Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je ned říj 06, 2024 9:24 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 88  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: sob zář 08, 2012 2:30 pm 
Offline

Registrován: čtv zář 06, 2012 1:54 pm
Příspěvky: 22
Pan Jarda,
este ma napadlo ci je vhodne namiesto papricky habanero pouzit jalapeno chilli fialove lebo len tie mam momentalne k dispozicii pestujem ich na zahrade a doteraz som ich pridavala v malom mnozstve do varenych jedal.ale kedze s varenou stravou som skoncila tak by som ich mohla vyuzit v salate ktory si robim naobed.dakujem za odpoved.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: ned zář 09, 2012 3:23 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Janka00 píše:
Pan Jarda,
este ma napadlo ci je vhodne namiesto papricky habanero pouzit jalapeno chilli fialove lebo len tie mam momentalne k dispozicii pestujem ich na zahrade a doteraz som ich pridavala v malom mnozstve do varenych jedal.ale kedze s varenou stravou som skoncila tak by som ich mohla vyuzit v salate ktory si robim naobed.dakujem za odpoved.

No tak kapsaicin je v nich taky, ale je ho tam o několik řádů míň. Pokud tě už moc nepálí, tak bych se poohlédl po jiném zdroji papriček. Pokud jsi z Prahy, tak v písnické SAPě prodávají 100 g papriček s pálivostí nějakých 50 000 SHU za 20 Kč.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: ned zář 09, 2012 8:42 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
veyer píše:
Snažil jsem se hledat na internetu i zde na fóru, ale s nevalným výsledkem, tak se radši zeptám. Jí se naklíčené luštěniny syrové nebo se vaří? Vařením se asi ničí živiny ne? ... Našel jsem jen, že mungo se jí syrové a fazole jsou syrové jedovaté, tak se musí uvařit. Nevíte někdo jak je to s čočkou, hrachem a cizrnou?

Děkuji \":)\"

Členka bludicka vám to píše správně, jde o individuální schopnost luštěniny strávit, někdo nestráví ani syrové ani vařené, to bude muset vyzkoušet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: ned zář 09, 2012 8:45 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
MatildaD píše:
Dobrý den, ráda bych se poradila - mám problém nejíst v noci. Někdy přijdu z práce později a nestihnu večeři do 20 hod. Mám zběsilý hlad, někdy vydržím, někdy ne...Co si vzít aby člověk napáchal co nejmenší zlo?Jinak jsem hodně štíhlá, momentálně řeším kvasinku...Co dát si sirnou patlaninu? nebo kousek sýra s okurkou? Vím, že dobré není nic, ale někdy to nezvládám...Proč vlastně není vhodné jíst na noc a kolik hodin před spaním jíst naposled? Je vhodné - ve volnu -po obědě dát šlofíka?Díky

Tak členové smajliss a Sybilla vám odpovídají správně a pokud je co dodat, tak já mám vyzkoušeno, že stačí si vzít kousek másla, nebo loknout oleje a je po hladu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: ned zář 09, 2012 8:47 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
Janka00 píše:
Chcem sa opytat ci sa da nahradit hliva ustricova a paradajka v obednajsom salate niecim inym a ci namiesto brokolice je mozne pouzit brokolicove klicky dakujem

Tak nemusíte je ani nahrazovat, stačí je prostě vynechat, nebo si tam přidat něco jiného, jde pouze o příklad, ne návod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: ned zář 09, 2012 8:51 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
Janka00 píše:
Pan Jarda,
este ma napadlo ci je vhodne namiesto papricky habanero pouzit jalapeno chilli fialove lebo len tie mam momentalne k dispozicii pestujem ich na zahrade a doteraz som ich pridavala v malom mnozstve do varenych jedal.ale kedze s varenou stravou som skoncila tak by som ich mohla vyuzit v salate ktory si robim naobed.dakujem za odpoved.

Určitě ano, jakákoliv paprika, nebo jiné pálivé potraviny, třeba syrový zázvor, asafoetida, speciální druh pepře zvaný Pippali a mnohé další.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pát zář 14, 2012 12:06 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 22, 2012 2:15 pm
Příspěvky: 160
dobry den,

rad by som sa podelil a opisal moj jedalnicek a ziskal od vas nasledne poupravenie, nazor, radu, typ,...
momentalne zijem a pracujem v irsku takze moje moznosti su nasledovne :

RANO : cca 8 hodina, 0.5 litra kupnej vody + 0.5 litra caj z kotvicnika zemneho, po cca 30 min si namixujem sirnu patlaninu t.j.
3 pl lanovy olej [ olej kupujem v predajni kde je na moje potesenie skladovany a predavani iba v chladnicke ] + 6 pl cotagge cheese 4.6% tuku [ ina moznost nieje, bryndza ani tvaroh tu nekupim ] + 2 pl cerstvo namlete lanove semienko, mam aj hnede aj zlate.
3 krat do tyzdna sa snazim primixovat do patlaniny za hrst z vecera namocenych orieskov [ lieskove, para, mandle, slnecnica,...]

potom sa znazim do obedu vypit cca 1.5- 2 litre vody.
// k tej vode tolko, tunajsia voda je tu vhodna skor na uzitkove vyuzitie tak sa snazim striedavo kupovat bud to v lidl,tesco,...v praci mame masinu na vodu ktora je vraj filtrovana, tak len dufam ze ta voda nieje az tak moc zavadna.//

OBED : cca 16 hodina, kedze vacsinou pracujem poobede a v praci sa zial neda nic normalne zjest tak sa proste snazim doma pripravit si zeleninovy salatat :paradajky, paprika, uhorka, cervena cibula, zel. olivy, proste co je prave poruke no a stipka himal.soli, 3 pl olivoveho oleaj, chilli korenie k tomu si dam 2 ks tmaveho chleba.

potom pred vecerou este cca 1 liter vraj filltrovanej vody.

VECERA : cca 19 hodina, kedze som bol donedavna velky ale doslova velky masozravec a proste vsezravec tak sa este nedokazem vyvarovat varenemu jedlu [ ryza s dusenou zeleninou, zemiak vareny v supke, kuracie pripadne rybacie maso ] ale dokazem sa vyvarovat masu bravcovemu, udenemu, klobasam, pastetam, salamam, sunkam a roznym vyprazanim jedlam typu fast food, vcetne cocacola, fanta, dzusy,...


snazim sa drzat telo vo fyzickom pohybe, kazdy druhy den beh 6-9 km, pohyb na cerstvom vzduchu, domace cviky- kluky, zhyby


tymto vas chcem Vazeni mili aj vas pan Jarda poprosit o vase reakcie.

1, je to takto aspon ako-tak zatial v poriadku ???

2, potrebujem nieco pridat, ubrat, vylucit, .... mozem sa takto stravovat denodenne ???

3, moja prva kupa a investicia po navrate domov bude ANGEL JUICER, pretoze verim ze cerstve zeleninove a ovocne stavy su urcite na nezeplatenie a moje telo ma urcite velky deficit co sa tohoto tyka. je ten ANGEL JUICER ozaj najlepsi ???? moje dalsie kroky budu pokracovat v tom, zasvatit celu rodinu (dvaja 9 a 12 rocny chalani sportovci a samozrejme aj manzelku ) do konzumacie ci uz sirnej patlaniny tak ovocnych a zeleninovych stiav.

4, je vhodnesie zacat rano ovocie, obed zelenina, vecer ovocie alebo je to jedno pokial sa dodrazi min 2 hodinovy odstup ???

5, viem ze zrejme treba pocitat z nastavjucimi neduhami, pripadnymi potiazami. kedze na sirnu patlaninu a hlavne zmenu stravy,
(t.j. 85% surova zelenina vs ovocie a 15% varene jedlo, podotykam ze pred tym bol pomer 90% maso, klobasy,.. a 10% ovocie a zelenina. \":roll:\") som sa nastartoval cca pred 2 mesiacmi a veru obcas to je dost narocne ale zatial sa to da vydrzat. \":?\"
mam sice obcas divne pocity a trosku neistotu ci to robim spravne a co to spravi s tym mojim zanesenim telom.

6, viem ze by to chcelo nastolit aj vnutorne ocisty, zial momentalne nato nemam vhodne podmienky tak snad az po navrate domov. \":|\"


vopred dakujem, dusan. \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: pon zář 24, 2012 9:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28378
Bydliště: Poděbrady
dushan74 píše:
dobry den,

rad by som sa podelil a opisal moj jedalnicek a ziskal od vas nasledne poupravenie, nazor, radu, typ,...
momentalne zijem a pracujem v irsku takze moje moznosti su nasledovne :

RANO : cca 8 hodina, 0.5 litra kupnej vody + 0.5 litra caj z kotvicnika zemneho, po cca 30 min si namixujem sirnu patlaninu t.j.
3 pl lanovy olej [ olej kupujem v predajni kde je na moje potesenie skladovany a predavani iba v chladnicke ] + 6 pl cotagge cheese 4.6% tuku [ ina moznost nieje, bryndza ani tvaroh tu nekupim ] + 2 pl cerstvo namlete lanove semienko, mam aj hnede aj zlate.
3 krat do tyzdna sa snazim primixovat do patlaniny za hrst z vecera namocenych orieskov [ lieskove, para, mandle, slnecnica,...]

potom sa znazim do obedu vypit cca 1.5- 2 litre vody.
// k tej vode tolko, tunajsia voda je tu vhodna skor na uzitkove vyuzitie tak sa snazim striedavo kupovat bud to v lidl,tesco,...v praci mame masinu na vodu ktora je vraj filtrovana, tak len dufam ze ta voda nieje az tak moc zavadna.//

OBED : cca 16 hodina, kedze vacsinou pracujem poobede a v praci sa zial neda nic normalne zjest tak sa proste snazim doma pripravit si zeleninovy salatat :paradajky, paprika, uhorka, cervena cibula, zel. olivy, proste co je prave poruke no a stipka himal.soli, 3 pl olivoveho oleaj, chilli korenie k tomu si dam 2 ks tmaveho chleba.

potom pred vecerou este cca 1 liter vraj filltrovanej vody.

VECERA : cca 19 hodina, kedze som bol donedavna velky ale doslova velky masozravec a proste vsezravec tak sa este nedokazem vyvarovat varenemu jedlu [ ryza s dusenou zeleninou, zemiak vareny v supke, kuracie pripadne rybacie maso ] ale dokazem sa vyvarovat masu bravcovemu, udenemu, klobasam, pastetam, salamam, sunkam a roznym vyprazanim jedlam typu fast food, vcetne cocacola, fanta, dzusy,...


snazim sa drzat telo vo fyzickom pohybe, kazdy druhy den beh 6-9 km, pohyb na cerstvom vzduchu, domace cviky- kluky, zhyby


tymto vas chcem Vazeni mili aj vas pan Jarda poprosit o vase reakcie.

1, je to takto aspon ako-tak zatial v poriadku ???

2, potrebujem nieco pridat, ubrat, vylucit, .... mozem sa takto stravovat denodenne ???

3, moja prva kupa a investicia po navrate domov bude ANGEL JUICER, pretoze verim ze cerstve zeleninove a ovocne stavy su urcite na nezeplatenie a moje telo ma urcite velky deficit co sa tohoto tyka. je ten ANGEL JUICER ozaj najlepsi ???? moje dalsie kroky budu pokracovat v tom, zasvatit celu rodinu (dvaja 9 a 12 rocny chalani sportovci a samozrejme aj manzelku ) do konzumacie ci uz sirnej patlaniny tak ovocnych a zeleninovych stiav.

4, je vhodnesie zacat rano ovocie, obed zelenina, vecer ovocie alebo je to jedno pokial sa dodrazi min 2 hodinovy odstup ???

5, viem ze zrejme treba pocitat z nastavjucimi neduhami, pripadnymi potiazami. kedze na sirnu patlaninu a hlavne zmenu stravy,
(t.j. 85% surova zelenina vs ovocie a 15% varene jedlo, podotykam ze pred tym bol pomer 90% maso, klobasy,.. a 10% ovocie a zelenina. \":roll:\") som sa nastartoval cca pred 2 mesiacmi a veru obcas to je dost narocne ale zatial sa to da vydrzat. \":?\"
mam sice obcas divne pocity a trosku neistotu ci to robim spravne a co to spravi s tym mojim zanesenim telom.

6, viem ze by to chcelo nastolit aj vnutorne ocisty, zial momentalne nato nemam vhodne podmienky tak snad az po navrate domov. \":|\"


vopred dakujem, dusan. \":)\"

Tak já myslím, že to na začátek vyhovuje a postupně si zbytek doladíte, čili bych v tom nyní problémy nehledal, zvláště pokud nemáte nějakou vážnou nemoc. Také se snažte svoje dotazy formulovat krátce a jasně, aby se dalo stejně krátce a jasně odpovídat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: úte zář 25, 2012 4:44 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 22, 2012 2:15 pm
Příspěvky: 160
Jarda píše:
Tak já myslím, že to na začátek vyhovuje a postupně si zbytek doladíte, čili bych v tom nyní problémy nehledal, zvláště pokud nemáte nějakou vážnou nemoc. Také se snažte svoje dotazy formulovat krátce a jasně, aby se dalo stejně krátce a jasně odpovídat.

tak dakujem pekne, rozumiem ze citat vsetko a od vsetkych je pre vas casovo narocne, budem sa znazit buduce info a ziadost o radu, nazor,.. formulovat kratsie.
ostavam s pozdravom, zelam pekny den,dusan \":wink:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv zář 27, 2012 8:49 pm 
Offline

Registrován: pon bře 23, 2009 8:52 am
Příspěvky: 101
Dobrý den Jardo, prosím Vás:
1) nabízíte sladík, xylitol - co mi doporučíte objednat, potřebovala bych občas přisladit 10 měs. synovi - lze tím např. přislazovat kefír? některé ovoce je na přislazení dost kyselé
2) je vhodný kefír pro takhle staré dítě (vzhledem k tuku, doporučují nízkotučné jogurty)
3) lepek - samozřejmě se budu snažit co nejvíce se mu vyhnout, stejně s ním přijde v budoucnu do styku, co by jste doporučil vy: čím déle se s lepkem seznámit, tím lépe, nebo do toho roku - mudr. mi vysvětlovala, že čím dřív se s lepkem setká, důležité je to v době kdy ještě kojím, pak je riziko vzniku alergie menší než se to bude odkládat do pozdější dobu
4) rybí tuk - sháněla jsem po lékárnách, bohužel vše mají v tbl. nebo tekutý epavit, který je ale namíchaný myslím s řepkovým, poměr není uveden, takže bůhví kolik bude rybího - kde by se dal sehnat ten co doporučujete nebo od jaké firmy je, dal by se objednat po netu
5) může být zkreslený výsledek kvasinkového a krkacího testu, když během noci po kojení piju čistou vodu?
díky za odpovědi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv zář 27, 2012 10:02 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Petra píše:
Dobrý den Jardo, prosím Vás:
1) nabízíte sladík, xylitol - co mi doporučíte objednat, potřebovala bych občas přisladit 10 měs. synovi - lze tím např. přislazovat kefír? některé ovoce je na přislazení dost kyselé
2) je vhodný kefír pro takhle staré dítě (vzhledem k tuku, doporučují nízkotučné jogurty)
3) lepek - samozřejmě se budu snažit co nejvíce se mu vyhnout, stejně s ním přijde v budoucnu do styku, co by jste doporučil vy: čím déle se s lepkem seznámit, tím lépe, nebo do toho roku - mudr. mi vysvětlovala, že čím dřív se s lepkem setká, důležité je to v době kdy ještě kojím, pak je riziko vzniku alergie menší než se to bude odkládat do pozdější dobu
4) rybí tuk - sháněla jsem po lékárnách, bohužel vše mají v tbl. nebo tekutý epavit, který je ale namíchaný myslím s řepkovým, poměr není uveden, takže bůhví kolik bude rybího - kde by se dal sehnat ten co doporučujete nebo od jaké firmy je, dal by se objednat po netu
5) může být zkreslený výsledek kvasinkového a krkacího testu, když během noci po kojení piju čistou vodu?
díky za odpovědi


ad1) Proc chcete diteti prislazovat jidlo, zkuste si ochutnat mleko, kterym ho kojite, pokud si jeste pamatuji, kdyz kojila zena, tak to mleko neni vubec sladke. Nase dcera nevedela co je sladke tak do 7 let a vubec ji to nevadilo. Na jidlo je pro dite lepsi zelenina nez ovoce, ovoce je chutove hodne vyrazne a dost drazdi, male deti na to jeste nejsou zvykle.
ad2) Diteti bych radeji misto kefiru delal domaci jogurt, ten je jemnejsi nez kefir. Opet kefir bude vic drazdit nez jogurt. Z hlediska pracnosti to je skoro stejne.
ad3) Podle mne se nejedna o alergii na lepek, ale predevsim o alergii na plisne, ktere mouka a pecivo obsahuji.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv zář 27, 2012 11:30 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Petra píše:
Dobrý den Jardo, prosím Vás:
1) nabízíte sladík, xylitol - co mi doporučíte objednat, potřebovala bych občas přisladit 10 měs. synovi - lze tím např. přislazovat kefír? některé ovoce je na přislazení dost kyselé
2) je vhodný kefír pro takhle staré dítě (vzhledem k tuku, doporučují nízkotučné jogurty)
3) lepek - samozřejmě se budu snažit co nejvíce se mu vyhnout, stejně s ním přijde v budoucnu do styku, co by jste doporučil vy: čím déle se s lepkem seznámit, tím lépe, nebo do toho roku - mudr. mi vysvětlovala, že čím dřív se s lepkem setká, důležité je to v době kdy ještě kojím, pak je riziko vzniku alergie menší než se to bude odkládat do pozdější dobu
4) rybí tuk - sháněla jsem po lékárnách, bohužel vše mají v tbl. nebo tekutý epavit, který je ale namíchaný myslím s řepkovým, poměr není uveden, takže bůhví kolik bude rybího - kde by se dal sehnat ten co doporučujete nebo od jaké firmy je, dal by se objednat po netu
5) může být zkreslený výsledek kvasinkového a krkacího testu, když během noci po kojení piju čistou vodu?
díky za odpovědi

Souhlas s inzenyrem. Jogurt si ale dělejte sama z kvalitního mléka (ideálně z automatu nebo přímo od zdroje) nebo kupujte kvalitní jogurty jako je bílá Hollandia. Vy už asi nekojíte, co?
ad1+2) Proč chcete 10měsíčnímu dítěti dávat kefír? Proč ho chcete sladit?
ad3) Čím později, tím lépe. Ideálně nikdy. Pečivo rozhodně nepatří mezi zdravé potraviny. Obzvlášť ty chemický a většinou dopejkaný rychlokvašky. V dnešní době je umění sehnat kvalitní pečivo z kvásku, které prošlo několikadenní fermentací, při které se odbourává velká část lepku a výsledný produkt má glikemický index na úrovni ještě poživatelné.
ad4) Rybí tuk je také pro dítě? Tomuhle způsobu doplňování omega-3 moc nedůvěřuju. Spousta produktů i samotných olejů je zoxidovaných a žluklých kvůli nesprávnému skladování. Navíc tu je problém se rtutí z kontaminovaných ryb.
ad5) Test se provádí ráno na lačno. Jak dlouho předtím vodu pijete? Mohla by naředit žaludeční šťávy, ale to byste musela pít chvilku před testem. Plivací test není moc průkazný. Nastudujte si příznaky přemnožené candidy a pokud se shodujou s vícero vašimi problémy, tak nejspíš bude dobré začít přemnoženou kvasinku nějak řešit.

Spíš než na zmíněné věci bych se soustředil na zdravou a vyváženou stravu.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: čtv zář 27, 2012 11:49 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jindra píše:
ááá koukám mám tady kolegu (tomc) se stejným problémem \":)\" taky dost sportuju (třeba 130 km na kole) a taky dost dřu v lese, což mne moc baví; zkouším různé kombinace jídla, abych našel to nejvýhodnější (snažím se samozřejmě nezatěžovat trávení, abych měl energii na tu danou činnost, ovšem jako vitarián s tímhle zpravidla nemám problém, syrová strava je enzymaticky živá). Zrovna tento víkend jsem v lese byl oba dny takřka od rána do večera a testoval jsem "novinku" - použít kokosový olej. Kokosový je dobrý už sám o sobě, ale proč si neosladit život dobrou čokoládkou, takže jsem smíchal kokosolej, nepražený kakaový prášek a osladil Xylitolem (věřím totiž jeho pozitivnímu vlivu na zuby). Vznikla vynikající čokoláda no a během práce v lese, navíc v tom hicu (slunko pěkně pařilo), jsem jedl jen 1x odhadem 80 g (možná 100, víc to nebylo) takovéhle čokolády. Energie jsem měl dostatek, byl jsem příjemně v pohodě, takže při velkých zátěžích rozhodně míním kokosový olej ještě nějakou dobu testovat.
Ovšem jak píše pan Jarda "je to otázka spalování konkrétního jedince", u Vás to může samozřejmě fungovat jinak. Moje uvedená zkušenost však je veskrze pozitivní.

...jak správně naznačuješ, ono nejde jen o množství a druh jídla, ale i o jeho načasování - co komu prospívá a kdy něco jíst v souvislosti s větší fyz.zátěží - jak dlouho před, během, nebo po určitém větším fyz.výkonu (práce v lese, intenzivnější sport trvající déle než hodinu...apod)

jako určitou inspiraci (nikoli všeobecný návod pro každého) uvádím k diskusi nebo vyzkoušení:
zrádnost převahy sacharidů: http://www.behej.com/topic/11084-stravovaci-plan/1
MUDr. Zbyněk Pozdíšek http://www.behej.com/clanek/736-strava- ... -po-vykonu
MUDr. Marian Pažický http://www.pazicky.cz/sport_vyziva.html

(ne se vším tam souhlasím, ale k základní orientaci si lze udělat obrázek)


Další důležitou oblastí je i doplňování minerálů a jiných prvků před, během nebo po větším fyz.výkonu:

- např. sportující MUDr.Ondřej Vojtěchovský na svém webu píše
http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/content/view/187/31/
- " ...Sodíkový, draslíkový a chloridový iont tvoří základní trojici minerálů každého živého organismu. Jejich rovnováha je vzájemně provázaná ...

Základní triáda iontů je pro kterýkoliv živý organismus životně důležitá a proto si jí velmi bedlivě a pomocí mnoha vzájemně se zálohujících systémů žárlivě střeží. Na základě pohybu iontů, nebo také elektrolytů, probíhají v organismu veškeré děje související s pohybem tekutiny i všechny děje, mající do dočinění s „elektřinou“ - tedy prakticky úplně všechno, od vylučování moči až po myšlení.

A nyní prohlášení až zenově paradoxní – právě pro svojí důležitost pro život nemá vyšetření iontů ve vztahu k řízení tréninku příliš velký význam, i když se ho někteří mírně poučení sportovci často dožadují. Relativně malé změny v rámci normy probíhají kontinuálně, velmi rychle a z jednoho z pohledu hodnot se téměř nic nedozvíme – asi tak, jako z jednoho políčka filmu nedokážeme poznat děj filmu. Naopak vyšetření výrazně mimo běžnou normu znamená, že závodník už by měl být alespoň chvíli sledován z pohledu zdraví, nikoliv sportovní formy, protože hodnota mimo normu znamená nepochybně nástup kompenzačních mechanismů a také poruchy, která výkyv vyvolala. Pozornost by se měla zaměřit jednak na oblast funkce ledvin, jednak na oblast hormonální..

.....nedoporučuji konzumaci minerálních vod (anorganicky vázaný hořčík je obtížněji vstřebatelný) či suplementů. .... vynikajícím zdrojem je kromě neatraktivních luštěnin též čokoláda a ořechy .... Naopak ...alkohol ztráty hořčíku citelně zvyšuje..."
"...Zatím co pro chemika označují slova iont, minerál, sůl a elektrolyt každé jiný pojem, v medicínsko-biochemické hantýrce zamenají totéž, většinou právě hlavní triádu iontů. "
"...Příčinou nedostatku vápníku nemusí být jen prostý nedostatečný příjem. Vápník je látka s poměrně velmi složitým metabolismem a špatným vstřebáváním. Vstřebává se jen velmi pomalu a málo a jako pomoc k tomu potřebuje především tuk a v něm obsažený vitamin D, resp. látku, ze které vitamin D po zpracování v kůži (sluníčko!) a ledvinách vznikne. Proto pozor, odtučněné mléko a netučné jogurty, které vápník možná ještě pořád, po všech těch procedurách, které musely absolvovat, obsahují, rozhodně se ho ale moc nevstřebá. Ze stejného důvodu může také nízká hladina kalcia u ambiciozních dívek ve sportech vyžadujících nízkou tělesnou hmotnost (tedy i v cyklistice) být varovným indikátorem nevhodných extrémních diet a potenciální poruchy příjmu potravy – ukazuje, že milé děvče se zřejmě pokouší vyhnout všemu, co má v sobě byť jen jedinou molekulu mastné kyseliny.
Za normálních okolností není stabilní a každodenní příjem vápníku pro dospělého člověka nijak životně důležitý, jako více než dostatečný rezervoár funguje celá kostra. Externí příjem v té době uhrazuje jen nevelké ztráty močí. Okolnosti normálně nenormální nastávají především v období růstu nebo kojení, nenormálně nenormální pak při všemožných chorobných stavech, od zlomenin počínaje, přes všemožné hormonální poruchy až po chronické selhání ledvin a dialýzu.
Chování hořčíku v těle je vápníku v určitém smyslu podobné, i jeho rezervoár a nárazník proti výkyvům se nachází hlavně v kostech. Regulace hladiny není na rozdíl od vápníku v kompetenci hormonu a je řešena přímo zvýšením či snížením vylučování do moči."

PS: nelze ale spoléhat jen na nějaké módní sportovní energo drinky a gely, a iontové nápoje...:
http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/content/view/116/65/

\":idea:\" ...musli tycinky ani energetické gely kupuju nerad (resp.pokud není nějaký extra dlouhý maratonský výdej tak je nekupuju, raději jim namletou směs semínka Chia+sezam+konopné semínko+slaná opražená semínka tykve ...) a ionťáky si vyrábím sám: podle poměru uvedeného na Salt Stick: 215mg NaCl (himal.sůl dávám), 63mg KCl, 22mg Ca + 11mg Mg (to kupuju na fittness007 ve formě namíchané směsi vápník-hořčík v bioaktivní směsi)


Naposledy upravil muflon dne pát dub 05, 2013 10:44 am, celkově upraveno 6

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: sob zář 29, 2012 9:01 pm 
Offline

Registrován: pon bře 23, 2009 8:52 am
Příspěvky: 101
Díky za postřehy:
1+2) - proč ne kefír? četla jsem tady o stravování dětí, pochopila jsem že je vhodný. jogurt jak vyrábět nevím, zkusím prohledat. Kojím stále..možná je asi zbytečné zařazovat zatím jogurty. Jenže synovi už asi mléko nestačí, má hlad, budí se mi stále v noci častěji. má zatim tři příkrmy - dopol syrové ovoce, odpoledne vařenou zeleninu. Dříve bohužel spíš syrovou, mrkev s jabkem, nebo jsem uvařila brambory, do toho syrovou řepu a syrovou cuketu. bohužel potom co jsem zařadila ovoce, tak mi zeleninu odmítá, občas sní nějakou od Hippu \":-(\"vím že to není ideál) a večer rýžovou kaši bez cukru. poradíte mi tedy, co mám tedy přidat.
4) - rybí tuk radil jarda pro mě kvůli omega 3, protože mě moc nevyhovuje patlanice, vzhledem ke kvasinkám. mám vícero potíží, žlučníkový kámen, zřejmě i kvasinku, ale vzhledem ke kojení zatím toho moc nenadělám..
dříve jsem četla tyto stránky denně, teď bohužel nemám moc času, díky za rady ohledně jídelníčku pro malého


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Příklad denního jídelníčku
PříspěvekNapsal: sob zář 29, 2012 10:46 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
Petra píše:
Díky za postřehy:
1+2) - proč ne kefír? četla jsem tady o stravování dětí, pochopila jsem že je vhodný. jogurt jak vyrábět nevím, zkusím prohledat. Kojím stále..možná je asi zbytečné zařazovat zatím jogurty. Jenže synovi už asi mléko nestačí, má hlad, budí se mi stále v noci častěji. má zatim tři příkrmy - dopol syrové ovoce, odpoledne vařenou zeleninu. Dříve bohužel spíš syrovou, mrkev s jabkem, nebo jsem uvařila brambory, do toho syrovou řepu a syrovou cuketu. bohužel potom co jsem zařadila ovoce, tak mi zeleninu odmítá, občas sní nějakou od Hippu \":-(\"vím že to není ideál) a večer rýžovou kaši bez cukru. poradíte mi tedy, co mám tedy přidat.
4) - rybí tuk radil jarda pro mě kvůli omega 3, protože mě moc nevyhovuje patlanice, vzhledem ke kvasinkám. mám vícero potíží, žlučníkový kámen, zřejmě i kvasinku, ale vzhledem ke kojení zatím toho moc nenadělám..
dříve jsem četla tyto stránky denně, teď bohužel nemám moc času, díky za rady ohledně jídelníčku pro malého

S tim sladkym je problem, nas mozek je nastaveny tak, ze vyzaduje predevsim sladke, slane a mastne veci.
Proto jsem psal radeji zeleninu nez ovoce.
Ve chvili, kdy diteti zacnete davat sladke veci, tak uz Vam bude zeleninu odmitat, pokud mu ji dostatecne neprisladite. To uz se stalo, takze asi nebude jina cesta nez mu tu zeleninu zacit prislazovat.
Kefir jsem nedoporucoval pouze proto, ze je hodne vyrazny a 10 mesicni dite by po nem mohlo blinkat. Pokud Vam ho dite snese a nevadi mu to, tak mu ho davat muzete. Mozna by bylo lepsi z kefiru udelat tvaroh.

Jogurt udelate velice snadno. Litr mleka nejlepe plnotucneho, jeden kelimek bileho jogurtu Klasik z Alberta, tento jogurt vyrabi Hollandia a celkem slusne chuti. Dve sklenice 0,7l s patentnim uzaverem, nebo sklenicky od detske vyzivy. Jogurt rozdelite do sklenic, cistou lzici a lzici pri plneni jogurtu do sklenic "NEOLIZOVAT". Zalijete mlekem a zamichate. Delaji k tomu ucelu jogurtovace, ale staci nerezovy hrnec s dobre dolehajici poklickou, ja pouzivam ZEPTER, ale staci i jiny nejlepe se zesilenym dnem, protoze varice hreji naplno a pak se na urcitou dobu vypinaji, takze pokud nema hrnec silne dno, tak by se jogurt mohl v hrnci prehrat pokud sklenice stoji primo na dne hrnce. Sklenice date do hrnce, zalijete vodou a ohrejede na teplotu 40 az 45°C. Ja to davam na varnou desku a nastavim ji na prvni stupen a 99 minut, po ubehnuti 99 minut nastavim jeste jednou 99 minut a po ubehnuti prehodim hrnec dvema rucniky a necham pomalu vyhladnout. Po cca 6 az 8 hodinach mate jogurt hotovy. Nekdo dava hrnec s jogurtem do perin nebo do deky, aby se co nejdele udrzela dostatecna teplota, kdy jogurtova kultura jeste pracuje. Jogurtovac Vam potrebnou teplotu po stanovenou dobu udrzuje sam.
Pokud mate nastavitelnou troubu na udrzeni teplych potravin, tak muzete pouzit i troubu nebo v zime ustredni topeni. Pozor, nekde ma ustredni topeni vyssi teplotu nez 45°C a misto jogurtu vyrobite sireninu na vyrobu syru.

Pokud varite zeleninu, tak doporucuji urcite varit v pare, ne ve vode.
Chutove je zelenina podstaten lepsi a do vody se nevyluhuji latky potrebne pro dite.
Uvarenou zelenihu pak pripadne rozmixujete tycovym mixerem.

Dceri jsme zeleninu nevarili, pouze jsme ji rozmixovali v ohrate vode na hustou kasi.
Meli jsme tu vyhodu, ze dcera doslova zrala a vubec si v jidle nevybirala.
Co dostala to snedla. \":-)\"
Vubec si nepamatuji, pokud byla mala, ze by nejake jidlo odmitala.
Kdyz uz byla velka, tak zacal odmitat pohanku, protoze tou ji zena, kdyz byla mala, dost krmila.
Ted bych mozna zkusil i klicky, pokud chcete zustat u zdrave stravy.

Osobne bych zkusil i orechy a semena, jenom mne nenapada, jak je jednoduse upravit bez Angela.
Tam neni problem je vylisovat s mrkvi, ale jinak se daji pouze umlyt.
Driv orechy a semena nebyla k dispozici, tak to na malem diteti nemam vyzkousene.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1308 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 ... 88  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz