Na priamom Slnku sa vám mlieko určite sekne - bude to síce konzumovateľné, ale s hrčkami (vyzerá to divne).. Mám to na poličke 2,5 m od okna t.j. nepraží na to priame južné Slnko.
Jedná sa o to, že všetky mikroskopické zvieratká (kombucha, kefírové zrná, tibi zrná alebo zázvorové "pivo" ap) makajú v teple a sú lenivé v chlade. Preto, ak chcete spomaliť fermentáciu, dávajú sa do chladničky, kde vydržia v jednom mlieku cca 3 týždne (viac som neskúšal) - vtedy trochu zožltnú a zmenšia sa (slabší jedinci holt zomrú). Takže zrná prežijú v pohode aj letnú dovolenku..
Používam obyčajnú 7 dcl fľašu na zaváranie, ktorú kvôli hygiene vymieňam pravideľne cca každé 2 mesiace - t.j. nalejem na zrná trochu vody, pretrepem, hodinu počkám, vodu (aka hodne zriedený ajran) vypijem, zrná hodím do čistého pohára a nalejem čisté mlieko (po tomto vyslovene ožijú a začnú makať o 106). Používam obyčajné "fúj" krabicové a ak je v chladničke, tak neotvorené môže byť aj po záruke. Ak vám zostane smotana na varenie, tak vám zvieratká vytvoria ňam-ňam mozzarellu - ak ich oživíte, tak to naozaj odporúčam vyskúšať. Kefír je hotový, keď sa srvátka (mliečna voda) oddelí od bielkovín. Niekto srvátku vylieva, potom vám zostane naozaj hustý kefír. Ja srvátku znova premiešam s bielkovinami, pričom mi najviac chutí, keď sa srvátka začne oddelovať (vyzerá to ako popraskaná omietka). Ak zabudnete na kefír, tak bude kyselší, ale stále jedlý. Ak si nebudete istá, tak je použiteľný do cesta.
Momentálne experimentujem s múkami - zrná okrem laktózy (mliečny cukor) žerú aj sacharidy v múke. Najviac si pochutia na celozrnnej alebo chlebovej ražnej. Fermentujem 2-3 dni, potrebujem sa zbaviť bielej "fúr" pšeničnej, tak v tom prípade fermentujem dlhšie. Cesto je síce kyselé, ale zvieratká vám naštiepia biekoviny vrátane "fúj" gluténu a zožerú časť sacharidov - preto je takého cesto vhodné pre ľudí s inzulínovou rezistenciou alebo prediabetes (v dnešnej dobe prežierania prakticky všetci). Robím z toho buď noky alebo placky na arabsko-indický spôsob.
Samozrejme ich mám oddelené t.j. mám zvlášť zrná na kefír a zrná na múku + používam extra mini varechu, ktorú nepoužívam na nič iné len kefír a občas umyjem - stále platí, že je to živá kultúra, ktorá sa môže zamoriť plesňou alebo zlými mikro-špekulantami (nechcete dlhodobo konzumovať toxíny). Ale inak sú kefírové zrná naozaj blbuvzdorné na rozdiel od obyčajnej kapusty (problém s kvasinkami na povrchu) alebo natto, tempeh (potrebujú teplotu a sú náchylné na plesne), pretože kultúra má tendenciu pozabíjať všetko, čo tam nemá žiť..
Btw. experimentoval som aj s vitamínom K1, krorý som im kvapkal, ale who knows, či z neho vyrobili K2..
Btw2. pri fermentovaní platia nasledovné jednoduché zásady: pokiaľ to nesvieti farbami ako semafor a nie je to chlpaté (pleseň), pokiaľ vás z toho nenapne a nevoní to fakt divne - tak je to jedlé. Čuch je 100 % indikátor a predkovia, ktorí s ním mali problém, sa otrávili, takže logicky nemali potomkov
..
Btw3. konzumujem veľa hrachu, cícer (cizrna) a bez kefíru mám problém s ich trávením, ale ak pijem 0,5 l kefíru denne, tak nemám skoro žiadne problémy (nafukovanie ap).
("fúj" = sarkazmus)