Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát zář 20, 2024 12:26 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 58  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: úte říj 23, 2012 6:18 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Jaromir píše:
Má tento článek pravdu ?

http://www.karelhadek.eu/cs/casopis/clanek/?id=171

Podle něj, není lněný olej zas tak OK.

Ten člověk vůbec neví o čem píše, článek je plný nesmyslů. Na něco jsem reagoval např. zde: http://forum.vitarian.cz/viewtopic.php?p=153777#p153777


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 24, 2012 7:23 am 
Offline

Registrován: úte dub 12, 2011 8:22 pm
Příspěvky: 8
Ako je to s tým zastavením oxidácie u ľanového semena? Musí sa ihneď primiešať do jedla s obsahom tuku? V správach raz dávali, že ľanové semeno je výborné ako náhrada vajec, pri pečení, varení. Tak uvažujem, ak ho po zomletí ihneď zmiešam s múkou - pohanková a iné, oxidovať už nebude, aj ked tam nebude tuk?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 24, 2012 12:03 pm 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
luxel píše:
Ako je to s tým zastavením oxidácie u ľanového semena? Musí sa ihneď primiešať do jedla s obsahom tuku? V správach raz dávali, že ľanové semeno je výborné ako náhrada vajec, pri pečení, varení. Tak uvažujem, ak ho po zomletí ihneď zmiešam s múkou - pohanková a iné, oxidovať už nebude, aj ked tam nebude tuk?

každé zrno v okamžiku rozdrcení začne oxidovat -a žádná směs s jiným rozdrceným zrnem (moukou) to nezmění. Proto se prodávají domácí mlýnky na zrna - když už člověk musí mouku, tak ať je co nejčerstvější a produkty z ní ať jsou zkonzumovány do dvou dnů.. pak už mají převahu plísně.. je to příkladný boj o čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 24, 2012 12:50 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
fox píše:
každé zrno v okamžiku rozdrcení začne oxidovat -a žádná směs s jiným rozdrceným zrnem (moukou) to nezmění. Proto se prodávají domácí mlýnky na zrna - když už člověk musí mouku, tak ať je co nejčerstvější a produkty z ní ať jsou zkonzumovány do dvou dnů.. pak už mají převahu plísně.. je to příkladný boj o čas.

no a co s tym, ked si cerstvo nameliem lan. semienka a hned ich namocim, davam to detom az na 2. den kvoli zapche. je to v chladnicke, pripadne namlete do zasoby drzim v mrazaku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 24, 2012 3:20 pm 
Offline

Registrován: úte dub 12, 2011 8:22 pm
Příspěvky: 8
Uvádzalo sa tu, že oxidáciu ľanového semena zastaví iba niečo sírnate. Na ľanové semeno sú mnohé recepty, napríklad ľanové placky a kopec iných, ako je to teda s tou oxidáciou?
Dobrá stránka o využití ľanového semená:
http://www.flaxfarm.co.uk/recipes


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 24, 2012 3:45 pm 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
ovekyska píše:
no a co s tym, ked si cerstvo nameliem lan. semienka a hned ich namocim, davam to detom az na 2. den kvoli zapche. je to v chladnicke, pripadne namlete do zasoby drzim v mrazaku.

oxidace je o přístupu O2 a plísně o přístupu vlhkosti. namočením se omezí /nevyloučí/ přístup O2 a zmrazením se nevyloučí přístup vlhkosti a plísně prosperují i při minus 30°C pokud je u toho voda.
Namáčení i mražení drcených semen je určitě lepší než nic, ale s ne zcela jednoznačnou prognózou.. je to odlišnost od oleje v uzavřené lahvi v mražáku


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 24, 2012 5:43 pm 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Pre šikovného kutila by nemalo byť problém obmedziť oxydáciu fúknutím CO2 hoci z na tento účel upravenej sódovkovej fľaše a pohára kde by sa na viečko namontoval ventilok z bicykla a fúknuť trochu prepojenou hadičkou, potom rýchle dotiahnuť.
Ja som tak ale vo väčšom likvidoval mole v sušenom ovocí do ktorého sa mi pustili svine, vraj som dobré nasušil. Tak som to nechal uzavreté v garáži, je tam zimšie. Len som nefúkal z sódovej fľaše ale z CO2 zváračky.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2012 2:09 pm 
Offline

Registrován: stř srp 17, 2011 5:02 pm
Příspěvky: 124
inzenyr píše:
- koľko gramov semien potrebujem pre cca 250ml oleja ?


3/ Zatim by mi to vychazelo na 250ml oleje 700g semena. OMEGA, dle Jindry, udajne dokaze na 250ml oleje ze 595g semena. Predpokladam, ze PITEBu vyladim tak, aby to dokazala take. Lampu na ohrev jsem vyradil jako prvni, nedrzela dobre teplotu a silene spini, a nahradil jsem ji fenem na vlasy, ten udrzuje teplotu do 40°C a hlavne nejsou vsude mastne saze. Zatim experimentuji s upravani koncovky, ktera neni pro lnene semeno dost dobre pouzitelna. Dalsim krokem bude elektricky pohon.


Inzenyr

dobrý den, chtěl bych se zeptat zda máte už koncovku vyrobenou, popřípadě poprosit ,zda by jste nemoch napsat stručný návod , fotografii .Jsem tech. antitalent a jakákoliv pomoc by se mi hodila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2012 6:15 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
derkel píše:
dobrý den, chtěl bych se zeptat zda máte už koncovku vyrobenou, popřípadě poprosit, zda by jste nemoch napsat stručný návod , fotografii .Jsem tech. antitalent a jakákoliv pomoc by se mi hodila.

Koncovku vyrobenou mam, ale stejne je problem se zadiranim sneku, koupil jsem si na vymenu podlozek axialni valeckove lozisko.
Chtelo by ho tam ale dat hned pokud je PITEBA nova a nezadrena.
Koncovku asi na kolene nevyrobite, to by jste musel byt hodne sikovny, chce to minimalne stojanovou vrtacku se sverakem a soustruh.
Fotky zatim nemam, abych Vam je sem dal. Vzhledem k tomu, ze jsem se pokusil navrhnout cely rucni lis jako nahradu PITEBY, tak jsem si ani fotodokumentaci PITEBY neporizoval.
Zkusim to casem nafotit.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2012 9:39 pm 
Offline

Registrován: ned úno 05, 2012 8:36 pm
Příspěvky: 10
A co tohle pro lněný olej ? Žádný vzduch nad olejem.

http://www.olejecz.cz/mazaci-strikacka-plast-0-5l


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2012 9:56 pm 
Offline

Registrován: stř říj 31, 2012 9:41 pm
Příspěvky: 4
[quote="ovekyska":rt4xisah]no a co s tym, ked si cerstvo nameliem lan. semienka a hned ich namocim, davam to detom az na 2. den kvoli zapche. je to v chladnicke, pripadne namlete do zasoby drzim v mrazaku.[/quote:rt4xisah]
Nedávno jsem se tím zabývala, protože jsem viděla recepty na muffiny, a zdá se, že rozemleté lněné semeno je dlouhodobě stabilní (i tepelně) na rozdíl od oleje:



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2012 11:49 pm 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
[quote="mara":2utp2e01]Nedávno jsem se tím zabývala, protože jsem viděla recepty na muffiny, a zdá se, že rozemleté lněné semeno je dlouhodobě stabilní (i tepelně) na rozdíl od oleje:


_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv lis 01, 2012 12:34 am 
Offline

Registrován: stř říj 31, 2012 9:41 pm
Příspěvky: 4
Těch článků, které se zabývají stabilitou mletých lněných semen je opravdu hodně, všechny, na které jsem narazila, potvrzují
vysokou stabilitu ALA při pečení, nenarazila jsem na žádný, který by to zpochybnil. Např.

Journal of the American Dietetic Association
Volume 96, Issue 8, August 1996, Pages 794–796
Eating Quality of Banana Nut Muffins and Oatmeal Cookies Made With Ground Flaxseed
LINDA ALPERS, MARY K SAWYER-MORSE

Research shows that intact flaxseed appears stable during baking and that only ground flaxseed readily absorbs oxygen under typical baking conditions. However, this auto-oxidation does not markedly affect its fatty acid composition. As a baking ingredient, ground flax-seed does not lose substantial amounts of α-linolenic acid during baking (1).

Mleté semínko během pečení absorbuje kyslík, což nemá významný vliv na jeho složení mastných kyselin. Při pečení mleté lněné semeno neztrácí podstatné množství ALA.

(1) Journal of the American Oil Chemists’ Society
June 1994, Volume 71, Issue 6, pp 629-632
Oxidative stability of flaxseed lipids during baking
Z. Y. Chen, W. M. N. Ratnayake, S. C. Cunnane

After heating to 178°C for 1.5 h, α-linolenic acid decreased from 55.1 to 51.3% in ground flaxseed, and to 51.7% in lipid extracts, but it remained unchanged in the whole flaxseed...
Long-term storage of whole or ground flaxseed or lipid extracts showed that all three preparations were stable at room temperature for 280 d with 12 h light/dark cycles. A muffin mix, containing 28.5 wt% flaxseed flour, consumed oxygen more rapidly than a control muffin without flaxseed flour at a baking temperature of 178°C for 2 h, but the α-linolenic acid remained unchanged in both muffin mixes.

Při zahřátí mletého lněného semena na 178°C/1.5h klesne obsah ALA z 55.1 na 51.3%, naopak zůstává nezměněn u celého semena...
Dlouhodobé skladování celého a mletého semena nebo extraktu při pokojové teplotě (280dní/12h cykly světlo/tma) potvrdilo stabilitu všech tří variant. Muffin obsahující 28.5% mouky z lněného semínka pečený při 178°C/2h spotřebovával kyslík daleko rychleji, ale ALA zůstala nezměněna.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: čtv lis 01, 2012 1:55 am 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
mara píše:
Těch článků, které se zabývají stabilitou mletých lněných semen je opravdu hodně, všechny, na které jsem narazila, potvrzují
vysokou stabilitu ALA při pečení, nenarazila jsem na žádný, který by to zpochybnil. Např.

Journal of the American Dietetic Association
Volume 96, Issue 8, August 1996, Pages 794–796
Eating Quality of Banana Nut Muffins and Oatmeal Cookies Made With Ground Flaxseed
LINDA ALPERS, MARY K SAWYER-MORSE............

Maro, proc bych mel lnena seminka zahrivat, kdyz je muzu jist syrova, kde je snad jistota, ze mi pomohou nejvic? V oblasti zdravi existuje spousta zajmu a spousta lzi, pri nejmensim ve "vedeckych casopisech". Kdybych veril oficialni medicine a vede, tak uz mam 20 let bryle a 7 let "nevylecitelne" astma a kazdy rok bych se nechal ockovat proti chripce. Ja jsem kdysi prisel na to ze v oficialnich vedeckych casopisech lzou a tak je ignoruju. V oblasti lnenych seminek se drzim dr Budwigove, ktera v knize Lneny olej, ucinna pomoc proti arteriosleroze, infarktu a rakovine (lze stahnout na ulozto) na strane 23 pise
Dr. Budwigova píše:
Ještě několik slov ke lněnému semínku, protože je s ním spojené určité riziko. Nejprospěšnější jsou samozřejmě tuky, které nejaktivněji reagují s kyslíkem. Pokud semínko nameleme, potom se tyto mastné kyseliny během 10 až 15 minut zkazí. Takže pokud si lněné semínko necháte namlít v obchodě se zdravou výživou, než s ním dojedete domů,
jeho užitečné vlastnosti se zničí a produkty oxidace budou dokonce škodlivé - tím více, čím budou starší. Na to je třeba dávat pozor. Podle mého názoru jsou nejlepší výrobky, které používají ke konzervaci lněného semínka med.
Mozna si myslis, ze to Budwigovou nenapadlo, ze se zahratim prilis nezkazi nebo ze od roku 2001, kdy napsala dr B svou posledni knihu veda pokrocila a prisla na to, ze B nemela pravdu. Nicmene treba lecit rakovinu dokazala B mnohem lepe uz pred 50 lety nez soucasni vedci a tak to bohuzel asi zustane.

Kazdy si musi vybrat cemu veri. Pokud veris oficialni vede, tak se ji drz. Na tyto stranky doposud chodili lidi co vereji vic tomu, ze prirodni potraviny jsou nejzdravejsi syrove. To se samozrejme nehodi vyrobcum, protoze syrove potraviny se rychle kazi a neni z nich takovy zisk. A asi pro ne neni problem zaplatit si par studii. Stejne jako existuje spousta studii jak je nezdrave opalovani, nepasterizovane mleko, pust, ...

_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lněný olej
PříspěvekNapsal: pát lis 02, 2012 9:26 am 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
mara píše:
Těch článků, které se zabývají stabilitou mletých lněných semen je opravdu hodně, všechny, na které jsem narazila, potvrzují vysokou stabilitu ALA při pečení,

J Muffin obsahující 28.5% mouky z lněného semínka pečený při 178°C/2h spotřebovával kyslík daleko rychleji, ale ALA zůstala nezměněna.

Studie o údajné tepelné stabilitě ALA si nepochybně zaplatil pekárenský průmysl. Nejen ALA, ale i EPA a DHA, tedy všechny omega 3 jsou tepelně nestabilní. Z toho důvodu je NUTNÉ užívat všechny omega 3 jen syrovém nezpracovaném stavu stavu. To je taky důvod, proč 99,99 % potravinových doplňků s lněným olejem nebo rybím tukem nijak organismu neprospívá, často dokonce škodí. Jenom pár doplňků omega 3 na světě je zpracováno za studena, například fermentací.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 861 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 58  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz