Relaxace a meditace - některé zajímavé odkazy a ZDARMA publikace a audio nahrávky:
http://www.drnespor.eu/relaxcz.html[u:k1eouimu][b:k1eouimu]Relaxace v běžném životě snadno a rychle[/b:k1eouimu][/u:k1eouimu]
Dr.Nešpor doporučuje jednotlivé způsoby relaxace vyzkoušet . Ty, které se osvědčí, včleňte do běžného života.
[b:k1eouimu]Cestování po těle [/b:k1eouimu]
Uvědomte vnitřek svého těla. Projděte ho od špiček prstů u nohou až k temeni hlavy. Jestliže zjistíte v některé části těla napětí, uvolněte ho. Pokud by se vám to nedařilo, napětí naopak poněkud zvyšte, a teprve pak nechte příslušnou část těla uvolnit.
.
[b:k1eouimu]Uvolnění strategických částí těla[/b:k1eouimu]
Některé části těla jsou pro uvolnění zvláště důležité. Proto jim budeme věnovat pozornost, uvolníme je a vyvoláme v nich pocity tíhy a tepla.
Ruce a ramena: Ruce patří k částem těla, kde je nejvíce nervových zakončení a které si také člověk poměrně snadno uvědomuje. Podvědomé zdvíhání ramen chrání krk a bývá projevem strachu. Uvolnění ramen může proto člověka zklidnit.
Břicho: Napětí břišní stěny chrání útroby před napadením zvenčí (např. před úderem), a je to tedy obranný reflex. Napjaté břicho ale blokuje pohyb bránice a omezuje dýchání.
Obličej: Drobné obličejové svaly dokáží vyjadřovat pocity a mají blízko k citovému životu. Uvolnění obličeje může usnadnit zvládání negativních emočních stavů a uvolněný výraz obličeje příznivě působí na druhé lidi.
Nohy: Napětí v oblasti nohou často souvisí se strachem a útěkovými tendencemi. Až budete někdy sedět v zubařském křesle, uvědomte si, jestli nemáte napjaté svaly nohou.
Hlasivky: Tyto drobné svaly se podílejí na tvorbě hlasu. Podle Dr. E. Jacobsona pomáhá uvolnění hlasivek k tomu, že ustávají myšlenky, které mají slovní formu.
Oči: Podle Jacobsona vede uvolnění očních svalů k tomu, že ustávají myšlenky, které mají podobu obrazů. Jak známo, mozku přichází ze zevního světa nejvíce informací prostřednictvím zraku. Proto může někdy ke zklidnění postačovat chvilkové zavření očí.
Namáhané části těla: . Některé části těla namáháte během svého pracovního dne více než jiné, další části těla mohou být oslabené. Dobré uvědomění těchto částí těla umožňuje včasnou obranu
.
[b:k1eouimu]Diferencovaná relaxace[/b:k1eouimu]
Diferencovaná (částečná) relaxace znamená uvolnit některé části těla, zatímco jiné jsou aktivní. Např. ve stoji nebo vsedě můžete uvolnit ruce a obličej, i když svaly, které udržují vzpřímenou polohu trupu a hlavy, nadále pracují.
[b:k1eouimu] Okamžitá relaxace a relaxace na signál[/b:k1eouimu]
Jedná se o pokročilou techniku. Použijte některou z následujících představ:
1. Vaše tělo je odloženou loutkou, které bezvládně odpočívá. 2. Tělo je roztékající se kapkou medu. 3. Tělo pasivně plave v teplé slané vodě, která ho nadnáší.
Relaxace na signál znamená, že se člověk naučí za pomoci nějaké relaxační techniky se důkladně uvolnit. Tento stav uvolnění se pak spojí s vhodným signálem. Vhodným signálem může být některá z výše uvedených představ, slovní pokyn (např. "uvolni se!"), určitá poloha ve které je člověk zvyklý relaxovat apod. Relaxace se při použití signálu dostaví okamžitě.
[b:k1eouimu]Zaostření pozornosti[/b:k1eouimu]
Soustředění myšlenek může pomoci to, že soustředíte pohled i jen na několik vteřin, na nějaký bod (např. strom za oknem nebo na předmět na svém stole). Uvedená technika se v józe nazývá "[b:k1eouimu]trátak[/b:k1eouimu]". Dá se spojit s autosugestivním pokynem (např. si při tom můžete v duchu říci klidně a laskavě: "uvolni se").
.
[b:k1eouimu]Relaxace za pomoci dechu[/b:k1eouimu]
Dýchání ovlivňuje veškeré funkce v těle včetně duševních.
Břišní dýchání: Dá se cvičit vleže na zádech (nohy pokrčeny v kolenou, chodidla na zemi, jedna ruka se dotýká horní části břicha, loket zůstává na zemi, druhá ruka leží podle těla). Uvědomujte si, jak se během nádechu nazdvihuje část břicha mezi pupkem a hrudní kostí a s výdechem se vrací dolů. S nádechem můžete počítat 1, s výdechem 1, s nádechem 2, s výdechem 2, s nádechem 3, s výdechem 3 atd. až do 10 a pak případně znovu. Po zvládnutí tohoto cviku vleže ho můžete používat i během normálního života, aniž byste si pokládali ruku na břicho.
Prodlužovat výdech: Nádech působí na tělesné funkce i psychiku aktivačně, výdech zklidňuje. Proto se v řadě jógových cviků doporučuje prodlužovat výdech na dvojnásobkem nádechu nebo ještě případně více. Můžete např. nadechovat na 4 doby, v tom případě budete vydechovat na 8 dob, případně nadechovat na 5 dob, v tom případě budete vydechovat na 10.
.
[size=150:k1eouimu][b:k1eouimu]"Surfování" po myšlenkách[/b:k1eouimu][/size:k1eouimu]
V józe se toto cvičení jmenuje [b:k1eouimu]"antar mauna"[/b:k1eouimu], podobný postup se používá i při buddhistické meditaci. Pohodlně, pokud možno zpříma, se posaďte. Zavřete oči. Zaposlouchejte se do zevních zvuků, které k vám přicházejí.[u:k1eouimu] Nehodnoťte je, neposuzujte, pouze je vnímejte. Zachovávejte při tom postoj nezúčastněného diváka... Uvědomte si tělo. Vnímejte ho co nejpozorněji a nejsoustředěněji. I zde zachovávejte postoj neosobního, nezúčastněného diváka. Nejsou dobré pocity ani špatné pocity, prostě tělo vnímáte, nic víc... Pak si uvědomte myšlenky a duševní pocity. [/u:k1eouimu] Vnímejte pozorně, uvolněně a neosobně. [b:k1eouimu]Nechte myšlenky přicházet a odcházet, uvědomujte si, jak navazují, vnímejte i mezery mezi nimi. Zachovávejte postoj uvolněného nezaujatého diváka, svědka a pozorovatele. [/b:k1eouimu]Na konec cvičení. Hlouběji se nadechněte, protáhněte se a otevřete oči. Za normálních okolností byste mohli cvičit 10 minut i více minut, pokud budete praktikovat během běžných denních aktivit, postačí řádově desítky vteřin. ( + na youtube E.Tolle by dodal- stačí jeden uvědomnělý nádech a výdech denně...(lépe ale KAŽDOU HODINU...), a pak jeho známá kniha, video na jeho webu, "Moc přítomného okamžiku"...učit se být Tady a Teď...být ve svém středu...v kontaktu sám se sebou, se vším co je vně nás,...apod.)
[b:k1eouimu]Postizometrická relaxace[/b:k1eouimu]
Kombinace tělesného cvičení a relaxace je nejen možná, ale dokonce velmi vhodná. Jestliže tedy budete některý z relaxačních postupů používat po cvičení, po procházce nebo po tělesné práci, asi zjistíte, že to nácvik relaxace usnadnilo.
.
[b:k1eouimu]Smích[/b:k1eouimu]
Smích a laskavý humor tedy působí proti strachu a mohou pomoci překonávat i další negativní duševní stavy. O druzích smíchu více na jiném místě webové stránky Dr.Nešpora.
------------
PS: některé audio nebo video nahrávky mi připadají trochu stupido, ale kdybychom měli takovou práci a denně se stýkali se závislými, asi by nás to taky nějak poznamenalo...
Knihy a publikace jsou myslím obecně použitelné, workoholismu (závislosti na práci) a jiných druhů závislostí také přibývá...,
takže to, že je to zdarma přístupné je jistě obecně prospěšné a záslužné...
------------
....ještě podnětné je krátké video
[b:k1eouimu][u:k1eouimu][size=150:k1eouimu]33 způsobů, jak zvládnout stres[/size:k1eouimu][/u:k1eouimu][/b:k1eouimu]
(včetně procházky nebo těl.pohybu atd.) :
Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569 |
1337062956 |