Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv lis 21, 2024 10:46 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř kvě 23, 2012 3:35 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Založil jsem samostatné vlákno, neboť zde nejde jen o "kyslík"...., možná někteří přivítají samostatné vlákno, kde nebude
ani o OXY, ani o technických pomůckách, ale hlavně o RŮZNÝCH TECHNIKÁCH způsobu dýchání, leckdy ve spojení s myslí, záměrem (např. uzdravit konkrétní orgán nebo uvolnit konkrétní část těla ap.).
Ačkoli mnohé energetické techniky se týkají práce s dechem nebo tělem a myslí, existuje dnes také mnoho technik tzv. práce s energiemi (např. mnoho druhů reiki, Shamballa, učení Bruno Groninga, Reconnection a Reconnective Healing E.Paerla, ale i různé "transformace" jako třeba dikša apod.), kde už je riziko názorových střetů podobných mezi církvemi a sektami (nebo polit.stranami), kde si každý obhajuje to své "nejlepší" a jsou i lidé co silně varují před některými těmito praktikami, jiní je naopak vehementně chválí.

S energiemi, když to vezmem do důsledku souvisí vše...neboť hmota je "zahuštěná" energie...,
pro mnoho lidí zůstane "nejstravitelnější" co se týče energií zůstat
u [b:1i43cijt]ENERGIE POTRAVIN[/b:1i43cijt]: na to je na fóru vlastní vlákno:


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
hilit=ch%C5%AFze&


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 23, 2012 3:39 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
O tom že DECH je ZÁKLAD, ví každý kdo se vážněji zajímá třeba o běh, jógu, čchi kung, nebo nějaká bojová umění, ale i z cvičení odvozených z těchto technik, jako je třeba cvičení Pilates, Bioenergetická cvičení dle A.Lowena, u fyzioterapeutické techniky rolfing vám dobrý terapeut dá pokyn aby jste s ním spolupracovali - aby se uvolnila tense toho místa, je potřeba abychom při rolfingu nespoléhali pouze na "zázračné ruce", ale podmínka většího úspěchu je naše spolupráce posíláním svého dechu - do těch míst kde má na našem těle při "masáži" terapeut svoje ruce (z jógy známé tzv. "PRODÝCHÁVÁNÍ ORGÁNŮ, nebo části těla ap.)...

[i:36o3aotj]"Když zvládnete svůj dech, projeví se ve vás najednou pocit, kterému se na Východě říká "pohyb ducha". V tomto stavu budete dobře cítit životní energii, rozváděnou nervy a krví po celém těle. Pak už nemoc začíná ztrácet vládu nad organismem a každá únava je záhy odstraněna. Dokonce pocity jako hlad a žízeň jsou podřízeny síle vůle. Východ tvrdí - pevnost ducha je nejlepším lékem proti tělesné churavosti. Tajemství života spočívá v hlubokém dechu a rozumném životním řádu."
[/i:36o3aotj]
(Použito z knihy "Bioenergie bez záhad", Radmila Zemanová, BABTEXT 1991)

PS: \":idea:\" UPOZORNĚNÍ: VĚTŠINU LIDÍ ODRADÍ POKRAČOVAT V TAKOVÝCH CVIČENÍCH, NEBOŤ NE KAŽDÝ NĚCO CÍTÍ a kdo nevidí brzy "výsledky" a má nějaká svá "VELKÁ OČEKÁVÁNÍ", tak bude nejspíš zklamán... Je nutné být trpělivý \":!:\" ..., pocity tepla, mravenčení a prokrvení přichází až po čase pravidelného cvičení, nejprve většinou v konečcích prstů, břiše časem i v celém těle..., je jedno jak to kdo nazývá zda čchi nebo prána a další termíny. Hodně závisí na uvolněnosti a fyzioterapeuticky vhodném uvolněném postoji těla (jak se používá např. va taiči ap.) - záleží na neustálém vědomém uvolňování všech částí těla, práci s dechem, soustředění mysli pouze na dech, nebo na místo pod pupkem (tantien,dantien), apod.
Časem se člověk naučí dech posílat do nějaké bolavé či churavé části těla. ap.

\":arrow:\" nejefektivnější je navštívit nějaký seminář, nebo lépe kurz...z knih se to sice dá také, ale...dobrý učitel je dobrý učitel, a může ihned opravit případné špatné postoje pánve, nohou, rukou, srovnat vzpřímení páteře apod.
Trochu pomoci mohou i videa na youtube, nebo se dají i koupit...,

\":idea:\" lépe je [size=150:36o3aotj]začít něčím jednodušším (čchi kung " Zhan Zhuang ", nebo " 8 ks brokátu " apod.)[/size:36o3aotj]

Existují videa na youtube, knihy, a weby popisující tyto jednoduché čchi kung techniky. Nejlepší je absolvovat kurs či aspoň víkendový seminář.

[u:36o3aotj][b:36o3aotj]DVD:[/b:36o3aotj][/u:36o3aotj]
Např.: Zhang Zhuang, včetně meridiánové automasáže atd. : http://www.taiji.euweb.cz/DVD-QI.htm
8 ks brokátu sem zase viděl i na ulozto jako avi, nebo existuje k zakoupení např. DVD J.Wojnara: http://www.eseznam.cz/index.php/o-zdrav ... m-wojnarem

Kdo potřebuje hodně relaxovat, zlepšit vnitřní postoj k sobě nebo druhým lidem, nebo začne cvičit hatha jógu, tak je dobré
např. také [u:36o3aotj]začít Technikou čchi-kung - VNITŘNÍ ÚSMĚV,
vyšlo na to i CD s namluvenými pokyny, nácvik plného jóg.dechu, obrázky cviků z hatha jógy+čchi kungu, a s hudbou[/u:36o3aotj]:


Naposledy upravil Anonymous dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 65535
36o3aotj


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 23, 2012 3:43 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Tak tohle by docela stálo za zvážení, docela bych šel možná i na ten kurs zy-qigong.cz , který Dr.Nešpor má uveden jako oblíbený...(nemáte s tímto čchi kungem někdo osobní zkušenost \":?:\"
Pěkné stránky slovenské k tomu: http://www.zyq.sk/clanok/co-je-zhong-yuan-qigong/

Citace:
žádný seriózní učitel qigongu Vám nedoporučí učit se qigong jenom z knih. Při cvičení qigongu pouze z knih může dojít k nesprávnému pochopení cviků a celkově nesprávnému přístupu ke cvičení, v důsledku čehož pak nemusí cvičení přinést požadovaný kladný efekt. Také o ZY Qigong u nás vyšlo několik knih a je možné se z nich dozvědět mnoho zajímavých věcí, případně si oživit poznatky z kurzu. Ale pro zvládnutí ZY Qigong je třeba navštívit výuku učitele - instruktora, který je oprávněn tento systém vyučovat. V ZY Qigong je učitel nezbytný i proto, že jde o ucelený systém práce s energií a myslí, o vyšší úroveň qigongu. Na kurzu je každý cvik podrobně vysvětlen a ukázán. U každého cviku je také řečeno k čemu slouží a jakým chybám je třeba se vyvarovat.


Co mne zaujalo:
Dr.Nešpor radí ohledně efektivity chůze spojené s některými čchi kungovými technikami, s překvapivými účinky na psychiku i zdraví celkově:

Citace:
"Důležité je chodit (nejlépe aspoň 20minut, pokud možno denně) a dýchat tělem, a cvičit jang čchi:
Nejlépe navštívit kurs:
http://www.zy-qigong.cz/
( Přeměna energií - Jang čchi, je na 1. stupni kurzu, dýchání tělem při chůzi na 2. stupni kurzu )"

(Dr.Nešpor)


---------------

I bez kursu lze alespoň "něco" :
Takové lehké "nahození" k dýchání do břicha, využitelné i při chůzi, nebo při čemkoli jiném, v klidu i v pohybu:
ČTVERO POUŽITÍ BŘÍŠKA
http://www.youtube.com/watch?v=5_3g-dJ8HkI

Citace:
"Břišní stěna má řadu funkcí. Některé z nich nejsou slučitelné s jinými. Z tohoto důvodu se vyplatí si uvědomovat oblast břicha i při normálních denních aktivitách a ubezpečovat se, že své břicho používáme přiměřeně okolnostem. Budete klidnější a zdravější a budete mít více energie... Uvědomujte si své břicho kdykoli je to možné! Budete klidnější a budete mít více enrgie!"
(Dr.Nešpor)


Jang čchi vypadá podobně:
http://www.youtube.com/watch?v=DgtF2gxxDsA

-k tomu videu jang čchi (Přeměna energií) :
(lze využít u jakéhokoli typu čchi kungu, nebo v závěrečné relaxační jógové šavásaně ("poloha mrtvoly" vleže) apod.

Citace:
Hodně lidí co cvičí čchi kung dělá chybu že jen akumulují nebo se snaží pocítit energii, ale nepracují na jejím přeměňování a pěstování....
Na to jsou různé cviky, např. Malý nebeský oběh a další.

Dr.Nešpor: PŘEMĚNA ENERGIÍ
: "Jeden typ energie je možné změnit na jiný. Následující postup lze cvičit jako tichou meditaci v sedu, ve stoji i vleže. Poloha rukou před břichem ho chrání a břicho se lépe uvolní. To usnadňuje klidné břišní dýchání a pomáhá uvolněnému soustředění.

1. Nejdříve se rozhodněte, jaký typ energie potřebujete. Možná to bude energie zdraví, moudrosti nebo klidu.

2. Pak klidně dýchejte do břicha a všechny pocity, příjemné i nepříjemné emoce, přeměňujte do podoby malého míče nebo koule mezi pupkem a páteří.
Vždy při výdechu řekněte, co chcete např. „klid", „moudrost" nebo „zdraví". Opakujte nejméně 9x.

3. Na konec položte ruce na břicho (pod pupík) a svojí vytvořenou kuličku dobré energie uložte.

4. Hotová kulička má mnohostranné využití. To nejjednodušší je použít ji jako zásobárnu energie. Lze s ní také čistit dráhy nebo posilovat některou část těla. Kulička se na konci vždy vrátí nazpět do břicha (bod 3.)."


(Dr.Nešpor)


PS: S tzv. "přeměnou energií" se hodně pracuje např. v některých taoistických a jógových cvicích apod. Kdo se více zajímá o jógu, nebo příbuzné podobné principy obecně fungující i mimo jógu, tak ví že hadí síla kundalini (evropsky by se asi řeklo prostě životní síla v člověku ?), je určující transformační energií nejen u kundalini jógy, ale u VŠECH druhů jógy, a také v mnoha technikách které nejsou jógové, pracujících na podobném principu.
--------------

PS: dalším oblíbeným druhem čchi kungových zdravotních a dechových cvičení je u Dr.Nešpora: Spring Forest Qigong (SFQ) http://www.springforestqigong.com (angl.)
Zde je video (angl.) s několi detoxifikačními body, používanými v tomto druhu čchi kungu:
http://www.youtube.com/watch?v=FL7wxQLrv_U

Hodně pro moderního západního člověka je zajímavý také čchi kung "Orel v hnízdě", zde popis jeho účinků a bližší info:
http://www.bodhidharma.cz/pages/cz/styl ... hnizde.php


Naposledy upravil muflon dne pon črc 02, 2012 6:18 pm, celkově upraveno 21

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 23, 2012 6:09 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Najde se zde někdo (kdyžtak se podělte jaké obtíže jste museli překonat a co vám to dalo), kdo má praktické zkušenosti z následujících, nebo jiných technik \":?:\" :

- Dýchání celým tělem
- Dýchaní do čaker (Chakra Breathing), např.Osho apod.
- Embryonální dýchání (tchaj-si) z taoistických cviků
- Rebirthing vědomé energetické dýchání
- udždžájí, kapalabáthi, nadisodana (nádí šódhana) a další typy jógových dechů


---------------
PS:
Kdo zná jógovou pránájámu, ví, že »objev století« (endogenní dýchání) je znám již několik tisíciletí. Plný jógový dech, brániční dýchání, dechové vzorce, dýchání proti odporu v hrdle (udždžájí) a odporu vytvořeného přiškrcováním nosních otvorů (například při nádí šódhaně), to jsou věci známé všem, kteří pravidelně cvičí jógu. Navíc, při pránájámě se dýchá hlavně nosem, což má mimořádné opodstatnění ohledně účinků na psychiku. Používají se i bandhy a mudry, které chrání zdraví cvičícího při náročnějších dechových vzorcích, zejména při zádržích dechu (kumbhaka). Klasické jógové texty však nevysvětlují, co se při tomto dýchání děje v organismu.
\":idea:\" Proto je kniha " Endogenní dýchání – objev medicíny 21. století " poučná, neboť se v ní vysvětlují z pohledu medicíny účinky takového dýchání až na buněčné úrovni.

Kniha uvádí, že v buňkách vzniká jakýsi energetický vzruch, který vyvolává okysličení nenasycených mastných kyselin volnými radikály. Nastává endogenní dýchání. Kyslík není dodáván zvenčí, ale vytváří se v buňkách, Energie buněk vzrůstá 2–4x, snižuje se obsah volných radikálů, čímž se zpomaluje proces stárnutí. Kniha tvrdí, že to odpovídá situaci, jako bychom žili v nadmořské výšce 1600–2000 metrů, kde je přirozeně méně kyslíku. Na příkladu vysokohorských národů dokazuje, že to má příznivý vliv na imunitní systém, zdraví a dlouhověkost. Odkazuje i na dlouhověkost některých mořských živočichů, kteří se jen občas vynoří, aby se nadechli.

Podle knihy léčí endogenní dýchání mnoho chorob včetně rakoviny, neboť „buňky se v kyslíku přímo koupou“. Rakovina údajně napadá jen buňky, které mají energetický deficit. Dále jsou uvedeny pokyny na používání přístroje. Za optimální denní dávku cvičení se považuje 40 minut, ale například při cukrovce jsou to 2 až 3 hodiny. Důležitým mezníkem je, když se cvičící dopracuje k délce výdechu v trvání 60 až 65 sekund (pozoruhodný výkon!). Potom lze přejít na endogenní dýchání i bez použití přístroje.

Kniha potvrzuje opodstatněnost jógové pránájámy. Jde však jen o určitou část jógy, chybí holistický přístup (tělesná cvičení, duševní hygiena) \":!:\" .

Starý jógový text říká:
Citace:
"Nestarejte se o meditaci, cvičte pránájámu! "
(Svatmaráma, 13. století).


Výrok současný:
Citace:
" Žádná očistná technika, sebedisciplína ani askeze nepřevyšují pránájámu. Pránájámou se mysl zbavuje nečistot. Základ čirého vědomí (sattva) se stává průzračným a získává jas Nejvyššího Vědomí. "
(R. S. Mishra: Yogasutra, The Textbook of Yoga Psychology, 1975).


Dr. Mishra studoval v Indii, Anglii, Kanadě a v USA. Jako endokrinolog, neurochirurg a psychiatr se věnoval i studiu sanskrtu. Tento vzdělaný člověk svým výrokem potvrzuje znalosti dávných učitelů jógy, kteří nevysvětlovali mechanismus procesů probíhajících v organismu při dýchání, ale vypozorovali jejich účinky na tělo i psychiku. Pro nás je cenné, že jógové postupy potvrzuje i moderní věda.

Více: http://www.e-stranka.cz/regenerace/2003 ... ogenni.htm
-------------

PS: oproti tomu existují ale i jiné názory... \":wink:\"

třeba Sri Chinmoy říká:
Citace:
Tak jako nám cvičení jógy přinesou klid a ticho, pranajáma (systematické dýchání) pomáhá k utišení a kontrole mysli) nám přinese rovnováhu. Nicméně toto není skutečný mír. Je to pouze dočasný klid. Koncentrace, meditace a kontemplace jsou jediný způsob, který nám dá pravý mír.... pokud nejsme neustálou obětí neklidu, pak dokonce i když jsme naprostými začátečníky, hathajóga ani pranajáma není zapotřebí, protože když vstoupíme do meditace, automaticky vstupujeme do klidného, tichého stavu. Cvičením hathajógy cítíme, že ovládáme a ukázňujeme náš život. Ale pokud řádně meditujeme a z naší meditace do nás vstupuje životní energie, automaticky je náš život disciplinován. Božský Mír a Světlo, které potřebujeme, nikdy, nikdy nemůžeme získat skrze hathajógu....Je-li vaším cílem udržet tělo uvolněné a zdravé, pak vám hathajóga určitě pomůže. Ale chcete-li dokončit svůj běh ve vnitřním životě, musíte začít chodit do školy koncentrace, meditace a kontemplace.
(Sri Chinmoy)


dále Sri Chinmoy pokračuje: "...je ale pravda, že na Západě je velké napětí a že lidé na Západě potřebují mír mysli. Na Východě, obzvláště v Indii, je zase ohromná chudoba, a tato chudoba také vytváří úzkost, starosti, napětí a nepokoj.
Ásany a dechová cvičení pomáhají tělu uvolnit se. Jsou velice dobrým způsobem, jak udržet tělo pružné a v dobrém stavu. Ale pokud očekáváte mír mysli tím, že uvolníte tělo, budete zklamáni. Uvolnění, které získáte z ásan, není skutečný mír. Pokud chcete získat nekonečný Mír, věčný Mír nebo změnu ve svém vnitřním vědomí, ásany vám významně nepomohou.
... pokud chcete provádět ásany pět nebo deset minut denně, abyste udrželi své tělo zdravé, můžete tak činit. Ale pokud chcete cvičit hathajógu dvě hodiny předtím než začnete meditovat, bude to naprosté plýtvání časem.
...Pokud provádíte cvičení hathajógy, je lepší je dělat před meditací. Po cvičení si prosím asi patnáct minut vleže odpočiňte, a teprve potom meditujte. Ale provádíte-li hathajógu, prosím nedělejte více než pět nebo šest cvičení denně. Ti, kteří denně meditují, by neměli trávit hathajógou více než půl hodiny. Každý den můžete dělat některá základní cvičení a některá další, ale nepokračujte v tom déle než půl hodiny. Cvičíte-li hathajógu hodinu a půl a pak chcete meditovat, bude pro vás velmi obtížné vstoupit do meditace.
...V duchovní sadhaně neboli disciplíně je osm kroků: jama, nijama, ásana, pránajáma, pratjahára, dhárana, dhjána a samádhi. Jama je sebekontrola a morální abstinence, nijama je přímé dodržování chování a charakteru, ásany jsou pozice těla určené pro utišení těla a pro to, aby z něj učinily vnímavý nástroj, pránajáma je systematické dýchání, které pomáhá k utišení a kontrole mysli, pratjahára je stažení se ze života smyslů, dhárana je ustálení vědomí v Bohu, dhjána je meditace a samádhi je trans, naprostá jednota individuálního vědomí s univerzálním vědomím.
Nemusíme jít skrze všechny stupně, jakmile jednou začneme vědomě aspirovat. Nemusíme jít skrze ásany hathajógy a skrze pránajámu, abychom vstoupili do meditace
...Není vůbec nezbytné sedět v lotosové pozici, pokud v ní někdo nevydrží. Jediná věc, která je nezbytná, je udržovat páteř vzpřímenou. Někteří lidé sklesnou na židli nebo se zkroutí, ale to není dobré.
...přesto musíme věnovat určitou pozornost sportům a cvičení. Jinak budeme po celou dobu slabí a nemocní. Neznamená to, že musíme být nejlepšími světovými běžci nebo atlety. Ale podle nezbytnosti našeho vnitřního vývoje musíme udržovat tělo zdravé. Tělo potřebuje řádný výcvik, aby bylo zdravé a mohlo přijmout poselství duše.
Je-li tělo silné a zdravé, může otevřeně přijmout poselství duše a my se můžeme stát dokonalou nádobou, dokonalým nástrojem. V tu chvíli jdou aspirace duše a aspirace těla společně.
Takže prosím pravidelně cvičte. Vaše silné tělo bude jednoho dne zapotřebí pro projevení Nejvyššího. Čím výše, čím hlouběji jdete, tím více bude pro vás nezbytné odhalit a projevit svou vnitřní božskost, a pro toto projevení má fyzické zdraví nejvyšší důležitost."


Naposledy upravil muflon dne úte kvě 29, 2012 12:05 pm, celkově upraveno 8

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 23, 2012 8:01 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Aštanga Vinyasa jóga patří mezi velmi oblíbené dynamické styly jógy založené na neustálém proudění dechu (pro mnoho lidí na západě kteří nedokáží zpomalit a zastavit je vítaný tento a podobné dynamické styly jógy...avšak pro zklidnění západního člověka by byla lepší třeba pomalá hatha jóga).

V aštanga vyniasa józe je podmínkou s patřičnými účinky, tzv. DECH UDŽAJÍ (udždžají) :
\":idea:\" techniku dechu udžájí, lze využívat nejen v nějakém druhu jógy, ale i jako samost.cvičení v pranajámě)

Údžají a Mula Bandha

Dech nikdy nekončí. Existuje pouze nádech a výdech, jejich etapy a přechod mezi nimi. Dech slouží jako pomůcka pozornosti, uvědomění si, kde se ve cvičení duševně nacházíme. Zadržení dechu značí, že jsme narazili na mentální výkyv. Někam jsme se myšlenkami nechali unést anebo nám skočila nějaká myšlenka do cesty. Mentálních, a tudíž dechových výkyvů prožíváme celou škálu, od úleku, překvapení, napětí po salvu smíchu, nedočkavost, nátlaku či snahu zastavit čas. Někteří mají tendence se více nadechovat. Cítí, jakoby si nádech nezasloužili a snaží se ho tudíž nabrat více do budoucna. Někteří více vydechují, jakoby se něčeho chtěli zbavit.Snahou ve cvičení je stejně dlouhý nádech i výdech, plynulý přechod mezi nimi. Při cvičení máte příležitost sledovat sami sebe a to pak začnete dělat i při jiných příležitostech.

Údžají dech je jedním z tisíce způsobů jak dýchat a má své opodstatnění při Vinyase stejně jako mají jiné techniky opodstatnění při jiných činnostech, jako je třeba sušení mokré deky na holém těle mnichů v buddhistickém kláštěře. Při nácviku údžají začínáte hlasitě, postupem času se intenzita hluku snižuje a Vy si jej osvojíte. Vyžaduje to praxi jako všechno ostatní. Při údžají se dýchá nosem, jednoduše proto, že nos je blíže mozku než ústa. Nos zároveň odfiltrovává nečistoty ve vzduchu obsažené. Údžají udržuje stabilní teplotu v těle, zvlhčuje vzduch, který do plic proudí. Údžají pak zahřívá tělo zevnitř, zbavujeme se nečistot a toxinů uložených v orgánech, svalech a kloubech.

Mula bandha

Nebo-li kořenový zámek už svým názvem napovídá, že jej najdeme někde dole, u kořene. Pokud cvičíte jógu delší dobu, nejspíš tušíte, kde se nachází. Pokud jste začátečníci, stahujte všechny svaly pánevního dna. Mula bandha se nachází fyzicky mezi řitním otvorem a perineem, energeticky je spolu s první kořenovou čakrou symbolem duchovního potenciálu a její aktivací míříme „nahoru“.

Když se posadíte a aktivujete mula bandhu, cítíte jak se kostrč zvedne nahoru. Mula badha zvedá jakousi misku svalů, které jsou uloženy ne v prvním, ale spíše ve druhém patře pánevního dna. Přirozeně Vám zvedne centrum těla, a taktéž zvětší prostor mezi stydkou kostí a pupíkem.
Hrudník můžeme považovat za jakýsi pomyslný zásobník vzduchu. Mula bandha je pak spodním špuntem, který při zapojení zvyšuje vnitřní tlak. Při záklonech usnadňuje nádech a reguluje tlak, přičemž regulátorem je krk. Mula bandha umožňuje pohybovat se skrze potíže s integritou a jednotou mysli.

Při nádechu se zvedá bránice (primární dýchací orgán), díky níž se aktivují mezižeberní svaly (sekundární dýchací orgán). Výsledkem je rozšíření hrudního koše, plíce se tudíž naplní do maxima. Orgány se všechny posunou nepatrně nahoru. Celý tento systém má vliv na rozsah pohybu a vytváří prostor mezi obratli hrudní páteře.

Pravidelný dech údžají a mula bandha:
- má harmonizující účinek
- vytváří koncentraci a soustředění
- integruje celou páteř
- činí váš pohyb zdánlivě nenámahavý, pohybujete se s větší grácií


Účinky zapojení mula bandhy
Zapojením mula bandhy potlačujete impulz „boj či útěk“ (podvědomou reakci parasympatického nervstva), zpomaluje se či zastavuje spouštění pohybu v mozku.
Svou pozornost zaměřenou na „co-budu-dělat-dalšího“ přesunete dopředu doprostřed čela, kde sídlí představivost a přibližení se záměru místo toho, abyste fungovali od-někud-vzadu v hlavě (obavy, zvyky, preference, zaběhnuté vzorce chování).
Mula bandha spolu s údžají zvyšuje tedy vědomí. A o to jde v józe především.


Naposledy upravil muflon dne čtv kvě 31, 2012 9:44 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát kvě 25, 2012 9:34 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Energetické uzávěry - bandhy

Co jsou bandhy?

Rozmanité techniky hathajógy významně ovlivňují tvorbu a oběh pránické energie v těle. Bandhy představují prostředky kontroly a usměrňování této energie. Slovo bandha znamená „zadržet" nebo „uzavřít", což velmi dobře vystihuje působení bandh: zadržují či uzavírají pránu. Pro pokročilejší cvičení jógy mají zcela zásadní význam.

Bez nich nemůže být energie vytvořená cvičením správně využita. Všechny bandhy zahrnují svalové kontrakce. To však zdaleka není jejich jedinou vlastností.
Starověké jógové texty řadí bandhy k nejdůležitějším technikám hathajógy.

Nezávisle na tom, zda doprovázejí pránajámu nebo jsou prováděny odděleně, bandhy ovlivňují vnitřní orgány, nervy a endokrinní žlázy. Pomáhají odstraňovat poruchy reprodukčních orgánů, močových cest, sexuální dysfunkce, obtíže se zády. Zotavují tělo po porodu.

Návody na cviky následujících bandh:
- Břišní uzávěr (Uddijána bandha)
- Dolní uzávěr (Mula bandha)
- Uzávěr bradou (Džalandhára bandha)
- Velký uzávěr (Mahá bandha)

popis a návod najdete v modrých odkazech na začátku článku ZDE: http://www.bio-life.cz/joga-online/ener ... andhy.html
-------------

\":?:\" Podělíte se někdo, jaké obtíže a přínosy, kolik času a trpělivosti, od vás vyžadovalo se naučit tyto techniky (případně porovnat účinky s jinými dech.technikami, se kterými máte zkušenost??)


Naposledy upravil muflon dne čtv kvě 31, 2012 9:41 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 10:07 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Co je pránajáma?

Dech, život a energie jsou vnitřně propojeny a jóga má pro všechny tři pojmy jediné společné označení - prána.
Pránajáma, neboli různé techniky zacházení s dechem, podporuje vitalitu a mentální soustředění a rozšiřuje vědomí. Dech představuje most k naší nervové soustavě a zkoumáním dýchacích technik pránajámy můžeme pozorovat, jak hluboce je dech spojen s myslí. Stejně jako se dýchání mění v závislosti na náladě, může se náš psychický stav měnit se změnami dýchání. Vědomé dýchání zásobuje buňky kyslíkem a energií a podporuje buněčné procesy. Je vynikajícím zdrojem energie. Jestliže lépe dýcháme, lépe se cítíme.

Na následujícím odkaze, najdete stručný popis následujících dechových technik (podělte se z praxe!!, co to komu přineslo, jaké obtíže překonával ap.) :
http://www.bio-life.cz/joga-online/pran ... iceni.html

Jsou tam odkazy na nácvik:
- Plný jógový dech
- Bzučivé dýchání0
- Dýchání se střídavým uzavíráním nosních dírek
- Dýchání se staženými hlasivkami
- Dýchání proti proudu vzduchu
- Kovářský měch
- Pohledy

PS: je nutné i VAROVÁNÍ, je nutné si o tom něco načíst, nesprávně prováděnými dech.technikami si člověk může i ublížit \":!:\"
(nejlépe navštěvovat kurs jógy nebo kniha Lysebeth - Pranajáma , ap.)
------------------

Možná spíš než začít rovnou pranajámou, je bezpečnější začít něčím z jógy - třeba Pozdravem slunci,
nebo zkusit pár ásan na konkrétní druh potíží co kdo má:
pěkný PŘEHLED JE ZDE:
http://www.bio-life.cz/joga-online/joga ... blemu.html

(ale i tady jsou rizika při nesprávném cvičení - hlavně se nepřepínat, nejít přes bolest, nedělat švihem pohyby ale plynulým tahem \":idea:\" , a hlavně zase jsem u dechu - nezastavovat dech (jen vyjímečně a vědomě, je-li to potřeba), plynule dýchat i pod zátěží v poloze a prodýchávat ásany (pozice) - posílat vědomě dech do míst kde cítíme největší tensi (napětí) apod.).
Podle Sri Chinmoy jsou-li ásany prováděny příliš dynamicky, mohou probudit agresivní pocity.
Ale pokud je děláte správně, získáte laskavé, mírné, jemné vibrace.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 6:06 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 26, 2012 12:48 pm
Příspěvky: 21
muflon píše:
Co je pránajáma?

Dech, život a energie jsou vnitřně propojeny a jóga má pro všechny tři pojmy jediné společné označení - prána.
Pránajáma, neboli různé techniky zacházení s dechem, podporuje vitalitu a mentální soustředění a rozšiřuje vědomí. Dech představuje most k naší nervové soustavě a zkoumáním dýchacích technik pránajámy můžeme pozorovat, jak hluboce je dech spojen s myslí. Stejně jako se dýchání mění v závislosti na náladě, může se náš psychický stav měnit se změnami dýchání. Vědomé dýchání zásobuje buňky kyslíkem a energií a podporuje buněčné procesy. Je vynikajícím zdrojem energie. Jestliže lépe dýcháme, lépe se cítíme.

Na následujícím odkaze, najdete stručný popis následujících dechových technik (podělte se z praxe!!, co to komu přineslo, jaké obtíže překonával ap.) :
http://www.bio-life.cz/joga-online/pran ... iceni.html

Jsou tam odkazy na nácvik:
- Plný jógový dech
- Bzučivé dýchání0
- Dýchání se střídavým uzavíráním nosních dírek
- Dýchání se staženými hlasivkami
- Dýchání proti proudu vzduchu
- Kovářský měch
- Pohledy

PS: je nutné i VAROVÁNÍ, je nutné si o tom něco načíst, nesprávně prováděnými dech.technikami si člověk může i ublížit \":!:\"
(nejlépe navštěvovat kurs jógy nebo kniha Lysebeth - Pranajáma , ap.)
------------------

Možná spíš než začít rovnou pranajámou, je bezpečnější začít něčím z jógy - třeba Pozdravem slunci,
nebo zkusit pár ásan na konkrétní druh potíží co kdo má:
pěkný PŘEHLED JE ZDE:
http://www.bio-life.cz/joga-online/joga ... blemu.html

(ale i tady jsou rizika při nesprávném cvičení - hlavně se nepřepínat, nejít přes bolest, nedělat švihem pohyby ale plynulým tahem \":idea:\" , a hlavně zase jsem u dechu - nezastavovat dech (jen vyjímečně a vědomě, je-li to potřeba), plynule dýchat i pod zátěží v poloze a prodýchávat ásany (pozice) - posílat vědomě dech do míst kde cítíme největší tensi (napětí) apod.).
Podle Sri Chinmoy jsou-li ásany prováděny příliš dynamicky, mohou probudit agresivní pocity.
Ale pokud je děláte správně, získáte laskavé, mírné, jemné vibrace.

Tady velmi opatrně, nesprávně provedená pránajáma vede mnohdy k psychickým poruchám nebo vážnému poškození zdraví. Je dobré nejprve rok cvičit jógové pozice aby došlo k odstranění hlavních energických bloků v těle aby pak prána mohla volně proudit. Bez průpravy a částečné kontroly těla mohu doporučit jen plný jógový dech v leže nebo podloženými zády. Po osvojení plného dýchání (klidně i půl roku praxe) lze přejít na střídání nosních dírek. Do ostatních druhů dýchání bych se bez plné a vědomé kontroly energií v těle nepouštěl.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 12:51 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Jógin píše:
Tady velmi opatrně, nesprávně provedená pránajáma vede mnohdy k psychickým poruchám nebo vážnému poškození zdraví. Je dobré nejprve rok cvičit jógové pozice aby došlo k odstranění hlavních energických bloků v těle aby pak prána mohla volně proudit. Bez průpravy a částečné kontroly těla mohu doporučit jen plný jógový dech v leže nebo podloženými zády. Po osvojení plného dýchání (klidně i půl roku praxe) lze přejít na střídání nosních dírek. Do ostatních druhů dýchání bych se bez plné a vědomé kontroly energií v těle nepouštěl.

Mohl bys nám tu napsat něco o těch jogínských pozicích? Zvládnutí dýchání momentálně patří mezi mé hlavní priority, ale ještě jsem se ke studiu problematiky nedostal. Rady od člověka se zkušenostmi bych velmi ocenil.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 3:46 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 26, 2012 12:48 pm
Příspěvky: 21
Xeelee píše:
Mohl bys nám tu napsat něco o těch jogínských pozicích? Zvládnutí dýchání momentálně patří mezi mé hlavní priority, ale ještě jsem se ke studiu problematiky nedostal. Rady od člověka se zkušenostmi bych velmi ocenil.

Momentálně se připravuji na zítřejší obhajobu takže jen v krátkosti. Zkus během zítřka případně dneška pozorovat jak běžně dýcháš - v klidu:
Do jaké části těla provádíš nádech (poznáš podle toho zda se ti nafukuje břicho, hrudník, nebo zvedají klíční kosti).
Zjisti přibližnou frekvenci cyklů nádech-výdech za minutu.
Zaměř pozornost která nosní dírka je ráno po probuzení a večer před spaním uvolněná a která "ucpanější".
Nesnaž se dýchat správně, ale tak jak to děláš běžně, to je velice důležité abych ti dal rady na míru \":)\". K polohám napíšu něco bližšího zítra večer.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 4:17 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Jógin píše:
Momentálně se připravuji na zítřejší obhajobu takže jen v krátkosti. Zkus během zítřka případně dneška pozorovat jak běžně dýcháš - v klidu:
Do jaké části těla provádíš nádech (poznáš podle toho zda se ti nafukuje břicho, hrudník, nebo zvedají klíční kosti).
Zjisti přibližnou frekvenci cyklů nádech-výdech za minutu.
Zaměř pozornost která nosní dírka je ráno po probuzení a večer před spaním uvolněná a která "ucpanější".
Nesnaž se dýchat správně, ale tak jak to děláš běžně, to je velice důležité abych ti dal rady na míru \":)\". K polohám napíšu něco bližšího zítra večer.

Díky za odpověď. Nespěchám.
Do břicha.
Cca 8 cyklů za minutu.
Ani jedna. Když sem míval ucpanej nos, tak to byla ta dole. Prostě to do ní během spánku na boku nateklo. Snad měsíc sem denně praktikoval očistu nosu a nos je teď nádherně čistej. Teď očistu praktikuju jednou týdně po očistě žaludku, abych dostal pryč to co mi tam nateče. Voda protéká znatelně rychleji z levé dírky do pravé než naopak.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 30, 2012 7:30 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
[b:1y6um6qy]Od Dr.Nešpora BEZDOTYKOVÁ MASÁŽ - návod:[/b:1y6um6qy]

http://www.youtube.com/watch?v=9kd5CLLCovw

- Udělejte míč z energie.
- Rozdělte ho
- namasírujte ruce.
- Spojte koule v jednu, jděte nahoru přes hlavu a dolů po páteři.
- Rozdělte míč a masírujte zadní a pak vnitřní strany nohou.
- Na úrovni břicha koule zase spojte.
- Když se míč pohybuje nahoru nadechujte, když dolů, vydechujte

PS: z cvičení čchi kung rozcviček před taiči vím, že automasáž meridiánů může být bezdotyková, resp. lehce dotyková (tj. klidně i přes oblečení)...
------------

Pro srovnání: Následující jsem viděl poprvé v životě, ale nedával bych to do pytle s filipínskými "operacemi" holýma rukama které jsou dle mne šarlatánské (a jediné co dle Dr.Hnízdila je na nich "přínosné", je ten psychoefekt pro pacienta, což dělá každý dobrý psychosomatický lékař...ale šaman nebo filipínský léčitel udělá vše s větším emocionálním efektem...),

zatímco tady u toho videa to sice vypadá taky dost šíleně, ale názor si udělejte sami:

Tradiční čínská masáž...ale něco takového asi málokdo viděl...:



Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1339599090


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv kvě 31, 2012 9:26 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Výměny energie se týká de facto vše (jen něco je hmotnější, a něco připadá už zase jinému moc nadpozemské...)

- o energii potravin je tu samostatné vlákno (pan Jarda mluví o radiovitalitě potravin), v jiných vláknech co jsem uvedl výše, jsou zase další oblasti
co se týkají tématu výměny a získávání energií..., k udržení života nebo znovunastolení zdraví a rovnováhy...

Jen pro dokreslení šíře kam až někdo pracuje s "bioenergiemi", lze citovat např. recenzi ke knize Bioenergetika od G.Malachov (nezaměňovat ale s knihou podobného názvu od A.Lowen - zakladatele moderního psychoterapeutického směru Bioenergetika !!):

kniha G.Malachov - Bioenergetika člověka:
Kniha je věnována důležitým tématům, jakými je bioenergetika a biosyntéza organizmu člověka. Čtenář má možnost získat informace o tom, co nutí člověka k tomu, že ztrácí energii, a co mu pomáhá k tomu, aby ji zase doplnil. Velmi podrobně jsou zde popsány prostředky, umožňující zvýšit bioenergetiku: pohyb, správná výživa a hladovění, dýchání, vodoléčba. Přístup ke zdraví člověka z hlediska medicíny, který je v současné době tak rozšířený, je cestou do neznáma, ale promyšlená práce s vlastním tělem, vedoucí k podpoře biosyntézy, je správná cesta k dlouhému a plnohodnotnému životu. Autor zve všechny zájemce na tuto cestu, protože o ní věděli dávní lékaři a léčitelé a upozorňují na ni i současní zdravotníci. Autor v této knize ukazuje, jak pomocí jednoduchých a dostupných metod je možné zkvalitnit procesy biosyntézy a tím zvýšit energetický potenciál člověka.
-------------------

Přesto že "vše se týká všeho", rád bych zachoval nějakou užší specifikaci a rozsah tohoto vlákna zaměřeného na "energie" v člověku případně nějaké "tajemnější" životní síly působící na zdraví a život člověka
(různé způsoby a techniky mají rozdílné názvy v historii lidstva a dnes zase modernější projevy či modifikace...)


Naposledy upravil muflon dne ned čer 03, 2012 10:00 am, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv kvě 31, 2012 11:08 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Našel jsem instruktážní relaxační CD spolu s dechovými cvičeními:

CD Jóga obsahuje víc než hodinu relaxačního cvičení.
http://www.prozdravi.cz/joga-cd.html

"My Evropané jsme ve stálém napětí tělesném i duševním, dýcháme mělce a rychle a myšlenky nám víří; většinou se zabýváme minulostí nebo budoucností, spěcháme, přítomnost si často neužíváme.
Relaxace nám otevírá přístup k vnitřnímu světu, k duševní józe, je přípravou na meditaci. Jógová relaxace v několika minutách odstraní únavu rychleji, než hodiny špatného spánku.
Jóga nás učí vnímat svoje tělo, uvolnit trvale napětí, dýchat pomalu a hluboce, až se stane plný dech samozřejmostí a časem místo nervozity, napětí a strachu vyzařujeme kolem sebe pohodu, klid a harmonii."


Pokud si jej někdo koupíte, písněte zda to stálo za koupi... \":wink:\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv kvě 31, 2012 11:15 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Meditační dechová (energetická) cvičení

Dýchání je jeden ze základních předpokladů pevného zdraví, proto mu jógové učení věnuje zvýšenou pozornost. Nejdůležitější je naučit děti dýchat celými plícemi, protože vlivem silného nedostatku pohybu jsme se naučili dýchat velmi povrchně, tím dochází především vlivem nedostatečného výdechu k hromadění odpadních plynů v plicích.

Při běžném nevědomém dýchání jsou totiž plíce po výdechu ve stavu částečného naplnění vzduchem. Poznáme to tak, že po výdechu zadržíme dech a zkusíme znovu vydechnout. Mnohdy vyjde ven víc vzduchu, než při prvním výdechu.

( \":idea:\" Proto je (podle mne) NUTNÉ VĚNOVAT POZORNOST DOKONALÉMU VÝDECHU možná i více než tomu jak se nadechujeme, i když plný jógový nádech, nebo tzv.plný dech, má jistě kvalitní nádech nezastupitelné místo...)

1. Dýchání do srdečního centra
Nadechněte se prosím a zadržte dech na pár vteřin a ciťte, že zadržujete dech, který je životní energií, ve svém srdečním centru. Toto vám pomůže rozvíjet vaši vnitřní meditační kapacitu.

2. Uvědomování si dechu
Když usedáte k meditaci, snažte se dýchat tak pomalu a tiše, jak je to jen možné, takže kdyby vám někdo umístil k nosu tenkou nit, vůbec by se nepohnula. A když vydechujete, pokuste se vydechovat dokonce ještě pomaleji, než jste se nadechovali. Jestli je to možné, udělejte krátkou přestávku mezi koncem nádechu a začátkem výdechu. Pokud můžete, zadržte dech na několik vteřin. Ale je-li to obtížné, nedělejte to. Nikdy během meditace nedělejte nic, co by pro vás bylo fyzicky nepohodlné.

3. Vdechování míru a radosti
První věc, na kterou musíte myslet při provádění dechového cvičení, je čistota. Dokážete-li při nádechu ucítit, že dech přichází přímo od Boha, z Čistoty samé, váš dech může být snadno pročištěn. Poté se při každém nádechu snažte cítit, že přinášíte nekonečný mír do svého těla. Opakem míru je nepokoj. Když vydechujete, pokuste se cítit, že se zbavujete neklidu ze svého nitra i neklidu, který vidíte všude kolem sebe. Budete-li dýchat tímto způsobem, shledáte, že vás nepokoj opouští. Když toto několikrát procvičíte, snažte se prosím cítit, že vdechujete sílu z vesmíru, a při výdechu ciťte, jak strach odchází z vašeho těla. Poté, co toto několikrát zopakujete, se pokuste cítit, že vdechujete nekonečnou radost a vydechujete smutek, utrpení a melancholii.

4. Vdechování kosmické energie
Ciťte, že nevdechujete vzduch, ale kosmickou energii. Ciťte, jak do vás každým dechem vstupuje ohromná energie, kterou využijete na pročištění svého těla, vitálna, mysli a srdce. Ciťte, že není jediného místa vaší bytosti, které by nebylo zaplněno proudem kosmické energie. Proudí jako řeka uvnitř vás, promývá a očišťuje celou vaši bytost. Poté, když vydechujete, ciťte, že vydechujete všechno smetí zevnitř sebe - všechny své nebožské myšlenky, temné představy a nečisté činy. Cokoliv uvnitř svého systému nazýváte nebožským, cokoliv nechcete vlastnit jako své, pociťte, že vydechujete.

Toto není tradiční jogínská pranayama, která je složitější a systematičtější, ale je to nejefektivnější duchovní způsob dýchání. Budete-li cvičit tuto metodu dýchání, brzy uvidíte výsledky. Zpočátku budete muset užít svou představivost, ale po chvíli uvidíte a ucítíte, že to není představa, ale skutečnost. Vědomě vdechujete energii, která proudí všude kolem vás, očišťujete sebe a vyprazdňujete se od všeho nebožského. Pokud dokážete dýchat tímto způsobem pět minut každý den, budete schopni učinit velmi rychlý pokrok. Ale musí to být prováděno velmi vědomým způsobem, ne mechanicky.

5. Celkové dýchání (DÝCHÁNÍ CELÝM TĚLEM)
Když dosáhnete pokročilejší úrovně, můžete se pokusit cítit, že váš dech vchází a vychází každou částí vašeho těla - skrze vaše srdce, skrze vaše oči, skrze váš nos a dokonce i skrze všechny póry. Nyní můžete dýchat jen svým nosem nebo ústy, ale přijde čas, kdy budete schopni dýchat skrze každou část vašeho těla. Jakmile si zdokonalíte toto duchovní dýchání, všechna vaše nečistota a nevědomost bude nahrazena Božím světlem, mírem a silou.
Duchovní Mistři mohou dýchat i tehdy, mají-li nos i ústa zavřeny.( \":?:\" že by něco jako breathariáni s obejitím se bez energie z jezení potravin?).

6. Střídavé dýchání
Jiná technika, kterou si můžete vyzkoušet, je střídavé dýchání. Provádí se přimáčknutím pravé nosní dírky palcem a dlouhým nádechem levou nosní dírkou. Při nádechu opakujte jednou jméno Boží ( \":?:\" ). Poté zadržte dech na čtyři doby opakujíce Boží jméno čtyřikrát. A nakonec uvolněte pravou nosní dírku, zmáčkněte prsteníčkem levou nosní dírku a vydechněte na dvě doby, což znamená dvakrát zopakovat Boží jméno. Poté to udělejte obráceně, začínajíc s uzavřenou levou nosní dírkou. Při provádění tohoto cvičení se nemusíte nadechovat a vydechovat tiše. Nevadí, pokud budete hluční. Ale samozřejmě, toto cvičení by se nemělo provádět na veřejnosti nebo tam, kde se jiní lidé snaží v tichosti meditovat.
Neměli byste cvičit toto "jedna-čtyři-dva dýchání" více než čtyři nebo pět minut a neměli byste provádět střídavé dýchání více než několikrát. Budete-li jej dělat dvacetkrát, čtyřicetkrát nebo padesátkrát, vystoupí z počátku páteře žár a vejde do vaší hlavy, což vyvolá napětí a její bolest. Je to jako přejídání. Jíst je dobré, ale když jíte nenasytně, zkazíte si žaludek. Tento vnitřní žár působí stejně. Čerpáte-li jej více, než na kolik stačí vaše kapacita, pak místo aby vám dal míruplnou mysl, přinese vám mysl arogantní, vířivou a destruktivní.
Později, až rozvinete svou vnitřní kapacitu, budete moci provádět toto střídavé dýchání deset nebo patnáct minut.

(zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/meditacn ... viceni.htm )


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz