muflon píše:
Zajimalo by nas zda bylinky natrhane večer (nakrájené nebo vcelku) jde do rána uchovat v lednici-chlorofyl by měl snad být nedotčen(nebo nějak oxiduje?),
s enzymy a radiovitalitou to bude oproti čerstvě natrhaným asi horší...Ale nouzově snad lze použít byliny natrhané předchozí den?
(...nebo je lepší místo natrhaných bylin skladovat do druhého dne spíše hotový zelený nápoj?)
Jitrocelové listy budou asi vhodnější ty úzké(kopinatý), nebo lze použít i ty široké oválné listy jiného druhu jitrocele?
Nakolik často je možno přidávat trochu mladých kopřiv nebo přesličky do zeleného nápoje?(je to stejné jako u pití čajů že přeslička a kopřiva a jiné byliny se nesmí moc dlouho pít?)
Jestliže nedoporučujete rebarboru, bude to asi podobné i se šťovíkem...proč ale Merlin píše že kdysi babičky doporučovaly žvýkat šťovík...na co je to dobré? (asi nutný odstup od vit.C nebo hořčíku a zásaditých minerálních směsí...kvůli možné tvorbě oxalátových kamínků...)
V lednici určitě vydrží, ale ideální je ten postup, co popisuje Marco. Uchovávat déle zelený nápoj je nesmysl, ten se bez velkých změn nenechá uchovat. Jitrocel funguje ve všech variantách, čili je to vlastně jedno. Kopřivy dávám pouze na jaře, na pročištění krve a v průběhu léta je již nepoužívám, také u přesličky je nutné být opravdu opatrný, já osobně ji nepoužívám. Rebarbora i šťovík nejsou zase tak přínosné rostliny, aby je člověk užíval v nějaké pravidelném rozsahu. Já osobně se jim spíše vyhýbám, ale občas určitě neuškodí a kameny se zase nedají vytvořit za několik použití, to by jste se musel dost snažit a také docela dlouho.