http://salcarolinum.com/Za 230kč - sáčky (celkem50g)
http://www.lazenska-lekarna.cz/zbozi/ka ... ky-50g-839Nebo cca 420kč za 100g sypaná
http://www.lazenska-lekarna.cz/zbozi/ka ... m-100g-841KARLOVARSKÁ MINERÁLNÍ SŮL SE POUŽÍVÁ
-
k normalizaci vodní a elektrolytické výměny při dehydrataci a při acidóze a alkoholismu
- onemocnění jater, diabetes melitus, obesita a poruchy metebolismu tuků,
prevence a metafylaxe oxalátových močových kamenů a dna. -
při onemocněních žaludku a střev-
při poruchách látkové výměny (Diabetes mellitus, obezita a poruchy tukové výměny, léčba a prevence močových a žlučníkových kamenů, dysmetabolická nefropatie)
- při nemocněních pohybového aparátu
- při některých gynekologických onemocněních
- v kosmetologii (zlepšení kvality pokožky, likvidace obezity a před předčasným stárnutím)
-
k likvidaci dysbakteriózy, snížení tvorby plynů a brání nadýmání břicha
Složení: přírodní hydrouhličitano-sírano-chlorido-sodná sůl.
(Obsahuje dále např.:Lithium,Sodík,Draslík,Rubidium,Cesium,Měď,Berylium,Hořčík,Vápník,Stroncium,Zinek,Arsen,Antimon,Selen,Mangan,Železo,Kobalt,Bromidy,Sírany,Kys.křemičitou atd.)
Indikace:
Funkční onemocnění žaludku a horní části tenkého střeva, podpůrné léčení u chronicky recidivující vředové choroby žaludku a duodena, poruchy střevní motility bez organického podkladu – zácpy, dráždivý tračník apod., dyskineza vývodních cest žlučových včetně postcholecystektomického syndromu, chronická onemocnění slinivky břišní, chronická a subaktivní onemocnění jater, diabetes melitus, obesita a poruchy metebolismu tuků,
prevence a metafylaxe oxalátových močových kamenů a dna. Kontraindikace a vedlejší účinky:
Domácí pitná kůra karlovarské vřídelní soli je možná při dobré funkci kardiovaskulárního systému a dostatečné funkci ledvin. Kontraindikaci jsou pacienti reagující na kuchyňskou sůl otoky. Během pitné kůry je nutné vysadit léková projímadla.
Interakce:
Je možné zpomalené vstřebávání současně užívaných léků v souvislosti s osmotickým tlumením resorpce.
Dávkování a způsob užívání: Pro domácí použití se užívají roztoky karlovarské vřídelní soli připravené rozpuštěním: 5, 10, 50 gramů soli, tj.
1/2 č.lž., 1 nebo 5 č.lž. / tzn. roztok 0,5 procent, 1 procento, 5 procent v 1 litru vody teplé až horké vody. Připravený roztok se popíjí nejlépe z karlovarských pohárků s násoskou po malých doušcích. Jednotlivá dávka je obyčejně 200-400ml a je nutné ji vypít po doušcích během 3-5 minut. Jedna pitná kúra obvykle trvá 5 týdnů, v průběhu 2. a 3. týdne je možné dávku zvyšovat a ve 4. a 5. týdnu snižovat. Pokud se objeví průjem, dávka sníží o 100-150 ml a zvýší se teplota roztoku.
Domácí pitnou kúru mohou užívat jen osoby s dostatečnou funkcí ledvin a dobrou funkcí kardiovaskulární soustavy, bez otoků způsobených používáním kuchyňské soli. Během pitné kúry se nedoporučuje užívat projímadla, může být ovlivněno vstřebávání současně užívaných léků.
POUŽITÍ KARLOVARSKÉ MINERÁLNÍ SOLI V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH
Vnitřně se používají, v závislosti na onemocnění, roztoky různé koncentrace a teploty. Minimální denní dávka pro pitnou kúru činí 400 - 500 ml. V případě nezbytnosti může být denní dávka zvýšena na 1500 ml. Denní objem minerální vody je třeba rozdělit do 2-4 dávek.
Efektivní léčebná kúra trvá nejméně 4-5 týdnů. Před pitím vody se nedoporučuje kouřit cca hodinu, jakož i mezi pitím vody a následujícím příjmem potravy, protože kouření má vliv na rychlost vyprazdňování žaludku a vylučování žaludečních šťáv.
K přípravě Karlovarské minerální vody v domácích podmínkách se sůl rozpustí v teplé či horké vodě určité teploty (30°C, 45°C, 60°C).
Získanou minerální vodu je nutno pít z originálních pohárků s trubičkou nebo ze sklenic (200-250 ml) přes skleněnou trubičku po malých doušcích. Jednorázová dávka vody činí zpravidla 200-400 ml a má se pít po dobu 3-5 minut, pokud lékař nepředepíše jinak. Přestávka mezi následujícími pohárky (sklenicemi) musí činit 6 – 10 minut. Druhý a třetí týden pití minerální vody lze dávku zvýšit. Čtvrtý a pátý týden je třeba objem dávky snížit. V případě výskytu řídké stolice se používá 0,5koncentrace roztoku, jednorázové dávky se sníží na 100-150 ml, a teplota vody se zvýší na 45°C nebo 60°C. Je možno také přerušit pitnou kúru na 2-3 dny a nahradit vnitřní použití koupelemi s Karlovarskou minerální solí. V případě výskytu zácpy se koncentrace roztoku zvýší na 1,0 procent, dávka se zvýší na 100-200 ml, a teplota vody se sníží na 30°C. Minerální voda se ohřívá velice opatrně, jen ve vodní lázni, v žádném případě nesmí být přivedena k varu, protože při varu se solné složení minerální vody mění.
------------------------
Termický faktorTermický faktor minerální vody mění motorickou a sekreční činnost žaludečního a střevního traktu a rychlost, jakou se v něm vstřebávají chemické látky. Teplá voda snižuje zvýšenou motoriku, odstraňuje křečovité stahy pyloru žaludku a snižuje sekreci žaludečních šťáv, zpomaluje rychlost přechodu vody ze žaludku do dvanácterníku, a tím, že uvolňuje svalovou vrstvu střev, způsobuje zpoždění stolice. Oproti tomu, studená voda zvyšuje peristaltickou a sekreční aktivitu žaludku a zlepšuje peristaltiku střev, rychle přechází ze žaludku do střev, přemisťuje se v nich a uvolňuje je.
Chemický faktorHydrogenuhličitanové ionty stimulují žaludeční sekreci. Při normální a zvýšené sekreci brzdí činnost některých fermentů, přičemž snižují sekreci kyseliny chlorovodíkové.
Oproti tomu,
nahromaděný oxid uhličitý ředí a odstraňuje sliz ze žaludku a prostřednictvím receptorů nervové soustavy stimuluje kyselinotvornou, sekreční a motorickou funkci žaludku. Neutralizace obsahu žaludku je provázena reflexním zvýšením sekrece tenkého střeva, slinivky břišní a jater. Hydrogenuhličitanové ionty
brzdí tvorbu kyseliny močové a urychlují její vylučování s močí, přičemž
brání tvorbě draselných solí. V zásaditém prostředí se dobře rozpouští uráty a oxaláty. Takováto voda ředí hlen, snižuje jeho vazkost a zvyšuje vylučování z tracheo bronchiální oblasti.Chlórové ionty v žaludku se slučují s vodíkem a vytváří přitom kyselinu chlorovodíkovou(!!!).
Stimulují tvorbu střevních šťáv a žlučopudnou a močopudnou funkci jater a ledvin. Spolu s ionty vápníku mají chloridy příznivý vliv na kostní tkáň a růst zubů.
Síranové ionty snižují sekreci a urychlují evakuaci potravy ze žaludku. Ve střevech se prakticky nevstřebávají a zvyšují jejich peristaltickou funkci, přičemž mají ulevující účinek.
Sírany stimulují svalový tonus žlučníku a uvolňují stahy žlučových cest, což zvyšuje vylučování žluče z jater do dvanácterníku. Spolu s vápníkovými ionty zlepšují sírany práci fermentačních systémů jater, zpevňují žilní stěnu, snižují obsah vody uvnitř buněk a slizu při zánětu stěn žaludečního a střevního traktu a močových cest.Sodíkové ionty, které se dostávají do intersticiálního systému a do krve, a které mají vliv na transfer živných látek a tekutiny, což napomáhá lepšímu rozdělení a intenzivnímu vylučování vody z organizmu ledvinami.
Vápníkové ionty obnovují dráždivost neuronů mozku a kosterních svalů, zlepšují kontraktilní funkci myokardu, zvyšují srážlivost krve.
Kromě výše uvedených základních prvků obsahuje Karlovarská sůl tzv. «stopové prvky», jejichž koncentrace není tak vysoká, ale přesto mají obrovský význam.
V současné době nelze pochybovat o významné roli mikro- a makroprvků v nejrůznějších funkcích organizmu a každé buňky zvlášť. Korekce disbalance makro- a mikroprvků u pacienta může být dle názoru akademika I.M.Voroncova srovnatelná s rolí genetických faktorů ve formování zdraví. Z 92 chemických prvků, se kterými se setkáváme v přírodě, bylo 81 prvků objeveno v lidském organizmu. 12 prvků je strukturních, protože představují 99 procent skladby prvků lidského organizmu - C, O, H, N, Ca, Mg, Na, K, S, P, F, Cl. Mikroprvky jsou prvky, jež jsou přítomny v lidském organizmu ve velmi malých stopových množstvích (angl.-“trace elements”). Jsou to v prvé řadě esenciální prvky (pro život nezbytné, z angl. “essential”) - Fe, I, Cu, Zn, Co, Cr, Mo, Se, Mn a relativně esenciální prvky - As, B, Br, F, Li, Ni, Si, V.
Dnes je nedostatek minerálních látek poměrně častým jevem: Vzniká z různých důvodů, například kvůli jednostranné stravě, poruchám stravitelnosti, při různých onemocněních. Nedostatek vápníku může nastat v období těhotenství, jakož i při rachitidě či osteoporóze. Nedostatek chlóru vzniká na základě velké ztráty iontů C1- při intenzivním zvracení. Nedostatek hořčíku může vzniknout kvůli diaree, jednostranné stravě, alkoholizmu.
Častým projevem nedostatku mikroprvků v organizmu je porucha krvetvorby, tj. anémie.
Mikroprvky jsou v našem organizmu ve velmi malém množství – představují desetitisíciny procenta, ale přitom mají obrovský vliv na zdraví člověka.
Tajemství působení mikroprvků spočívá v tom, že jsou katalyzátory základních životních procesů. Makro- a mikroprvky mají vliv na látkovou výměnu, regulují více než 50000 biochemických procesů v našem organizmu.
Minerální voda, získávaná z Karlovarské minerální soli, je
přírodním iontovým roztokem, který nejen léčí, ale i doplňuje obsah minerálních látek v organizmu. Proto zařazení nevelkého množství soli či minerální vody do jídelníčku doplní makro- a mikroprvky, které se k Vám nedostanou ve stravě.
Mechanický faktorMinerální voda jako mechanický faktor v dutině ústní
stimuluje tvorbu slin, mění fyzikální a chemické vlastnosti obsahu žaludku (dutinový efekt), způsobuje roztažení stěn žaludečního a střevního traktu, dráždí tam uložené specifické receptory. Čímž se vyloučí zapalovací porce šťáv, zvýší se sekrece specifických žaludečních hormonů a kyseliny chlorovodíkové. Ve střevech umocňuje minerální voda vylučování pankreatických šťáv a žluči, jakož i sekreci enterogastronu a peptidů, které brzdí sekreci žaludku (dvanáctníkový efekt).
Použití roztoku Karlovarské minerální soli vede ke zlepšení zažívání;
zlepšení složení, kvality a rozdělení ochranného slizu v zažívacím systému; likvidaci dysbakteriózy, snížení tvorby plynů (meteorismus); zlepšení kvality žluče a normalizaci jejího vylučování z jater a žlučníku, projímacímu a močopudnému efektu; lehké stimulaci funkce slinivky břišní; normalizaci tukové a uhlohydrátové výměny,
likvidaci obezity a k varování před předčasným stárnutím; dezintoxikačnímu efektu;
obnovení struktury kloubů, zubů a kostí; normalizaci vodní a elektrolytické výměny; zlepšení obnovovacích procesů v kůži; zlepšení složení, kvality a rozdělení ochranného slizu v dýchacích cestách.Minerální voda, získávaná z Karlovarské minerální soli, tudíž obnovuje nemocí narušenou dynamiku sekreční, motorické a evakuační aktivity různých částí žaludečního a střevního traktu a koriguje různé druhy výměny živných látek v organizmu.
-----------------------------------------------
Koupele s Karlovarskou minerální solí mají
bolest tišící, uklidňující účinek, lokální i obecný protizánětlivý efekt, vyvolávají příznivé změny při mnohých
onemocněních celkového krevního oběhu (podporují vracení venózní krve, zvyšují srdeční výkon a frekvenci srdečních stahů), jakož i podporují intenzitu obnovovacích procesů v pokožce (kosmetický efekt) a vnitřních orgánech.K přípravě koupele dejte do vody s teplotou 37-38°C 25-50 g soli. Sůl se dává do plátěného pytlíčku a vkládá do koupele. Po úplném rozpuštění soli je koupel hotova. Průměrná doba trvání koupele činí maximálně 15-20 minut. Je třeba pamatovat na to, že lidé s kožními onemocněními se musí poradit s ošetřujícím lékařem předtím, než si udělají minerální koupel.
Při [i]používání Karlovarské minerální soli formou doplňku ke stravě
se malé množství soli doporučuje
přidávat do jídla při vaření.[/i] (DLOUHODOBĚ ASI NE(CADMIUM, OLOVO ATD...)-JÁ BYCH TO VIDĚL SPÍŠ JEN V DOBĚ LÉČEBNÉ KŮRY...NEBO S PŘESTÁVKAMI A S PODMÍNKOU UŽÍVÁNÍ SANOGELU NA VYCHYTÁNÍ TĚŽKÝCH KOVŮ Z TĚLA....).
KARLOVARSKÁ MINERÁLNÍ SŮL
–
normalizace a organizace efektivních struktur fermentativních systémů organizmu formou dodání makro a mikroprvků