HanaS píše:
Mohla by to byt i alergie, nebo intolerance v pripade spaget mozna na lepek, mi se to po poziti cerstveho peciva vzdy zhorsi, nekdy pozoruji az bile jako by hnisave bolaky pod kuzickou rtu..., kdyz ale udelam par klystyru, tak vse zmizi. Na rty si nesaham, jen pri aplikaci oleje ci kremu, jen me jeste napadlo, mohlo by to byt od zubu?
Opar
Opar patří mezi infekční onemocnění. Při nakažení se tvoří malé puchýřky, na jejichž vzniku se podílí virus Herpes simplex. Do doby, než puchýřky vyschnou a vytvoří se strupy, je onemocnění nakažlivé. Většina lidí již byla někdy během svého života nakažena a někteří z nich zůstávají přenašeči viru. Virus, který vznik oparů způsobuje, navíc často přetrvává po prvotní nákaze v lidském těle a při oslabení organismu se může reaktivovat.
Existují tři druhy oparů:
Herpes simplex 1 – nejčastějším typem oparu je opar rtu, může se ale objevit i v okolí úst, často také na bradě nebo na nosní sliznici.
Herpes simplex 2 – opar v oblasti genitálií, nejčastěji se přenáší pohlavním stykem.
Pásový opar – projevuje se bolestí a pálením na kůži. Podle názvu se nejčastěji vyskytuje v oblasti pasu, ale může se objevit i jinde. Puchýřky se objevují v pásech a hojení může trvat až 4 týdny.
Jaké jsou příčiny nakažení?
1. Prochladnutí
2. Oslabení jinou nemocí
3. Nadměrné slunění
4. Horečky
5. Menstruace
6. Psychická zátěž a stresové období
Onemocnění se projevuje bolestí a svěděním v oblasti budoucího výskytu oparu, zvýšenými teplotami a bolestmi v krku, zarudnutím kůže, otokem a výsevem drobných puchýřků. Nekomplikovaný opar se zahojí zhruba do deseti dnů. Při delším trvání onemocnění či komplikacích je třeba navštívit lékaře.
Pro urychlení léčby oparu a zmírnění bolestí lze užít volně prodejné protivirové masti a léky. Při druhotné bakteriální infekci se nasazují i antibiotika.
Vhodné jsou také volně prodejné doplňky stravy obsahující aminokyselinu L-lysin, vitamin E nebo pupalkový olej. Doporučují se také doplňky stravy podporující imunitu, které je dobré užívat i preventivně.