Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned zář 29, 2024 12:09 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 474 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 32  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte čer 08, 2010 8:42 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
NOWOCAYN píše:
J
to Sybilla : Nebude ti zle tráviť nepomleté mandle či paraorechy a podobne velké kúsky (mimo sézamu a maku).... To je čo za somarina myslieť si niečo také... Hlavne, že ti pomleté orechy trávi s medom a ovocím, to je oveľa menej priaznivé na trávenie, ako jesť nepomleté orechy napr. so zeleninou alebo obilninou... porozmýšľaj.... \":D\"

Človek si musí robiť malé radosti. A namiesto klasického koláča, dobre tučného, kysnutého a presladeného bielym cukrom a z bielej múky, si ja dám raz za mesiac ako mls to, čo si nazval somarinou a na moje vlastné počudovanie moje trávenie tú kombináciu vyhodnocuje veľmi priaznivo \":D\" .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2010 8:31 am 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
to Jarda : Pán Jarda, mám otázku. Orechy je najlepšie namáčať - asi na 12 hodín. Môžem vymeniť za ten čas vodu po 6-tich hodinách (napríklad) ? Lebo sa rýchlo sfarbí.... No na druhej strane - neodplavujú sa do vody minerály z orechov ? Viem, že budú podstatne stráviteľnejšie po namočení, len ma to zaujíma. Samozrejme, stráviteľnosť je prvoradá. Hlavne ma zaujíma namáčanie vlašských orechov a lieskových orechov (lebo semená si môžem naklíčiť).
Ďakujem za odpoveď.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2010 10:07 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
to Jarda : Pán Jarda, mám otázku. Orechy je najlepšie namáčať - asi na 12 hodín. Môžem vymeniť za ten čas vodu po 6-tich hodinách (napríklad) ? Lebo sa rýchlo sfarbí.... No na druhej strane - neodplavujú sa do vody minerály z orechov ? Viem, že budú podstatne stráviteľnejšie po namočení, len ma to zaujíma. Samozrejme, stráviteľnosť je prvoradá. Hlavne ma zaujíma namáčanie vlašských orechov a lieskových orechov (lebo semená si môžem naklíčiť).
Ďakujem za odpoveď.

Vody dávejte celkem málo a je vhodné ji dokonce vypít, protože v ní je spousta cenných látek, většinou jde o hořčík a ten lidem zoufale chybí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2010 1:44 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
To Jarda : a nevadí, že v takej vode sú inhibítory rastu ? Tu je úryvok z jednej stránky...."...Orechy namáčame na 12 - 16 hodín do čistej studenej vody, ktorú po zafarbení vymeníme za čistú. Vyplavíme tým z orechov inhibítory rastu a naštartujeme enzymatické procesy. Získame chutné, ako čerstvo zo škrupinky vylúpnuté a zdravé orechy, ktoré obsahujú pre telo dôležité tuky a iné látky....".
...To mi pripadá, ako by sa pri namáčaní obilnín alebo strukovín pila tá voda, v ktorej sa namáčali. Takže ako vidím, všetko má svoje výhody, ale aj nevýhody... Orechy budú stráviteľnejšie po namáčaní, ale na druhej strane tam bude menej minerálov...
Alebo tú vodu vypiť ? A aký potom malo zmysel orechy namáčať, keď aj tak nebudú klíčiť a šlo o odstránenie inhibítorov rastu z nich samotných ? Potom mám tie inhibítory vypiť ? Je už vari niečo iné, ak sú naviazané na vodu mimo orechu, ako keď sú v orechu ? Potom je to o.k. ?
Ďakujem za odpoveď.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob čer 12, 2010 9:15 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
To Jarda : a nevadí, že v takej vode sú inhibítory rastu ? Tu je úryvok z jednej stránky...."...Orechy namáčame na 12 - 16 hodín do čistej studenej vody, ktorú po zafarbení vymeníme za čistú. Vyplavíme tým z orechov inhibítory rastu a naštartujeme enzymatické procesy. Získame chutné, ako čerstvo zo škrupinky vylúpnuté a zdravé orechy, ktoré obsahujú pre telo dôležité tuky a iné látky....".
...To mi pripadá, ako by sa pri namáčaní obilnín alebo strukovín pila tá voda, v ktorej sa namáčali. Takže ako vidím, všetko má svoje výhody, ale aj nevýhody... Orechy budú stráviteľnejšie po namáčaní, ale na druhej strane tam bude menej minerálov...
Alebo tú vodu vypiť ? A aký potom malo zmysel orechy namáčať, keď aj tak nebudú klíčiť a šlo o odstránenie inhibítorov rastu z nich samotných ? Potom mám tie inhibítory vypiť ? Je už vari niečo iné, ak sú naviazané na vodu mimo orechu, ako keď sú v orechu ? Potom je to o.k. ?
Ďakujem za odpoveď.

Toto řeším u jakékoliv klíčené obiloviny, nebo luštěniny, ale u ořechů se mě to zdá jako nesmysl, protože jde o relativně malé množství potravin a navíc pozitivní vlastnosti vylouhovaných minerálů bohatě vyváží případné negativní důsledky vypití té vody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned čer 13, 2010 8:12 am 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
to Jarda : I keď máte negatívny prístup ku vareniu, aj tak Vám položím túto otázku : čo tak variť z tej vody, v ktorej boli namáčané orechy ? Na základe toho že si nie som istý ako je to s tou vodou v skutočnosti, by som robil toto na striedačku (približne, nie presne vždy inak...)... :
1. pil vodu v ktorej sa namáčali orechy
2. varil z vody v ktorej boli namáčané orechy
3. vylial vodu, v ktorej boli namáčané orechy
............
A tak by som mal istotu...taká zlatá stredná cesta...
Totiž také inhibítory by sa mali zničiť varením... viem, že aj minerály obsiahnuté v tej vode budú mať potom horšiu kvalitu, no protestujem proti tomu, že budú bez-úžitkové. Možno takto z nich budem mať dokonca viac (teoreticky), lebo nebudú musieť "zápasiť" s inhibítormi, i keď tých minerálov bude "menej".
Nakoľko si ale nie som istý, tak to budem takto striedať.
Nič lepšie mi nenapadlo - čo sa vody z namáčaných orechov a semien týka.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned čer 13, 2010 9:30 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
to Jarda : I keď máte negatívny prístup ku vareniu, aj tak Vám položím túto otázku : čo tak variť z tej vody, v ktorej boli namáčané orechy ? Na základe toho že si nie som istý ako je to s tou vodou v skutočnosti, by som robil toto na striedačku (približne, nie presne vždy inak...)... :
1. pil vodu v ktorej sa namáčali orechy
2. varil z vody v ktorej boli namáčané orechy
3. vylial vodu, v ktorej boli namáčané orechy
............
A tak by som mal istotu...taká zlatá stredná cesta...
Totiž také inhibítory by sa mali zničiť varením... viem, že aj minerály obsiahnuté v tej vode budú mať potom horšiu kvalitu, no protestujem proti tomu, že budú bez-úžitkové. Možno takto z nich budem mať dokonca viac (teoreticky), lebo nebudú musieť "zápasiť" s inhibítormi, i keď tých minerálov bude "menej".
Nakoľko si ale nie som istý, tak to budem takto striedať.
Nič lepšie mi nenapadlo - čo sa vody z namáčaných orechov a semien týka.

Je to zbytečné blbnutí, ale pokud vám to přinese pocit uspokojení, že pro sebe děláte více než ostatní, tak proč ne. Dle mého názoru se dá prostě vypít, případně rovnou v ní rozmixovat ty ořechy na ořechové mléko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned čer 13, 2010 10:45 am 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
to Jarda : Tak teraz som v rozpakoch.... zdalo sa mi totiž, že ste proti mixéru... či to tak nie je ?

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: ned čer 13, 2010 9:03 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
to Jarda : Tak teraz som v rozpakoch.... zdalo sa mi totiž, že ste proti mixéru... či to tak nie je ?

Ano to jsem u většiny potravin, ale u ořechů se bez mixéru asi neobejdete, je nutné je dokonale rozmělnit, na což je mixér ideální zařízení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pát čer 18, 2010 2:10 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Mám otázku : V obchodoch sa vyskytujú olivové oleje rôznej ceny ( a rôzneho objemu, ale teraz sa bavíme o cene... ). Ja osobne kupujem olivový olej "Franz Josef", ktorý v balení 500 ml stojí okolo 3-4 € ( podľa obchodu ).
Je zaujímavé, že pod rôznymi jazykmi píšu že je lisovaný za studena, ale v polštine tam píšu, že je lisovaný za studena z prvého lisovania (pričom to nie je poľský výrobok, tak neviem prečo to je spomenuté len v poľskom jazyku....).
Ďalšia vec : sú olivové oleje v objeme 500 ml aj za 10 Eur.... stačí tento za v priemere 3,5 Eur / 500ml ? Alebo odporučí mi niekto kvalitný olivový olej za dobrú cenu ?
Ďakujem za odpoveď.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pát čer 18, 2010 8:28 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Googloval som, používal prekladač, a zistil som (stručne) toto : Orechy je dobré namáčať do prefiltrovanej (alebo inej kvalitnej) vody, vodu zliať, a potom orechy dôkladne umyť. Ešte lepšie by bolo, keby ste ich máčali v soľnom roztoku ( z himalájskej soli ), potom nehrozí vyplavovanie minerálov - akurát sa vyplavia inhibítory rastu, ktoré sú nevhodné pre náš tráviaci trakt.
Na jednej strane sa polemizuje, či má ten slaný "nálev" len výhody... údajne môže mať aj nevýhodu - a tou je to, že enzýmy v orechoch sa budú pomalšie prebúdzať počas máčania. Možno preto by bolo vhodné striedať oba postupy.
Tak isto aj dĺžka máčania je rôzna.
Tu ponúkam "indiánsky preklad" čo a ako....
Pomer orechov a vody je 1:2.
Takže spomínaný indiánsky preklad (z googlu) :

Tekvicové semená-Pepitas
4 šálky surovín, lúpaná tekvicové semienka
2 lyžice morskej soli (edit : možno myslia lyžičky, nie lyžice)
1 mocca lyžička kajenské korenie (nepovinné)
filtrovaná voda
Čas ponorenia: najmenej 7 hodín, alebo cez noc
Sušenie (dehydrovanie): 12-24 hodina, než suché a svieže

Pekanové orechy alebo vlašské orechy
4 šálky orechov
2 čajové lyžičky morskej soli
filtrovaná voda
Čas ponorenia: 7 a viac hodín (môžete urobiť cez noc)
Čas sušenia: 12-24 hodina, až úplne suché a svieže.
Pekanové orechy môžu byť uložené vo vzduchotesnej nádobe, ale vlašské orechy sú viac náchylné k žlukne, takže by mal byť vždy ukladá do chladničky.

Arašidy (bez kože), píniové oriešky, alebo lieskové orechy (bez kože)
4 šálky surovej orechy
1 lyžica morskej soli (edit: možno lyžička, možno lyžica... neviem...)
filtrovaná voda
Čas ponorenia: najmenej 7 hodín alebo cez noc
Čas sušenia :12-24 hodín, až úplne suché a svieže
Skladujte vo vzduchotesnej nádobe

Mandle
4 šálky mandle, najlepšie bez kože-SF poznámky "Bez kože mandle bude stále rašit, čo naznačuje, že proces odstraňovania ich kože nebola zničená enzýmov .... [Oni] ľahšie sa trávi a viac uspokojivý v mnohých receptov. Však môžete použiť aj mandle s kožou na. “ "
1 lyžica morskej soli (edit: lyžica, či lyžička ? Hmmm... čo myslíte ?)
filtrovaná voda
Čas ponorenia: najmenej 7 hodín, alebo cez noc
Čas sušenia: 12 -24 hodín, až úplne suché a svieže

Kešu
4 šálky "raw" kešu oriešky
1 lyžica morskej soli (edit: kešu neodporúčam...skutočne surové kešu nezoženieme)
filtrovaná voda
"Niektorí je potrebné dbať pri príprave kešu oriešky. Stanú sa slizký a rozvíjať nepríjemné chuti nechá Ak sa namočiť príliš dlho alebo vyschnúť príliš pomaly, možno preto, že k nám prichádzajú sa skutočne surový, ale ktoré už prešli dve samostatné kúrenie. Môžete vysušia sa na 200 do 250 stupeň rúre-enzýmy, ktoré už boli zničené počas spracovania. “ "
Namáčacie čas: 6 hodín, už nie
Sušiť pri 200 ° F: 12-24 hodina (edit: sušenie nie je nevyhnutné u žiadnych orechov, ak ich chceme zjesť čo najskôr po namáčaní)
Skladujte vo vzduchotesnej nádobe

Makadamové
4 šálky surového Makadamové
1 lyžica morskej soli (edit: neviem či lyžica alebo lyžička, ale myslím, že makadamové orechy bude namáčať málokto, nakoľko si ich málokto kupuje...)
filtrovaná voda
Čas ponorenia: najmenej 7 hodín alebo cez noc
Čas sušenia: 12-24 hodina, než suché a svieže.

Ak sa chcete dozvedieť viac, tak googlujte a prekladajte pomocou googlu. Plno vecí je v angličtine, v slovenčine a češtine je MINIMUM.
Nenapíšem tu viac, lebo "indiánsky preklad" je dosť neestetický... \":D\"

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Naposledy upravil NOWOCAYN dne sob čer 19, 2010 9:13 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pát čer 18, 2010 10:26 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Mám otázku : V obchodoch sa vyskytujú olivové oleje rôznej ceny ( a rôzneho objemu, ale teraz sa bavíme o cene... ). Ja osobne kupujem olivový olej "Franz Josef", ktorý v balení 500 ml stojí okolo 3-4 € ( podľa obchodu ).
Je zaujímavé, že pod rôznymi jazykmi píšu že je lisovaný za studena, ale v polštine tam píšu, že je lisovaný za studena z prvého lisovania (pričom to nie je poľský výrobok, tak neviem prečo to je spomenuté len v poľskom jazyku....).
Ďalšia vec : sú olivové oleje v objeme 500 ml aj za 10 Eur.... stačí tento za v priemere 3,5 Eur / 500ml ? Alebo odporučí mi niekto kvalitný olivový olej za dobrú cenu ?
Ďakujem za odpoveď.

Olivové oleje z prvního lisu jsou již druhák a místní lidé je nepoužívají. Opravdový panenský olej se nelisuje, ale vykape tlakem oliv naházených na síto a ten se nedá koupit, používají ho pouze místní lidé, do prodeje se prakticky nedostane. Většina olivových olejů zde prodávaných je třetí lis a z pohledu místních lidí se jedná o odpad, čili je vhodnější používat jiné kvalitní, zde vyrobené, oleje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob čer 19, 2010 12:16 am 
Offline

Registrován: stř črc 08, 2009 8:50 pm
Příspěvky: 142
Jarda píše:
čili je vhodnější používat jiné kvalitní, zde vyrobené, oleje.

...bude nás jistě víc zvědavců - jaké, které, čí? \":D\" (oleje) Můžete prosím poradit? Na internetu jsem našel asi tři výrobce (švédský, italský), ale každý chválí své zboží....

v mém oblíbeném obchodě se zdravou výživou mi paní prodavačka vždycky objedná JEDNU 3dl lahvičku řepkového oleje, dovezeného z Německa a ještě na něj čekám třeba dva, tři týdny. Skoro, jakoby naše kvalitní výrobky neexistovaly.... \":wink:\"

_________________
Chceš-li vědět, co je nového, podívej se do starých knih.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob čer 19, 2010 9:26 am 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
to Jarda : škoda, že aj v názoroch na oleje sú také obrovské rozdiely.... Je pravda, že na taký úplne čerstvý a kvalitný ľanový olej má rovnaký názor takmer každý - a to, že je veľmi prospešný... Ale napríklad zakladateľ Dní Zdravia v Košiciach (zhodou okolností mu robí moja mama ekonómku, no nebudem spomínať jeho meno, nie je to podstatné, ale je aj poradcom výživy) mi osobne povedal, že vôbec neodporúča repkový olej (bavíme sa o panenskom, rafinovaný nemôže odporúčať nikto okrem skutočného blázna), odporúča len olivový, alebo sézamový (z tých bežne dostupných). Údajne repkový panenský dosť škodí... (nepamätám sa už prečo... aj tak sú to asi len teórie, vraj oslabuje srdce...). Asi by bolo teda vhodné urobiť kompromis - používať sézamový panenský olej. Lenže - ja často konzumujem sézam, takže nechcem používať sézamový olej ako primárny... Doporučíte, pán Jarda, nejaký olej cenovo dostupný ? Repkový je taký.... a aj mi chutí.... Asi ostáva striedanie spomínaných troch (sézamový, repkový, olivový ), však ? Slnečnicový panenský mi absolútne nechutí... preto ho nerátam.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: sob čer 19, 2010 9:32 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
milda píše:
...bude nás jistě víc zvědavců - jaké, které, čí? \":D\" (oleje) Můžete prosím poradit? Na internetu jsem našel asi tři výrobce (švédský, italský), ale každý chválí své zboží....

v mém oblíbeném obchodě se zdravou výživou mi paní prodavačka vždycky objedná JEDNU 3dl lahvičku řepkového oleje, dovezeného z Německa a ještě na něj čekám třeba dva, tři týdny. Skoro, jakoby naše kvalitní výrobky neexistovaly.... \":wink:\"

Určitě se u nás vyrábí velice kvalitní a relativně cenově dostupné oleje, například firma http://www.agro-el.cz/ dodává velice slušnou kvalitu a dají se koupit i různé další varianty vhodné pro léčebné účely, například olej z ostropestřce mariánského, který v kombinaci s rozdrceným semínkem téže rostliny velice dobře léčí a regeneruje játra.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 474 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 32  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz