sakul píše:
2. to co tvrdí vševěd je v hrubém rozporu s mojí zkušeností a s tím, o čemž referují mnozí lidé. Dobře prokvašené mléčné výrobky jsou základní zbraní v arzenálu obnovy střevní mikroflory, o což při kandidě a obecně u střevní dysbiózy jde. rozhodně však připravujte domácí produkty. I ty nejkvalitnější probiotické jogurty a kefíry kvasí poměrně krátkou dobu (řádově do 5-6 hodin) a zde zústává ještě poměrně významné množství laktozy - mléčného cukru, což bude způsobovat problémy v začátcích.
Skvělou, levnou a nenáročnou záležitostí je kefír z tibetské houby, který když necháte pracovat 24-36 hodin v pokojové teplotě tak má exkluzivní složení benefičních bakterií a stopové nebo žádné množství laktózy. Ochuťte jak jste zvyklý a máte výborné shake s jedinečnými účinky.
I jogurt si snadno připravíte doma. Do litru mléka (které můžete pro sichr ohřát na 90 stupňů) při telotě 35-45 stupňů dejte jogurtovou startovací kulturu nebo prostě pár lžic čerstvé holandie (další možností jsou 1-2 kapsle probiotik) a nechte v teple pracovat (tak aby teplota byla nad 35 stupňů) 24, nebo lépe 30 hodin Poté přeceďte přes plátno nebo cedník a máte hustý jogfurt až tvaroh a syrovátku, kterou můžete popíjet. Část tohoto nesnězte a nehcte jako základ pro další jogurt.
I tohle chutné skvěle se stévií, xylitolem, semínky, čeknakou nebo později trochu kakaa.
Takto udělané probiotické bomby nebudou v žádném případě krmit kvasinku, přesto bych je nepil hned v prvních týdnech diety, jelikož moho spustit silný die-off efekt. Začal bych malou sklenicí tak třetí až čtvrtý týden a sledoval, jestli vymírání neprobíhá přílkiš rychle.
Já nyní jím a piji více jak litr jogurtu nebo kefíru denně a byl to zásadní zlom v mé dietě. Vyčistila se kůže, nos a evidentně se hodně spravilo i trávení. Mám pročtených také hodně příspěvků především ze zahraničních fór a 99 procent lidí referuje o prospěšném účinku, v podstatě jsem se nestekal s kvasinkářem, který by měl vyzkoušeno, že by mu tyto věci krmily plísně.
Zárukou úspěchu je však domácí příprava a řádně dlouhé kvašení, kdy bakterie spořádají všechen cukr.
Sakul ti určitě taky řekne, že sám nezažil nic, co zažívají tradiční "candidáti" a sice problémy s průjmy atd. Jeho problémy se nejvíce týkají ekzému a kůže, což sám uvádí jakožto nejsilnější efekt
probiotické léčby. To jen na okraj k tomu, jestli informace od něho mohou být prospěšné i tobě.
Tady jsou údaje o tom, které druhy cukru dělají dobře kmenu candida albicans:
Fermentation Reactions: Where fermentation means the production of gas and is independent of pH changes.
Positive: Glucose; Maltose.
Variable: Galactose; Trehalose.
Negative: Sucrose (some strains positive); Lactose.
Assimilation Tests:
Positive: Glucose; Maltose; Galactose; Trehalose; Sucrose (some negative);D-Xylose; Soluble Starch; D-Mannitol; D-Glucitol (Delayed).
Variable: Melezitose; Glycerol; Succinic acid; L-Arabinose; L-Sorbose; D-Ribose (some positive); Citric acid; DL-Lactic acid.
Negative: Potassium nitrate; Lactose; Ribitol (some positive); Raffinose; Cellobiose; Melibiose; Erythritol; Inositol; L-Rhamnose; D-Arabinose; Galactitol; Salicin.
Jak vidno, candida albicans neumí metabolizovat laktózu. Problém je v tom, že laktóza se v těle metabolizuje na glukózu a galaktózu, což jsou oba cukry, které
candidě náramně vyhovují.
Udělat jogurt nebo kefír, který by neobsahoval žádnou laktózu, to je absolutní nesmysl, pod cca 3 gramy laktózy na 100 g se nedá dostat, což u litru kefíru dělá
30 gramů laktózy, který se rozloží na jednoduché cukry. A na těch si candida pošmákne.
Co je ale nejpodstatnější, i kdyby tam ta laktóza nebyla, v jedné kapsli probiotik může být řádově cca tolik prospěšných kultur, jako ve 20 litrech jogurtu. Jestli
máš čas a náladu /a uvěříš tomu, že kefír neobsahuje laktózu/ potom můžeš konzumovat litry a litry jogurtu nebo kefíru. Mně přijde elegantnější a ekonomičtější
řešení v podobě kvalitních probiotik.