Pavel323 píše:
Mam casto svetlou stolici a nekdy v ni jsou kousky hnede normalni barvy. Nevite cim by to mohlo byt? Trpim na prujmy. Zkousel jsem klistyr s urinou, shanku, ted popijim kefir s tibestskych houbicek a nic nepomaha.
http://www.gewo.info/health/fecal_questions.htmBarva stolice
Normální barva výkalů je hnědá, asi jako tmavá mléčná čokoláda, protože obsahují mrtvá tělíčka baktérií obývajících tlusté střevo. Kromě zbytků baktérií způsobuje hnědé zbarvení žluč, vyměšovaná játry do tenkého střeva za účelem trávení tuků.
Barva fekálií se den ode dne mění podle toho co jíte a pouze dramatické, trvalé změny barvy jsou důležité. Výměšek například může být jeden den červený nebo černý, protože jste snědli hrst borůvek nebo řádnou porci červené řepy, masa, čokolády, koláčků, lékořice nebo nějaké léky, jako Bismol nebo vitamínové pilulky obsahující železo. Ale pokud vaše stolice důsledně zůstává černá, může se jednat o krvácení do horního gastrointestinálního traktu. Příležitostné jasné krvavé pruhy na povrchu stolice jsou většinou způsobeny hemeroidy nebo dočasným análním zánětem. Jestliže se ovšem krvácení jeví jako trvalé a krev je do stolice vmísena, může jít o krvácení do dolního gastrointestinálního traktu. Každopádně byste měli navštívit vašeho doktora.
Žlutá nebo nazelenalá stolice, pokud jste ovšem nejedli hodně zeleniny nebo kapslí s vysokým obsahem chlorofylu, je obvykle znamením blízkého průjmu. Nejezděte raději nikam... Pokud ovšem berete antibiotika déle než týden, je možné, že sterilizovala vaše střevo, takže musíte obnovit střevní flóru o užitečné baktérie (potřebné přípravky jsou k dostání v lékárnách).
Jestliže musíte na toaletu více než 4× denně a vaše stolice je vodnatá a "rychlá", máte zřejmě diarheu. Zůstaňte radši doma a pijte hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci organizmu. Pokud se to během 2 dnů nesrovná, promluvte si s vaším doktorem (může to být kolitida, infekční choroba vyvolaná baktériemi E-Coli).
Tříslová nebo jílová barva může indikovat, že jste buď snědli příliš mnoho tuků, nebo máte zablokovaný žlučovod nebo nedostatečnou produkci zažívacích enzymů.
Má-li stolice barvu slonové kosti, nebo je téměř bílá, je pachatelem antacid, berete nadbytek doplňků obsahujících vápník nebo jíte příliš moc kokosových ořechů či mandlí.
Když psi požerou kosti, mají světlou až bílou stolici, to samé je u hadů, kteří to mají navíckrát v barevných rázech, možná to souvisí nějak s tím vápníkem, že se špatně vstřebává
Bílá - světlá stolice svedčí o tom, že žlučové kyseliny nepřecházejí do střeva. Je to například při vrozené poruše žlučových cest, pri nádorech a nebo i žlučových kamenech
Světlá stolice může znamenat i alergii na lepek (Celiakie), někde se píše o možné poruše jater.