Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pon zář 30, 2024 12:19 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2969 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 198  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte bře 15, 2011 12:22 am 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Informácie o vitamíne C

"Sodík, horčík, draslík
Prebytok
FDA (Food & Drug Agency, americký úrad pre potraviny a liečivá) v minulosti varoval, že dlhodobé užívanie vysokých dávok askorbátu sodného môže byť škodlivé kvôli obsahu sodíka. Klenner takéto dopady nezaznamenal ani pri dlhodobých dávkach 10-20g denne.[37] Avšak u ľudí s citlivosťou na pohyb sodíka a tekutín, ako sú pacienti s kongestívnou srdcovou poruchou, ascites, vysokým tlakom, opuchom môže byť liečba askorbátom sodným relatívne kontraindikovaná, podľa množstva sodíka a tekutín; u takýchto pacientov s nasadenou sodíkovou diétou sa denné množstvo prijatého sodíka obmedzuje zvyčajne na 2,5g pričom toto množstvo zodpovedá dávke 22,5g AS (askorbátu sodného ? pozn. NOWOCAYN).
Pri dôkladnom sledovaní, u týchto pacientov by sa mali vyskúšať iné formy askorbátu, pretože dlhodobý príjem vitamínu C, hoci aj v miernejších udržiavacích dávkach, môže mať na srdcovocievne ochorenia veľmi priaznivý vplyv. Viac v kapitole Srdcovocievne ochorenia.
Askorbátu draslíka by sa mali vyvarovať osoby s obličkovou nedostatočnosťou a niektorými diuretikami. Veľké dávky askorbátu draslíka môžu byť celkovo nebezpečné, pretože príjem draslíka nad 18g (toľko draslíku sa nachádza v približne 36g chloridu draselného, pozn. NOWOCAYN) denne spôsobí u dospelého otravu (hyperkalémiu) s možnými smrteľnými následkami. 1g askorbátu draslíka obsahuje 175mg draslíka.
Straty
Obličky majú schopnosť vyrovnávať reakciu moču pomocou amoniaku alebo sodného fosfátu (NaH2PO4). Ak prijatá potrava alebo jej metabolity príliš prekyslia moč (pH<4), produkcia amoniaku nestačí a obličky siahnu po sodnom bikarbonáte v plazme; CO2 sa vydýcha pľúcami. Toto vedie po niekoľkých dňoch ku poklesu hladiny sodíka a začne sa vylučovať mierne zvýšené množstvo draslíka, vápnika a horčíka. Ak nerovnováha pretrváva, draslíka ubúda čoraz rýchlejšie, hoci telo sa bráni úbytku draslíka tak dlho, ako to len ide.
Z týchto dôvodov, pre vyššie dlhodobé dávky je vhodnejší askorbát sodný než kyselina askorbová, nakoľko askorbát si už nesie svoj sodík so sebou, takže nemá nároky na voľný sodík zo zásob organizmu (niekto si možno pomyslí, že sa môže "odsodíkovať" pomocou vitamínu C vo forme kyseliny askorbovej užívanej vo veľkom množstve... ale takto sa bude vylučovať nie len sodík, ale aj draslík, horčík a vápnik...pozn. NOWOCAYN). Tento faktor tiež zvyšuje účinnosť askorbátu pri niektorých ochoreniach, napríklad alergii.
V každom prípade, vitamín C pôsobí močopudne, takže pri dlhodobom užívaní vysokých dávok môže dochádzať k pozvoľnému poklesu hladiny horčíka a draslíka. Na zváženie je mierne doplnkové užívanie týchto prvkov (najmä vtedy, ak je ich v potrave nedostatok, ako je v tejto dobe takmer pravidlom....pozn. NOWOCAYN)."

Prevzaté z : badatel.sk (voľne stiahnuteľná kniha o vitamíne C v PDF formáte)

Mňa zaujíma jedna vec. Albert Szent - Gyӧrgyi, Pauling... užívali kyselinu askorbovú, alebo askorbát C ? Lebo ak kyselinu askorbovú, tak je možné, že sa im vyplavovala vo zvýšenej miere z organizmu zmes draslíka, horčíka, sodíka... a možno, keby používali askorbát C, tak by sa obaja dožili nie 93, ale viac rokov. Možno.

Ešte otázka.... pán Jarda, hovoríte, že sóda bikarbóna (všeobecne) škodí žalúdku, ak sa používa často. V spojitosti s vitamínom C (vznikne askorbát C) to neplatí ? Lebo ak niekto chce užívať dlhodobo vyššie dávky vitamínu C bez toho, aby výraznejšie odplavoval z tela draslík, horčík a sodík, tak sa musí spoliehať na askorbát C, a ten je tvorený práve zmesou vitamínu C a sódy bikarbóny...
Popravde, s tou sódou bikarbónou to chutí hnusne.....môžem najprv vypiť sódu bikarbónu v roztoku, a potom o minútu na to si dať vitamín C do šťavy ?

Ďakujem za odpovede.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte bře 15, 2011 12:44 am 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Pán Jarda píše ohľadom chloridu zinočnatého....
Jarda píše:
Vyzkoušejte to v té kombinaci s kyselinou, jednak směs má lepší chuť, také se mnohem lépe a rychleji vstřebává a nedráždí tolik žaludek.

Mám otázku... Už 5 dní si dávam každý večer (hodinu pred spaním) 23 kvapiek chloridu zinočnatého (115mg zinku), a mám z toho zlý pocit na žalúdku... neviem to popísať, možno vhodné slovo - mdlý pocit v žalúdku. Proste ako pred zvracaním, ale na zvracanie ma vôbec "neťahá". Dávam si to do 2dcl vody, a k tomu 3 kvapky 3,5% HCL.
Z čoho je tá reakcia ? Je mi to veľmi nepríjemné, preto uvažujem, že znížím dávku na 10 kvapiek (50mg zinku) a ostanem u takej dávky.... i keď tak asi ťažko dostatočne doplním deficit.
A dúfam, že tých 10 kvapiek nebude spôsobovať taký nepríjemný pocit v žalúdku...

Ľudia, aké máte skúsenosti s užívaním chloridu zinočnatého vy ? \":)\"

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte bře 15, 2011 10:38 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28372
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
to Jarda : Pán Jarda, kyselinu boritú od prvého dňa užívania užívať denne 15-20mg, či zo začiatku užívať viac, aby sa zrovnal deficit, ktorý je vysoko pravdepodobný ?
Ďakujem za odpoveď.

Většinou tato dávka vyhovuje, ale dá se ještě až o 100% navýšit na kratší dobu, cca 14 dní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte bře 15, 2011 10:51 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28372
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Informácie o vitamíne C

"Sodík, horčík, draslík
Prebytok
FDA (Food & Drug Agency, americký úrad pre potraviny a liečivá) v minulosti varoval, že dlhodobé užívanie vysokých dávok askorbátu sodného môže byť škodlivé kvôli obsahu sodíka. Klenner takéto dopady nezaznamenal ani pri dlhodobých dávkach 10-20g denne.[37] Avšak u ľudí s citlivosťou na pohyb sodíka a tekutín, ako sú pacienti s kongestívnou srdcovou poruchou, ascites, vysokým tlakom, opuchom môže byť liečba askorbátom sodným relatívne kontraindikovaná, podľa množstva sodíka a tekutín; u takýchto pacientov s nasadenou sodíkovou diétou sa denné množstvo prijatého sodíka obmedzuje zvyčajne na 2,5g pričom toto množstvo zodpovedá dávke 22,5g AS (askorbátu sodného ? pozn. NOWOCAYN).
Pri dôkladnom sledovaní, u týchto pacientov by sa mali vyskúšať iné formy askorbátu, pretože dlhodobý príjem vitamínu C, hoci aj v miernejších udržiavacích dávkach, môže mať na srdcovocievne ochorenia veľmi priaznivý vplyv. Viac v kapitole Srdcovocievne ochorenia.
Askorbátu draslíka by sa mali vyvarovať osoby s obličkovou nedostatočnosťou a niektorými diuretikami. Veľké dávky askorbátu draslíka môžu byť celkovo nebezpečné, pretože príjem draslíka nad 18g (toľko draslíku sa nachádza v približne 36g chloridu draselného, pozn. NOWOCAYN) denne spôsobí u dospelého otravu (hyperkalémiu) s možnými smrteľnými následkami. 1g askorbátu draslíka obsahuje 175mg draslíka.
Straty
Obličky majú schopnosť vyrovnávať reakciu moču pomocou amoniaku alebo sodného fosfátu (NaH2PO4). Ak prijatá potrava alebo jej metabolity príliš prekyslia moč (pH<4), produkcia amoniaku nestačí a obličky siahnu po sodnom bikarbonáte v plazme; CO2 sa vydýcha pľúcami. Toto vedie po niekoľkých dňoch ku poklesu hladiny sodíka a začne sa vylučovať mierne zvýšené množstvo draslíka, vápnika a horčíka. Ak nerovnováha pretrváva, draslíka ubúda čoraz rýchlejšie, hoci telo sa bráni úbytku draslíka tak dlho, ako to len ide.
Z týchto dôvodov, pre vyššie dlhodobé dávky je vhodnejší askorbát sodný než kyselina askorbová, nakoľko askorbát si už nesie svoj sodík so sebou, takže nemá nároky na voľný sodík zo zásob organizmu (niekto si možno pomyslí, že sa môže "odsodíkovať" pomocou vitamínu C vo forme kyseliny askorbovej užívanej vo veľkom množstve... ale takto sa bude vylučovať nie len sodík, ale aj draslík, horčík a vápnik...pozn. NOWOCAYN). Tento faktor tiež zvyšuje účinnosť askorbátu pri niektorých ochoreniach, napríklad alergii.
V každom prípade, vitamín C pôsobí močopudne, takže pri dlhodobom užívaní vysokých dávok môže dochádzať k pozvoľnému poklesu hladiny horčíka a draslíka. Na zváženie je mierne doplnkové užívanie týchto prvkov (najmä vtedy, ak je ich v potrave nedostatok, ako je v tejto dobe takmer pravidlom....pozn. NOWOCAYN)."

Prevzaté z : badatel.sk (voľne stiahnuteľná kniha o vitamíne C v PDF formáte)

Mňa zaujíma jedna vec. Albert Szent - Gyӧrgyi, Pauling... užívali kyselinu askorbovú, alebo askorbát C ? Lebo ak kyselinu askorbovú, tak je možné, že sa im vyplavovala vo zvýšenej miere z organizmu zmes draslíka, horčíka, sodíka... a možno, keby používali askorbát C, tak by sa obaja dožili nie 93, ale viac rokov. Možno.

Ešte otázka.... pán Jarda, hovoríte, že sóda bikarbóna (všeobecne) škodí žalúdku, ak sa používa často. V spojitosti s vitamínom C (vznikne askorbát C) to neplatí ? Lebo ak niekto chce užívať dlhodobo vyššie dávky vitamínu C bez toho, aby výraznejšie odplavoval z tela draslík, horčík a sodík, tak sa musí spoliehať na askorbát C, a ten je tvorený práve zmesou vitamínu C a sódy bikarbóny...
Popravde, s tou sódou bikarbónou to chutí hnusne.....môžem najprv vypiť sódu bikarbónu v roztoku, a potom o minútu na to si dať vitamín C do šťavy ?

Ďakujem za odpovede.

Domnívám se, že u nich šlo o čistou kyselinu, ale nikdy jsem se tím hlouběji nezabýval. U askorbátu opravdu, až na dodávku souběžného minerálu podle varianty askorbátu, problém není. Mě ta směs chutná, ale někdo tvrdí, že jemu ne, nicméně míchat ji v žaludku je opravdu blbost, to by jste si mohl způsobit dokonce i roztržení žaludku, zkuste to ve skleničce co je to za reakci a kolik plynu se naráz uvolní. Něco takového bych tedy rozhodně nezkoušel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte bře 15, 2011 10:56 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28372
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Mám otázku... Už 5 dní si dávam každý večer (hodinu pred spaním) 23 kvapiek chloridu zinočnatého (115mg zinku), a mám z toho zlý pocit na žalúdku... neviem to popísať, možno vhodné slovo - mdlý pocit v žalúdku. Proste ako pred zvracaním, ale na zvracanie ma vôbec "neťahá". Dávam si to do 2dcl vody, a k tomu 3 kvapky 3,5% HCL.
Z čoho je tá reakcia ? Je mi to veľmi nepríjemné, preto uvažujem, že znížím dávku na 10 kvapiek (50mg zinku) a ostanem u takej dávky.... i keď tak asi ťažko dostatočne doplním deficit.
A dúfam, že tých 10 kvapiek nebude spôsobovať taký nepríjemný pocit v žalúdku...

Ľudia, aké máte skúsenosti s užívaním chloridu zinočnatého vy ? \":)\"

Té kyseliny si k tomu dáváte asi docela málo, to tu hnusnou chuť nepřerazí, já dávám tak skoro stejné množství 3,5%tní kyseliny a pak s tím není problém. Jinak dávka 150-200 mg zinku se dá brát celkem dlouhodobě a sledujte si to podle stavu nehtů, o tom se zde již také psalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte bře 15, 2011 10:29 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Dnes som užil fakt megadávky vitamínu C ... ráno 10g askorbátu C (10g práškového vit. C a 5g sódy bikarbóny), poobede 18g askorbátu C a večer 20g askorbátu C..... každá dávka s kvalitným množstvom bioflavonoidov.
Nič, žiadna hnačka, ani zvýšené močenie (na rozdiel od včerajška, kde som veľa močil, no tiež nehnačkoval, a močil som určite preto, lebo som si neurobil C askorbát).
Dnes dokonca močím možno menej ako ostatné bežné dni, keď som prijímal 1-2g vit. C denne....
Takže dovtedy navyšovať C-čko, dokým nebude hnačka ? Mám asi veľký deficit, čo ? Uff.... \":)\"

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte bře 15, 2011 10:52 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28372
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Dnes som užil fakt megadávky vitamínu C ... ráno 10g askorbátu C (10g práškového vit. C a 5g sódy bikarbóny), poobede 18g askorbátu C a večer 20g askorbátu C..... každá dávka s kvalitným množstvom bioflavonoidov.
Nič, žiadna hnačka, ani zvýšené močenie (na rozdiel od včerajška, kde som veľa močil, no tiež nehnačkoval, a močil som určite preto, lebo som si neurobil C askorbát).
Dnes dokonca močím možno menej ako ostatné bežné dni, keď som prijímal 1-2g vit. C denne....
Takže dovtedy navyšovať C-čko, dokým nebude hnačka ? Mám asi veľký deficit, čo ? Uff.... \":)\"

To už je solidní dávka a patrně se již moc zvýšit nedá, ale opravdu by se mělo vystoupat až do průjmu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř bře 16, 2011 8:16 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
to Jarda : Dnes ráno som si dal 30g askorbátu C (30g vit. C + 15g sóda bikarbóna), a o 10 minút som už dostal takú menšiu hnačku (asi tretina množstva vody, v ktorej som rozrobil vit. C s mletými šípkami). Potom ešte raz, vyšla zo mňa ďalšia tretina, a jedna sa asi vstrebala.
Som rád za tú hnačku... dosť ma totiž z toho askorbátu C v takej dávke nafukovalo (aj včera ), ale vetry sa von nepýtali, bol to asi iný druh nafukovania.
Takže - už mám doplnený deficit vit. C ? Teraz si mám dávať denne 3g askorbátu C ? Stačí to ?
Ďakujem za odpoveď.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř bře 16, 2011 10:29 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28372
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
to Jarda : Dnes ráno som si dal 30g askorbátu C (30g vit. C + 15g sóda bikarbóna), a o 10 minút som už dostal takú menšiu hnačku (asi tretina množstva vody, v ktorej som rozrobil vit. C s mletými šípkami). Potom ešte raz, vyšla zo mňa ďalšia tretina, a jedna sa asi vstrebala.
Som rád za tú hnačku... dosť ma totiž z toho askorbátu C v takej dávke nafukovalo (aj včera ), ale vetry sa von nepýtali, bol to asi iný druh nafukovania.
Takže - už mám doplnený deficit vit. C ? Teraz si mám dávať denne 3g askorbátu C ? Stačí to ?
Ďakujem za odpoveď.

To jste špatně pochopil, takto se nezajistí dorovnání deficitu, pouze se hladina deficitu přesně zjistí a určíte tím tedy potřebnou denní dávku. Po průjmu se berte dávka o trochu nižší, tak aby průjem nevyvolávala a na ní se jede až do dalšího průjmu. Pak se zase trochu ubere a takto až do stabilizace stavu, což je tak 3-6 g denně. Vaše dávka by tedy měla být nyní cca 25 g rozložených do celého dne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř bře 30, 2011 12:18 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Niečo o horčíku (magnézium)...

K magnéziu vo forme chloridu sa niekedy pridáva /napr. Španielsko/ aj malé množstvo jodidu. To dáva za pravdu tvrdeniam, že ak sme v minulosti pridávali k magnéziu kalium iodatum, dostupnosť = bioavailability magnézia pre telo bola vyššia. Jódové anióny pravdepodobne zlepšovali prienik magnézia cez črevá / väčšina magnézia sa vstrebáva v dolnej časti tenkého čreva/, ale aj napr. cez hematoencefalickú bariéru. Navyše absorbciu a elimináciu magnézia ovplyvňuje aj rad iných faktorov – absorbcia vyžaduje napr. selén, vitamín B6 a D, parathormón / hormón prištítnych teliesok/. Jeho hladinu ovplyvňuje výrazne cukrovka, hypertyreóza. Veľa ho strácame alebo spotrebujeme pri strese, alkohole, káve, potení, silnej menštruácii, liekoch ako diuretiká, a pod. Obličky predstavujú hlavný orgán eliminácie nadbytočného magnézia.

Zdroj : www.benevita.sk

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř bře 30, 2011 12:28 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Piperín, je látka obsiahnutá z 5-9% v čiernom korení/pepř (najlepšie si kúpiť celé čierne korenie/pepř, a pomlieť ho doma napr. v mlynčeku na mak)

Piperín zvyšuje vstrebávanie a biologické využitie uvedených látok z potravy:
kurkumín
beta-karotén
koenzým Q-10
vitamín B6 - pyridoxín
organicky viazaný selén
aminokyseliny


Zdroj : http://www.nutraceutica.sk

----------------------------------------------------
Možno má HCl vo forme HCl roztok, alebo Betaine HCL taký istý účinok pri zvyšovaní vstrebateľnosti týchto konkrétnych látok a pri zvyšovaní ich biologického využitia (čo je v podstate to isté), možno nie.

Denná dávka by mala byť do 15mg piperínu ( to jest od 180 do 300mg čierneho korenia, najlepšie čerstve mletého), ak chceme využívať jeho účinky pri dopĺňaní spomínaných látok.

Upozornenie pre ľudí užívajúcich lieky

Piperín z čierneho korenia inhibuje - tlmí účinok pečeňového enzýmu cytochróm-CYP3A4, z tohto dôvodu by sa mali ľudia užívajúci lieky odbúravané uvedeným enzýmom vyhýbať súčasnej konzumácii vačšieho množstva čierneho korenia. Súčasná konzumácia môže spôsobiť spomalenie odbúravania, a nadmerné zvýšenie účinnosti konkrétneho lieku a v krajnom prípade zapríčiniť prejavy predávkovania.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř bře 30, 2011 9:08 pm 
Offline

Registrován: úte úno 23, 2010 2:22 pm
Příspěvky: 286
Bydliště: Roudnice nad Labem
Mohl byste mi poradit, v jakém množství brát jód do budoucna jako optimální množství? Po spárvném dávkování po dvou měsících mám teplotu 36,8, 36,5, 36,7 a skrvna dvákrát po sobě zmizela do 6ti hodin, tak jsem jod přestala brát, skončila jsem na 40 kapek denně. Stačí ho dodávat 1x týdně na udržování hladiny a kolik kapek? A chtěla jsem se optat i na jíné vitamíny (chloridy). Jako je zinek a měd. To beru taky dva měsíce v kuse, ale nevím, zda je už mám dost nebo ne. Vždy jsem zkusila dát větší dávku, ale pak mi bylo špatně od žaludku okamžitě. Tak jsem vždy o jednu kapku ode všeho stáhla dolu, aby to bylo ok. Ale nyní už při 4k mědi a 6k zinku je mi někdy též špatně. Tak nevím, zda ty dva měsíce stačili na dodání toho nedostatku co mi vyšlo z vlasové analýzy. A nebo ještě pokračovat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř bře 30, 2011 11:57 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
zuzis : pokiaľ viem, tak sa má dodávať meď v pomere ku zinku v rozmedzí 1:8 až 1:10.
to Jarda : Pán Jarda, neodporúčate denne suplementovať viac, ako 4mg medi (12 kvapiek chloridu meďnatého od Vás). Takže som tomu pre každý prípad prispôsobil užívanie zinku, ktoré teraz denne neprekračuje množstvo 40mg (aby bol zachovaný pomer). Alebo - je možné zdvihnúť zinok na 150mg napríklad na mesiac, no zároveň zdvihnúť meď na 15mg tiež po dobu mesiaca, alebo aspoň súčasné (ale oddelene) užívanie medi a zinku v pomere 1:10 v množstve aspoň 12mg medi : 120mg zinku ? Pretože dopovať zinok (ktorého mám nedostatok) v denných dávkach vyšších ako 40mg som ochotný len vtedy, ak bude v takomto pomere s meďou ..... meď:zinok = 1:10.
Ďakujem za odpoveď.

Všeobecne len také info.... dva mesiace som dopĺňal jód formou prášku z kelpu, kde som si vyrátal také množstvo dennej dávky prášku z kelpu, aby to množstvo obsahovalo 5-6mg jódu. Zmeral som si dva dni po sebe teplotu pod jazykom, a bola chabých 35,9 prvý deň a 35,8 stupňov Celzia druhý deň. Takže z 35,6 stupňov Cezia, je to dosť malé zlepšenie teploty za 2 mesiace denného dodávania 5-6mg jódu (a to je 37 krát väčšia dávka, ako nezmyselná doporučovaná denná dávka WHO = 150mcg), a urobilo to len takú malú zmenu... preto sa teším sa na Lugolov roztok, ktorý nie je tak hlboko do kapsy ako riasy kelp v prášku (i keď sa možno môže prášok z kelpu s účinkom používať ako udržovacia dávka jódu...i keď si myslím, že to nebude dostatočné....), kde ma vyjde denná dávka 5-6mg jódu z kelpového prášku na 50 centov. Ale - chutí to celkom fajn. I keď neviem, či nebude ten kelp v sebe akumulovať aj nejaký "sajrajt" z mora, a aká bude vstrebateľnosť toho jódu z kelpu (lebo sa v ňom môžu, a pravdepodobne aj nachádzajú "antinutrienty" - resp. látky škodlivého charakteru, ktoré budú horšiť vstrebateľnosť jódu). Pretože v dnešnej dobe sú veci pochádzajúce z mora (napr. riasy) aj dosť často znečistené toxickými kovmi....

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: čtv bře 31, 2011 7:20 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28372
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Niečo o horčíku (magnézium)...

K magnéziu vo forme chloridu sa niekedy pridáva /napr. Španielsko/ aj malé množstvo jodidu. To dáva za pravdu tvrdeniam, že ak sme v minulosti pridávali k magnéziu kalium iodatum, dostupnosť = bioavailability magnézia pre telo bola vyššia. Jódové anióny pravdepodobne zlepšovali prienik magnézia cez črevá / väčšina magnézia sa vstrebáva v dolnej časti tenkého čreva/, ale aj napr. cez hematoencefalickú bariéru. Navyše absorbciu a elimináciu magnézia ovplyvňuje aj rad iných faktorov – absorbcia vyžaduje napr. selén, vitamín B6 a D, parathormón / hormón prištítnych teliesok/. Jeho hladinu ovplyvňuje výrazne cukrovka, hypertyreóza. Veľa ho strácame alebo spotrebujeme pri strese, alkohole, káve, potení, silnej menštruácii, liekoch ako diuretiká, a pod. Obličky predstavujú hlavný orgán eliminácie nadbytočného magnézia.

Zdroj : http://www.benevita.sk

Tak určitě je vhodné využívat sinergické efekty jednotlivých prvků a dalších látek a zvýšit tím vstřebatelnost na maximum, nicméně právě tento stav se docílí pouze ve zdravém těle, nijak uměle se docílit nedá, tam jde vždy o hodně hrubé dávkování a pokaždé máte něčeho moc a něčeho málo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: čtv bře 31, 2011 7:23 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28372
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Piperín, je látka obsiahnutá z 5-9% v čiernom korení/pepř (najlepšie si kúpiť celé čierne korenie/pepř, a pomlieť ho doma napr. v mlynčeku na mak)

Piperín zvyšuje vstrebávanie a biologické využitie uvedených látok z potravy:
kurkumín
beta-karotén
koenzým Q-10
vitamín B6 - pyridoxín
organicky viazaný selén
aminokyseliny


Zdroj : http://www.nutraceutica.sk

----------------------------------------------------
Možno má HCl vo forme HCl roztok, alebo Betaine HCL taký istý účinok pri zvyšovaní vstrebateľnosti týchto konkrétnych látok a pri zvyšovaní ich biologického využitia (čo je v podstate to isté), možno nie.

Denná dávka by mala byť do 15mg piperínu ( to jest od 180 do 300mg čierneho korenia, najlepšie čerstve mletého), ak chceme využívať jeho účinky pri dopĺňaní spomínaných látok.

Upozornenie pre ľudí užívajúcich lieky

Piperín z čierneho korenia inhibuje - tlmí účinok pečeňového enzýmu cytochróm-CYP3A4, z tohto dôvodu by sa mali ľudia užívajúci lieky odbúravané uvedeným enzýmom vyhýbať súčasnej konzumácii vačšieho množstva čierneho korenia. Súčasná konzumácia môže spôsobiť spomalenie odbúravania, a nadmerné zvýšenie účinnosti konkrétneho lieku a v krajnom prípade zapríčiniť prejavy predávkovania.

Osobně konzumaci pepře odmítám a považuji ho včetně běžné kuchyňské soli za látky vysoce škodlivé pro sliznice žaludku, to si dejte raději ostrou papriku, ta sliznice neničí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2969 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 198  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz