loeX píše:
Chtěl bych se jen tímto příspěvek podělit o zkušenosti s lidmi z tohoto fóra a motivovat je k tomu nejlepšímu co pro sebe mohou udělat v případě jakýchkoliv zdravotních problémů. V lednu jsem držel 3týdny půst - po více či méně povédené návratovce se mi již včera rozběhlo trávení na 100% a nastalo u mne - pro mě obvyklé popůstové "obžérství":) I přesto, že dnešní moje strava tvořila naprosto nejhorší možný způsob stravování (snídaně 3 chleby s marmeládou, oběd rýže se zeleninou, svačina 5 zákusků, večeře pizza a nějaký "pseudo gyros" u vietnamského bufetu) se pH drží neustále ve výborných mezích (pod 6 nejde).
Tělo má neuvěřitelnou výdrž a detoxikační schopnosti. Bez jakéhokoliv předchozího tréningu má schopnost vydržet běh klidně 8 km a troufám si tvrdit, že jakékoliv nemoci jsou v mém budoucím životě naprosto bez šance, jelikož s půst chci hned při nejbližší příležitosti - kterou vytvoří návrat váhy na původních 70kg - ihned opakovat. Další cíl 30:)
Další věcí, kterou bych chtěl motivovat zdejší hledající k půstu je průběh návratové diety. Během ní jem zažíval neuvěřitelné návaly energie, euforie a pocitu ničím nerušeného proudění životní síly čakrami. Myslím, že můj režim a náladu by mi mohl závidět kdejaký uživatel pervitinu, lysohlávek a LSD dohromady:D. Ve 3 ráno budíček - 26 hodin neutuchající energie, tvořivosti, pocitu napojení na energii stvořitele. Bez zastavení s neustálým úsměvem na tváři až do 5 ráno druhého dne, kdy jsem si spíše ze zvyku šel sotva na 3 hoďky lehnout:) a pak zas nanovo.
Výše popisované stavy přerušila až drobná dietní chyba, kdy jsem asi 5 den snědl malou ořechovou tyčku. Myslel jsem, že jsem to jednoduše přehnal s množstvím ovoce v kombinaci s oříšky, ale jednalo se o chybu jiného charakteru, kterou jsem vyčetl na jednom zahraničním postním fóru a se kterou jsem se v česky psané literatuře nesetkal, nebo ji přehlédl, s věcí která tak byla zdrojem problémů mých návratových diet. Vzhledem k tomu, že oříšky jsou na tomto serveru a vitariánství obecně většinou uznávaným, cenněným a bezproblémovým zdrojem vitaminů, tuků a bílkovin jsem považoval za nezávadné, přidat několik málo kousků již třeba 3-4 návratové diety. To jsem ještě nevěděl jak mohou být, stejně jako kefír příčinou problémů.
Na výše zmíněném serveru (fastinconnection.com) je krásně vysvětleno, že po půstu tělo funguje hlavně na základě sacharidového metabolismu a jeho hlavní snahou je obnovit zásoby cukru v buňkách, játrech a kdekoliv je jich potřeba. Tato situace v těle způsobí to, že jakákoliv pozřená bílkovina je ihned primárně přetvářena na cukry. V případě pozření právě oříšků, kefíru jsou bílkoviny v nich obsažené ihned přetvořeny na potřebný cukr. Ovšem háček je v tom, že cukr se z nich přeměňuje za vzniku dusičnanů(snad jsem to dobře přeložil, snad Jarda upřesní), které jsou ve fázi návratové diety pro tělo ve velké míře toxické.
Tak pokud to někdo dočetl až sem, doufám, že můj příspěvěk, který píši v popůstovém nadšení bude dobře myšlenou radou a inspirací, jak si získat a udržet totální zdraví, energii, optimismus a pocit života, který má smysl, a který není jen depresivním plahočením do práce, abychom si vydělali na nějaký hnusný kus žvance a toaletní papír.
P.S. zítra si zajdu s přítelkyní na nějakou "srajdu" do místní restaurace a poté se stejně zase opět navracím k tomu nejlepšímu co nám příroda k naší výživě nabízí. I když jsem si dnes "užil" ty věci, které jsem dříve považoval za chutné, cítím, že si stejně budu více užívat to, co vyrostlo samo a na co člověk nešáh. Inu i tohle půst dokáže - od sladkostí k přirodní stravě přirozenou cestou bez pocitu omezování.
Tak máte plnou pravdu, půst je nejen nejlepší cesta ke zdraví, ale i k duchovním u růstu, čili ano, ale s rozumem, pokud se týká délky půstu bez zkušeností a ještě s velkou disciplinou při návratovce. Jak jste si vyzkoušel, tak konzumace bílkovinné stravy je opravdu problematická, tělo velice zatěžuje a určitě se doporučit nedá.