Tom Kořenek píše:
Zjistil sem, ze vsechny orechy a semena obsahuji celkem vysoke mnozstvi fytatu. Obzvlast se jedna treba o sezamova seminka, ktera maji absolutne nejvice (tusim, ze snad i vice nez lusteniny).
Namacenim se snizuje obsah fytatu pouze castecne. Vi o tom nekdo vice? Ruzne stranky doporucuji vice krok na maximalni mozne snizeni fytatu a tedy: namaceni, fermentace, kliceni, prazeni (nikoliv v tomto poradi).
Je mozne ze abnormalne vysoky obsah vapniku v sezamu je tam prave z duvodu vysokeho obsahu fytatu a clovek pak nakonec preci jenom neco vstreba misto toho ze naopak ztrati vapnik kvuli tem fytatum ?
Tak názorů zde padlo dost, ale pokud vycházím z našich předků, tak se tradičně používalo namáčení, kvašení a pražení. Asi nejvíce by toho člověk vydoloval aplikací celého tohoto postupu i když komu by se chtělo s tím tak blbnout. Já myslím, že namočení, eventuálně fermentace by byla dostačující a pokud z takto připravených semen, nebo ořechů uděláte mléko, neměl by být problém ho strávit. Přisvojitelnost vápníku bude hodně záležet na stavu vitamínu D3 a K2, tedy podle všeho se bude silně lišit u různých lidí.