Tak píši po úspěšném 7 denním půstu ve 4 dni návratovky krátce své dojmy a průběh. 1. den půstu: úplná pohoda večer jsem ještě 3 hodiny odklízel sníh ve slušném mrazu.
2.den síly ubývají, ale stále se dá relativně normálně fungovat. Občas se mi honí hlavou myšlenky na jídlo, ale nic výrazného.
3.den jsem už dost zesláblí a min. polovinu dne prospím.
4.den tvrdá únava. Jsem rád že vstanu z postele. Byl jsem ve městě kde jsem vážil každý krok. Nachodil jsem asi 1,5km ale připadal jsem si jak starý důchodce.
5. Stále velká únava. Spánek a četba je moje jediná činnost.
6. Začínám fungovat trošku lépe tzn. že jsem schopen i lehce cvičit a něco málo dělat fyzicky.
7. den shodný se šestým.
1. den návratovky jsem si dal k podvečeru 200ml mrkové šťávy a asi 20min na to hrstičku napařené zeleniny. Všechno bylo fajne.
2. Cítím jak se mi vrací síla. Ráno 250ml jablečné šťávy. 2h poté jablka se skořicí pokapaná citronem. Přes den šťáva mrkvová a podvečer 2 hrstičky napařené zeleniny.
3. den zase jablečná šťáva. Poté menší ovocný salát. Odpoledne a večer salát zeleninový politý kefírem. Síly nechybí a byl jsem přes den šťípat dříví.
Teď 4. den se mi zdá že už mi trávení funguje na 100% a moje tělo zrovna tak. Tudíž jsem zařadil i oříšky a semínka a další tuky. Žádné negativní následky se nedostavují. Pokud by s tím byl nějaký problém, asi bych to poznal že?!
V průběhu půstu chuťe na jídlo byli, ale v pohodě se dali zvládat. Celou dobu půstu se mi dost motala hlava, hlavně při vstávání z pelechu. To jsem měl dost silnou mlhu před očima a měl jsem co dělat, aby to se mnou neseklo. Nevíte čím to mohlo být? Urinové klystýry jsem dělal obden...
Jinak v posledních dnech mám opravdu mizivou potřebu spánku, stačili mi 4 hodiny přes noc a to byl ten spánek ještě přerušovaný a nijak mi to nevadí. Možná je to tím že většinu toho půstu jsem prospal, ale nevím...Jako největší pozitivum po půstu pociťuji jakousi nadšenost do všech činností a celkovou pohodu se kterou jsem se nesetkal už dlouhou dobu. Dále jsem si před půstem dost nevážil potravin jako je ovoce a zelenina. Považoval jsem je spíš jako nutnost proto abych mohl nějakým způsobem fungovat. To se teď změnilo a velmi si je vychutnávám. A abych je tolik nehltal, tak jsem začal jíst čínskýma hůlkama
V průběhu půstu jsem si říkal že pro mne nic takového asi nebude, protože jsem byl fakt šíleně zesláblý a kdybych neměl celé dny jen na sebe a nemohl dostatečně odpočívat, zcela jistě bych jej nezvládl. A tak jsem si říkal, že už takto "dlouhý" opakovat nebudu. Ale teď, když vidím ty pozitivní výsledky, které se dostavují si říkám, že určitě aspoň za zkoušku to stojí, i když budu mít nějaké povinnosti. Takže jsem si říkal, že kdybych si dejme tomu naplánoval, že si dám vždy ve stejných intervalech 7 denní půst jednou za měsíc, mělo by to velmi dobré výsledky, co myslíte?... Nebo to už je přehnané? Jde mi hlavně o maximálně přínosný efekt pro zdraví...(Podotýkám, že je mi 19 let)
Pokud bych viděl že těch 7 i s povinnostmi nezvládám najel bych na na půstovací kalendář Pavla Máchy abych si na ty půsty pořádně zvyknul, s tím že bych si ho trošku zpestřil a časem bych se dostal na ty pravidelné měsíční sedmičky, když více jak 7 kvůli mému věku asi není vhodné...
P.S. Ještě by mne zajímalo, jestli nevíte co mohlo znamenat neustálé škrundání a různé zvuky či tiky v různých oblastech okolo žaludku a střev v průběhu celého půstu? Jo a jinak moje problémy se zácpou půst nevyřešil
Zdá, že jsem zatím odkázán na klystýry. Vůbec nevím, jestli bych se bez nich v průběhu půstu byl schopen vyprázdnit...