[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]Pátá hodina ranní[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Je dobou klidu ledvin a vystřídalo se několik fází spánku. Není bez zajímavosti, že kdo v tuto hodinu vstává, bývá brzy čilý a svěží, ovšem za předpokladu, že šel včas spát.
Začíná stoupat fáze tlustého střeva. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňování, je to velmi důležité!
Vyhýbejte se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně. Je vhodné pít hodně čaje. V 5 hodin se v našem těle rozlévá spací hormon melatonin. Proto se ještě nechce vstávat, zejména těm lidem, kteří šli pozdě spát, nastává ranní usínání
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]Šestá hodina ranní [/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Krevní tlak stoupá s prokrvením všech orgánů a mozku. Většinou sice chceme ještě spát, ale naše tělo se již nekompromisně probouzí do nového dne. Kolem 6. hodiny začíná srdce bít rychleji. Krví proudí živiny, které dodávají buňkám potřebnou energii, a dřeň nadledvinek vyvrhne koňskou dávku adrenalinu a noradrenalinu (ten umožňuje krátkodobě zvýšit aktivitu). To má organismus nastartovat, některé lidi ale může takový šok i zabít. Zdravím lidem udělá dobře ranní rozcvička, případně běh na čerstvém vzduchu. Velký pozor si musí dát nemocní na srdce, nesmí se v tomto čase spěchat a hlavně rozčilovat se. Často dochází k srdečnímu infarktu. I nemocní s jinými diagnózami musí být opatrní, jejich tělo vyžaduje velkou péči.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]Sedmá hodina ranní[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Tlusté střevo má za sebou vrcholnou fázi, v rámci svých možností jste si zacvičili, proběhli nebo alespoň protáhli. Tělo má v této době vysokou obranyschopnost. Nyní vstupuje do hry žaludek. Velmi dobře přijímá jídlo, zejména vitamíny, které dobře zpracuje v boji s bakteriemi a viry. Ovoce ve spojení s obilninami dodá potřebnou energii. Koupel či sprcha by měla být teplá (nikoliv ovšem horká). Tělo si musí podržet energii, otužování studenou vodou v tuto hodinu organismus spíše oslabí.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]Osmá hodina ranní[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Tělo je odpočaté, zbavené zplodin a jedů a dostalo energii v podobě kvalitní snídaně. Teď mi měla následovat krátká pauza, nikoliv však s cigaretou. Je to vhodná doba na plány na celý den. Není vhodné sportovat, svalstvo se neposílí.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]Devátá hodina dopolední [/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Ve fáze vzestupu se dostává slinivka a slezina. V této době můžete podávat již dobré duševní výkony. A je tu dobrá zpráva pro mlsouny: dopřejte si sladké. Nejlepší je pochopitelně klasický med a ovoce.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]Desátá hodina dopolední[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Je nejaktivnější hodinou dne. Čas ideální na porady a zkoušky. Vše, co v tomto čase dostanete do hlavy, v ní nejdéle zůstane. Začíná čas nejvhodnější k učení, dokážete podávat vysoké duševní výkony.
[u:3rtm6qdh][b:3rtm6qdh]Jedenáctá hodina dopolední[/b:3rtm6qdh][/u:3rtm6qdh]
Duševní výkonnost vrcholí. Mysl a tělo jsou v nejlepší formě. Cvičte, běhejte, přijímejte důležitá rozhodnutí, pracujte. Vše co nyní sníte, rychle spálíte. Je to doba aktivní činnosti srdce.
[u:3rtm6qdh][b:3rtm6qdh]Poledne[/b:3rtm6qdh][/u:3rtm6qdh]
Ve 12 hodin je krevní tlak ve svém maximu a je dobré nezatěžovat svůj organismus. Nastává mobilizace všech sil. Proto je dobré posunout oběd na 13 hodinu odpolední (i tak vynechejte tučnou stravou a alkohol. Takzvané pracovní obědy jsou spíše zátěží.) Jděte na procházku - projděte se před obědem venku, v klidu, třeba v parku. Není-li to možné, nebo je opravdu velká zima, choďte alespoň po chodbách pracoviště.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]14 hodina odpolední[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Reakce se ještě více zpomalují. Kdyby to bylo možné, byl by čas na krátký odpolední spánek. Klidně i na pracovišti. Stačí 20 minut, zavřete oči a krátký spánek se dostaví. Hned po obědě se nepouštějte do náročných úkolů a rozhodnutí. Siesta obvyklá v jižních zemích má své opodstatnění. V této době se snižuje citlivost zubů, je to vhodný čas pro návštěvu zubního lékaře
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]15 hodina odpolední[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Nastává zbystření smyslů. Tělo se znovu dostává do vyšší výkonnostní formy a začíná se zvyšovat i fyzická aktivita. Opět si můžete dopřát jídlo, klasickou malou odpolední svačinu, nejlépe zeleninu. A můžete opět pracovat na plný výkon
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]14 hodina odpolední[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Močový měchýř se hlásí ke slovu, hodně pijte, „čaj o páté“ je tradice zavedená na základě potřeb těla
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]17 hodina odpolední[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
V činnosti jsou ledviny. Sklenička alkoholu s kolegy po práci není to pravé. Naopak, je to doba vhodná k tomu, aby se z těla vyloučilo vše špatné – tuky, soli, cukry. Hýbejte se, abyste neprochladli, ledviny jsou v tuto dobu velmi citlivé. Zajděte si na masáž.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]18 hodina večerní[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
V tuto hodinu se hlásí touha k většímu pohybu, klesá vnímání fyzické bolesti a psychická svěžest se snižuje. Jdete-li z práce, běžte pěšky nebo si zajděte zasportovat, případně jeďte na kole. Zajděte si do sauny.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]19 hodina večerní[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Poslední „velké“ jídlo si dopřejte právě kolem 19 hodiny. Nejíte na noc, jídlo stačíte dobře strávit a navíc, nyní jsou chuťové a čichové buňky dostatečně aktivovány. Večeře by měla být lehká, aktivují se ledviny, vynechte tedy tuky a cukry, právě tak jako sůl (často hodně přítomnou v hotových jídlech nebo jídlech s fast foodu). Ledviny si také žádají teplo, žádný alkohol nebo kávu a žádný stres.
Krevní tlak pomalu tlak stoupá, psychická stabilita je na nule. Můžete pociťovat nervozitu, pohádat se. Je to nepříznivá doba pro alergiky. Začínají bolesti hlavy. Ne nadarmo se této době říká hodina mezi psem a vlkem.
[u:3rtm6qdh][b:3rtm6qdh]20 hodina večerní[/b:3rtm6qdh][/u:3rtm6qdh]
Máte zhruba na 30 minut nejrychlejší reflexy, vaše reakce jsou nadmíru bystré. Postupně ale organismus signalizuje, že se chystá odpočívat, proto fyzickou aktivitu omezte na minimum. Není vhodný čas na žádný sport. Můžete si v této době dát i tzv. druhou večeři, v podobě zeleniny nebo něčeho malého, co nezatíží vaše trávení. V případě, že jste večeřeli časně, byla by příliš dlouhá doba mezi jídly (večeří a snídaní). Klášterní kaše je léčivá a lehce vás zasytí, ale nezatíží.
[u:3rtm6qdh][b:3rtm6qdh]21 hodina večerní [/b:3rtm6qdh][/u:3rtm6qdh]
Konečně ten správný čas na skleničku alkoholu. Játrům se totiž zrovna nyní nejlépe podaří alkohol odbourat. Psychický stav je normální. Dále je tato hodina zvláště vhodná pro studenty k zapamatování si učebního textu. Večerní paměť je vnímavější a schopná si vštípit mnohé vědomosti a informace, co se nepodařilo ve dne
Krevní oběh je na vrcholu, žaludek zastavil svou činnost, přestal prakticky vylučovat žaludeční šťávy. Pokud v tomto čase něco sníte, s trávením počkáte až do rána
[u:3rtm6qdh][b:3rtm6qdh]22 hodina večerní[/b:3rtm6qdh][/u:3rtm6qdh]
Krevní tlak opět klesá, výkonnost ustupuje. Kuřáci by měli vědět, že v tuto dobu se nikotin mimořádně špatně vylučuje z organismu. Pro ranní ptáčata je nejvyšší čas jít spát. Krev je přeplněna bílými krvinkami. Tělesná teplota klesá. Začíná fáze nejhlubšího spánku. Velmi důležité je, aby hlavně děti v tuto dobu už spali, tělo produkuje nejvíce růstových hormonů. Dochází k obnově buněk.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]23 hodina noční[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Vstupujete do nejhlubší fáze spánku za předpokladu, že už hodinu spíte. Tato fáze zajistí nejlepší odpočinek pro organismus. Začíná pracovat žlučník, který vám spočítá nevhodný výběr večerního pokrmu, vzbudí vás, případně vám ani nedovolí jen tak lehce usnout. Jestli-že ještě nespíte, přijímejte vše hezké - mazlení, doteky, přítomnost druhého. Masáž meduňkovým olejem vás pak příjemně uklidní. Namažte se krémy – v této době je pokožka nejpřístupnější, noční krémy a masky zabírají na plné obrátky.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]24 hodina noční[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Poslední hodina 24 hodinového cyklu. Jestliže jste šli ve 22 hodin spát, začínají se vám zdát sny. Nejen tělo, ale i mozek bilancuje svou celodenní činnost a odvrhuje všechno nepotřebné. Organismus přestává produkovat hormony zmírňující bolest. Pokud se vám tento čas nepodaří přespat a něco vás trápí, bolest budete pociťovat nejintenzivněji. Záleží ostatně na každém z vás, jakou hodinu si ke spánku určí – důležité je, abyste usínali pravidelně
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]První hodina ranní [/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
V případě, že jdete spát kolem 22:00 hodin, dostává se tělo do fáze lehkého spánku a je snadné se probudit. Okysličení mozku je v této době nejnižší, není vhodné pít kávu, kouřit, konzumovat alkohol a tučná jídla.
Dále je tato hodina zvláště citlivá na bolest. V tuto dobu se zdají nejintenzivnější sny. Jste-li vzhůru a například cestujete, buďte velmi opatrní, mozek je nejméně okysličen. Začíná naplno fungovat žlučník. Ti, kteří mají problémy s tímto orgánem, se obvykle v tuho hodinu budí a nemohou spát. V této době také bývají největší žlučníkové obtíže, zejména po vydatném a tučném jídle a alkoholu.
[b:3rtm6qdh][u:3rtm6qdh]Druhá hodina ranní[/u:3rtm6qdh][/b:3rtm6qdh]
Pokud ještě nespíte, nepijte v tuto hodinu kávu, čaj a už vůbec ne lihoviny! Nejlépe je vypít sklenici vody nebo mléka. Nejvíce v tuto hodinu pracují
Naposledy upravil HARMON3K dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 2779 |
1350111990 |