Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob čer 29, 2024 1:56 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 474 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 32  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pon říj 22, 2012 5:50 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
vandecht píše:
Každoročne si pri septembrových potulkách prírodou prinesiem aspoň tých
10 kg vlašských orechov , umiestnim ich do prepraviek od zeleniny , občas
premiešam . aby sa presušili a nechám ich na balkone takto aj do budúcej
letnej sezóny / pokiaľ ich doma neskonzumujeme skôr /.

Dôležité je aby neboli na daždi , ale musia byť na vzduchu - ináč určite splesnivejú / pred rokmi mi takto pošla celá úroda orechov , ktoré som
zabudol cez zimu v nevetranej miestnosti / .
Mráz im nevadí a priveľa slnka a tepla ich zase príliš vysušuje .
Pár sáčkov nalúpem do mrazáku a ostatné lúpem pred použitím podľa potreby
pred použitím zo škrupiniek .

Zbieram aj lieskové orechy , tie skladujem obdobne , pokiaľ sú , vydržia takto
aj viac rokov .
Zaujímavé bolo vlani neskutočná nádielka úrody lieskačov , veveričky absolutne nestíhali zbierať na zimu a ani mňa už nebavilo po pár hodinách
zbierať ten drobizg ,
ALE
tohto roku som presne na tých istých miestach nenašiel ani jeden zdravý
lieskový orech - som nechcel veriť vlastným zmyslom -

ako si príroda aj pri krátkodobých extrémoch vyrovnáva dlhodobú rovnováhu

Vandecht, kvasíš si orechy, alebo nie ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pon říj 22, 2012 6:31 pm 
Offline

Registrován: stř kvě 23, 2012 10:47 pm
Příspěvky: 14
nie ,
nekvasím ,
len namáčam , príp. meliem , či mixujem
- neviem jestli kvasenie orechov je to " pravé orechové " ... \":roll:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pon říj 22, 2012 8:26 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon dub 16, 2012 3:25 pm
Příspěvky: 79
Jarda píše:
Lněné semínko má vysoký obsah lignanů, které velice silně ředí krev a po požití vysoké dávky se dá spustit i krvácení, které se velice špatně zastavuje. Ty dvě lžíce, to je tak maximální snesitelné množství a bez vazby na sirné proteiny, bych s většími dávkami raději nelaboroval.

Dobry den, rad bych se zeptal, jak presne je to s doporucenou denni davkou lneneho seminka (rozdrceneho). Z prispevku Vasi nabidky, kde pisete 'Již dávka 30 gramů lněného semínka denně stačí pro zajištění nezbytného množství Omega 3 mastných kyselin.' - jsem asi mylne usoudil, ze lze uzivat 30g seminka denne. Muzete mi to prosim upresnit? Dekuji - nerad bych se predavkoval \":)\".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pon říj 22, 2012 8:46 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon dub 16, 2012 3:25 pm
Příspěvky: 79
A jeste drobnost - prosel jsem toto i dalsi vlakna, ale nenasel jsem tip - kde sehnat kvalitni a cenove dostupne orechy, mate nekdo zkusennosti? Dekuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: pon říj 22, 2012 11:57 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
vandecht píše:
nie ,
nekvasím ,
len namáčam , príp. meliem , či mixujem
- neviem jestli kvasenie orechov je to " pravé orechové " ... \":roll:\"

Nezmenia chuť, kvasia sa vo vode so soľou....(najlepšie himalájskou).... Ak ich nebudeš kvasiť, bude ich zle tráviť, a budú ti uberať z organizmu minerály...
Orechy sú preceňované. V podstate ani nie sú chutné, a ak, tak v dávke možno 20-30g. A tam je dokopy 10-15g tukov + 5g bielkovín, čo je takmer "nič"... Ale zas na druhej strane, také orechové mlieko zle nechutí... No ako vravím, nie je tak výživné, ako sa môže zdať, a ako by vitariáni chceli, aby bolo...


Naposledy upravil NOWOCAYN_2 dne úte říj 23, 2012 12:16 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 12:03 am 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
Firebird píše:
A jeste drobnost - prosel jsem toto i dalsi vlakna, ale nenasel jsem tip - kde sehnat kvalitni a cenove dostupne orechy, mate nekdo zkusennosti? Dekuji.

Ja sa ťa opýtam : načo ti sú orechy ? Podľa všetkého máš záujem o väčšie množstvo... Načo ??? ... Orechy tromfne každá kvalitná živočíšna potravina (mimo pasterizovaného mlieka a syrov, a presolených či "preE-čkaných" mäsových výrobkov či polotovarov)... Tá na rozdiel od nich lepšie chutí, lepšie ju trávi, a neobsahuje antinutrienty. Ale zas áno, orechové mlieko je celkom lahodné v kombinácii so zelelinovou šťavou + vitamín C do toho ako "okysľovadlo"...
Mimochodom, prečo máte (máme) tak radi orechové mlieko ??? .... No asi preto, lebo nám vyhovuje konzistencia mlieka...A také kozie či ovčie mlieko (hoci dochutené) nemusí byť až tak neprirodzená potravna pre človeka... \":wink:\" .... "Boh", alebo BOH možno rátal s tým, že človek bude môcť dojiť zvieratá, ktoré si skrotí.... Tak či tak, účinky kozieho či ovčieho mlieka (a výrobky z nich) hovoria za všetko, a vyvracajú mýtus, že akékoľvek mlieko nie je vhodné pre človeka po období jeho dojčenia.
VIDÍTE, LOGIKU TO NEMUSÍ DÁVAŤ, ALE JE TO TAK, kozie či ovčie mlieko človeku PROSPIEVA, ako ste si určite stihli zistiť (niektorí).

Pamätám sa na to, ako som si vyrábal kefír z krásne čerstvého kozieho mlieka kôz, ktoré žijú v prenádhernom prostredí.... Nadojili mi ho večer, dávali ho vo fľaške do studenej vody z potoka (lebo tam ani chladničku nemajú, ani elektrinu, ale auto hej \":D\" \":D\" \":D\" ), a ráno doniesli na dohodnuté miesto (vybrať som si nemohol...). TO BOLA CHUŤ \":!:\" \":!:\" \":!:\" \":!:\" \":!:\" \":!:\" \":!:\" Chutilo tak nádherne, že kravské sa môže strčiť.... ale ja som si z neho robil kefír (ktorý mi vôbec nechutil)...
Mňam, to bolo perfektné mliečko.... a som si istý, že keby si ho ochutnal a mal možnosť ho kupovať (hoci za cenu orechového, keby sa dalo - čo asi ťažko, ale rozumieš mi...), tak by si ho MILE RÁD uprednostnil pred orechovým.... A dať si ešte do takého fajného čersrvého vysokokvalitného kozieho mlieka kvalitný kakaový prášok a sladidlo zo stévie, prípadne karamel..... TO BY BOLA DOBROTKA !!!!!!! Dobrotka, ktorej základ by tvorila ŽIVOČÍŠNA POTRAVINA, tak prirodzená pre človeka, a tak dobre stráviteľná.
Mňam.

NEŽIME MILNE V DOMNIENKE, ŽE PRE ČLOVEKA JE PRIRODZENÁ LEN TAKÁ STRAVA, KTORÚ SI MôŽE ODTRHNÚŤ, ALEBO VYRABAŤ ZO ZEME... OMYL.... ČLOVEK JE TAK ZLOŽITÝ A FASCINUJÚCI TVOR PLNÝ NESKUTOČNE OBROVSKYĆH MOŽNOSTÍ (na rozdiel od opíc), ŽE SA NEMôŽEME ČUDOVAŤ TOMU, ŽE AJ NA TO, ABY DOSTAL NAOZAJ KVALITNÉ POTRAVINY, MU NESTAČÍ SI ICH LEN ODTRHNÚŤ ZO STROMU, KRÍKU, ALEBO NÁJSŤ NA ZEMI..... ČLOVEK SKRÁTKA OBJAVIL, ČO JE PRE NEHO DOBRÉ, A DOSTAL SA K TOMU AJ NETRADIČNÝMI CESTIČKAMI (dojenie kôz, oviec). Samozrejme, aj zablúdil.... vo väčšine prípadoch, čoho výsledkom sú koláče, mizerné pečivo, cestoviny z nečerstvej múky, a iný odpad, ktorý voláme "jedlo"...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 12:26 am 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
[quote="Firebird":2mkw76n6]Dobry den, rad bych se zeptal, jak presne je to s doporucenou denni davkou lneneho seminka (rozdrceneho). Z prispevku Vasi nabidky, kde pisete '[b:2mkw76n6]Již dávka 30 gramů lněného semínka denně stačí pro zajištění nezbytného množství Omega 3 mastných kyselin.[/b:2mkw76n6]' - jsem asi mylne usoudil, ze lze uzivat 30g seminka denne. Muzete mi to prosim upresnit? Dekuji - nerad bych se predavkoval \":)\".[/quote:2mkw76n6]
Ja neviem, ale spoliehať sa na ľanové semienko ako na jediný kvalitný zdroj Omega 3.... ???
Rozoberme si to...
1. Ľanové semeno rastie len vo fakt málo oblastiach (ak sa mýlimm, opravte ma).
2. Kuše sa fakt TOTÁLNE MIZERNE (mäso omnoho lepšie - viď eskimáci, keď sa už bavíme o surovom, keďže aj semená sa jedia surové), takže z toho sa dá usúdiť jeho neprirodzenosť v jedálničku človeka
3. vlastne.... sa ani nedá pokusať.... \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"

Skús rybí olej \</div

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 11:53 am 
Offline

Registrován: stř led 25, 2012 12:19 am
Příspěvky: 296
ovekyska píše:
ak si dobre pamatam, naposledy som ich mlela na rucnom makovom mlynceku, islo to nie uplne jemne, ale to uz som neriesila, mozno by sa nasledne takto hrubsi prasok dal domixovat v nejakom kvalitnom elekt. kavovom mlynceku, to som vsak zatial neskusala, je to iba taky napad.

Ďakujem .Vyskúšala som.Je to síce pre mňa makačka.ale syn to zvládne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 2:57 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
janin píše:
Ďakujem .Vyskúšala som.Je to síce pre mňa makačka.ale syn to zvládne.

ano, makacka je to riadna, to som zabudla spomenut \":lol:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 3:00 pm 
Offline

Registrován: pon dub 16, 2012 7:35 pm
Příspěvky: 115
janin píše:
Prosím Vás,na akom mlynčeku meliete semieno kapucínky/lichořešnice/?Zatiaľ som si niečo namlela na káv. mixéri Bosch,no vypovedal službu,takže dnes mi prišiel nový.Semienka sú pravdepodobne príliš tvrdé na tento typ.Ďakujem.

Já zkusila tradiční hmoždíř, ale jde to dost pomalu...

_________________
Ani v česneku není dost česneku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 5:50 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
Jarda píše:
Mat píše:
Dakujem.
Este ma zaujala jedna vec. ¨v knihe od Walkera sa píše, že semená a orechy sa nesmú zahriat vraením, pražením atd.
...
To je pravda, pak jsou velice škodlivé. Vadí teplota nad 45 °C, ale pochybuji, že by jste ji při mixování docílil. Kokos můžete jak namočit a rozmixovat, tak používat tak jak je, já z něho vyrábím i máslo a to je velice dobré i zdravé.
Kešu ořechy, pokud koupíte nepražené, tak tam problém asi nebude a zpracovat jdou stejně jako jakékoliv jiné ořechy.

Dobrý den, já se setkala s doporučením (v knížce o dietě v případě candidy) vložit oříšíšky na 20 min do trouby vyhřáté na 250 stupňů, aby se tak co nejvíce eliminovaly plísně zde přítomné.
Proč doporučujete je nezahřívat?
Prohřát je kvůli těm plísním se mi jeví jako docela rozumné, přeci jen běžné dostupné ořechy (at už bio nebo nebio) budou asi docela zaplísněné.
Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 6:30 pm 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
Kiddo píše:
Dobrý den, já se setkala s doporučením (v knížce o dietě v případě candidy) vložit oříšíšky na 20 min do trouby vyhřáté na 250 stupňů, aby se tak co nejvíce eliminovaly plísně zde přítomné.
Proč doporučujete je nezahřívat?
Prohřát je kvůli těm plísním se mi jeví jako docela rozumné, přeci jen běžné dostupné ořechy (at už bio nebo nebio) budou asi docela zaplísněné.
Děkuji

tak to jste vedle ::
http://www.bio-life.cz/clanky/slozeni-p ... inach.html
nebo wikipedia o sporách ::
V praxi mohou spory přežít extrémně vysoké teploty (někdy vydrží až několik hodin varu), radiaci, kyselost prostředí, dezinfekční látky v prostředí a podobně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 6:32 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon dub 16, 2012 3:25 pm
Příspěvky: 79
Dekuji Nowocainovi za jeho prispevky, bohuzel pohledy na stravovaci navyky se nam lisi o cca 360 stupnu, takze jeho doporuceni jsou pro mne nepouzitelna. Zvazil jsem, ze onech 30 gramu lneneho seminka jsou skutecne cca dve vrchovate polevkove lzice, takze tady mam jasno \":)\".

Jeste ale prosim o doporuceni na dodavatele/prodejce kvalitnich orechu a semen - prodejcu je hodne, ale kvalitu clovek lepe najde podle zpetne vazby. Dekuji.

Na farmarskych trzich v Praze na Naplavce a na Jiraku prodavaji orechy a semena 'Oriskov.cz' - ceny jsou mirne vyssi. Mate s nimi nekdo zkusennosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 8:14 pm 
Offline

Registrován: úte říj 16, 2012 1:18 pm
Příspěvky: 34
Firebird píše:
Dekuji Nowocainovi za jeho prispevky, bohuzel pohledy na stravovaci navyky se nam lisi o cca 360 stupnu, takze jeho doporuceni jsou pro mne nepouzitelna. Zvazil jsem, ze onech 30 gramu lneneho seminka jsou skutecne cca dve vrchovate polevkove lzice, takze tady mam jasno \":)\".

Jeste ale prosim o doporuceni na dodavatele/prodejce kvalitnich orechu a semen - prodejcu je hodne, ale kvalitu clovek lepe najde podle zpetne vazby. Dekuji.

Na farmarskych trzich v Praze na Naplavce a na Jiraku prodavaji orechy a semena 'Oriskov.cz' - ceny jsou mirne vyssi. Mate s nimi nekdo zkusennosti?

Doporučení bych taky uvítala. Žiju v Brně.
Někdy ořechy nakupuku ve zdravé výživě, někdy prostě v albertu.
Mám ale pocit, že rozdíl mezi nimi vlaný nebude. Nezdá se mi totiž dost dobře možné, aby při dopravování ořechů přes státy a jejich skladování ve velkém kdo ví kde, žádné plísně nevznikly. Byla bych ráda aspoň za minimum.

Jinak, proč je tedy nevhodné ořechy tepelně upravovat? At už to na plísně má vliv jakýkoliv, chuťově je to moc dobré.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orechy, semienka
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 8:23 pm 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
Kiddo píše:
Jinak, proč je tedy nevhodné ořechy tepelně upravovat? At už to na plísně má vliv jakýkoliv, chuťově je to moc dobré.

na předchozí stránce Jarda píše :: pražením se zlikvidují enzymy a o ty primárně jde....


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 474 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 32  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz