Maybes píše:
Zdravím, Jardo,
co říkáte na názory J. Cingroše?
Cituji: Dlouhodobé užívání vit. C ve vysokých dávkách zatěžuje ledviny a dochází k návyku.
Vše uměle vyrobené je zbytečné a dokonce škodlivé, protože tomu chybí životní síla. Pokud se předávkujete umělými vitaminy, jejich nadbytek se stane jedovatým odpadem, k jehož vyloučení z těla je zapotřebí velikého množství drahocenné energie. Navíc vitaminy jsou drogy, tělo si zvyká stále ne větší dávky. Vyšší dávky vit. C jak 1000 jednotek denně proběhnou ledvinami bez užitku atd...Doporučuje šípky.
Dále ohledně hořčíku, ten může snižovat krevní tlak, takže u vysokých dávek a lidí s nízkým tlakem by se na to mělo upozornit (pokud jsem se přehlédla, tak beru zpět) a oxid hořečnatý je prý nejhůře vstřebatelná forma hořčíku a magnesium glukonát nezpůsobuje průjmy.
Díky za odpověď.
Ta kniha je již docela stará a mnohé názory překonané, dokonce některé nemoci si nedovedu představit jako vyléčitelné bez velkých dávek vitamínu C a mnohdy se jedná o naprosté megadávky, aby to vůbec zabralo. Hořčík sice tlak snižovat může, ale není to nic zásadního, jedná se spíše o přínosnou vlastnost, protože naprostá většina lidí tlak snižovat potřebuje. Toto navíc není přímé snižování ředěním krve, jak je běžné u léčiv, ale vzniká to vyčištěním a lepší průchodností cév, což si myslím tedy škodlivé rozhodně nebude. Lidé s nízkým tlakem cévy většinou zanesené nemají a tak se jich to týká pouze okrajově. Obě formy hořčíku, co uvádíte, ty vlastnosti asi opravdu mají, ale ani jednu tu nedoporučuji používat, tak nevidím důvod se tím zabývat.