pv33 píše:
Omluva, namitka se prijima
. Vyskrtnuto z meho prispevku.
michal1 píše:
...Už jsem si říkal, že se tu na to vykašlu a budu se věnovat něčemu bohulibějšímu, ale stále mám nutkání vám položit otázku, co vás vlastně vede k pití vody, která nejenže nic nepřináší, ale dokonce vyplavuje z těla soli esenciálních prvků?
Dost vychazim z doporuceni lidi, kteri umeji nejen lecit, ale i vylecit a kteri me nejak oslovili.
Muj znamy o kterem jsem zminoval, ze cela jeho rodina pije uz aspon 20 let destilku.
Dr Gerson, ktery vylecil spoustu lidi s rakovinou a dalsimi takzvane nevylecitelnymi nemocemi, treba lupus, viz napriklad jeho kniha Gerson Therapy Handbook kde pro pacienty doporucuje pouze cistou vodu. A dal specifikuje, ze v USA, kde davaji do vody slouceniny fluoru, doporucuje pouze destilku spojenou s uhlikovym filtrem, protoze destilace neodfiltruje benzen, carbon tetrachloride a trichloretylen. Ja jsem koupil destilak i s tim uhlikovym filtrem. Pouze destilace odstranuje fluoridy. A tam kde fluridy nejsou je vhodna osmoza. Mimochodem, Michale, dava se u nas do vody fluor?
Dr. Walker, napriklad
Walker: Tluste strevo bez zacpy píše:
...Chtěl bych se také zmínit o škodách, které mohou očnímu systému způsobit anorganické minerálie z vody Tyto látky nemohou být tělem správně asimilovány. Tělo potřebuje minerálie, ale ty mu musí být dodány rostlinnou potravou, ve které byly anorganické elementy z půdy přeměněny na život dodávající živiny Při pití půl až jednoho litru vody denně ze studny, pramene nebo vodovodu, vtéká do našeho těla během 40 roků asi 90 až 14 kg vápna. Na štěstí se z velké části zase vyloučí, ale část zůstane vázaná v těle. Podle toho v které části těla se zbytky usadí, nastanou tam dříve nebo později problémy. Mnohé srdeční potíže by mohly být vysvětleny usazením anorganických minerálních látek v cévách. I zrakový systém je k těmto potížím náchylný.
Pijte jen destilovanou vodu, kterou jste si sami doma připravili v destilačním přístroji...
... Stručně řečeno byste měli: jíst tolik syrové stravy jak je jen možno, pít čerstvě připravené ovocné a zeleninové šťávy, pít aspoň litr destilované vody denně a nezapomenout jednou až dvakrát za rok na střevní výplachy - a to po celý život. Váš apendix a celé vaše tělo to ocení - můžete zabránit nepříjemné periodě předčasné senility a dosáhnout příjemného stáří ve zdraví...
Dale napriklad
Bragg, Sokujici pravda o vode a rada dalsich. A nekde jinde pise
Walker Norman Walker píše:
It is vital at this point to understand the difference between organic and inorganic minerals. Water flowing through or on the ground collects inorganic (non-living) minerals from the soil and rock through which it passes. These are not minerals that humans or other animals can utilize. Only plants have the capability of transforming inorganic minerals from the ground into living, vital, organic minerals we can use for nourishment. For this reason, we cannot absorb any minerals from eating finely-ground rocks or soil from our garden. We must allow the plants in the garden to take in these inorganic minerals through their roots from the soil and transform them, by the process of photosynthesis, into organic minerals that we can utilize. Inorganic minerals from the earth are absorbed into ground water, so we cannot benefit from minerals in water any more than could benefit by eating rocks or dirt.
Because inorganic minerals cannot be absorbed into the cell wall as nutrition, they become distributed elsewhere in the body, causing arthritis in the joints, kidney stones, gallstones, hardening and blocking arteries, etc.
The most common mineral in ground water is calcium carbonate (lime), which is also a primary ingredient in making concrete and cement. If you have ever seen a large stalagmite or stalactite in a limestone cavern, you can visualize how this hard rock forms, one drop at a time in a cave...or in the inside of your arteries, a kidney stone, in your joints, etc.
Pokud be se vam nekomu chtelo to prelozit pro ostatni ... Jen strucne, opet ze telo nedokaze vyuzit anorganicke mineraly a ty se v nas pak usazuji a skodi. My muzeme jen vyuzit organicke mineraly vznikle fotosyntezou rostlin...
Moje zkusenosti, nejaky druh vody zbavene mineralu piju uz dost dlouho, nejdriv osmozu, pak destilku a ted prejdu zas na osmozu. Kdyz delam destilku, tak na dne nadoby po odpareni zbyde vzdy docela dost sajrajtu, ktery i smrdi. Chtel bych videt, kdo by si tyto tzv. dulezite mineraly zas rozmichal do vody a vypil:-). Ja bych se z nich poblil:-)
Co se týká benzenu, tetrachlormethanu a trichlorethylenu- jsou sice karcinogenní a jedovaté obecně, ale v pitné vodě se jednoduše nevyskytují, ani ve stopovém množství. A stejně ve vodě nejsou rozpustné, protože jsou nepolární, podobně, jako třeba kuchyňský olej. Tedy z nich bych strach rozhodně neměl.
Ke fluoru ve vodě u nás jsem našel toto:
,,...fluoridace pitné vody (čili umělé přidávání sloučenin fluoru do pitné vody za účelem prevence zubního kazu) se v bývalém Československu (tedy i v ČR) praktikovala cca v letech 1960 – 1990, ale ne všude – při svém „vrcholu“ v polovině 80. let se voda fluoridovala asi pro třetinu obyvatel. Po roce 1990 se začalo od této praxe upouštět a poslední vodovod přestal s fluoridací v roce 1993. Již 19 let není tedy nikde v ČR pitná voda uměle fluoridována a až na pár výjimek, kde je zvýšený obsah fluoridů daný přirozeně geochemismem podloží, není pitná voda významným zdrojem fluoridů. Průměrný obsah fluoridů v pitných vodách ČR je 0,153 mg/l, 90% kvantil 0,300 mg/l (limitní hodnota je 1,5 mg/l). V roce 2011 existovaly v ČR dva vodovody (zásobujících celkem asi 1700 obyvatel), kde hodnoty fluoridů překračovaly limitní hodnotu a byla zde zde dočasně udělena výjimka (do hodnoty 1,8 resp. 2,0 mg/l). Umělé přidávání fluoridů do pitné vody v ČR v současné době povoleno není a ani se o něm neuvažuje."...
(
http://www.freepub.cz/2013/fluoriduje-s ... republice/)
Tak snad to bude pravda
Zanášení cév solemi z vody dle názoru mého a mého zdroje hrozí jen např. lidem s nemocnými ledvinami nebo těm, kteří pravidelně konzumují minerálky nebo některé silně mineralizované vody, člověk není stroj, jehož roury by se zanášely vodním kamenem či rzí, viz již citovaný zdroj - studie Českého zdravotního ústavu (
http://www.vak.cz/soubory/demivod.pdf). Pitná vodovodní voda obsahuje řádově mnohem méně iontů, i když například u vás v Praze je voda poměrně tvrdá (cca. 1-2,5 mmol/l). Vápník a hořčík je nezbytný zejména pro děti a staré lidi na kosti, proti osteoporóze atd. a v dnešní době polotovarů je jejich významným zdrojem právě pitná voda.
Uhličitany a hydrogenuhličitany vápenaté a hořečnaté jsou proto důležité. Riziko mohou představovat například dusičnany a dusitany, popř. další rezidua umělých hnojiv, těch je ale v pitné vodě málo a koncentrace podléhá přísným limitům a následným kontrolám. Karcinogenní dusitany a dusičnany (E248 - E252) jsou navíc zcela běžně používány jako konzervanty masových výrobků (taková paštika je přímo dusitanová bomba, mňam
)
Dle definice z Wikipedie je minerál neboli nerost chemický prvek nebo sloučenina, za běžných podmínek většinou v krystalické podobě, vznikající při geologických pochodech na Zemi, popř jiné planetě.
Pri geologických pochodech vznikají celkem logicky anorganické látky, buďto z jiných anorganických látek, nebo i z organických (uhlí, ropa,...).
Co si mám tedy představit pod pojmem organický minerál?
Z jednoduché rovnice fotosyntézy lze snadno vyčíst, že do reakce katalyzované chlorofylem a fotony ze slunečního záření vstupuje oxid uhličitý a voda a vzniká kyslík a glukóza. Kde jsou ony minerály?
Samozřejmě, že je ovoce a zelenina zdravé, o tom žádná. Ale pití výhradně ovocných či zeleninových šťáv může vést až k předávkování vitamíny (všeho moc škodí), nehledě k tomu, že některé šťávy mají slušně řečeno laxativní účinky.
Pití destilované vody je navíc člověku krajně nepřirozené a už to samo o sobě je varovný signál.
Michal