4. Dolní neboli břišní (brániční) dýchání
Na tomto druhu dýChání se podílí především bránice - hlavní dýChací sval - dále svalstvo břišní, zádové a svalstvo pánevního dna. Proklenutím bránice při nádechu dojde k tlaku na břišní orgány, tím i k mírnému vyklenutí břišní stěny. Přitom však břišní svaly nepovolí, jen se mírně vyklenou ven. Současně se zpevní a mírně vyrovná bederní páteř Při výdechu zpevní a vtáhnou břišní stěnu k páteři, a tak napomohou zpětnému pohybu bránice vzhůru.
Aby mohla bránice takto pracovat, je třeba, aby měla prostor k pohybu. To znamená, že břicho v oblasti pupku nemá být trvale stažené. Má být pevné, ale pružné Vyzkoušejte si sami, jak na tom jste. Posadte se rovně na židli s chodidly pevně na podložce, položte si dlaně na břicho a sledujte jeho pOhyb při nádechu a výdechu. Co jste zjistli? Opřelo se vaše břicho lehce proti dlaním při nádechu a s výdechem se vtáhlo? Mnoho lidí dýchá obráceně - s nádechem vtahují břicho a tak se jejich bránice nemůže volně pohybovat. Tím si také vytváří stálé napětí v oblasti žaludku, v hrudní krajině, v ramenou a šÍji i v hlavě. Patříte-Ii mezi ně, položte se pohodlně na břicho, zavřete oči a sledujte, jak se vaše břicho s každým nádechem op(rá do podložky. Jde to samo, vaše bránice se uml sama s nádechem vyklenout, protože v této poloze se může volně pohybovat.
Břišnímu dýchání se nejlépe naučíte vleže na zádech. Pokrčte nohy, chodidla opřete o podložku, vyrovnejte bedern( páteř. Dlaně položte na břicho, volně dýchejte a opět sledujte, co se děje pod rukama při nádechu a při výdechu. Při nádechu stoupá pod rukama tlak, břicho se lehce vyklenuj e dopředu i do stran. Při výdechu břicho klesá a napětí se ztrácí.
Totéž pak zkuste ve vzpřímeném sedu, kdy je hrudník otevřený a břicho je volné. Několikrát důkladně vydechněte a přitom se mírně předkloňte. Zjistíte, že jste na konci výdechu automaticky vtáhli břicho, abyste vypustili maximální množství vzduchu a mohli se předklonit. S nádechem se vzpřimujete a bránice se sama protlačuje dOlů, čímž se břicho automaticky mírně vyklene. Několikrát opakujte. Narovnejte se a vaše břicho se už samovolně správně nadechne. Nedař( se to? Krátce zadržte dech po výdechu a pak ucítíte, jak se břišní dýcháni samo spustilo.
Jestliže vás břicho ještě neposlouchá, znamená to, že při nádechu stále vtahujete břicho dovnitř. Zvedáte žebra, nadechujete homím hrudníkem. Pomozte mu tlakem rukou. Při výdechu stlačte břicho k páteři, zadržte dech a až ucítíte potřebu se nadechnout, Uvolněte rázně ruce. Břicho se samo vyklene. Opakujte 5 - 10x a prohlubujte výdechovou i nádechovou fázi.
Kdyby se vám zpočátku zamotala hlava v důsledku zvýšeného okysličení. na které tělo není zvyklé, ustaňte na chvfli, předkloňte se (vleže na zádech zvedněte nohy) a pak to zkuste znovu . Po několika dnech si tělo zvykne. Až se vám to podaří, snažte se prociťovat pohyby břicha bez přiložení rukou. Postupně byste měli docílit pohodlného a plynulého dechu, při němž se břicho pomalu naplňuje k pupku, do stran i do zad, jako míč. Břišní svaly jsou pružné - nikoliv stažené , záda jsou volná, žebra se téměř nepohybují. K tomu je však třeba vytvořit podmínky, aby břicho nebylo stažené gumou či páskem; proto by denní i nočn( oděv měl být v pase dostatečně volný.
Jakmile se vám pOdařilo nalézt břišní dech, vracejte se k němu několikrát za den. Kaldým nádechem se opfrejte do své bederní páteře a břicho se samovolně vyklene - v sedě, ve stoje, při chůzi, až se stane trvalou součástí vašeho dýchání. Břišní dýchání můžete podpořit mudrou rukou. (z knihy Kombercová-Svobodová:Autorehabilitace páteře)
PS: jsou to zároveň propracované metody a cviky, které v knize autorky konzultovali s předními kapacitami ve svém oboru, např.Karlem Lewitem, L.Mojžíšovou atd.
Naposledy upravil muflon dne ned dub 08, 2012 9:48 am, celkově upraveno 2
|