Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je sob lis 16, 2024 8:08 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:16 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Bertram - Anacyclus pyrethrum

http://www.biosfera.cz/sonnentor-bertra ... rodukt/cz/

tato vzacna rostlina nebo koreni obsahuje latky jako Anacyclin a Pyrethrin, ktere se staraji celkove o ochranu naseho zdravi. Bertram pusobi na cele telo a vyborne ho prokrvuje a to od hlavy az k pate a cisti krev od infekci. Bertram chrani mozek proti zapomnetlivosti (demenc) a zlepsuje take vykon mozku, pamet a koncentraci tak jako zlepsuje inteligenci. Ve strevach se tato bylina stara, aby byly vsechnu nutne vitaminy, mineraly, ziviny aj. optimalne do krve vstrebany ci vyuzity.

Bertram pusobi proti mikrobum, virum, parazitum a leci ruzne infekcni nemoci. Chrani take proti infekcim a sepcim krve. Take dle zkusenosti lekaru pusobi dobre proti malarii, aids atd.

Tuto bylinu popisuje Abatyse Hildegarda z Bingenu (ktera zila pred 900 lety):

tato bylina ma silne lecive ucinky, pusobi vyrovnane na cely organizmus. Bertram je dobry take i pro zdrave, pusobi proti infekcim, hnilobe, plisnich ve streve, (jako jsou toxiny, viry, bakterie, houby, jedovate latky, vylucuje odpad), zlepsuje a cisti krev.
Zpevnuje rozum, inteligenci (pusobi proti alzheimerove nemoci, demenci-zapomnetlivost)
Bertram vrati nemocnemu silu, pokud je tento jiz ve velmi spatnem stavu (infekce, rakovina)
Take pripravuje ci zlepsi dobre traveni a nenecha odejit nic z tela neztravene.
Pri denni konzumaci odvadi, odstranuje hleny z hlavy, tela, privadi dobrou ci posiluje mysl, leci zanet plic, cisti a vyjasni oci, (sedy zakal, oslabeni zraku). Bertram se da jist jako suchy (nejlepe pomlety na prasek) a take vareny v jidle. Ochranuje nas pred nemocemi. Vylucuje spatne tekutiny z tela, vrati nam a podporuje dobre zdravi.

2-4 x denne na spicku noze (500 mg), denni davka je 1-2 g, staci posypat jidlo ci pridat pri vareni do jidla

mozno take jako caj, pro hrnek 1/3 cajove lzicky


Merlin
Předmět: Bertram

http://users.skynet.be/bertram.zambiafo ... chisch.pdf

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id677661/

http://www.biolib.cz/cz/taxon/id41248/
_________________
Ať vás i nadále provází Síla!
-----------------------------------------------------

lena
bertram- Anacyclus pyrethrum

je to presne clanek co ho zde take ctu, v nemcine, prirozene, ze se najdou vzdy nove poznatky lidi, kteri bertram jedi a to jenom pozitivni, take mam
knizky, kde jsou ruzne ucinky i jinych bylinek popsany, az bude vice chut a casu a mysl bude bystra, napisu vice zajimavosti, nebot se toto hodi
snad vsem.

ja jsem delala kuru jiz drive a zase jsem se k nemu vratila, ma velmi dobre vlastnosti a ucinkuje opravdu skvele. pritom je velmi dobra vec, ze se
da pouzit nejenom jako bylinka, ale take jako koreni, coz je velmi napomocne. ja ho beru casto hodinu po jidle v tobolce nebo v tabletce, zde
se toto da take koupit. ale staci uz tobolka a nebo brat na spicku noze na jazyk, je to trochu jako by paliva chut, ale jinak jako treba feferonka.

preji hodne uspechu vsem, stoji to opravdu za to. , priroda nam dala opravdu skvele veci, staci se poohlidnout a vyzkouset, nekdy zavirame oci.

ja si myslim, ze nejenom proti moucham s malarii, ale take jako je hmyz u nas, komari, mouchy, klistaci atd. to dobre procisti telo a ochranuje nas
pred nima, staci brat ci rozkousat denne par seminek fenyklu a bude mit kazdy pokoj od techto neblahych hostu, kteri nas zivot suzuji.


Naposledy upravil muflon dne čtv srp 26, 2010 1:12 am, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Chřest a rakovina
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:20 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Merlin píše:
Kdo to ví?

Před několika lety jsem se setkal s člověkem, který sháněl chřest pro přítele trpícího
rakovinou. Dal mi tehdy kopii článku z Cancer News Journal z prosince 1979, o vlivu chřestu na rakovinu. Rád bych se zde s vámi podělil o málo známé poznatky, které jsem získal. Autor v článku píše:

Jsem povoláním biochemik a přes 50 let se specializoval na vztah mezi stravováním a zdravím. Před lety jsem se doslechl o objevu Richarda R. Vensala, D.D.S., že chřest (asparágus) může léčit rakovinu. Seznámili jsme se, a pak jsem spolupracoval na jeho projektu. Časem jsme shromáždili mnoho příznivých anamnéz. Zde je několik příkladů:

Moje maminka brala pravidelné dávky rozmixovaného konzervovaného chřestu. Čtyři polévkové lžíce ráno a čtyři stejné lžíce navečer. Dělala to tak něco přes měsíc. Byla tehdy na chemoterapii – trpěla rakovinou plic ve třetím stádiu v oblasti pohrudnice. Během léčby chřestem koeficient rakovinových buněk v posledním týdnu poklesl z 386 na 125, takže jí onkolog řekl, že může přijít na kontrolu až za tři měsíce.

Případ číslo 1, těžce nemocný muž s téměř beznadějným případem Hodgkinovy nemoci (rakovina lymfatických žláz). Po roce chřestové terapie lékaři po rakovině nedokázali najít ani stopy a nacházel se v plné rehabilitaci.

Případ číslo 2, úspěšný obchodník ve věku 68 let, který už 16 let trpěl rakovinou močového měchýře. Po letech lékařských ošetření, včetně ozařování, bez jakéhokoli zlepšení, přešel na chřest. Vyšetření po 3 měsících odhalilo, že nádor v močovém měchýři zmizel, a také ledviny opět pracují normálně.

Případ číslo 3, muž s rakovinou plic. 5. března 1971 se ocitl na operačním stole, kde byla zjištěna neoperovatelně rozšířená rakovina plic. Chirurg jej zašil a prohlásil jeho případ za beznadějný. 5. dubna se doslechl o chřestové terapii a okamžitě s ní začal; rentgenové vyšetření v srpnu téhož roku odhalilo, že rakovina zmizela. Dnes je opět naplno při své práci.

Případ číslo 4, žena, kterou řadu let sužovala rakovina pokožky. Nakonec se u ní vyvinulo několik různých druhů rakoviny kůže, které specialista diagnostikoval jako pokročilé. Během 3 měsíců poté, co začala užívat chřest, musel její dermatolog konstatovat, že její pleť vypadala bezvadně a nevykazuje žádná poškození. Tato žena uvedla, že chřestová terapie současně vyléčila i její ledviny, nemocné už od roku 1949. Prodělala více než 10 operací ledvinových kamenů a pobírala invalidní důchod kvůli inoperabilnímu terminálnímu stavu ledvin. Vyléčení tohoto problému přisuzuje výhradně chřestu.

Tyto výsledky mne příliš nepřekvapily, protože, jak uvádí kniha „The elements of materia medica“, editovaná roku 1854 jedním profesorem Pennsylvánské univerzity, lidové léčitelství chřest odjakživa používalo jako medicínu proti ledvinovým kamenům. Ohledně schopnosti chřestu rozpouštět kameny odkázal i na experimenty, z roku 1739. Povšimněte si toho data!

Měli bychom mnohem více anamnéz, ale jejich získání brání obstrukce lékařského establishmentu. Proto jsem apeloval na čtenáře, aby rozšiřovali zprávy o vyléčeních a pomohli nám shromáždit takové množství anamnéz, které by přemohlo lékařskou skepsi ohledně této neuvěřitelně jednoduché přirozené léčby.

Protože chřest použitý k léčení by měl být před používáním uvařený, je konzervovaný právě tak dobrý, jako čerstvý. Dopisoval jsem si se dvěma majiteli konzerváren chřestu, Giant a Stokely, a jsem přesvědčen, že přinejmenším obě tyto značky neobsahují pesticidy ani konzervační prostředky. Postup je snadný: uvařený nebo konzervovaný chřest rozmixujte v mixéru a uložte do chladničky. Podávejte nemocnému dvakrát denně, ráno a večer, 4 plné polévkové lžíce. Zlepšení se obvykle projeví během 2 – 4 týdnů.

Rozmixovaný chřest můžete ředit vodou a pít jako studený nebo teplý nápoj. Navrhované dávkování se opírá o současné zkušenosti, ale větší množství určitě nemůže nijak ublížit a v některých případech může být i potřebné. Jako biochemik jsem přesvědčen o pravdivosti starého přísloví, že to, co léčí, může sloužit i jako prevence. Na základě toho užíváme se ženou chřestové pyré jako nápoj k jídlu. Rozmícháme dvě polévkové lžíce ve vodě podle chuti k snídani a večeři. Piji svůj chřest raději horký, zatímco žena studený. Po několik let jsme nechávali dělat krevní zkoušky jako součást pravidelného vyšetření. Poslední krevní zkouška, kterou prováděl lékař specializovaný na zdravou výživu, ukázala vůči minulé podstatná zlepšení ve všech kategoriích, což nemůžeme přisuzovat ničemu jinému, než pití chřestu.

Jako biochemik jsem prováděl rozsáhlou studii všech aspektů rakoviny a všech navrhovaných způsobů léčeb. V důsledku toho jsem přesvědčen, že chřest dobře zapadá do nejnovějších teorií o rakovině. Chřest obsahuje léčivé proteiny, nazvané histony, které, jak se věří, kontrolují růst buněk u rostlin. Proto si myslím, že patrně obsahuje nějakou substanci, které říkám normalizátor buněčného růstu. To vysvětluje jeho vliv na rakovinové buňky a také působení jako všeobecné tělesné tonikum. Bez ohledu na teorie je chřest užívaný podle tohoto návrhu v každém případě neškodná substance. Nikdo vám nemůže bránit v jeho používání a může vám jen pomoci.
Národní rakovinový institut USA navíc oznámil, že chřest je první mezi testovanými potravinami, co se týče obsahu tripeptidu považovaného za jeden z nejmocnějších antikarcinogenů a antioxidantů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jak na klíšťata
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:23 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Kromě vysokých dávek vitamínů skupiny B (hlavně B1) a česneku, je zde další řešení:

Navar píše:
Návod na přípravu tinktury proti klíšťatům

Složení: 1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody.

Postup přípravy:

1. 1 litr vody přivedeme do varu.
2. Odstavíme a vložíme rozmarýn, louhujeme do vychladnutí.
3. Po vyluhování a vychládnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžící bílého vinného octa.
4. Uchováváme v ledničce.

Návod na používání:

1. Tinkturu naplníme do prázdného rozstřikovače (např. po okeně)
2. Před vycházkou do lesa nebo na zahradu či chatu po těle rozstříknout tinkturu.


Tento přípravek je naprosto 100 % účinný. Žádné klíště se nepřichytne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: čaga
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:24 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
čaga

La píše:
Zase něco z ruska.(takové turbo)
http://bylinka.cz/shop/befungin-extrakt-z-cagy.html

Tohle to ,tu mast,používám když mám silně namožený klouby a šlachy ,to bývá, když mě posedne kovářské nadšení .Hold když člověk třeba vyrábí takovou kovanou mříž ze startu bez rozcvičky tak otečou klouby i šlachy,až vržou a druhej den nebo už přes noc by zkusil jako pes.Chraň mě pámbu jít s tím k doktorovi ,tam sem byl jen jednou když sem byl mladej a nerozumnej a málem mě dorazili,prý zánět šlach. Funguje téměř ihned,tak do hodiny.Nic nebolí a nebolí ,otok do druhýho dne aspoň mě zmizne.
http://bylinka.cz/shop/viprosal.html


Naposledy upravil muflon dne pon říj 04, 2010 7:36 pm, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Eleuterococ a vyčerpanost
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:26 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
NAVAR napsal(a):
mám dobré zkušenosti s kořenem z tajgy alias čertovým keřem, latinský název Eleuterococus senticosus.
Zkoušel jsem používat komerčně vyráběnou tinkturu 3x denně 15-20kapek. Nejdříve se nic nedělo a spíše se mi po každé dávce trochu motala hlava (asi zvýšení krevního cukru). Účinky nastartovaly asi po 2-3 týdnech. Vůbec jsem nebyl unavený, mohl jsem „skály lámat“ , nebyl unavený a stačilo mi 4-5hodin spánku. Toto jsem aplikoval celý měsíc a nikde známky vyčerpání.
Spravil se mi apetit a zlepšilo trávení.
¨
Sano píše:
...ja to robím nasledovne.Rozdrveným koreňom naplním vhodnú sklenenú fľašku, minimálne do dvoch tretín. Zalejem kvalitným lekárnickým liehom, najlepšie asi 85%. Nechám lúhovať pri izbovej teplote najmenej týždne. Čím dlhšie lúhovanie, tým lepší výrobok dostaneš. / Napr cibuľovú tinktúru, priateľ od ktorého mám tento postup, má naloženú už tretí rok/.
Potom zleješ, precedíš cez bambusové sitko / dostať ho v čajovniach/, nie umelohmotové /lieh uvoľnuje ftaláty z umele hmoty/. vyžmýkaš do poslednej kvapky, zriediš na 15% destilovanou vodou /zmesný pomer poradí chemik, alebo magistra v lekárni/, a môžeš začať používať. Nakoľko tento výrobok nemá presne definované množstvo účinnej látky, začni s jednou kvapkou 3 x denne. Toto vydrž týždeň. Potom pridaj kvapku a môžeš požívať 3 x denne po 2 kvapkách. Toto rob týždeň. Po týždni pridaj ďalšiu kvapku. To by si už mal cítiť účinky. Budeš sa cítiť lepšie. Na tejto úrovni si dosiahol pozorovateľnú účinnú liečivú dávku. Toto dávkovanie môžeš bez nebezpečenstva používať roky. Nezvyšuj dávkovanie, a to aj vtedy, ak si netrpezlivý. Počkaj, pracuješ s centrálnym nervovým systémom. Tu je potrebná nenáhlivosť, trpezlivosť. Týmito kvapkami pôsobíš na celý organizmus. Po pol roku by mali začať ustupovať niektoré choroby vyplývajúce z chronického stresu. Takzvané psychogénne choroby. Tento proces sa nedá urýchliť.

Ilem píše:
mám tu jedno balení ElEUTEROKOK OSTNATÝ (měl by to být Čertův kořen) od firmy Herba Vitalis. V návodu se píše: Do sklenky s 10ml vody nakapat 15 kapek....Dodržujte pravidelnost dávkování 3x denně 15 kapek.


Naposledy upravil muflon dne pát črc 23, 2010 12:51 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Luhování (radeji bez alkoholu?!)
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:34 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Jelikož kvůli dani z alkoholu je na trhu mnoho padělků a míchanic s nekvalitním lihem, je lépe se asi úplně vyhnout tinkturám z lihu....

Jinou možností je jak píše Merlin:
Při přípravě výtažku z kostivalu (kostihoj) jsme velmi úspěšně použili destilovanou vodu s DMSO.
Celý proces se zkracuje na 4 dny...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: BEZ ČERNÝ
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:46 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
petr2 píše o bezu:
"Jako léčivá rostlina nemá bez černý v lidovém léčitelství konkurenci,":
odkazy:
http://bylinky.abecedazdravi.cz/cerny-b ... uzelna-moc

http://www.celostnimedicina.cz/bez-cern ... z0yv5RF33P

http://zdravi.ao-institut.cz/Zdravi/Byl ... nigra.html


---------------------
zábavně a poučně od dědka kořenáře:

Bez černý

Vysazením černého bezu na vaší zahrádce dosáhnete pravděpodobně opuštění této drobnými podzemními bytostmi. Tím nemyslím pidimužíky (velikost do pídě, tedy asi 20 cm) ani trpaslíky (tedy třípíďáky - 60 cm), nýbrž hlodavce a krtky. Zvláště když jim necháte tlít a zapáchat v noře bezovo původně čerstvé listí. Také byste se odstěhovali, kdyby vám doma kvasilo za adekvátní hnilobné odorizace poházené přiměřené množství zapařeného léčivého listí černého bezu (já využívat list jinak pro vysoký obsah dusičnanů nedoporučuji). Ostatně si můžete cvičně vyzkoušet zahuštění domácího ovzduší sušením zapáchajícího květu bezu na skříních domácnosti. Pokud si ho budete sušit zavěšený na provázcích, což doporučuji jako nejlepší metodu, tak už budete na rozvod. Ovšem žlutí, protože bez je vynikajícím dodavatelem pylu, který při sušení snaživě odpadává na zem a na předměty a reálné bytosti mezi zemí a bezem.
Pylu produkuje opravdu hodně, aby nahradil opylování hmyzem. Hmyz totiž květ bezu nijak nadšeně nevyhledává, nejen protože čerstvý smrdí i jim, ale nemá ani nektar, kterým by se za opylení revanšoval. Vůně se rapidně zlepší až po nasušení.

Pro sušení si sbírejte květenství, jehož třetina je již rozvitá, ale ne více než polovina. To by vám při dozrávání při sušení nejen vypadla na zem většina důležitého pylu, ale květ by se zbavil převážné části účinných látek a většinou i sebe sama, protože přezrálý květ při sušení opadá a ten ze země doporučuji dopravit tak akorát do kompostu. Po proschnutí květních stopek se kvítka sdrhnou a v suchu uschovají. Měla by mít stále bíložlutou barvu. Občas to je potřeba při skladování překontrolovat. Tmavnoucí až černající květ je znamením pro vyhození. Také se podívejte, jestli tam nemáte hmyzí nájemníky, protože nyní je jim květ jako příjemně vonící výživa najednou dosti atraktivní.

Sbírá se také plod a suší se nebo zpracovává začerstva. Při sběru plodu černého bezu doporučuji dát si do uší trochu vaty, aby vám tam nevlezli škvoři, kterým se v podstatě nelze vyhnout. V každém trsu jich bývá 5 - 20 kusů. Vydatnost při jejich případném sběru lze očekávat nejméně 1,5 kg na deseti keřích. Bát se jich nemusíte, nemají vám jak ublížit (těmi kleštěmi na zadečku vám kůži neproděravějí... a na zadečku tím spíše ne...), ale škrábání jejich nožiček v uchu, jak jsem si osobně vyzkoušel, je velice nepříjemné až hysterizující. Zde jsou kupodivu ve výhodě sběrači s "volkmenem". Ti přijdou sice o uši rychleji než majitelé vaty, ale za údajně příjemného tuc-tuc. Cloumají-li charakteristicky až pubertálně při tom sebou, nebývá od vzdálenosti deseti metrů zcela jasné, kdo má kde jakého škvora.
Sušené plody se využívají k přípravě čajů a ke stavění průjmů.
Často se také z omytých plodů připravuje špičkové domácí víno. Asi 1 kg plodů (či vylisované nebo ještě lépe avšak pracněji na pařícím hrnci vydolované šťávy) se nasype do demižonu a přelije 10 l vody s 2 kg rozpuštěného cukru. Přidejte ušlechtilé portské kvasinky a překryjte hrdlo demižonu vatou nebo celofánem s gumičkou. Zprvu bývá kvašení tak bouřlivé, že by vám z kvasné zátky vystříkala všechna voda a není-li v demižonu prostorová rezerva (asi 20 %), tak i napěněné kvasivo. Veškeré plovoucí nečistoty je třeba první týden lovit špejlí, aby se na povrchu netvořila plíseň. Po vykvašení přeléváme čistou část do jiného demižonu a necháme sedimentovat asi rok. Potom přelijeme do lahví a tyto vydáváme k užívání po malých spíše koštovacích dávkách při zánětech trojklaného nervu a ostatních neuritidách, bolestech nervového původu,migrénách, ischiasu a přiskřinutých nervech, i ostatních indikacích bezu. Kdo se ale tímto vínem opije, tak ho bude druhý den bolet hlava asi dosti černě a bez-ohledně.
Každopádně se naše světlá vína druhdy přibarvovala plody černého bezu, aby se mohla vydávat za vína portugalská, která sice neměla léčivé účinky, avšak byla výrazně dražší. Často byla záměna rozeznatelná skutečně jenom léčivostí a hlavobolem při předávkování.
Začerstva se z bezinek vaří také sirup nebo marmeláda. Když se marmeláda správně připraví, tak je chutná a zdravá. V neúspěšném případě po ní bývá doživotně nevolno až k dávení při každém pokusu o polknutí. U dětí lze vnucováním těchto produktů přivodit ošklíbací psychoalergii, a to i bez ohledu na to, že plod obsahuje látky alergii tlumící. Podle mého mínění za to může při nedozrálosti plodů obsah reaktantů s cukrem. Pro jistotu to chce plody dlouze tepelně zpracovávat. Raději jen na vodní lázni, aby nevznikly další látky, kterým říkám prepřiboudliny. Vodní lázeň si doma vytvoříte vařením vody v rendlíku, v němž plave menší rendlík s vařeným obsahem. Je dobré mít puštěný odtah, ventilaci, digestoř nebo otevřené okno kvůli páře z prvního rendlíku.

V plodu přítomné antokyany příznivě působící na zrak se téměř nevyskytují v nasušeném květu. Květ působí zase spíše na fotoreceptory látkami opravujícími nervový systém na úrovni axonů a neurotransmiterů. Květ obsahuje také množství rutinu, což je přezdívka vitamínu P, kterýžto dodává cévním stěnám pevnost a pružnost. Hodí se i obsah malého množství vitamínu C na imunitu. Plody dále obsahují i provitamín A.
Doporučuji spíše využívat květ černého bezu, též pro obsah látek stimulujících pocení a tím tlumících horečku. Na tu, ale i na suchý kašel a astma doporučuji kombinaci s květem lípy (Lipová směs PPK). Zdá se, že i samotný čaj z květu černého bezu podporuje tvorbu řídkého hlenu, kterým se čistí plíce při kašli, chřipce a nemocech z nachlazení. Myslím, že se zde vhodně snoubí tento účinek s vlivem na nervový systém, takže se kašlání s plíce trhající razancí nekoná. Předpokládám, že hlavním efektem černého bezu u kašle je obnova korektní funkce svaloviny průdušek zlepšením inervace od míchy blokováním otoků vaziv kolem páteře. Díky tomu se svalovina průdušek přestává nadměrně uvolňovat a průdušky opět stáhnou svůj profil, což způsobí, že hlen s mikroby zaujímající původně velký obvod se stane kompaktnějším a zhustí se i řasinky slizničních buněk, které svým pohybem začnou odvádět hlen za mírného pokašlávání korektně do jícnu.

Očekávám, že věda časem objeví příznivý efekt účinných látek bezu v kombinaci s lihem i na eliminaci vlivu přebytečných neurotransmiterů z příliš exponovaných synaptických spojů neuronů přetížených v důsledku kyselého prostředí a pravděpodobně i na neurokvalitu myelinu.
Při pokusech s lihovým extraktem z květu černého bezu (pPPK) jsme zjistili poměrně vysoký účinek při neuralgiích - zánětech nervů v libovolných lokalitách. Tedy trojklaný nerv, sedací nerv, nervy drážděné blokádami páteře, ústřelem, houserem, lumbagem a tak podobně, když vás bolí v zádech či mravenčí v rukou. Působí příznivě, i když ne zásadně, při bolestech hlavy a migrénách původem od krční páteře a při parkinsonizmu, rukytřesu, epilepsii, schizofrenii a roztroušené skleróze. Též při dráždění nervu v karpálním tunelu. Zkoušeli jsme i použití při silných stresech a psychickém tlaku či psychopřetížení, kde se "lihobez" osvědčil také, ale potřebuje k sobě ještě B-komplex forte a koenzym Q10. Výsledkem bádání je zjištění, že odečteme-li podíl psychosomatiky, je nanejvýš vhodné s černým bezem počítat přinejmenším do směsí s dalšími bylinami (podle struktury příznaků).

Květ bezu má také určitý (neboli neurčitý, ale spíše menší než zásadní, ovšem ne zcela zanedbatelný, očekávaně důležitý - takže nyní to víte zcela určitě přesně) vliv na zlepšení tvorby mléka při kojení. Zřejmě poněkud stimuluje některé žlázy k vyšší aktivitě. To by potvrzovalo pozorované snížení cukru v krvi (způsobené podle mě vyšší aktivitou slinivky díky zlepšení inervace obvykle přiskřinutých nervů pod otokem v oblasti horních úponů vzpřimovačů zad) i lehká projímací schopnost, způsobená pravděpodobně vyšší sekretolytickou činností střeva v důsledku snahy střeva zbavit se látek, které ve vyšších porcích vyvolávají dávení. Také mírná močopudnost podporuje tento předpoklad.
Kromě protizánětlivého a potopudného účinku se bezu přisuzuje i mírně protirakovinný efekt, který si vysvětluji vlivem sambunigrinu (v bezu chebdí je ho více) rozpadajícího se na HCN, který je přednostně a likvidačně vychytáván buňkami se zvýšenou látkovou výměnou. Tedy buňkami v zánětu, parazitickými, zavirovanými, zachlamýdiovanými, plesnivými nebo rakovinovými. Podobně jako u semena lnu, jader hořkých mandlí a meruněk (laetryl, amygdalin).
Praktické využití květu černého bezu doporučuji tedy směřovat na nervový systém, v němž působí bez spavého utlumení a snížení pozornosti při nejrůznějších neuralgiích, zánětlivých a podrážděných nervech, kde není příčina mechanická. Myslím ale, že ho lze doporučit při bolestech páteře a kloubů vždy (viz výše, i níže, i tady, viz vlastně všude...).

Pro zklidnění předrážděné vystresované mysli jsem vymyslel s obsahem květu bezu Dobromyslovou směs NK (NK jako nervové kapky) obsahující dobromysl, kozlík, meduňku, srdečník, mařinku, chmel, bez (test pozornosti) a třezalku, která se hodí při neklidu, nespavosti, ale netlumí pozornost a proto ji lze podat i při dlouhém řízení nebo do školy před důležitou písemkou. Největší pochvalu jsem dostal za omezení nervochvění před televizní kamerou. Nicméně ji ocení i vystresovaní učitelé před drzými žáky a fotomobilními postpuberťáky zkoušejícími, co vydrží, a žáci zkoušení před tabulemi učiteli přeživšími předchozí, také řidiči na dlouhých šichtách, záchranáři u pohrom, prostě všichni pracovníci s vysokým psychovýkonem, stresem a zanedbaným spánkem. Tato kombinace bylin zlepšuje usínání při nespavosti a stresu, ale neuspává, spíše pomáhá odstranit mikrospánky a snové halucinace za bdění u dlouhodobě přetíženého mozku.
Zajímavostí je, že vysoký účinek černého bezu na nervový systém je potencován alkoholem. Možná proto se doporučuje přidat si do čaje lžíci silného alkoholického nápoje. Doslechl jsem se, že v Anglii se to dělá naopak - do lahve brandy si přidají při chřipce černý bez a užívají při pocení po doušcích zachumláni v posteli tak dlouho, dokud nevidí láhve dvě... V sychravém anglickém prostředí snad, ale našemu člověku to nedoporučuji - játra.cz by to asi nevydržela. Ani již tak dost namáhaný mozek (tedy, kdo ho ještě má...). Ani peněženka (kdo má...), protože do Anglie to máme i po propojení Evropy strašně daleko a brandy je tam pro našince drahá... Nicméně i já sám jsem se již vícekrát začal učit anglicky a učebnic mám v knihovně nejméně deset - ale výsledek vidíte sami - píši česky tak, že to nejde přeložit, rozumím většině slov slovensky, slabikuji většinu znaků ruské azbuky... Ještě umím trochu trojčlenku, páku dvojzvratnou, volit a vzorec volného pádu (es rovná se jedna polovina gé té na druhou)..., to by člověk netušil, jak to spolu moc souvisí...

Staří bylinkáři měli před černým bezem velikou úctu, zahrádkáři po prvotní euforii s hlodavci a krtky také, ale až později bez ovládne prostor a nezničitelným plevelným způsobem vytlačí majitele ze zahrady, názor se obrátí jak politická příslušnost a moderní sekačka vytlačí pracovitého zahrádkáře pěstitele do domova důchodců. Pak si pohodlně z uspořeného důchodu nakoupí nádhernou chemickou mrkev a podobné plasty v hypermarketu a bude si ji strouhat, aby měl nějaký pohyb...
Bylinkaření i zahrádkaření je umění využít dobré vlastnosti účastníků (své, sousedů, byrokratů i rostlin) a vyhnout se konfliktním (kterých se může pěstovat 5 ks na hlavu) a konfliktům s konfliktními (protože bránit zloději v krádeži vidlemi není nutná sebeobrana a škoda do pěti tisíc na jednoho zloděje je jen přestupek). To se ale netýká jen černého bezu, tomu se učíme často po celý život. Mnohdy bez viditelného výsledku. Zvláště při pohledu do telebedny nebo na občana kradoucího na vaší zahradě...

Černý bez (v cizích jazycích: blek mínus) je naše místní česká kytka a je na nás jako na hospodářích v několika případech ještě naší české krajiny, jak se s ním naučíme žít, jak ho chápat a jak ho využít ku prospěchu, protože je pokladnicí, ze které se lze mnohému naučit a pochopit alespoň z části nadhledu sebe. Netušíte, jak moc jste mnohdy černému bezu podobni (to by dalo ale téma na knihu...).


-----------------------
Sano píše:
Moje skúsenosti sú, že keď sa vylieči seknutie v krížoch pomocou bazy / bezinky/, tak sa choroba nevracia.

aNONym píše(sekce bylinky forum u pramene) :
BEZ ČERNÝ

Před něčím (většinou před Heřmánkem nebo před Meduňkou) smekni a před Bezem klekni.

Asi každý z nás zná toto staré lidové přísloví. A protože teď je ten pravý čas, kdy zrovna kvetou bezinky, tak si pojďme ukázat, co všechno se z nich dá doma vyrobit. Jenom Vás poprosím, abyste při sběru květenství pamatovali na to, že květy slouží k obživě i jiným tvorům, tudíž je zbytečně nedecimovali až "do nuly" (je to významná medonosná dřevina). Nehledě na to, že bychom na podzim přišli o ty fialové kuličky. A z čeho bychom potom vyráběli např. bezinkový sirup a povidla (popř. i Bezinkový likér, víno a další pochutiny). Ponechte tedy na keřích minimálně tři čtvrtiny těch zvláštních placatých lat bílé barvy, aby mohly splnit svoji předurčenou úlohu.

To, že přírodní produkty máme sbírat co nejdále od silnic a dalších míst znečištění, nemusím asi připomínat. Pro sběr je nejlepší proutěný košík, kam květy volně pokládáme, v nouzi můžeme použít i papírovou krabici. Rozhodně nikdy nepoužíváme igelitové a jiné neprodyšné tašky jelikož hrozí zapaření. Bez černý patří mezi ty rostliny, u kterých je nejlepší sběr v dopoledních hodinách, kdy ještě tolik nepraží ostré slunko, popř. po dešti, kdy proudí nejvíc mízy. Sbíráme pouze ta lata, která mají všechny květy již zcela rozvinuté!!!

Čaj z květenství bezu je velmi účinný:
- při zánětech průdušek (je potopudný)
- proti migréně
- při bolestech nervového původu
- je močopudný a mírně projímavý (proti zácpě)
- při zánětu trojklanného nervu
- pomáhá při kloubních onemocněních
- a mnohých dalších

Co se týče těch kloubních a svalových onemocnění, tak si babička často balila na noc své staré nemocné klouby postižené revmatismem do listí z bezu a vyráběla i olejové mazání z květů, listů a plodů. Údajně pomáhá i při ischiasu, ústřelu zad a při výhřezu plotýnek. Až budou bezy plodit, tak se k tomu tomuto tématu ještě vrátíme a budeme se mu věnovati podrobněji.

Při vnějším užití velmi pomáhá na bolesti hlavy, uší, zubů (zde pomáhá i pouhé žvýkání čerstvé větvičky) a při křečových žilách. Jeden známý vyzkoušel obklad z květů aj při hemeroidech a velmi si ho pochvaloval. Hemeroidy se zatáhly do pozadí (doslova a do písmene ).

Jedna kamarádka pak používá odvar z bezového květenství na údržbu vlasů. Jsou zdravější a lesklejší. A jdou lépe rozčesávat (nu jak vidno, tak tuto bylinu lze úspěšně používat na všechny možné části těla )

Máte problém s hlodavci?? Vsuňte jim do děr několik listů z bezu. Spolehlivě se odstěhují. Nevoní jim to

Sušení: Nejlépe na sítech nebo volně zavěšené na šňůře. Nejlepší je tmavé vzdušné místo. Při sušení nelze použít zvýšené teploty, neb květy při tomto způsobu velmi rychle hnědnou a nejsou k použití. Doporučuje se nepřekračovat 35°C (některé prameny hovoří o 45 stupních). Zkrátka klasická půdová teplota.


Na závěr ještě přidávám citaci z "Českého herbáře" vydaného roku 1899.

Květy v mléce vařené ženou na pot, thé bezové nehodí se pro mladé a krevnaté osoby, způsobí snadno horečku neb zánět. Nejlépe jest, užívá-li se jen při nastuzení.

Květ svaří se s vepřovým sádlem, což protlačeno skrze plátno, dá léčivou masť.


Naposledy upravil muflon dne stř lis 17, 2010 8:10 pm, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Rakytník
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:47 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Merlin píše:

http://www.rakytnik.com/dokumenty/adap9.html

aNONym píše:
http://bylinky.doktorka.cz/rakytnik-res ... doucnosti/
http://www.esoterika.cz/clanek/2752-rec ... lakovy.htm
http://www.ordinace.cz/clanek/rakytnik-resetlakovy/
http://rakytnik-resetlakovy.prirodni-kosmetika.info/

Léčebné účinky rakytníku
Rakytník má značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh. Pomáhá tedy při plicních nemocech, léčí žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné, je schopný tlumit bolest a rakytníkové masti regenerují tkáně při omrzlinách a popáleninách. Rakytník také zabraňuje vypadávání vlasů. Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, dále rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i PROTINÁDOROVÉ účinky. Působí blahodárně při "ženských záležitostech" a dokonce odsouvá počátek menopauzy.


Naposledy upravil muflon dne pát črc 23, 2010 12:55 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Encyklopedie bylinek
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:49 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
1) Navar píše:

Přemýšlím že než lítat s notebookem po pastvině a akumulátorem na zádech (mimo jiné nejde to, 12-14V je na noťas málo), tak bych zkusil toto:
http://www.kosmas.cz/knihy/62312/herbar ... rostlin-6/

2)jarda ovčák svitavy píše:
http://www.salviaparadise.cz/lecive-byl ... -c-13.html

3)Aquarius1 píše:
Ahoj všem na přiloženém odkazu najdete tuto encyklopedii o velikosti 13,2MB.Stačí rozbalit do nějaké složky a pak nutno připojit jako obraz v nějakém programu,třeba Alkohol120%.Jsou tam jak naše tak i zahraniční léčivé byliny,jejich popis ,použití a zpracování a také katalog nemocí a co na ně.Prostě je tam toho fůra,ovládání programu je jednoduché i pro začátečníky a přehledné.Po rozbalení to má 57MB.
http://www.edisk.cz/stahni/95934/Lecive ... .21MB.html
_________________


Naposledy upravil muflon dne pát črc 23, 2010 1:00 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: postupy od Hildegardy
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 12:56 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Dobré skúsenosti sú s hildegardinými liečivými postupmi. Veľmi dobré.
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/122 ... ecepty.htm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Lucerna - vojteška
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 1:01 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Hanka píše:
Tolice setá (Medicago sativa)
Používa sa počas mnohých generácií v Amerike už od dôb Mayov. Jedenie jej plodov má priaznivý účinok na rozmnožovacie funkcie a pri nechutenstve. V priebehu histórie bola táto rastlina užívaná na liečbu celej rady zdravotných problémov vrátane alkoholizmu, astmy, cukrovky, ochorení obličiek, bronchitídy, prechladnutia, bolestí v krku, obezity a prekrvenia pľúc. Ďalej je známe jej použitie pri liečbe močopohlavného ústrojenstva, ktoré priviedlo európskych vedcov k využitiu týchto účinkov na liečbu prostaty, impotencie a sterility u mužov.

Táto mnohostranná liečivá bylina má však tiež široké použitie pri liečbe ženských ochorení. Ako výživový doplnok pomáha zväčšovať objem a sekrečnú aktivitu prsných žliaz a pomáha thyoridu v riadení pohlavného vývoja tým, že reguluje činnosť pohlavných žliaz a orgánov. Rastlina je tiež známa pre svoje priaznivé účinky na nervy.

Pre ženy je jej použitie dôležité pri :
ochorení močového mechúra
frigidite
nadváhe
zápaloch močového ústrojenstva
hormonálnych ťažkostiach
nevyvinutom poprsí

Silnejší je kozinec blanitý, ale ten sa asi u nás nepestuje. Vojteška však áno. Nikdy nie sme ponechané bez pomoci.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 1:02 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Kotvičníku se též přezdívá "přírodní viagra" pro obě pohlaví. Kromě toho má však řadu dalších léčivých vlastností.

http://botanika.wendys.cz/kytky/K563.php

http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=1073

Merlin píše:
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cislo ... 2005063001

Další odkazy
http://www.jikl.cz/kotvicnik/pestovani_kotvicniku.htm
http://www.kotvicnik.info/zkusenosti-uzivatelu/


Naposledy upravil muflon dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 569
1279840281


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kapsicin (látka z pálivé papriky)
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 1:06 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=1643


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 1:22 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Housenice čínská je vzácný druh parazitující houby. K nalezení je ve vysokých nadmořských výškách čínských horských masivů.

Zdravotní účinky:
Díky vysokému obsahu glukanů a nukleotidů výrazně zlepšuje funkci imunitního systému, pomáhá při respiračních a chřipkových onemocněních.
Harmonizuje činnost jater a ledvin.
Působí antibioticky proti infekcím a zánětům.
Slouží jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění zejména během chemoterapie a ozařování.
Snižuje stres, reguluje krevní tlak a zlepšuje činnost srdce a cév.
Zmírňuje únavu, zvyšuje fyzickou a psychickou odolnost.
Díky svým afrodisiakálním účinkům stimuluje sexuální funkce.
Zvyšuje sportovní výkonnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Houba Reishi - Ganoderma lucidum
PříspěvekNapsal: pát črc 23, 2010 1:25 am 
Offline

Registrován: úte kvě 04, 2010 10:08 am
Příspěvky: 1472
Houba reishi je jedlá houba z Dálného východu. Jméno reishi nebo Ling Zhi (Gano-derma lucidum) znamená "božská houba nesmrtelnosti". Obsahuje velké množství látek mimořádných vlastností a používá se již mnoho tisíc let v tradiční čínské medicíně jako jedno z nejcennějších terapeutik. Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin a má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B.

Její vysoký obsah polysacharidů podporuje stimulující účinek pro imunitu, gano-derma-polysacharidy zase zpomalují růst nádorů. V Japonsku se z toho důvodu používá reishi jako prevence léčení a terapie rakoviny.

Japonské studie informují také o pozitivním vlivu na poruchy spánku a neurastenie ( vyznačující se mnoha symptomy bez organické příčiny). Houba reishi má mimo to efekt na snižování hladiny cholesterolu, podporuje krevní oběh a působí proti trombózám, za což vděčí triterpenům, které navíc zpomalují také uvolňování histaminu - látky, která ztěžuj alergikům. Houba reishi působí protizánětlivě a pomáhá při určitých problémech s játry.

Dále zlepšuje regeneraci epitelu plic, rozšiřuje úzké průdušky, a snižuje proto riziko onemocnění bronchitidou. Látky obsažené v reishi působí pozitivně dokonce i na činnost srdce, protože zlepšují průtok krve, přičemž se spotřebuje méně kyslíku.

Všemi těmito účinky může reishi - jak bylo v Asii vypozorováno - obnovit ztracenou rovnováhu v těle a udržet nás až do vysokého věku fit.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 144 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz