A ešte "revízia" Budwigovej diéty z dnešného pohľadu:
http://members.shaw.ca/duncancrow/Budwi ... ision.htmlJe tam pár zaujímavých úvah ako by sa napr. mohol nahradiť tvaroh srvátkou, ktorá je bohatá na sírne aminokyseliny cysteín a methionín, dobré pre ľudí alergických na kazeín, samotná srvátka je aj dobrým zdrojom protirakovinotvorného glutathionu, má veľmi dobrú stráviteľnosť a je zásadotvorná na rozdiel od tvarohu. Kazeín naopak rakovinu podporuje.
(minimálne ľudia, ktorí nie sú ťažko chorí a berú patlaninu preventívne si môžu dovoliť experimentovať)
Ako pridať do sírnej patlaniny kvalitný rybí tuk. Rybí olej aj sám o sebe je protirakovinotvorý. Otázka, či ALA je vlastne esenciálna, kdežto DHA/EPA esenciálne sú.
""I wish I could tell you that the alpha-linolenic acid (ALA) in flaxseed oil could replace wild fish as a rich source of EPA and DHA but the scientific literature simply does not support this contention. ...We do the conversion but very slowly, and we also eat a lot of fatty acids such as linoleic acid (LA) that 'compete' for enzymes that convert ALA to EPA and DHA, further limiting its conversion." Further, essential fatty acids research explain why you may need vastly more EPA and DHA than they figured, much more than any ALA supplement could ever provide with its tiny conversion."
Želal by som si, aby kyselina alfa linolénová v ľanovom oleji mohla nahradiť divoké ryby ako zdroj EPA a DHA, ale odborná literatúra jednoducho toto nepodporuje... Robíme túto premenu, ale veľmi pomaly a tak isto jeme veľa mastných kyselín ako LA, ktorá súťaží s enzýmymi, ktoré premieňajú ALA na EPA/DHA, toto ďalej limituje túto premenu. Výskum esenciálnych mastných kyselín vysvetľuje prečo potrebujete značne viac EPA a DHA, než sa predpokladalo, oveľa viac, než akýkoľvek ALA doplnok dokáže kedykoľvek s jeho minimálnou premenou v organizme na DHA/EPA.
Sú tam odkazy na protirakovinové účinky DHA/EPA.
"Clearly, given the newer research cites and references, flax oil seems a much less brilliant choice today for biological support in humans than it did 50 years ago, and the revision I think would have been considered by Budwig herself if she thought to scrutinise the newer data."
"Na základe novších výskumov a referencií, ľanový olej sa zdá dnes menej skvelá voľba pre biologickú podporu u ľudí, než sa zdal pred 50-timi rokmi a táto revízia by bola zvážená samotnou Budwigovou, ak by preskúmala novšie dáta."
Tým nespochybňujem nejak originál protokol, ale veď veci sa vyvíjajú a ani Budwigová nemala v tej dobe všetky poznatky k dispozícii.
Mňa by ešte veľmi zaujímalo, či by bolo potrebné rovnaké množstvo rybieho oleja ako sa používa v originál protokole ľanový olej, keďže ten rybí je efektívnejší dodávateľ omega-3 mastných kyselín, príp. ako ich nakombinovať obidva, aby to bolo optimálne.