Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned zář 08, 2024 4:44 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: sob črc 27, 2024 10:26 am 
Offline

Registrován: sob črc 27, 2024 10:16 am
Příspěvky: 8
Dobrý den,

před rokem a půl jsem si pořídil do pokoje zatemňovací závěsy.
Při spánku mám tedy tmu.

Narazil jsem však na problém, že každou druhou noc se 1x probudím, když jsem náměsíční a chodím po pokoji.
Než jsem si pořídil zatemňovací závěsy, tak jsem problémy s náměsíčností neměl.

V čem je problém?
Co doporučíte?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: ned črc 28, 2024 8:33 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28366
Bydliště: Poděbrady
Daniel1 píše:
Dobrý den,

před rokem a půl jsem si pořídil do pokoje zatemňovací závěsy.
Při spánku mám tedy tmu.

Narazil jsem však na problém, že každou druhou noc se 1x probudím, když jsem náměsíční a chodím po pokoji.
Než jsem si pořídil zatemňovací závěsy, tak jsem problémy s náměsíčností neměl.

V čem je problém?
Co doporučíte?

Ono je otázkou zda hledáte problém tam kde skutečně je. Vzhledem k tomu že v jiném vlákně řešíte problémy kloubů tedy patrně máte problémy střeva respektive ve složení mikrobiomu střeva a logicky z toho lze odvodit i problémy adrenálního systému kdy stimulace na noc může uvedený problém vyvolávat. Projděte si vlákno Superpotraviny tam se k tomu pár příspěvků vztahuje třeba vás to navede ke zdroji problému.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: ned črc 28, 2024 4:53 pm 
Offline

Registrován: sob črc 27, 2024 10:16 am
Příspěvky: 8
Tak tady budu potřebovat detailnější radu.

Přemýšlel jsem zatím nad meduňkovým čajem, ale ten (asi?) neodstraní příčinu.

Jaké konkrétní superpotraviny doporučíte?

Když si zakoupím zmíněný test, tak určíte, kde je přesně problém?

Lépe řečeno, znáte případ, kdy došlo k vyřešení mého problému a co v něm spočívalo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: úte črc 30, 2024 12:06 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28366
Bydliště: Poděbrady
Daniel1 píše:
Tak tady budu potřebovat detailnější radu.

Přemýšlel jsem zatím nad meduňkovým čajem, ale ten (asi?) neodstraní příčinu.

Jaké konkrétní superpotraviny doporučíte?

Když si zakoupím zmíněný test, tak určíte, kde je přesně problém?

Lépe řečeno, znáte případ, kdy došlo k vyřešení mého problému a co v něm spočívalo?

Já jsem vám nepsal že vám doporučuji superpotraviny, psal jsem vám že ve vlákně o superpotravinách lze najít například vazbu na kakao jak zdroj podobných problémů. Meduňka vás zklidní ale muselo by jít o meduňkový magorák tedy opravdu výluh na úrovni kafe. Jinak konkrétní bakteriální složení mikrobiomu určuje vlastnosti těla i ducha tedy většinou lze zjistit co a proč je špatně a také to opravit. Pokud jde o to zda znám konkrétně stejný případ který máte vy to mohu hned odpovědět že určitě ne protože každý případ je jedinečný z mnoha pohledů a vždy spočívá zdroj těch potíží ve více faktorech, které ve vašem případě zatím určitě vůbec neznám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: pát srp 02, 2024 1:57 pm 
Offline

Registrován: sob črc 27, 2024 10:16 am
Příspěvky: 8
Kakao/čokoládu vůbec nejím.

Níže přikládám jídelníček. Můžete navrhnout změny, které je nutné učinit před zakoupením testu?

Mohu poprosit o zkontrolování mého jídelníčku (muž, 28 let, 56 kg)?


Přílohy:
Poznámka: Jídelníček (muž, 28 let, 56 kg)
Jidelnicek.png
Jidelnicek.png [ 99.98 KiB | Zobrazeno 15649 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: sob srp 03, 2024 10:17 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28366
Bydliště: Poděbrady
Daniel1 píše:
Kakao/čokoládu vůbec nejím.

Níže přikládám jídelníček. Můžete navrhnout změny, které je nutné učinit před zakoupením testu?

Mohu poprosit o zkontrolování mého jídelníčku (muž, 28 let, 56 kg)?

Kakao byl jeden možný příklad, ne jediná možnost a je třeba pochopit že noční spánkové excesy většinou korelují se stavem intoxikace těla prostě otravou z toxinů vytvářených proteobakteriemi a k tomu ostatnímu jsem vám odpovídal ve vlákně artróza.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: sob srp 03, 2024 10:31 am 
Offline

Registrován: pát bře 29, 2024 10:53 am
Příspěvky: 48
Dane, mne vo vašom zozname potravín chýbajú napr. sardinky a celkovo mäso, vnútornosti aspoň 2x týždenne. Možno ste vegetarián z presvedčenia t.j. nechcete spôsobovať bolesť zvieratám(?). To je síce pekné, lenže na to, aby ste fungoval (žil kvalitný život), potrebujete mať funkčný mozog. A bez kvalitných živočíšnych bielkovín to proste nejde. Okrem toho je otázne, či moderné poľnohospodárstvo pestujúce rastlinné potraviny nespôsobuje viac utrpenia a škody (pesticídy, nechcené zabíjanie hniezdiacich vtákov a ich potomkov je bežnou súčasťou).

Tiež mi udrela do očí vaša hmotnosť. Možno máte výšklu 160 cm, potom je to okay - v opačnom prípade ste IMO extrémne podvýživený. Trpíte bulímiou?

Aj vaša obsedantná presnosť na hranici perfekcionizmu (presne 2 plátky syra, 6 ks orieškov, presný čas obeda na minútu, tekutiny pijete iba slamkou/brčkom?) je tak trochu redflag, ale to už patrí do kategórie psychoterapia. Strážiť si primeranosť je samozrejme dôležité, avšak väčšina ľudí funguje na takzvanom "plus-mínus" princípe - čiže dám si za hrsť orieškov alebo si odmeriam potraviny na šálky a obedujem približne na obed (+- hodina). Čo by sa stalo, ak by ste omylom skonzumoval 7 ks orieškov a nie 6 ks? Bol by to pre vás problém?

12 hodín spánku potrebujete, pretože ste non stop unavený a teda máte pravdepodobne v tele chronický zápal(?), popr. vás tlmia lieky(?) alebo sa cez deň nudíte, tak radšej vypĺňate čas spánkom?

______
Ak sa v noci budíte, tak príčinou môže byť zvýšený kortizol, pretože vám klesol cukor. Niektorí ľudia trpia nešťastnými polymorfizmami, ktoré bránia plynulému prechodu do ketózy v noci, popr. takzvane "vyčerpané nadľadvinky" (v skutočnosti sa jedná o kortizolovú rezistenciu), čiže potrebujú vyššiu hladinu kortizolu, aby telo začalo produkovať glukózu. A vyššia hladina kortizolu vás prebudí, pretože kortizol má okrem iného aj funkciu nabudenia napr. keď vstanete ráno.

Je dobré skonzumovať večer malú porciu (nie mega tanier) komplexných sacharidov (nie múka, ryža, ale hrach, cícer/cizrna), ktoré tým, že sú komplexné, vaše telo ich pomalšie (s)trávi a teda vám vydržia do rána a nevyskočí vám kortizol do stratosféry a nezobudí vás = lepší spánok = kvalitnejší nasledujúci deň


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2024 5:10 pm 
Offline

Registrován: sob črc 27, 2024 10:16 am
Příspěvky: 8
tine píše:
12 hodín spánku potrebujete, pretože ste non stop unavený a teda máte pravdepodobne v tele chronický zápal(?), popr. vás tlmia lieky(?) alebo sa cez deň nudíte, tak radšej vypĺňate čas spánkom?
12 hodin spánku je způsobenené léky (1x Ketilept Prolong 400mg (k léčbě schizofrenie)).

tine píše:
Ak sa v noci budíte, tak príčinou môže byť zvýšený kortizol, pretože vám klesol cukor. Niektorí ľudia trpia nešťastnými polymorfizmami, ktoré bránia plynulému prechodu do ketózy v noci, popr. takzvane "vyčerpané nadľadvinky" (v skutočnosti sa jedná o kortizolovú rezistenciu), čiže potrebujú vyššiu hladinu kortizolu, aby telo začalo produkovať glukózu. A vyššia hladina kortizolu vás prebudí, pretože kortizol má okrem iného aj funkciu nabudenia napr. keď vstanete ráno.
Zvýšený kortizol způsobuje probouzení v noci v naprosté tmě? Protože pokud nemám v noci zatažené blackout závěsy, tak se v noci neprobouzím.

tine píše:
Je dobré skonzumovať večer malú porciu (nie mega tanier) komplexných sacharidov (nie múka, ryža, ale hrach, cícer/cizrna), ktoré tým, že sú komplexné, vaše telo ich pomalšie (s)trávi a teda vám vydržia do rána a nevyskočí vám kortizol do stratosféry a nezobudí vás = lepší spánok = kvalitnejší nasledujúci deň
Kolik hodin před spánkem mám sníst ten chrách a cizrnu? A kolik gramů?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náměsíčnost v noci
PříspěvekNapsal: ned srp 11, 2024 6:23 pm 
Offline

Registrován: pát bře 29, 2024 10:53 am
Příspěvky: 48
Hmm, spánok so závesom je podľa mňa hlbší a kvalitnejší kvôli svetlu, tak by ste sa nemal budiť. Zvláštne..
Čo sa týka tej cizrny alebo hrachu - v prvom rade vyskúšajte, či to u vás (za)funguje. A potom môžete skúmať množstvo a čas, ale naozaj sa jedná o majú porciu (naberačka), 2-3 hodiny pred spaním. Btw. spomínate lieky, na spánok je super Trittico (50 mg).

_____
K tomu času, kedy večerať, naozaj sa netreba riadiť mainstream odporúčaním, že raňajky majú byť veľká porcia ("ideálne" rožky s lekvárom, cereálie alebo ovsené vločky, že), obed má byť mierny a večeru prenechajte nepriateľovi. Toto odporúčanie je stupidné (preto som dal slovo "ideálne" do ""), pretože stravovanie extrémne závisí od typu metabolizmu. Poznám veľa ľudí, ktorí fyzicky trpia, keď sa naraňakujú (cítia sa ako zombie). Prvé jedlo konzumujú až o 10:00 (kamarát prvý krát až obeduje) a večerajú bez problémov až o 19:00. A keď sa musia naraňajkovať skoro ráno, potom radšej preferujú vajcia alebo slaninu ap.

Dôvod je ten, že týmto ľuďom sa ráno pomalšie odbúrava melatonín, preto im pomalšie nabieha ranný kortizol (sú spárované). Takže po raňajkách sa to malé množstvo kortizolu, ktoré je potrebné na plné prebudenie, "spotrebuje" na trávenie sacharidov. Bývajú preto unavení, potrebujú povinnú rannú kávu, niekedy dve. Najhoršie, čo môže človek s takýmto metabolizmom urobiť, že skonzumuje kopec sacharidov (rožky, lekvár, ovsené vločky).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz