MICHALA píše:
Dobrý den, opět se na Vás obracím pro radu, jako začátečnice.
Zatím nemám peníze na kvalitní odšťavňovač, mrkev a jablko tedy strouhám a vymačkávám klasicky přes plínu ručně, což je samozřejmě menší množství a při zimních cenách zeleniny toho je jen pro děti, sama jím ovoce i zeleninu celou - může se to prospěšností aspoň přiblížit šťávám? Ovocné šťávy někdy vyrábím rozmixováním celého ovoce ( ananas, jablko, pomeranč) a přidáním vody.
Dále by mě zajímal Váš názor na některé potraviny - amarant - zda lépe vařený anebo tvz. amarantové pukance, což mají děti moc rády.
Mořské řasy Nori - sypu je téměř do všeho - nevadí tepelná úprava ?
Domácí chléb - vím, že tepelně zpracované obiloviny nedoporučujete, manžel a syn do školy, ale tuto svačinu vyžadují, já jej peču převážně z celozrnné mouky, přidávám velké množství semen, pohanky, vločky Nori, bylinky, za studena lisovaný olivový olej, amarantové pukance, rýžové burizony, čerstvé droždí - to je snad vhodné?
Jako příloha pohanka- přivedu k varu a máčím,pak přidám trochu olivového nebo ořechového oleje, což má rád hlavně mladší dvouletý syn.
Dvouletý syn také v poměrně velkém množství konzumuje čerstvě rozemletá semena- hlavně lněné a slunečnicové- na posezení 2 až 3 polévkové lžíce, dále hodně ořechů - burské a vlašské - ty chce vcelku - což asi pro jeho tělo nemá žádný význam, podle stolice, kde jsou velké kusy řechů, někdy jsou to vpodstatě jen slepené ořechy a semena. Nemůže mu to nadměrně zatěžkávat trávicí soustavu, neměla bych mu to i přes jeho chutě zakázat ? Ořechové mléko zatím odmítá, bylo by vhodné i bez sezamových semen, dětem připomínají chutí hlínu a zvládnou je akorát pečené v chlebu. Ztrácí se jejich prospěšnost pečením nebo jinou tep. úpravou ?
Také často jíme výhonky munga, vojtěšky, řeřichy a pohanky. Jen nevím jak zpracováváte naklíčenou čočku, zda celou i sklíčkem anebo čekáte a jíte jen delší výhonky.
Kefír - z části kupovaný plus čtvrt litru domácího s rozmixovaným banánem. Jak hodně zničím prospěšnost přidáním hroznového nebo jiného ovocného cukru nebo mi poradíte jinou alternativu doslazování ?
Těď se chystám vysýt ječmen, pohanku, vojtěšku a slunečnici na čerstvou nať k použití do salátů nebo zeleného nápoje, máte nějaké zkušenosti se sušením nebo zmražením natě, třeba z toho ječmene na zimu ?
Díky za rady Michala
Ten chleba s drozdim je urcite zle, ked uz tak, tak s prirodnym kvaskom, ale i tak je to sajrajt neskutocny, ktory by sa urcite nemal jest viac ako 1x tyzdenne. (nieco ako zakusok). Inak, existuju aj vitarianske nepecene chleby, a takisto rozne podobne vitarianske nahrazky, ako lnene placky. Urcite by sa dal nahradit tak, aby im chutil , a neskodil im.
Inak ten chleba by nebol az taky problem, pokial si nanho nedavaju maslo, syr, sunku a podobne nezmysly, proste ho zjedia so zeleninou. A hlavne, musia ho vybehat. Pokial sa clovek zalepi chlebom, a nerozhybe to poriadnou davkou pohybu na cerstvom vzduchu, tam zacinaju problemy.
Nori vlocky pridavat az po tepelnej uprave a kupovat kvalitne, teda susene setrne.
Kefir dosladit ovocim, alebo ovocnou stavou, nicim inym, a dat jej tam iba trochu. Ja som s tym trochu experimentoval, a kym to bolo v pomere 1:3 a menej (kefir: ovocna stava), stravilo sa mi to dobre a necitil som ziadnu tazobu. Horsie to ale bolo, ked som ten pomer obratil.
Ale u vsetkeho je prvorada pohoda, a laskyplna atmosfera, jedenie v klude, dokladne prezutie, ak je toto zabezpecene, tak si to neznic zdravou stravou, vzdy sa snaz najzdravsie, ale len potial, kym to nezacne ohrozovat tuto atmosferu.