Ahojte.
Určite veľa z vás vie, čo je to "Intermittent fasting".
V skratke, je to "prerušované hladovanie", s protokolmi "16/8" - "23/1"
Pre príklad.... protokol "16/8" znamená 16 hodinové "okno" počas ktorého 16 za sebou nasledujúcich hodín človek nekonzumuje žiadne jedlo, no vodu pije podľa potreby (alebo podľa manierov...

), a 8 hodinové "okno", počas ktorého človek konzumuje jedlo (a pije nápoje).
Ja osobne som držal pol roka prerušované hladovanie, konkrétne protokol "23/1", čiže som jedol jedno jedlo denne a pil podľa potreby od rána do večera, v praxi možno od 7:00 do 21:00 (hoci večer už len malý pohár vody), to jest asi 1 hodinové (v praxi skôr 20 minút) "okno" na jedenie, a 14 hodinové "okno" na pitie.
Po pol roku (to jest taký 1 rok dozadu) som však protokol "23/1" opustil, a to z dôvodu že mi nevyhovovalo jesť veľkú porciu hoci vysokovýživného jedla naraz, nakoľko menšiu som jesť nemohol - lebo som čiastočne fyzicky pracoval a k tomu cvičil. Spolu s tým mi nevyhovoval protokol "23/1" (alebo inak - jedno jedlo denne) preto, pretože mi chýbali chute.... Mäso chcem prakticky každý deň, ale konzumovať ho s osladeným kefírom, s bryndzou, alebo podobne, k tomu trochu ovocia...to proste nešlo...
Takže po pol roku som prešiel na protokol "prerušovaného hladovania" úrovne "18/6" - "19/5", čiže 5-6 hodinové "okno" na jedlo (prakticky 2 jedlá za deň), pričom tento protokol nemá žiadnu súvislosť s pitím vody, takže voda (čistá, s citrónom, čaj) sa môže piť kedykoľvek, pričom protokol tak bude dodržaný.
.................................
A teraz k
"Intermittent DRY fasting" (IDF)......
Asi všetci poznáte rozdiel medzi klasickým/urinovým pôstom, a suchým pôstom. Počas klasického/urinového sa pije voda/ voda + urina, počas suchého sa nepije nič.
Rovnako je to aj s "Intermittent DRY fasting", ktorý má rôzne protokoly, a to (tie "najsoftovanejšie" preskočím) prakticky od
"15/9" až po 22/2.
Čo znamenajú tieto protokoly suchého prerušovaného hladovania (IDF) v praxi ?
"15/9" - tento protokol suchécho prerušovaného hladovania znamená, že 15 za sebou nasledujúcich hodín dňa (ktorý má 24 hodín) neprijímame orálne ani klistýrom do tela žiadne tekutiny, ani jedlo, a zvyšné 9 hodinové "okno" využijeme na hydratáciu organizmu (hlavne asi pitie...to stačí) a na jedenie.
Protokol "22/2" už v číslach skrýva fakt, že sa jedná o jedno jedlo denne, a o dosť nárazové "nasatie" väčšieho množstva vody pred jedlom. Mne to už príde extrémne, ak sa toto má praktizovať dlhodobo. Ale každého osobná vec.
Ja osobne som na dvoch jedlách denne (sem-tam na jednom, keď nemám potrebu dvoch), a osobne používam protokol prerušovaného suchého hladovania úrovne "16/8", čiže mám 8 hodinové okno na pitie a jedenie dvoch jedál. Potom 16 hodín nepijem a nejem.
Ako teda u mňa osobne vyzerá deň, čo sa týka prijímania vody, jedla a ich absencie ?
08:00 - vypijem 6dcl teplej vody s citrónom, hoci na 2-3 krát, nemusím naraz, do polhodiny.
09:00 - vypijem 6dcl vody s prídavkom 3g kreatínu monohydrátu (kvalita CreaPure) na lepšie zavodnenie svalov
10:00 - zjem 500ml kefíru s prídavkom 50g masla (alebo 40g kokosového tuku), 20g srvátkového proteínu, a asi 25g kvalitného medu
12:45 - vypijem 600ml vody, alebo šípkového čaju
13:45 - dám si "miso polievku" pozostávajúcu z 500ml vody, troch sušených húb shitake, trošičky chilli, a s 30-35g miso pasty (nepasterizovanej), misopasta neprejde varom, rozmiešam ju len v teplej "hubovej polievke", dodám čierne korenie, asi 5g kokosového tuku, a rozmixujem to pomocou ponorného mixéru. Vzhľadom k úplne minimálnemu energetickému príjmu z tejto polievky ju ako jedlo nepočítam, ale skôr ako chuťovku, ktorá pekne zahreje a naštartuje trávenie.
14:45 - zjem mäso s tukom (asi 60g bielkovín a 250g tuku, väčšina tuku z masla, nepasterizovaného), a troškou varenej naklíčenej strukoviny, alebo varenej zeleniny, zapijem 1dcl surovej kvasenej kapustovej či surovej kvasenej cviklovej šťavy.
..........a začínam ďalšie "suché lačnenie"....až do približne 08:00 nasledujúceho dňa....
Po poslednom jedle dňa som sa už nenapil vody (1dcl kvasenej šťavy sa nepočíta), lebo nechcem riediť tráviace šťavy....
Takže tak to mám ja (hoci pozerám, že je to skôr protokol "17/7"

)....
1,8 litra vody + 500ml vody z polievky + možno 450ml vody z kefíru...... To je celkom dosť vody, a to už ani nie je leto že by som sa viac potil, a dá sa zacvičiť už tak, že sa človek spotí minimálne... To všetko viem do seba dostať behom tých 7-8 hodín "okna na pitie a jedenie", a to bez toho, aby som pil nasilu (plný žalúdok vody či jedla), alebo aby som jedol nasilu (prvé jedlo má málo tuku a sacharidov, čiže za pár hodín som znovu hladný).
Takýto "intermittent dry fasting" sa bude ťažšie dodržiavať v prostredí s klimatizáciou (ak niekto pracujete v obchodnom centre, alebo proste máte prácu kde sa dosť potíte, resp. sa príliš veľa hýbete)..... Každý kto sa na to dá, musí od pocitu zistiť, či mu to vyhovuje, alebo nie....
Čo vy na to ? Oslovilo vás to, chceli by ste skúsiť "Intermittent Dry Fasting" ?
edit (17.10.´16) : Už som "postúpil", 4 dni používam protokol suchécho prerušovaného hladovania/pôstu,
úrovne 19,5/4,5. Prakticky to znamená, že pijem a jem len počas 4,5 hodinového okna. Každý deň (s výnimkou dní, keď by som držal dlhší pôst - niekoľkodňový, s výnimkou dňa keď robím sankhapraksalanu a výnimočná výnimka, keby som si musel s niekym "vypiť" na oslave, alebo ísť na rande do čajovne večer...)...
Cvičievam každý deň,
najlepšie je cvičiť v tom "okne", v ktorom sa je a pije..... Takže sa cvičí tým pádom nalačno, pár minút po zahájení "hydratovacieho a vyživovacieho okna", pričom sa pije asi každých 15 minút 2dcl vody, a pomedzi to sa cvičí.... Potom sa docvičí, ešte sa pije, a potom sa človek naje.
Za 4,5 hodiny trvajúceho "okna" na pitie, cvičenie a jedenie stihnem vypiť 1,5L tekutiny + 5dcl kefíru (to jesť asi 4,5dcl tekutiny) s prídavkom srvátkového proteínu v prášku, 30g kokosového tuku, 30g masti, 215g nepasterizovaného kvalitného masla a 200-250g (vážené v surovom stave) mäsa (jelenie, danielie, hovädzie, kvalitné kuracie vnútornosti). K mäsu a tuku ako doplnok (v tom jedle) huby shitake, morská riasa Kombu, a miso pasta (20g) + korenie. Nepoužívam už teda soľ na dochutenie jedla, nie je na čo, je obsiahnutá v miso paste (nepasterizovanej, SunFood).
Medzi zjedením kefíru a začatím jedenia druhého (čiže posledného jedla) dňa mám pauzu približne 115 minút. Po takej dobe sa mi už kefír "nebije" s inou potravinou, a to hlavne, keď ten čas medzi jedlami využijem napr. na chôdzu (prechádzka, ísť niečo vybaviť...).
Dôležité pre mňa bolo vyriešiť, ako za to pomerne krátko trvajúce okno určené na pitie a jedenie vtesnať 2 jedlá a to bez toho, aby som to druhé jedol nasilu........ Vyriešil som to - prvé jedlo nie je sýte, druhé už áno. V každom prípade som chcel, aby som mal každý (alebo takmer každý) deň ako prvé jedlo kefír, pretože je plný probiotických baktérií, je surový, plný vápniku, predtrávenej bielkoviny (s dodatkom srvátkovej aspoň 12 hodín pred tým, než ho idem jesť - aby "oživil" tú práškovú srvátkovú bielkovinu, lepšie ju "rozložil")....... a je tekutý - o to ľahšie stráviteľný. Druhé jedlo je mäso (lebo z čoho iného by sme mohli prežiť v prírode všade okrem tropického pásma, že ?), ale vzhľadom na to že ho chcem malé objemovo, tak tam (aspoň zatiaľ) nepridávam žiadnu klíčenú strukovinu, a určite tam radšej než polku varenej mrkvy pridám 1,5-2ks huby (klobúčik, či ako sa volá tá časť) shitake, a trochu morskej riasy... Tieto dve potraviny budú mať určite viac prospešných látok, než objemovo také isté množstvo mrkvy či zeleru...
PS : mám rád horkú chuť, ale neznášam kuraciu pečeň (ani pečeň iného zvieraťa, hoci som neochutnal inú než kuraciu a hovädziu)...proste mi vôbec nechutí... Ale jedávam ju tak či tak, asi 250g týždenne - čiže jedno jedlo týždenne. Lebo je výživná a žiadna svalovina ani vývar ju nenahradia v tom, čo obsahuje (samozrejme ju konzumujem vo vysokej kvalite).