Lios píše:
Diky za odpoved, tusil som ze tie klicky a otruby asi nebudu koser, tajne som dufal ze aspon tie lanove semiacka to vylepsia. Snad aspon ten obed a vecera bude za nieco stat? Hladovat sa mi nechce. Odchadzam fofrem studovat priatelku kandidu
.
Lněná semínka jsou OK, obsahují hodně omega3, lignany a kyanidy a všechny tyto látky mají alespoň nejaký význam v boji s kandidou. V žádném případě je však nemelte do zásoby a i zde s mírou.
Zeleninové saláty jsou určitě fajn, i když se mnou může někdo nesouhlasit,tak zelenina kromě té škrobnaté (mrkev, dýně, řepa a opatrně i s lilkovitými) musí tvořit základ stravy a není zde omezení pro množství. Sice obsahuje nějaké sacharidy ale zároveň má vlákninu která čistí střeva, cenné vitamíny a minerály, při kandidě extrémně důležité enzymy a stovky dalších látek. Zeleninu doplňte kvalitním tukem (hlavně kokosový a lněný), masem (ne vepřové) a bio vejci, plus občas přidejte semínka a ořechy, které nechytají tolik plísní (mandle, para ... raději ne vlašské, kešu a vůbec ne arašídy).
Rychlých výsledků lze dosáhnout také buď půstem anebo téměř nulovým příjmem sacharidů tedy pouze na masu a vejcích. Dlouhodobě je však takto možné slušně poškodit trávení a imunitní systém a navíc se se neřeší příčina problému.
Po pár týdnech diety začněte přidávat silnější fungicidy - grepové kapky, kys. kaprylová, oregánový olej apod. Raději ne vše naráz, mohlo by dojít k silné reakci na vymírající kandidu
Ječmen a jakékoli další obiloviny určitě ne. Pohanka, jáhly, quinoa, celozrnná rýže už jsou potraviny na individuální vyzkoušení a většinou je možné je zařazovat až po zmizení akutních příznaků - tedy jsou to tzv. přechodové potraviny, které po přísné fází je možné postupně zkušebně zařazovat a při návratu příznaků zase vysazovat.
Na druhou stranu jsou lidé, kterým konkrétně pohanka nedělá problém ani v prvních fázích diety, obecně se však ihned doporučit nedá.