Dobrý den,
nejdřív chci opravdu velmi poděkovat za vaše skvělé stránky.
Je opravdu neuvěřitelné, že pomáháte tolika lidem nezištně, v této době je to opravdu zázrak. Mě osobně při dodržování pravidel, které jsem zde načerpala během pár dní zmizela spousta problémů. Především ta strašná únava a blbá nálada je pryč! Jsem teprve na začátku cesty boje s kvasinkou, ale už teď je na svém historickém minimu – během několika dnů a to je neuvěřitelný pokrok.
Nechci se dlouho rozepisovat o svém zdrav. stavu - jen ve zkratce - 6 let úporné bolesti břicha, mykózy atd. Co si pamatuju mám fleky na jazyku už od dětství, mykózy určitě od puberty, ne-li dřív, takže kandidóza v mém těle je už asi pěkně dlouho, možná od narození.
Po různých, postupných úpravách stravy (podle toho, co jsem různě načerpala) se problémy zlepšily, ale nikdy ne úplně. Asi nejvíc mi zavařila makrobiotika, hlavně mě hodila do totálního stresu, že musím stále něco vařit. Moje děti - roční a tříletý syn jsou podle všeho zaplísnění také a neustále hledám, co jim připravovat k jídlu, aby to zároveň jedli a bylo to pro ně zdravé. Situaci navíc ztěžuje fakt, že starší syn chodí do školky a stravování je opravdu příšerné a neustále dostává různé sladkosti.
Řeším tedy co připravovat dětem, když saláty jíst nechtějí. Saláty do nich nedostanu – starší nemá rád míchanice, syrovou zeleninu sní jen některou – musí to být velké kusy a sní toho celkem dost, malý zatím jen malé kousíčky - zatím v jáhlech, quinole nebo rýži, jinak to nechce, někdy sní rozmixovanou zeleninu s avokádem, ale to ne moc často. S ovocem problém není, ale nevím jak moc jim ho můžu dávat, když jsou zaplísnění. Pohanku moc nechtějí.
Mám nejasnosti ohledně olejů a semen – můžu je dávat s ovocem? Někde na těchto stránkách to doporučujete, někde zas ne. Naše snídaně je většinou – melounová, jablečná, mrkvová nebo grepová šťáva, po půl hodině nastrouhané jablko s avokádem a borůvkami, dvě lžičky strouhaného kokosu a lžíce oleje, skořice (já navíc česnek),pak ještě pár mandlí. Nebo semínkové mléko s mrkvovou šťávou a nepraženým kakaem, ta dětem ale nejede, takže tu piju většinou já. Může roční syn kakao? Zatím nechce nic pít kromě mateřského mléka – občas trochu ovocné, zeleninové šťávy, trochu vody, ale opravdu minimálně.
K večeři si dělám saláty z různých fungicidních zelenin plus doporučené další věci – někdy s majonézou z nejčerstvějších bio vajec, co se dají v biopotravinách koupit. (Můžou tohle také děti?, nevadí na kandidózu deci oleje?) Můžu dávat k salátu sirnou patlaninu a nevadí velké množství oleje tam? Ten menší sirnou patlaninu miluje, namixuju mu do ní třeba špenát, starší to nemůže ani cítit.
Nevíte které vitamínové doplňky můžu a měla bych užívat když ještě kojím? U vitamínu E to například nedoporučují. Mohou děti kromě pangaminu a vitamínu C také další věci? Já zatím užívám ještě Lepicol, chlorellu a teď začínám s kefírem z tibetské houby. Mám zmatky ohledně zinku, hořčíku, vápníku, to ještě asi musím nějak doplnit, ale podle diskuzí z tohoto webu vím, že v přípravcích z lékárny není těchto prvků dost. To budu muset ještě dovyhledat, případně si něco objednat přes pana Zajíčka.
Dětem občas dávám kozí jogurty z farem nebo kozí, ovčí tvaroh. Snad to tolik nevadí, moc nevím co jim mám dávat. Občas i parmazán, čerstvou brynzu, mozzarellu, kozí sýr.
Co si myslíte o krekrách z Lifefood – napr.
http://www.lifefood.cz/katalog/pohanky- ... y-bio.html? Děti pořád chtějí nějaké sušenky, jsou na to zvyklé, z největší části to řeším čerstvým ovocem, zeleninou nebo sušeným ovocem či trubičkami ze sušených jablek či tyčinkami ze semínek a suš. ovoce. Ale někdy fakt musí dát něco, co křupe tak, jak byly zvyklé - mě to přijde jako ještě docela dobrá alternativa pečiva, které zatím ještě někdy fakt musím koupit, jinak by byl řev. Peču alespoň domácí kváskový chléb, aby měli pečivo v lepší kvalitě než z obchodu, když už ho zatím neumí odbourat. Manžel totiž zatím netrpí žádnou viditelnou chorobou a tak se nechce vzdát pečiva, masa, sýrů, obilovin a když to před nimi jí, tak to samozřejmě chtějí také. S tím asi nic neudělám, takže se nesmím z toho moc stresovat. To samé babičky, dědečci, ti si moc nenechají vysvětlit. Mají svou hlavu, co je pro děti dobré.
Jak se dají odplísnit děti, když většinu fungicidů – česnek, cibuli, zázvor atd. nechtějí? Snažím se alespoň nedělat pro ně maso s obilovinami, jen se zeleninou – většinou ji musím ale alespoň trochu povařit. To samé polívky – často je nedělám, ale když už, tak zeleninové vývary s úplně čerstvou nebo velmi krátce povařenou zeleninou.
Jak to řešit na cestách, když není třeba možnost odšťavňovat? Co dávat dětem, když kolem ostatní děti svačí? Sama bych jim svačinu nedávala a snažím se snížit frekvenci jídel na čtyři denně – tři je pro ně zatím velmi málo. Ale příklady táhnou a jakmile někde ostatní vytáhnou svačinu, ti moji ji chtějí taky a nejlépe to co mají ostatní.
Omlouvám se za tolik otázek, klidně bych někdy dorazila na osobní konzultaci s oběma dětmi, je-li to moc psaní.
Předem mnohokrát děkuji za rady.