OndraN píše:
Jako technik, který má představu o tom, jak MV funguje...
No, podle toho co píšete, zas tak moc představu o tom nemáte. Mikrovlny samozřejmě rozkmitávají v podstatě také jen molekuly vody (rozkmitávají dipóly molekul vody díky rezonanci). Jiné molekuly nerozkmitávají, nebo jen zanedbatelně. Pochybnosti vyvolává ale způsob, jakým jsou ty molekuly vody rozkmitávány, a ten je dost odlišný od normálního vaření. Kromě toho je také dost rozdíl, jakým způsobem mikrovlny mění ostatní molekuly. Např. v bílkovinách způsobují prostorové změny molekul, vznikají tedy různé stereoizomery, které normální vaření nezpůsobí. Je známo, že např. různé enantiomery stejné molekuly mají úplně jiný vliv na člověka, třeba vitamín C - kyselina L-askorbová se v těle chová úplně jinak, než kyselina D-askorbová.
V roce 1989 bioložka Dr. Lita Lee v časopise Lancet oznámila:
"V kojenecké směsi ohřívané v mikrovlnce konvertují určité transaminokyseliny na své syntetické cisisomery. Syntetické izomery, ať už cisaminokyseliny či mastné kyseliny, nejsou biologicky aktivní. Mimo to aminokyseliny L-proline konvertují na své d-isomery, známé neurotoxické [nervové] a nefrotoxické jedy [zasahují ledviny]. Je už dost špatné, že mnoho nemluvňat není kojeno, avšak mléčné náhražky (kojenecké výživy) jsou navíc jedovatější použitím mikrovln."
Podle české wikipedie k podobným výsledkům dospěli např. také lidé z katedry makromolekulární fyziky matfyzu (UK). Kdyby někdo našel tu studii (na stránkách té katedry žádné studie veřejně přístupné nejsou), tak sem dejte prosím odkaz.
OndraN píše:
Dále, co se týká té modifikace molekul, tak co je vaření jiného, než modifikace molekul? A u klasického pečení vznikají docela vydatné jedy. Pokud zahřejeme škroby na teplotu nad 130stC, tak se nám odvděčí porcí akrylamidů. A je docela jedno, jestli je tak ohřejeme v klasické troubě a nebo v MV.
Tak to je naprosto pravda a tady snad nikdo netvrdí, že je jakákoliv tepelná úprava kdovíjak prospěšná. Zvlášť to pečení podle mě není o moc lepší než mikrovlny...