Ľanové semiačko podobne ako sója je bohaté na látky phytoestrogény, tieto môžu do istej miery imitovať rolu estrogénov v tele. V ľanovom semiačku sú naviazané na lignany, v sóji na izoflavóny.
Ženy, ktoré majú problém s estrogénovou dominanciou (je ich väčšina, čím viac estrogénu dodám, tým viac vzniká nerovnováha medzi progesterónom a estrogénom), tak pre nich je lepšie buď ten ľanový olej alebo brať chia semienka. U mužov detto, aj u nich môže vzniknúť niečo ako estrogénová dominancia, progesterón totiž funguje ako protihráč estrogénu a u mužovi sa z neho vytvára testosterón a zabraňuje premene testosterónu na DHT. Ak má niekto nízky testosterón, má väčšinou aj nízky progesterón.
Drtivá väčšina mužov sa zaujíma len o "testosterónový tuning", ale aj progesterón je pre nich dôležitý, hlavne u starších mužov:
http://www.bio-hormone-health.com/2011/ ... -dominant/http://www.livestrong.com/article/47760 ... en-in-men/Muži aj ženy totiž majú všetky tri hormóny - estrogén, progesterón, testosterón, len v rôznych pomeroch. A na testosterón bývajú paradoxne často deficitné aj ženy, hlavne ak majú problémy s nadobličkami (u žien sa tvorí testosterón hlavne v nadobličkách) napr. príčina môže byť stres a adrenálna únava.
Takže pozor muži na phytoestrogény
Zoznam rastlín bohatých na phytoestrogény, ľanové semiačko a sója sú tam na prvých miestach, ľanové semiačko dokonca obsahuje ešte 3x viac ako sója!, dokonca aj fermentované produkty zo sóje ako miso, tempeh, a aj sezam:
http://www.dietaryfiberfood.com/phytoes ... ources.php