Andrea 81 píše:
Dobrý den pane Zajíčku,
teprve včera jsem narazila na Vaše webové stráky o stravování a způsobu života. Velmi Vám za ně děkuji. Máte je velmi pěkně a komplexně napsané. Se vším se ztotožňuji a přála bych si podle takovýchto pravidel žít.
Mám totiž nadváhu a nejen kvůli ní, ale i z vnitřního pocitu, že se nestravuji dostatčně zdravě bych chtěla na živou stravu přejít.
Jenže je to hodně těžké, minulý rok jsem našla stránky vitariánů a stravovala jsem se podle jejich receptů asi 14 dní. Měla jsem stále pocit hladu a neskutečné chutě na vařené jídlo. Nakonec to skončilo opět u vařáků. Přitom zeleninu i ovoce miluji. Žiji na vesnici a dokonce jsem si založila cca 150m2 zahrádky, abych mohla pěstovat vlastní zeleninu.
Již na podzim minulého roku jsem přestala chodit na obědy a začala si vařit dělenou stravu s hromadou zeleniny. Dopoledne jen ovoce. Když jsem objevila Vaše stránky přišlo mi to jako znamení a že se vydávám správným směrem. Jenže nevím, jak dlouho to vydržím. Někdy mám prostě pocit strašného hladu a "zaplácnu" ho třeba bílým rohlíkem. Strašné, cítím, jak se lepí, že je jako houba, ale přesto ho sním....
Pročetla jsem si Váš jídelníček a chci se Vás zeptat na pár otázek. Jestli mohu použít například jen tři druhy zeleniny, které by se samozřejmě v jednotlivých dnech střídaly. A pak, jestli musí být avokádo nebo čím ho nahradit. Kolik použít hlívy a mohu ji měnit i za žampiony? Musím u snídaně použít olej? Mohu používat semínka máku a sezamu celá? Tento příklad stravování jen obměňujete, nebo máte ještě i jiné typy?
Pak mám ještě dotaz ohledně mrazení například fazolek, hrášku, jahod, švestek a ostatního ovoce a zeleniny, které zmrazit lze. Vím, že energie po rozmrazení v nich už asi moc nebude, ale není to menší zlo - použít vlastní zdroje ze zahrádky, než kupovat v zimě "nadopované" ovoce a zeleninu? To samé mne napadá při uskladnění mrkve, petržele, celeru, č.řepy a jablek přes zimní období. Bude se jejich energie vytrácet?
Pokud budete mít jen chviličku na můj e-mail, děkuji Vám. Jsem ráda, že existuje někdo, komu bych se mohla svěřit se svými úvahami, pocity.
Přeji Vám pěkný den a hodně úspěchu v tom, co pro lidi děláte.
S pozdravem
Andrea Kubjátová
Hrachovec
Valašské Meziříčí
věk: 28 let
váha: 68kg
výška: 160cm
BMI: 26,6
moje štítná žláza si prý vytvořila sama proti sobě protilátky
P.S. právě se zvedám ze své kancelářské židle a pěšky vyrážím na tří kilometrovou cestu domů.
(doposud jsem jezdila MHD)
Celé stravování je o nějaké jednoduché logice a naše špatné civilizační návyky této logice přímo protiřečí. Vždy se pokuste, třeba u toho bílého rohlíku popřemýšlet, jestli se k němu mohl nějak dostat náš předek, tak před 1000 lety. Od nich máme naši genetickou výbavu a ta prostě s takovou toxickou zátěží nepočítá, čemuž odpovídá i žalostný zdravotní stav současné populace. Nadváha není o množství stravy, ale o kyselinách, enzymech, neurózách a nedostatku radiovitality v potravě. Pokud splníte tyto požadavky na stravu, tak není problém žít dokonce i z jedné jediné potraviny, poměrně dlouhou dobu, ale asi Vám to dlouho chutnat nebude. Neposoudím, proč chcete střídat pouze tři druhy, ale připadá mi to zbytečně málo. Chuť potravy je také celkem důležitý aspekt a u střídání třech druhů, mnoho chutí nevyčarujete.
Avokádo nahradit ničím nejde a je mimořádně zdravé. Pokud Vám třeba nechutná, tak jej nejezte, ale je to škoda, vzhledem k jeho mimořádně pozitivním vlastnostem. Hlívy dejte podle chuti, omezení žádná nejsou. Můžete používat i žampiony, ale hlíva má velice účinné a zdraví mimořádně prospěšné látky, na rozdíl od žampionu. Olej se dává pro uvolnění látek a vitamínů rozpustných pouze v tucích a z tohoto pohledu je nezbytný, alespoň v minimálním množství, nebo použít více mastných semínek a olej vynechat. Jíst celý mák a sezam nemá význam, protože neznám nikoho, ani sebe, kdo vydrží semínka tak dlouho žvýkat, až nemají žádnou chuť, což trvá nejméně 5 min na jedno sousto. Jinak projdou trávicím traktem zcela bez užitku a je to vyhazování peněz. Naopak, je doporučuji rozemlít co nejlépe, pokud možno až do pastovitého stavu, kdy je využitelnost maximální, ale takto rozemleté je nutné je skladovat pouze v mrazáku, jinak rychle žluknou a pak jsou zdravotně velice škodlivá na játra.
Strava je uvedená jako příklad, velice dobře vyvážený z mnoha hledisek, které je třeba nejdříve pochopit a teprve poté aplikovat. Já samozřejmě jím rozmanitěji, ne stále to samé, ale mohu Vás ujistit, že mám období, kdy jím třeba jen mrkev a jablka i několik týdnů a nikterak to organizmu nevadí. Celá pointa není ve stravě, ale v ovocných a zeleninových šťávách, kterých piji až 4 litry denně a vlákninu dodávám pouze pro dokonalou činnost střeva. Pokud nezkoumáte její chuť, tak je zcela nepodstatné o jakou vlákninu se jedná, za předpokladu, že se jedná o vlákninu organickou, tepelně neupravenou. Vláknina tepelně upravená teplotou nad 52 stupňů C je vlastně anorganická a nemá pro činnost střev žádný pozitivní přínos, pouze střeva dráždí a vylučovací proces spíše komplikuje.
Mrazení potravin, je z mého pohledu jediný rozumný způsob jejich dlouhodobějšího skladování. Sám mám mrazáky na 700 kg potravin a mrazím si na zimní období dokonce i koncentrované šťávy z bylin na přípravu zeleného nápoje. Po rozmrazení je energetická hodnota velice dobrá, za předpokladu, že potravinu ihned po rozmrazení sníte, ale vzhled se bohužel u některých potravin změní. Totéž nelze tvrdit o dlouhodobě skladovaných potravinách, zde samozřejmě energetická hodnota podstatně klesá, ale i tak se jedná o mnohem zdravější potraviny, než například uzené vepřové koleno, které je zaručeně zcela bez energie.
Tělo, pokud zblbne z toxemické otravy, si může vytvářet různé sebe destrukční postupy a napadat dokonce svoje vlastní zdravé tkáně, ale pokud mu srovnáte to, co se srovnat má, většinou se vše vrátí do normálu.
Nevím přesně jak vypadá ovzduší ve Valašském Meziříčí a jaká je trasa, kterou se po zvednutí ze své kancelářské židle, pěšky vydáváte na tří kilometrovou cestu domů, ale mohu Vás ujistit, že rychlá chůze zamořeným městem je mnohem horší, než nedělat pro sebe nic. Doporučuji sice dostatek pohybu, ale na čerstvém vzduchu, minimálně 1 hodinu rychlé chůze denně a o víkendu dvoj, až trojnásobek. Pokud možno se pohybujte v lese, nebo u řeky, pro maximalizaci záporných iontů v ovzduší. Snažte se cíleně o hluboký pomalý dech, kde si při výdechu představte proud škodlivin, které intenzivně vydechujete. Tím vlastně relaxujete a zbavujete psychiku negativních emocí. Po městě raději používejte nadále MHD, to je pro Vaše zdraví určitě lepší.