K dobrému trávení:
1)
http://www.cajovydum.cz/peruanskebyliny ... e-kvet-50gže
SKOŘICE-KVĚT(Cinnamonum cassia Flos), se používá jako bylina v lidovem lecitelstvi K PODPORE TRAVENI A ODSTRANENI ZAPACHU Z UST A MA vysoké PROTIPRUJMOVE UCINKY, je SILNĚ DESINFEKČNÍ.
Pro studenou kychyni nutno ještě více podrtit nebo nechat máčet pár hodin spolu napr.s jahlami....
2)
MAHÁ koření(=směs mletého kmínu, koriandru a horčičného semena):
http://www.vegetarian.cz/potraviny/koreni/maha.html-k základnímu nachucení zeleninových, obilných a luštěninových jídel a jídel z bílkovin(ovšem čím méně bilkovin tim lepe-bavime-li se o strave nemocneho cloveka...)
3)
Indické koření ASA FOETIDA(čertovo lejno,ločidlo)
http://www.koreni-samuel.cz/jednodruhov ... etida.htmlhttp://www.food-info.net/cz/products/spices/asafoet.htmPoužívá se ve velmi malém množství. Pomáhá při trávicích potížích a nadýmání. Stimuluje mozkovou činnost a působí též jako afrodisiakum.
Výborně odstraňuje nestrávené zbytky stravy ze střeva(píše D.Chopra v knize Perfektní zažívání).
V indické kuchyni je asafoetida alternativou nebo substitutem česneku a cibule ; je skoro vždy používána v zeleninových pokrmech.
Použití se trošku liší pro formu v prášku a pro čistou pryskyřici:
a)Pryskyřice je silně vonící a musí být používána s opatrností; proto je naprosto nezbytné pryskyřici krátce osmaži na horkém oleji. To má dva důvody: První je, že pryskyřice se rozloží v horkém oleji a je pak lépe rozptýlena v potravě, a druhý, vysoká teplota mění chuť na příjemnější dojem. Množství velikosti hrášku je považováno za velké množství, dostatečné k ochucení velké pánve jídla.
b)
Prášek z asafoetidy je na druhé straně méně intenzivní a může být přidávána bez smažení, ačkoliv poté se aroma rozvine méně hluboce. Na závěr, prášková asafoetida ztrácí po několika letech své aroma, ale pryskyřice se zdá být věčná.
- silná cibulová a česneková vůně
- účinný lék proti plynatosti
- Používá se také do karí a pikantních jídel ze západní a severní Indie. Přidává se k různým zeleninovým, luštěninovým a pikantním jídlům.
4)
GALGÁN-KOŘEN-pouzivala ho take abatyše Hildegarda:
http://klasternizahrada.blog.cz/0712/galgan-obecny"Zánět žaludku uvolňuje galgán i větry ve střevech uzavřené.Pomáhá trávící síle a léčí svírání v břiše i zápach z úst,jenž překračuje míru.Zmnožuje milostnou sílu a zahřívá ledviny...Abatyše Hildegarda doporučuje galgán proti "špatným šťavám" ve vnitřnostech a proti hlenu v krku."
http://www.cajovydum.cz/peruanskebyliny ... tion#anch1Roste v Indii, kde jest oblíbeným kořením. Náleží k lékům dráždícím a povzbuzujícím, zejména při špatném zažívání. Též tinktura se upravuje z něho. Ve víně vařen sílí žaludek, podporuje trávení a způsobuje chuť k jídlu. Víno to pije se ráno a večer.
Užití dnes-podobné jako u zázvoru a puškvorce..Uvolňuje křeče,povzbuzuje trávení.
Lidové užití-dnes galgán upadá v zapomnění,bývá používán jen jako koření,je ještě ostřejší nežli zázvor.Znají ho dobře naši asijští spoluobčané.Je součástí likérů.
Kontraindikace-neužívat při žaludečních vředech
5)
ANÝZPodporuje trávení a tvorbu žluči,omezuje plynatost a rozvoj škodlivých bakteriích,působí proti křečím a katarům střev.
-k červené řepě, k ovoci (jablka, hrušky), do červeného zelí, do čínských pokrmů, k žampiónům
6)
BADYÁNPodporuje trávení, zklidňuje zažívací trakt
-do sladkých pokrmů
7)
BAZALKAPodporuje vylučování trávicích šťáv a chuť k jídlu,působí proti nadýmání,zlepšuje činnost ledvin, zklidňuje nervy i kašel.podporuje vylučování škodlivých látek z organismu,zlepšuje potíže při chemoterapii
-koření na zeleninu, omáček ve spojení s česnekem a olivovým olejem. Hodí se do vaječných jídel, majonéz, do salátů, fazolí aj.
8.)
BOBKOVÝ LISTPodporuje trávení a chuť k jídlu. Čaj z bobkového listu napomáhá odstraňování odpadních látek z těla, pomáhá při diabetu a revmatismu.
Používá se k zelenině, houbám... Je výrazný a proto se ho používá v menších dávkách. Vaříme ho jen krátce, jinak
hořkne, mletý z toho důvodu přidáváme až do hotového pokrmu.9)
ČERNÁ SŮLSůl s velkým obsahem minerálů. Používá se do slaných nápojů, luštěnin, čatný a jiných pikantních přípravků.
Podporuje trávení zejména těžkých, tučných jídel.
10)
ESTRAGONMá vůni,poněkud připomínající anýz, a lehce nasládlou a natrpklou chuť. Působí preventivně proti rakovině a proti kornatění cév, na snížení krevního tlaku. Má tonizující vliv, zabraňuje nevolnostem, podporuje chuť k jídlu a zažívání, je močopudný.
-do majonéz, salátů, k chřestu, fazolkám, cuketám a jiné zelenině. Připravuje se z něho hořčice, je chutný k okurkám.
11)
HOŘČIČNÉ SEMENO(bílé, černé)
Pomáhá regulovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi,podporuje činnost srdce a odstraňuje únavu. Působí preventivně proti zhoubným nádorům. Stimuluje činnost žlučníku,podporuje trávení a prokrvení zažívacího traktu.
Používají se různá celá semena,jemně mletá nebo drcená semena,hotové pasty...do různých zeleninových(k zelí a květáku, artyčokům, póru) a luštěninových jídel. Hořčice se používá do salátových zálivek a majonézy, kde pomáhá emulgovat vaječný žloutek a olej.
12)
CHILLI(a obecně všechny pálivé papriky)
Chilli podporuje tvorbu slin a žaludečních šťáv, zlepšuje trávení a krevní oběh. Pomáhá i při bolestech hlavy, prospívá žaludečnímu a střevnímu traktu, u zdravých lidí dokonce chrání před žaludečními vředy. Kapsaicin stimuluje tvorbu endorfinů působících na dobrou náledu. Ostrá paprika chrání také před infekcí, snižuje obsah cholesterolu v krvi, působí proti obezitě.
13)
JALOVECJalovčinky působí proti zánětům střevního traktu,proti revmatismu, ke zlepšení dýchání,jsou močopudné, zlepšují krevní oběh a trávení,působí proti nadýmání.
Využívají se do pokrmů mastných a nadýmavých, v Německu se jimi koření zelí. Před přípravou se mohou podrtit, lépe se uvolní jejich vůně.
14)
KMÍNKmín podporuje zažívání, brání plynatosti a uklidňuje střeva, také pomáhá při bronchitidě.
Užívá se ke kořenění brambor, a pokrmů z nich, přidává se do zelí, kapusty, používá se i při kysání zelí, vaječných pokrmů, tvarohu.
15)
KORIANDRKoriandr omezuje růst bakterií, povzbudivě působí na činnost žaludku i střev, omezuje nadýmání a údajně podle indických pramenů zvyšuje činnost mozku a tiší migrénu.
- v kuchyni se užívá celý nebo mletý, má jemnou nasládlou chuť s lehce pomerančovou vůní, do sladkých i slaných pokrmů, do zelí, zeleninových pokrmů, čokolády aj.
16)
LIBEČEKPodporuje trávení, uvolňuje křeče střev, působí proti nadýmání, stimuluje srdeční činnost a vylučování moči, používá se také při nachlazení a bolestech v krku. Libeček je vhodné koření pro diety omezující sůl.
- k houbám, bramborám, k rýži.
17)
MAJORÁNKAMajoránka blahodárně působí na trávení, podporuje torbu žluči, zklidňuje střeva, působí asepticky a močopudně, proti plynatosti a průjmům. Má uklidňující účinek na nervovou soustavu, pomáhá proti nespavosti, mírně snižuje krevní tlak a rozšiřuje cévy. Pomáhá i proti katarům průdušek a kinetózám ( nevolnosti z cestování).
-vhodná je v kombinaci s česnekem, kmínem, tymiánem
-používá se k hrachu, luštěninám, bramborám
18.)
MUŠKÁTOVÝ KVĚT, OŘECHV lidském organismu podporuje v malém množství trávení, působí proti nadýmání a průjmům. Doporučuje se při oslabení nervů, revmatismu, pro zvýšení chuti k jídlu. Pro karminativní((proti nadýmání) a spazmolytické (protikřečové) účinky užívá při bolestech a napětí břicha, nadýmání, průjmu a dyzenterii, obtížích s trávením v tenkém střevě, při nespavosti, zástavě močení a zánětu slinivky.
Má i narkotické a halucinogenní účinky, ktere se ale v kuchyňských dávkách (
špetka - lžička na 4 porce) vůbec neprojevují.
http://www.biotox.cz/enpsyro/pj3rmyf.html- toxicita se projevuje v dávkách nad 5g ( zhruba 2g váží celý oříšek). Doporučuje se proto používat v průměru asi 1/4 až 1/2 lžičky do pokrmu pro 4 osoby, zpravidla stačí i méně. V menších kuchyňských dávkách podporuje zdraví.
Hodí se do sladkých i slaných pokrmů, bramborám
19)
NOVÉ KOŘENÍPodporuje zažívání, brání nadýmání a povzbuzuje chuť k jídlu.
- do tíže stravitelných pokrmů, k houbám, zelenině apod. lze jím kořenit i špenát a mangold, hruškový a reveňový kompot, sladké pokrmy
20)
OREGANO(dobromysl)Podporuje chuť k jídlu a trávení, působí proti průjmům, dezinfikuje a uklidňuje střevní trakt, má žlučopudné a protizánětové účinky.
Hodí se do tučnějších jídel, do rajčatových pokrmů, do náplní zeleniny, do vaječných pokrmů, k fazolím aj.
21)
PETRŽEL NAŤPetržel působí proti křehkosti cév, je močopudná a ve velkých dávkách poněkud překrvuje pánevní orgány. Proto by těhotné ženy neměly užívat více než 1-2 lžíce petrželky na porci. Jinak podporuje trávení, mírně snižuje krevní tlak a má antiseptické účinky.
-K bramborám, rýži, majonéz, salátů apod.
22)
PÍSKAVICE ŘECKÉ SENOPískavice pomáhá diabetikům, kladně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu, poněkud snižuje krevní tlak a příznivě působí na trávení. Semena pískavice mají
vysoký obsah bílkovin a minerálních látek Je nezbytnou součástí směsí koření karí, balkánské čubrici a mnoha dalších. Chutí připomíná celer a libeček. Přidává se do zeleniny, brambor a čočky.
23)
ROZMARÝNUklidňuje nervy, působí proti bolestem hlavy a stresu. Má vliv na klidný spánek. Uklidňuje i zažívací trakt, podporuje krevní oběh a trávení, působí proti bakteriím, zvyšuje tvorbu žluči i moči. Odstraňuje nadýmání.
Používáme ji v nižších dávkách (1čl na 4 porce), do tučnějších a těžších pokrmů, do zeleniny (rajčata, lilky, cukety), brambory
24)
SATUREJKAPůsobí asepticky, zlepšuje trávení a činnost žaludku, odstraňuje křeče střev a plynatost. Působí mírně močopudně, podporuje činnost slinivky.
Saturejka má ostrou chuť, ale přesto je
vhodná do diet náhradou za pepř. Dává se také do luštěnin, okurek, brambor a hrachu, do hub, majonéz, k fazolkám, do salátů
25)
SKOŘICE(KŮRA)
Skořice je léčivá, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a nevolnosti. Stimuluje nervy. Indičtí lékaři ji považují za účinnou v prevenci rakoviny za afrodiziakum, pomáhá také při nachlazení.
- sladké i slané pokrmy, zvláště jablečných a ořechových, svařeného vína
26)
ŠAFRÁNDnes je to nejdražší koření vůbec. Šafrán specificky trvale voní, má aromatickou, nahořklou chuť. Vysoké dávky jsou škodlivé!!. Nejlepší je šafrán celý, mletý se často falšuje.
Má léčivé účinky, uklidňuje, podporuje vylučování žluči a trávení
-do sladkého, zeleniny a rýže
27)
ŠALVĚJSe doporučuje na vyplachování úst a ke kloktání, dále při menopauze, povzbuzující prostředek pro trávení.
Je to koření s baktericidními účinky, působí protizánětlivě a podporuje trávení.
Šalvěj se používá jako náhražka rozmarýnu do salátů, obsahujících vejce, zelí, s rýží
28.)
TYMIÁNMá výrazný vliv na zažívací ústrojí – aseptický, proti průjmům, proti zánětům a křečím střev a nadýmání. Odstraňuje pachy (zuby)
-k zelenině, do luštěninových pokrmů
29)
ZÁZVORMá léčivé účinky při zažívacích potížích a nevolnostech při cestování, v těhotenství, po chemoterapii, operacích, příznivě působí na bolest hlavy. Zlepšuje krevní oběh. Má značné aseptické vlastnosti, které využíváme při při střevních chřipkách a při nachlazení. Podporuje střevní peristaltiku a odstraňuje nadýmání. V Indii se užívá ke zlepšení paměti.
Využívá se ve sladké i slané kuchyni .
Pro 4 porce používáme až 1 lžíci strouhaného čerstvého zázvoru, nebo 1 čl mletého. Ke špenátu, salátům
Jinak pekne povidani o ucincich a pouziti vetsiny ostatnich koreni je napr.zde:
http://vladahadrava.xf.cz/pochutiny.html PS:Pokud znate dalsi koreni ktere pomaha vyrazneji k podpore traveni, funkci strev a podpore vlastni tvorby HCL, tak piste at se podelime o vedomosti!