Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob zář 28, 2024 9:26 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 810 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 54  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř srp 29, 2012 10:14 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
Pavel R. píše:
Já ted jsem hlavně kupoval ve skleněných lahvích ovocné i zeleniové šťávy. Posledních pět dnů mě nedělá dobře samotná voda, po které jdu hned zvracet. nevím nikdy se mi to nestávalo. Tak piji štávy, po kterých mě to nedělá pocit na zvracení. nevíte proč mi to voda dělá?

Tak, voda je na pití dost těžká, ale zvracet po vodě, to je opravdu divné. Vyzkoušejte do ní dát trochu jedlé sody a uvidíte.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř zář 12, 2012 8:52 pm 
Offline

Registrován: ned říj 09, 2011 7:23 pm
Příspěvky: 88
Urodily se mi cukety, jsou vhodné na štávy? Díky Pavel


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: úte zář 18, 2012 10:04 pm 
Offline

Registrován: pon pro 26, 2011 12:15 am
Příspěvky: 124
Bydliště: Košice
Zdravim p. Jardu a ostatnych clenov. Nasla som na nete tieto vakuove nadoby http://www.youtube.com/watch?v=gsGRQKUNWB8 je tam aj nadoba na stavy...neviem odhadnut ci je to spolahlive a ako dlho vydrzi cerstva stava.....dakujem za odpoved


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř zář 19, 2012 12:16 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Citace:
Zdravim p. Jardu a ostatnych clenov. Nasla som na nete tieto vakuove nadoby http://www.youtube.com/watch?v=gsGRQKUNWB8 je tam aj nadoba na stavy...neviem odhadnut ci je to spolahlive a ako dlho vydrzi cerstva stava.....dakujem za odpoved

Na šťavu netreba špeciálne vákuové nádoby, šťava sa musí do fľaše naliať tak, aby zostalo vo fľaši čo najmenej vzduchu a teda sa minimalizovala oxidácia.

Do nádoby, kde odteká šťava, dať pár kociek ľadu, aby sa rovno chladila a nasypať trochu práškového vitamínu C - kyseliny askorbovej.

Ja nejaké vákuové nádoby doma mám, ale nie je to žiadny zázrak na skladovanie zeleniny, raz som to testovala, ono napr. rozrezaná kapusta vo vákuovej nádobe, alebo v sáčku, z ktorého sa odsal vzduch vydrží krásne biela aj tri týždne a nejaví známky hniloby, vlastne vyzerá ako čerstvá na pohľad, len je úplne nekonzumovateľná, príšerne smrdí, zelenina a ovocie totiž uvolňuje počas skladovania plyn etylén a ten pekne zostáva zakonzervovaný v tej vákuovej nádobe, takže v konečnom dôsledku je to asi horšie, ako keby bola tá kapusta len niekde voľne položená v pivnici, tam vydrží v celku nerozrezaná bez problémov pri správnej vlhkosti a teplote. Prípadne sa dajú kúpiť pohlcovače etylénu napr. na báze uhlíkových filtrov, ktoré predlžujú čerstvosť zeleniny a ovocia. A zelenina ako hlávkový šalát v celku, stopkatý zeler, všetky bylinky, pór sa najlepšie skladujú v nádobe, alebo v sáčku, kde je naspodku trochu vody, tam ponorím koreňový systém rastlinky a ona vlastne ako keby rastie ďalej.

Ešte na skladovanie zeleniny sa mi osvedčili najviac tieto sáčky, oni majú nejak vnútornú stranu potiahnutú vrstvou zeolitov, tie asi absorbujú tie etylénové plyny, no neviem, lebo na tých sáčkoch to moc nevidieť, ale fungujú, ja som ich kedysi kúpila na ebay, oni sa môžu umývať a opakovane použiť:

http://www.amazon.com/Evert-Fresh-Bag-S ... B0009L8GHY

Robila som test, dala som rajčinu voľne na okno, jednu do toho sáčku a jednu do vákuovej nádoby, tá vo vákuovej nádobe sa pokazila prvá, doslova tam odhnila aj hlavne kvôli kondenzácii a vlhkosti, tá na tom okne sa držala celkom fajn, ale tá v tom sáčku vydržala skoro tri týždne, ale neplatí to na každú zeleninu a ovocie. V tých sáčkoch je tiež problém kondenzácie a treba tam vložiť napr. pokrčený kuchynský papier.

Inak sa dajú lacno kúpiť takéto vákuové štuple s pumpičkou, ktoré sa dajú použiť na hocijaké bežné vínové fľaše, keď napr. trochu šťavy z fľaše odlejem, tak môžem vysať vzduch:

http://www.kvk.sk/tescoma/detail/1921/v ... ino-stojan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř zář 19, 2012 11:05 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
pavell píše:
Urodily se mi cukety, jsou vhodné na štávy? Díky Pavel

Tak určitě, jsou skoro jako okurka a množství libovolné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř zář 19, 2012 9:53 pm 
Offline

Registrován: pon pro 26, 2011 12:15 am
Příspěvky: 124
Bydliště: Košice
TO: bludicka...dakujem za vysvetlenie....co pises znie logicky...asi to budem robit tak...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: pát zář 21, 2012 6:29 pm 
Offline

Registrován: pát črc 22, 2011 8:29 pm
Příspěvky: 627
bludicka píše:
Citace:
Zdravim p. Jardu a ostatnych clenov. Nasla som na nete tieto vakuove nadoby http://www.youtube.com/watch?v=gsGRQKUNWB8 je tam aj nadoba na stavy...neviem odhadnut ci je to spolahlive a ako dlho vydrzi cerstva stava.....dakujem za odpoved

Na šťavu netreba špeciálne vákuové nádoby, šťava sa musí do fľaše naliať tak, aby zostalo vo fľaši čo najmenej vzduchu a teda sa minimalizovala oxidácia.

Do nádoby, kde odteká šťava, dať pár kociek ľadu, aby sa rovno chladila a nasypať trochu práškového vitamínu C - kyseliny askorbovej.

Ja nejaké vákuové nádoby doma mám, ale nie je to žiadny zázrak na skladovanie zeleniny, raz som to testovala, ono napr. rozrezaná kapusta vo vákuovej nádobe, alebo v sáčku, z ktorého sa odsal vzduch vydrží krásne biela aj tri týždne a nejaví známky hniloby, vlastne vyzerá ako čerstvá na pohľad, len je úplne nekonzumovateľná, príšerne smrdí, zelenina a ovocie totiž uvolňuje počas skladovania plyn etylén a ten pekne zostáva zakonzervovaný v tej vákuovej nádobe, takže v konečnom dôsledku je to asi horšie, ako keby bola tá kapusta len niekde voľne položená v pivnici, tam vydrží v celku nerozrezaná bez problémov pri správnej vlhkosti a teplote. Prípadne sa dajú kúpiť pohlcovače etylénu napr. na báze uhlíkových filtrov, ktoré predlžujú čerstvosť zeleniny a ovocia. A zelenina ako hlávkový šalát v celku, stopkatý zeler, všetky bylinky, pór sa najlepšie skladujú v nádobe, alebo v sáčku, kde je naspodku trochu vody, tam ponorím koreňový systém rastlinky a ona vlastne ako keby rastie ďalej.

Ešte na skladovanie zeleniny sa mi osvedčili najviac tieto sáčky, oni majú nejak vnútornú stranu potiahnutú vrstvou zeolitov, tie asi absorbujú tie etylénové plyny, no neviem, lebo na tých sáčkoch to moc nevidieť, ale fungujú, ja som ich kedysi kúpila na ebay, oni sa môžu umývať a opakovane použiť:

http://www.amazon.com/Evert-Fresh-Bag-S ... B0009L8GHY

Robila som test, dala som rajčinu voľne na okno, jednu do toho sáčku a jednu do vákuovej nádoby, tá vo vákuovej nádobe sa pokazila prvá, doslova tam odhnila aj hlavne kvôli kondenzácii a vlhkosti, tá na tom okne sa držala celkom fajn, ale tá v tom sáčku vydržala skoro tri týždne, ale neplatí to na každú zeleninu a ovocie. V tých sáčkoch je tiež problém kondenzácie a treba tam vložiť napr. pokrčený kuchynský papier.

Inak sa dajú lacno kúpiť takéto vákuové štuple s pumpičkou, ktoré sa dajú použiť na hocijaké bežné vínové fľaše, keď napr. trochu šťavy z fľaše odlejem, tak môžem vysať vzduch:

http://www.kvk.sk/tescoma/detail/1921/v ... ino-stojan


Ovoce a zelenina musi dychat, pokud ji zavrete do sacku nebo nadoby a nezastavite probihajici procesy potrebnym schlazenim, tak se ovoce nebo zelenina proste za nejakou dobu udusi.

Inzenyr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: pát zář 21, 2012 10:34 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 22, 2012 2:15 pm
Příspěvky: 160
ahoj,

viem ze je tu vsetko a o vsetkom pisane co sa tyka stiav a ich vyuzitia ale moze niekto hodit dobry receptik.

manzelka ma roky-rokuce trvale nizky tlak, nizky hemoglobin, sproste chronicka ospalost, unava,...

chcem zakupit angel5500 a prvou z veci by bolo ukazat manzelke ze stalo zato ten pristroj kupit.

dakujem,dusan.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: sob zář 22, 2012 11:28 am 
Offline

Registrován: sob dub 07, 2012 11:39 am
Příspěvky: 121
dushan74 píše:
ahoj,

viem ze je tu vsetko a o vsetkom pisane co sa tyka stiav a ich vyuzitia ale moze niekto hodit dobry receptik.

manzelka ma roky-rokuce trvale nizky tlak, nizky hemoglobin, sproste chronicka ospalost, unava,...

chcem zakupit angel5500 a prvou z veci by bolo ukazat manzelke ze stalo zato ten pristroj kupit.

dakujem,dusan.

Mrkněte zde
http://zdravinadlani.cz/zdravi_na_dlani ... /index.htm

Zde jsou i knizky na stazeni o štávách
http://zdravinadlani.cz/download/index.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: sob zář 22, 2012 5:26 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Citace:
Ovoce a zelenina musi dychat, pokud ji zavrete do sacku nebo nadoby a nezastavite probihajici procesy potrebnym schlazenim, tak se ovoce nebo zelenina proste za nejakou dobu udusi.

Inzenyr

Mala som na mysli skladovanie zeleniny najmä v chladničke.

Ovocie a zelenina nepotrebuje vždy "dýchať", viď napr. pickles, kde je príprava bez prístupu vzduchu, každé okysličovanie najmä nastrúhanej, pokrájanej, zeleniny spôsobuje rýchlu degradáciu kvality. Tak napr. hotové šaláty je dobré dávať do vákuových nádob, vydrží to tam čerstvé dlhšie, ale tak mám na mysli skladovanie 2-3 dni.

Ak by som dala do tých vákuových nádob účinný absorbent napr. na báze uhlíku, ktorý by absorboval prebytočnú vlhkosť a vylučovaný etylén, určite by to fungovalo-dlhodobejšie skladovanie zeleniny, ovocia.

Takisto aj tie sáčky, čo som spomínala fungujú na skladovanie zeleniny, zelenina v nich vydrží oveľa dlhšie ako keď "dýcha" voľne položená v chladničke, som to testovala veľa krát, len sa nesmú zavrieť hermeticky, ale len tak navoľno a vložiť do nich niečo, čo absorbuje prebytočnú vlhkosť, ale tiež ma prekvapilo, že v tých sáčkoch to vydrží dlhšie ako voľne skladované.

Vždy som vyhadzovala kopec skazenej zeleniny a preto ma zaujímali rôzne metódy ako ju čo najlepšie skladovať - a dá sa tým značne ušetriť.

Ale tak zase na skladovanie nejakých zemiakov, koreňovej zeleniny na zimu - tu je asi najlepšia vhodne temperovaná pivnica s optimálnou vlhkosťou, tá koreňová zelenina sa tiež dáva tuším do piesku, ktorý sa zvlhčuje, inak sa vysuší, rajčiny, banány asi najlepšie položené niekde voľne vonku - tu závisí aj konkrétne od druhu zeleniny, ovocia.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: pon říj 08, 2012 9:43 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
dushan74 píše:
ahoj,

viem ze je tu vsetko a o vsetkom pisane co sa tyka stiav a ich vyuzitia ale moze niekto hodit dobry receptik.

manzelka ma roky-rokuce trvale nizky tlak, nizky hemoglobin, sproste chronicka ospalost, unava,...

chcem zakupit angel5500 a prvou z veci by bolo ukazat manzelke ze stalo zato ten pristroj kupit.

dakujem,dusan.

To co by na ty stavy zabralo není zrovna moc chutné, muselo by jít o zelený extrakt z bylin s přídavkem červené řepy a okurek a na ten tlak přidat solidní množství kajenského pepře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: úte říj 09, 2012 11:07 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 22, 2012 2:15 pm
Příspěvky: 160
Jarda píše:
To co by na ty stavy zabralo není zrovna moc chutné, muselo by jít o zelený extrakt z bylin s přídavkem červené řepy a okurek a na ten tlak přidat solidní množství kajenského pepře.

v poriadku, urcite by na zaciatku zvladla cca 2dcl stavy denne \":roll:\"
ale chcem angelo zakupit uz tieto vianoce a veru kym sa luky zazelenaju bylinkami. \":?\"
co dovtedy ? nemali by ste tam nieco co by slo stavit teraz ? prosim pekne \":)\"

to skor myslim ze bude riadna drina naucit pit stavy mojich dvoch synov 9 a 12r. obaja aktivne sportuju \":)\" ale co sa tyka zeleniny tak to je same frflanie \":x\"
tam by som tiez potreboval poradit nieco sikovne , posim pekne \":)\"

vopred dakujem. \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř říj 10, 2012 11:22 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon dub 16, 2012 3:25 pm
Příspěvky: 79
Dobry den, delam si kazde rano cca 0,5l zeleninovych stav, primarne z okurky a rad bych se zeptal na dve drobnosti:

a) lze okurku odstavnovat vcetne slupky (resim take candidu, ale ptam se primarne z duvodu obsahu neceho skodliveho ve slupce)
b) lze do zeleninovych stav pridavat nadrcene tablety spiruliny, chlorelly, mlad. jecmene ci morginy?

Dekuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2012 11:32 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
dushan74 píše:
v poriadku, urcite by na zaciatku zvladla cca 2dcl stavy denne \":roll:\"
ale chcem angelo zakupit uz tieto vianoce a veru kym sa luky zazelenaju bylinkami. \":?\"
co dovtedy ? nemali by ste tam nieco co by slo stavit teraz ? prosim pekne \":)\"

to skor myslim ze bude riadna drina naucit pit stavy mojich dvoch synov 9 a 12r. obaja aktivne sportuju \":)\" ale co sa tyka zeleniny tak to je same frflanie \":x\"
tam by som tiez potreboval poradit nieco sikovne , posim pekne \":)\"

vopred dakujem. \":D\"

V zimních měsících se dá odšťavňovat zelené lupení z obchodní sítě, třeba špenát a různé druhy salátů. Naučit takto staré děti jíst zeleninu je potíž, to by musela být udělaná extra chutně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šťávy ovocné a zeleninové
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2012 11:35 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28371
Bydliště: Poděbrady
Firebird píše:
Dobry den, delam si kazde rano cca 0,5l zeleninovych stav, primarne z okurky a rad bych se zeptal na dve drobnosti:

a) lze okurku odstavnovat vcetne slupky (resim take candidu, ale ptam se primarne z duvodu obsahu neceho skodliveho ve slupce)
b) lze do zeleninovych stav pridavat nadrcene tablety spiruliny, chlorelly, mlad. jecmene ci morginy?

Dekuji.

a)Slupka není problém.
b)Pokud to nebudete dlouho skladovat, není problém.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 810 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 54  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz