Bergsen píše:
Zdravím z vesnice kousek od Vás. Ve čtení Vašich stránek jsem se zatím dostal k tomuto tématu a protože jste se u něj moc nerozepsal, tak se musím zeptat. Vím, že ledviny se mají proplachovat, ale vypít 2-3l tekutin, tak se utopím! / tedy jak se káže oficiálně/. Co tedy pít? Voda z vodovodu je nechutná, voda balená se sice pije, ale také asi nic moc, pivo má většinou kyselou povahu - teť zkusím pít aspoň vodu živou. Co Vy na to? Co jste , prosím, myslel tou hygienou?
Veškerá témata co zmiňujete, jsou na stránkách poměrně široce rozebírána, ze všech možných aspektů a možnosti případného kladného, či záporného vlivu na zdraví člověka. Není to jenom o nějakém proplachování ledvin, ale o hydrataci tkání. Například v tématu (Hydratace organizmu), je snad dost do hloubky probráno co, kdy a jak pít a tím, pokud možno, nedocílit stavu "vypít 2-3l tekutin, tak se utopím!". Téma sice není zcela dopsané, ale i to, co zde předkládám, je dostatečné pro pochopení problematiky.
Hygiena je vnímána ve většině civilizovaných zemí jako omývání povrchu těla a maximálně údržba ústní dutiny. To je opravdu chybný pohled a příklad je třeba si brát od východních mudrců, kteří hygienu chápou poněkud jinak. Jogíni zastávají názor, že člověk umytý pouze zvenčí, je vlastně hrobka krásně zdobená, plná tlejícího obsahu a dle mého názoru čištění není nikdy dostatek. Většinou to ani přehnat nejde, tělo se prostě ohlásí samo a řekne již dost. Prostudujte si téma (Očista tlustého střeva) a (Odstranění dysbakteriózy). Zde jistě bez potíží pochopíte, co jsem výrazem hygiena myslel. Pokuste se překonat předsudky a dogmatická doporučení moderní medicíny, než nějaký staletými zkušenostmi našich předků odzkoušený a fungující postup odsoudíte, tak jej nejdříve vyzkoušejte a teprve poté, pokud zjistíte, že přes to nejede vlak, vynechejte jej z repertoáru ochrany svého trvalého zdraví. Já na základě letitých zkušeností mohu tvrdit, že vnitřní hygienu je třeba dodržovat více, než tu vnější. Tam je to docela snadno vidět i cítit, ale pokud hnijete zevnitř, což je problém naprosté většiny civilizovaných, vymydlených a navoněných lidí, tak to moc vidět, ani cítit není, ale o to více to organizmu škodí. Osobně se domnívám, že pro zdraví je vhodnější být čistý zevnitř a klidně zamazaný od hnoje zvenčí. To našemu organizmu vadí mnohem méně a společenské předsudky jsou zde velikou komplikací v uvažování lidí. Špína, která je viditelná, je odsuzována a špína vnitřní přehlížena, obojí je scestné. Nechápejte toto doporučení tak, že se nemá člověk mýt, ale tak, že se má mýt všude a pravidelně.