pefi píše:
Probiotickou kulturu by člověk měl volit podle toho jak je na tom s histaminem. Většina běžných jogurtových kultur je prý nevhodná pro lidi s histaminovou intolerancí, nicméně jsem narazil na tento produkt, který by mohl být zajímavý pro spoustu lidí, kterým jinak běžné jogurtové kultury nedělají dobře. Zatím to vyzkoušeno nemám, nicméně zaujalo mě to:
https://www.wildandcoco.com/histabiotic ... ntoleranciNa svém webu píšete o Reuteri jogurtu a návodech na internetu na jeho výrobu, jenomže jsem kdysi narazil na informaci, že reuteri se nedá pěstovat na mléčné kultuře, ale na vývarech, takže si nejsem jistý nakolik je domácí výroba reálná, respektive nakolik je v Reuteri jogurtu na bázi mléka potom skutečně Reuteri. Netušíte jak to je, respektive netušíte zda je reuteri jogurt obsahující skutečně především reuteri nějak charakteristický svou chutí?
(Reuteri je z pohledu histaminu neutrální a tedy vhodný i pro lidi s histaminovou intolerancí).
Tak já histaminikům doporučuji prebiotiky podporovat a dodávat ve velkém hlavně bifida, což může mnohdy zcela odstranit histaminovou intoleranci. Jak jsem koukal na složení zmíněného přípravku jde tam také hlavně o bifida. Ty dva druhy laktobacilů co jsou tam použity bych si spíše koupil samostatně v čisté formě což by pak z pohledu uživatele vyšlo daleko levněji v přepočtu na denní dávku. Jinak jde určitě o zajímavý produkt, ale ta cena nic moc.
Laktobacilus reuteri je pochopitelně nejsnazší prostě koupit a dodávat, jde o celkem dostupné probiotikum. Osobně jsem si ho zde pěstoval na mléce i různých jiných živných půdách a je pravda že to ve výsledku zase velká hitparáda nebyla. Výsledek byl celkem sporný, někdy to zjogurtovatělo, někdy moc ne, chuť také byla rozdílná, tedy je otázkou co se tam opravdu množilo. Zase na druhou stranu je otázkou zda by to opravdu mělo zjogurtovatět protože pokud jsem tuto problematiku probíral osobně s hlavní odbornicí na probiotické bakterie z výrobního závodu mlékařských kultur bylo mě řečeno že něco se takto na mléce sice napěstovat dá, ale výsledek z pohledu vzhledu konečného produktu nebude nic moc. Lépe se opravdu pěstuje na živných půdách ovšem zpravidla jsou chuťově mizerné a ne každý by to ochotně snědl tedy jsem od dalších pokusů ustoupil. Každopádně na netu lze dohledat skupiny které ho pěstovat na mléce doporučují, také to tak dělají a podle všeho s tím mají dobré zkušenosti, tedy se spíše domnívám že výsledek bude záviset hodně na kvalitním jogurtovači a dokonalé sterilitě prostředí, prostě na podmínkách a ty já jsem zde při těch mých pokusech bohužel nebyl schopen dodržet. Používal jsem archivní jogurtovač od Ety na 6 skleniček který navíc nemá ani regulaci teploty tedy i když sterilitu bych snad tak nějak dal tak ideální teplotu jsem určitě nedal, což může výsledky dost zásadně ovlivnit. Pokud jde o ty vývary tak zase není problém do mléka namíchat kolagen, případně kolagen použít pouze samotný, nebo já jsem zkoušel i agar v kokosové mouce a kokosovém mléce a další šmakulády, aby to ve výsledku bylo tak nějak jedlé, ale jak říkám musel bych na to mít více času a hlavně potřebné vybavení do kterého se mě nechtělo v té době investovat peníze. Já se vždy snažím vymyslet postup který může bez větších potíží a investic použít i člověk s mozkovou mlhou a když vidím že je to složité i pro mě tak jdu od toho protože pak by takový postup bylo schopno využít minimální množství klientů což pro mě nemá význam. Můžete si projít následující odkazy z nichž je celkem jasné co by se mělo aplikovat pro maximální růst a to lze pak přidávat do živných půd.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26804428/https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/d ... ment.874.4https://www.mdpi.com/2504-3900/70/1/106