Xion píše:
V skratke. Ten pomer je najviac 1:5, ale cim blizsie k 1:1, tym lepsie. (teda idealny stav je omega:3 ku omega:6 1:1). To je velmi tazke dosiahnut a nejde to bez lanoveho oleja, ktory pomaly ako jediny ma vyrazne viac omega-3 nez omega-6. Ako tu bolo pisane, omega-6 su prakticky vsade, kde su PUFA. Omega-3 su cenne, a este k tomu su nachylnejsie na oxidaciu (omega-6 su stabilnejsie).
Prave preto aj vyslachtili niektore druhy lanovych semien tak, aby mali viac omega-6, aby z nich olej bol trvacnejsi a lahsie sa predaval/pouzival na priemyselne ucely.
Xion! Ahoooj po čase
Omega3/6 taky rád študuju a většinou se uvádí doporučení, aby trojka převažovala. Některé zdroje doporučují 1:1, jak píšeš, mnohé ale klidně 3:1 ve prospěch trojky. No, to ať si každý zájemce sám vyhledá a naštuduje.
S omega-3 to ale nepřehánět, pak hrozí rakovina (především prostaty). Tj. jako vždy "všeho s mírou".
BTW Do lněného oleje si přidávám trochu čerstvě mletého lněného semínka kůli lignanům, to ale lidi doufám ví a znají.
K lněnému semínku nemám zrovna příjemné upřesnění, považuju ho ale za důležité: Většina odrůd lněného semínka dnes obsahuje málo omega-3, takže při nákupu lněného semínka je potřeba sledovat, co kupuju.
Dám sem k tomu článeček:
= = = = = = = = =
LNĚNÉ SEMÍNKO NEMUSÍ BÝT VŽDY PROSPĚŠNÉ aneb není odrůda jako odrůda
Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy až v poměru 30 : 1), a to podporuje a akceleruje rozvoj nežádoucích zánětlivých onemocnění v těle. Našim cílem a potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega 3.
Pro tento účel mnoho lidí využívá omega3 mastné kyseliny z rostlinných zdrojů, konkrétně pak nejčastěji lněné semínko.
Bohužel ale není semínko jako semínko.
Původní odrůdy lnu měly skutečně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55–65 % celkem z tuků, omega6 průměrně 16–20 % celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené a potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění stabilních odrůd, které mají často velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6.
Bohužel v prodejnách zdravé výživy se prodávají převážně tyto nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou.
A jaké odrůdy konkrétně tedy dopručit?
1. dobré, omega3: omega6 = 3:1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra
2. horší, omega3 : omega6 = 1:1, odrůda: Raciol, velmi častá odrůda
3. nejhorší z pohledu zdraví, prozánětlivé, odrůda: Amon, Jantar, Lola
Na českém trhu je několik e-shopů, kde lze zakoupit semínko podle odrůdy, doporučuji tedy se vždy zajímat, než zakoupíte.
= = = = = = = = =
Fajn den všem přeju
.
.