ZDENINA píše:
Ten stres je důležitý,ale opravdu si myslíte,že lidi dříve také netrpěli chronickým stresem. Ve středověku se běžně umíralo hlady, všudepřítomné války, umíraly malé děti ,ženy při porodu apod.Ale lidé museli těžce pracovat a neměli moc času na přemýšlení.Byli součástí celku,museli si pomáhat.Jenže my jsme už trochu zchoulostivěli.Byli lidé, kteří dokázali přežít velké útrapy např koncentrační tábory apod.Samozřejmě jim vtom pomáhala víra.Dovede se vžít do pocitů mámy,která má děti ve válce?
Samozřejmě,že nezaplacená hypotéka je velký stres,ale většinou se na ní neumírá hlady.My už dávno nevíme co je to skutečný stres,kdy jde skutečně o život.
Evolučně jsme vybaveni na zvládání stresů akutních. Četl jsem, že dělali nějakou analýzu vlasů mumifikovaného těla a byli překvapení, že stav vlasů ukazoval, že průměrná úroveň stresů ve starověku byla mnohem nižší, než je dnes. Různé výzkumy také ukazují, že v bohatých zemích, kam patříme je úroveň stresu podstatně vyšší, než v zemích oproti nám "zaostalých", kde se žije mnohem ospalejším tempem a společnost je celkově méně soutěživá.
Ostatně mrkněte se, které země jsou na chvostě tabulky s četností sebevražd a uvidíte, že prakticky všechny bohaté západní země západního civilizačního okruhu jsou v horní polovině tabulky, ne ve spodní polovině tabulky, s výjimkou ekonomicky krachujících jihoevropských zemí (PIGS), které jsou charakteristické tím, že tam lidé mají na všechno dost času a stresovat prací se nenechají. Čestnou výjimkou je pak ještě Velká Británie.