty, salát, vlochyně (borůvka bažinná).
• Panna (22. srpna – 22. září). Ve stravě je potřebný síran draselný. Byliny: čekanka, saturejka. Vitaminy: skupiny B. Mikroelement: organické železo. Doporučené potraviny: celozrnný chléb, salát z endivie, lískové ořechy.
• Váhy (23. září – 22. října). Ve stravě je potřebný kyselý fosforečnan sodný. Byliny: saturejka, fialka. Vitaminy: A a E. Mikroelement: mangan. Doporučené potraviny: celozrnný chléb, vajíčka, ryby, citrusové plody, fíky, petrželová a celerová nať, kopr.
• Štír (23. října – 21. listopadu). Ve stravě je potřebný síran vápenatý. Byliny: pelyněk, bazalka. Vitaminy: skupiny B, C a E. Mikroelement: organické železo. Doporučené potraviny: pórek, ředkvička, slívy, čerstvě připravená šťáva z červené řepy a jablek (poměr 1:4).
• Střelec (22. listopadu – 21. prosince). Ve stravě je potřebný kysličník křemičitý. Byliny: šalvěj, sléz, červený jetel. Vitaminy: C a E. Mikroelement: olovo. Doporučené potraviny: celozrnný chléb, petrželová nať, mrkev, pastiňák, játra.
• Kozoroh (22. prosince – 20. ledna). Ve stravě je potřebný kyselý fosforečnan vápenatý. Byliny: divizna. Vitaminy: A, C a E. Doporučené potraviny: čočka, citrusové plody, vajíčka, brokolice.
• Vodnář (21. ledna – 19. února). Ve stravě je potřebný chlorid sodný. Byliny: vratič. Vitaminy: C a E. Doporučené potraviny: med, jablka, tvrdý sýr, citrony, zelená část řepy.
• Ryby (20. února – 20. března). Ve stravě je potřebný fosforečnan železnatý. Mikroelement: organický jód. Byliny: mořská kapusta, brutnák lékařský. Doporučené potraviny: okurky, luštěniny, mandle nebo lískové ořechy, hovězí játra.

Roční biorytmy
Země se otáčí kolem Slunce, avšak nikoliv po kružnici se středem ve Slunci, nýbrž po excentrické dráze. Na začátku ledna je Země nejblíže ke Slunci, počátkem července nejdále. V důsledku toho se během roku mění vzdálenost mezi Sluncem a Zemí zhruba o 4,8 milionu kilometrů. Tím se také mění dva hlavní vlivy Slunce, gravitační a světelný, tj. jang – těžký a jin – lehký. Roční změny energie, dopadající na Zemi jako teplo a světlo, představují 7 %.
• Zvláštnosti ročních období a jejich vliv na lidský organismus
Ke změnám ročních období dochází v důsledku změny množství energie, dopadající ze Slunce na Zemi. Připomeňme si známé sezónní jevy z našeho pohledu obyvatel severní polokoule: Ve dnech letního slunovratu je světelný den nejdelší. Na zemský povrch dopadá nejvíce sluneční energie. Ve dnech zimního slunovratu, přestože je Země nejblíže ke Slunci, je položena vůči slunečnímu toku tak, že jsou dni nejkratší a na Zemi dopadá minimum sluneční energie.
Ve dnech jarní a zimní rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé. Množství sluneční energie, přijímané Zemí, má střední hodnoty mezi maximem a minimem. Je to optimum pro živé organismy, vyhovující jejich rozmnožování.
Kromě změn toku slunečního záření na zemský povrch se mění i jiné parametry na něm závislé, např. vlhkost, aeroionizace, pO2 (parciální tlak kyslíku) a další. Nejvíce aeroiontů pozorujeme od srpna do října, nejméně od února do března. To se odráží především v aktivitě tělesných orgánů.
Plíce pracují aktivně tehdy, když je v atmosféře hodně aeroiontů. Jejich největší aktivitu pozorujeme na podzim. Hodnoty pO2 jsou nejvyšší v zimě, v lednu. Toto kolísání se odráží silně na práci orgánů, zejména ledvin. Nejaktivnější jsou v zimním období.
K odvrácení škodlivého vlivu ročních období na organismus doporučovala lidová moudrost dodržovat psané i nepsané zásady životosprávy a provádět preventivní opatření s cílem vyloučení hlenů, žluči a suchosti z těla. Některé z nich uvádím:
1. Očištění organismu – „Panča-karma“ podle „Jadžurvédy“ a „pět přikázání“ Tibeťanů. Analogický systém křesťanských, židovských i muslimských postů.
2. V každém ročním období je třeba vést přiměřený způsob života. Indické ponaučení radí: V drsném a chladném ročním období je nutné žít v teplé a suché místnosti a vést aktivní způsob života, bránicí hromadění hlenů v organismu. V teplém a vlhkém ročním období máme pobývat ve studené a dobře větrané místnosti, rozptylovat osvěžující vůně, fyzicky se příliš nezatěžovat.
V chladném a suchém ročním období je potřeba se hřát u ohně, používat vlhkou páru, potírat tělo olivovým olejem, aby se organismus nevysušoval a chránil teplo.
3. Příjem stravy, odpovídající ročnímu období: V drsném a chladném ročním období má být strava suchá, teplá a vylepšená rozehřívajícím kořením, které zabraňuje hromadění hlenů v lidském organismu.
V ročním období teplém a vlhkém se má jíst strava nekořeněná, kyselé chuti, udržující v organismu vláhu a bránící jeho přehřátí. V suchém a chladném ročním období se má jíst horká, vodnatá a tučnější strava, vylepšená rozehřívajícím kořením. Je to strava, která nedovolí organismu, aby se ochlazoval a ztrácel vlhkost.
Jsou to nejjednodušší doporučení, dovolující organismu bránit se škodlivým vlivům ročních období. Samozřejmě, klimatické a společenské podmínky jsou v dnešní době změněné, avšak podstata prastarých zásad je neméně užitečná i dnes.
• Sezónní aktivita orgánů a funkcí lidského organismu
Roční období se změnami denního a nočního časového rozpětí (příliv množství energie ze Slunce) spolu s gravitačním působením síly Slunce, Země a Měsíce mají zásadní vliv na aktivitu 12 energetických kanálů lidského organismu, zajišťujících fungování s nimi spojených orgánů. Čím delší je světelný den, tím silněji pracují kanály i orgány s nimi spojené, konající práci ve dne. Čím je noc delší, tím silněji pracují kanály pracující v noci. Současná medicína statisticky potvrzuje přítomnost tohoto faktu, bez popisu mechanismu vlivu.
Po tisíciletí žil člověk v souladu s rytmy přírody, aby mohl přežít. Pozoroval a naslouchal důležitým jevům, důkladně sledoval nejen stav okolí, ale také vzájemné vztahy mezi tímto stavem a příslušným okamžikem pozorování. Systematickému zájmu byly podrobeny především vztah dne a noci, měsíční a roční období, postavení Slunce, Měsíce a hvězd.
Eskymáci, žijící v nejtěžších podmínkách uprostřed věčného sněhu a ledu, mají čtyřicet různých slov pro sníh. Naučili se tedy rozeznávat čtyřicet různých druhů zmrzlé vody. Jen dva z těchto čtyřiceti druhů ledu a sněhu jsou však vhodné pro stavbu jejich obydlí – iglú. Přinutily je k tomu nehostinné klimatické podmínky.
Mnohá zvířata se řídí postavením Měsíce. Ptáci sbírají materiál na hnízdo vždy v určitou dobu, aby hnízda po dešti rychle vyschla.
Povšimněme si hlavně některých praktických dopadů sezónních vlivů z pohledu medicíny.
Srdeční poruchy se nejčastěji objevují v lednu a v noci. Vrchol infarktů myokardu se pozoruje od pozdního podzimu do zimy, zatímco minimum výskytu je v srpnu – září. Podle výsledků gastroskopických vyšetření jsou zánětlivé změny žaludečního trávicího traktu minimální v létě a začátkem podzimu, zatímco maximální projevy jsou v zimě a na jaře. Hmotnost novorozenců (3040-3120 g) je nejvyšší v lednu, únoru a březnu, zatímco nejnižší je v červnu, červenci a srpnu (1940-3060 g). Vliv uvedených fenoménů se objasňuje:
a) kolísáním toku sluneční energie,
b) kolísáním gravitačního vlivu Slunce.
Podívejme se na příhodu infarktu myokardu v lednu. V tomto období (zejména v noci) na člověka působí největší stlačující gravitační energie Slunce a Země a je-li úplněk, tak i Měsíce. V důsledku toho zahleněné svaly ztratí svou elasticitu, působením krevního tlaku se trhají a nedovolují zásobit dostatečně srdeční svaly krví. Proto dochází k nekróze (odumření) části postiženého srdečního svalu.
Minimální výskyt těchto příhod je v létě, kdy jsou tkáně maximálně rozšířené a tím dostatečně zásobené krví. Rození dětí s vyšší hmotností v zimě se vysvětluje postupně narůstající gravitací plodu, které zvnějšku pomáhá narůstající sluneční gravitace. V důsledku tohoto společného působení může gravitační pole plodu kolem sebe udržovat větší množství hmoty než v létě, kdy je gravitační působení Slunce minimální.
Gravitační síla působí na těžiště lidského organismu v jednotlivých ročních obdobích různým směrem. Čínská medicína dodnes vychází z principu periodické aktivity hlavních orgánů lidského organismu (72 dnů) na základě gravitace. V létě táhne gravitační energie těžiště těla nahoru (jih) a aktivuje srdce a tenké střevo, v zimě tlačí těžiště dolů (sever) a aktivuje ledviny a močový měchýř, na jaře táhne těžiště napravo (východ) a aktivuje játra a žlučník, na podzim táhne těžiště nalevo (západ) a aktivuje plíce a tlusté střevo. V mezidobích, tj. po 72 dnech od začátku aktivity hlavního orgánu, jsou po dobu 18 dnů aktivovány slinivka břišní, slezina a žaludek.
Periody aktivity jednotlivých orgánů v průběhu roku lze s denní přesností stanovit podle východního kalendáře, který respektuje lunární cykly. Začátek lunárního nového roku podle východního kalendáře v roce 1997 připadá na 7. února. V roce 1998 připadne Nový rok na 28. ledna, v roce 1999 na 16. února a v roce 2000 na 5. února. Novým rokem začíná podle východního pojetí ročních období jaro.
Podávání léků a operace, jsou-li prováděny v určitých dnech, velmi pomohou, zatímco v jiných dnech jsou méně účinné, nebo dokonce uškodí, často nezávisle na dávce a kvalitě léků a na veškerém umění lékaře. Úspěch každého záměru není závislý jen na existenci nutných schopností a pomocných prostředků, ale rozhodující měrou i na datu a okamžiku jeho proveden


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Biorytmy
PříspěvekNapsal: pon zář 14, 2020 10:05 am 
Offline

Registrován: sob srp 22, 2020 1:41 pm
Příspěvky: 777
Ahojte.
Cim to je, ze cim blizsie k Splnu, tym som menej zavodneny, a cim blizsie k Novu, tym som zavodneny (a tym padom v mojom pripade lepsie vyzerajuci) viac ? Ved by to malo byt presns naopak, nie ? .... Vsimol som si to iz davno. Mal som z citania zafixovane, ze Spln zadrziava viac vody v tele. Ale u mna je to naopak....
Ako je to u vas ? ....

_________________
Je čas odtiaľ odísť, posunúť sa z virtuálnej virtuality (internet) do virtuálnej reality (život mimo obrazovku).
Vyhrávam tým, že odtiaľ odchádzam.
NIČ PROTI TOMUTO FÓRU. Ale nie je vhodné, aby som sem prispieval a ukrajoval si z drahocenného času.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Biorytmy
PříspěvekNapsal: úte zář 15, 2020 6:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28425
Bydliště: Poděbrady
Xrazovy_nick píše:
Ahojte.
Cim to je, ze cim blizsie k Splnu, tym som menej zavodneny, a cim blizsie k Novu, tym som zavodneny (a tym padom v mojom pripade lepsie vyzerajuci) viac ? Ved by to malo byt presns naopak, nie ? .... Vsimol som si to iz davno. Mal som z citania zafixovane, ze Spln zadrziava viac vody v tele. Ale u mna je to naopak....
Ako je to u vas ? ....

Nedovedu odpovědět proč by vám to mělo fungovat obráceně když měsíc při úplňku zvedne hladinu moře je přeci logické že zvedne i obsah vody v organizmu a dovede i další věci https://epochaplus.cz/zahadny-mesic-jak ... rganismus/.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz