pavlito píše:
Zdravím vás a všeny kdo se zajímají o zdravější pití
dovolte mi sjednotit si názvosloví, aby bylo možné diskutovat bez eventuelného zmatení:
a/ termín "živá voda" se používá pro vodu zásaditou, tedy s PH vyšší než 7
b/ termín "mrtvá voda" se používá pro vodu kyselou (myšleno chemicky), tedy s PH menší než 7
Pojem živá či mrtvá voda nemá přímou souvislost s chutí, zakalením. (změna chuti, zakalení může být vedlejším efektem prohnáním vody ionizátorem)
Pojem živá či mrtvá voda nemá žádnou souvislost s jejím složením, kromě koncentrace elektricky aktivních iontů. Klidně vám připravím živou vodu s cyankali, či jiným jedem dle vašich chutí
Ionizátory vody se používají na získání živé a mrtvé vody, čili "rozdělí" vodu na 2 části, tu živou pijme, tou mrtvou se třeba umývejme či zalejvejme kytičky (pro ně je to totiž to samé jako pro nás živá voda).
Funkci ionizátoru asi není nutné popisovat, často se však zapomíná (a výrobci o tom taktně mlčí), že jejich výkon (jak vysoké PH z něj vyleze), záleží na vstupní vodě a jejím složení, konkrétně minerálů. S vodou absolutně čistou, tedy destilovanou si žádný ionizátor na světě neporadí. Tím bych chtěl podotknout, před eventuelním nákupem si nechte udělat rozbor vody, abyste měli jistotu, že vám z ionizátoru vyleze voda s PH alespoň 9.
Nemám žádné zkušenosti s ionizátory, takže nevím, jaký velký může být vedlejší efekt na výslednou chuť vody, ale rozhodně to není primárním posláním ionizátorů. (já pro výbornou chuť vody používám standardní domácí filtr, a ušetřím hodně peněz za předražené ionizátory. Hlavním ničitelm chuti vody je chlor, ten odfiltruji. Je asi pravdou, v ionizátoru se asi uvolní také - tuto záležitost jsem nezkoumal.)
Už zmíněno, pozor na "květináčové" ionizátory, ne nadarmo používají všichni výrobci pouze platinové elektrody (asi by jim jinak žádná instituce výrobek neschválila k účelům pro ně vyráběným). Copak se asi z těch květináčů během procesu uvolňuje do vody ?
Už zmíněno, pozor na levné ionizátory, zde je jednak riziko nedostatečného výkonu (bez ohledu na poznámku o vlastnostech vstupní vody viz výše), a riziko nekvalitně vyřešeného (samo) čištění (negativním efektem by pak mohlo být, že získám alkalickou vodu, ale hodně "špinavou".
Takže jsem rychle u zařízení, čítajících desetitisíce korun. Takže primární diskuzí dle mého názoru není jaký ionizátor, ale zda vůbec ionizátor.
S pozdravem
Dobrý den,
není to všechno takto zcela přesně.
U vody s pH 7,1 nejde o živou vodu... Takto to nelze bagatelizovat.
Chuť a případně zakalení má přímou souvislost s ionizací. Není to však jediným cílem.
Zároveň neplatí, že živá voda nemá souvislost s jejím složením.
U rostlin záleží zda jsou zásadito nebo kyselino milné.
Manželka například nedávno zalévala polomrtvou květinu (původně zalévaná vodou z kohoutku) vodou živou a ta se nyní má čile k světu.
S vodou destilovanou (např po RO) si neporadí žádný elektrický ionizátor, kromě těch ne-elektrických.
Ohledně chloru, ten ionizátor odstraní také. Ale po čase se z vody uvolní i sám... Ionizátory toho ale řeší mnohem více.
Zde pozor na různé filtrační konvice apod, nestojí málo a pokud k tomu náhradní filtr není uzpůsoben, tvoří se v něm po čase bakterie apod... Proto zde doporučuji se nejprve nezávisle blíže informovat..
Co se týče levných ionizátorů, jak již bylo psáno, princip je jednoduchý a parametry "ionizované vody" jsou dané:
- čistota vody
- pH mezi 8-10
- snížení hodnoty ORP
- menší molekulártní struktura vody (cca z 14 na 6)
Jde pouze o konfort, který člověk chce a za co je ochoten zaplatit. I ten květináčoví ionizátor, pokud je ze správného květináče
a správně sestaven dokáže dělat tyto parametry... Stejně jako ten za x-desítek-tisíc.
Tzn pokud chce někdo vlastní výrobu, platí svým časem a svou prací (měl by být velmi opatrný a více si problematiku nastudovat).
Někdo si zařízení koupí a rozhoduje se, zda průtokový nebo jen ala konvici, případně zda potřebuje nejnovější model plný elektroniky dodatečnou mineralizací a nanofiltrací...
Určitě bych ionizátory nedělil pouze na dvě hromátky.
K primární diskuzi, "zda ionizátor":
Pokud člověk nežije v přírodě a nemá přírodní vodu porovnatelnou s ionizovanou vodou, ale pouze vodu z vodovodu o mnohem horších kvalit, pak rozhodně ANO.
Ušetřit se dá jinde, ale zdraví máme pouze jedno.