Jarda píše:
Ještě si něco nastudujte o chromu, ten se také dá dodávat a má na cukrovku velký vliv.
Nastudujte si nejlepe toto:
http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/cd_ds4/h ... /AJBYH.htmNamatkove vybiram z tech stranek zinek a chrom, zdaji se byt nejen pro slinivku rozhodujici.
Funkce
Zinek je nejhojnější intracelulární stopový prvek, má řadu katalytických, strukturálních a regulačních funkcí. Zinek je komponentem biomembrán, je nezbytný pro stabilizaci RNA, DNA a ribozomů (viz též Zinkové prsty), je přítomný v řadě transkripčních faktorů, stabilizuje některé komplexy hormonů s jejich receptory. V biologických systémech bylo nalezeno více než 200 Zn-enzymů ze všech 6 tříd. Jsou to např. karboanhydráza, ALP, GMD, RNA a DNA polymerázy, thymidinkináza, karboxypeptidáza, alkoholdehydrogenáza a superoxiddismutáza.
Ovlivňuje syntézu RBP (retinol bindiong protein), uplatňuje se při tvorbě inzulinu a prodlužuje jeho hypoglykemický účinek. Má antioxidační účinky (stabilizuje buněčné membrány a snižuje tak riziko lipoperoxidace), dále je součástí enzymu superoxiddismutázy, která se podílí na zajištění antioxidační ochrany organismu (ochranné mechanismy). Důležité jsou i účinky detoxikační, snižuje toxický účinek olova a kadmia. Zn je významný pro vývoj a správnou gonadální funkci u mužů, ovlivňuje spermatogenezi a produkci testosteronu.
Zinek je potřebný pro syntézu nukleových kyselin, jeho deficit postihuje enzymy zapojené v jejich metabolismu a ovlivňuje tak rychlost buněčného dělení, růstu, regenerace, hojení ran apod. Dále je Zn důležitý pro udržení integrity a bariérové funkce kůže. Má komplexní účast v imunitním systému a při jeho deficitu je postižena především buněčná část imunity (pokles počtu a diferenciace T-lymfocytů, chemotaxe leukocytů a odpověď T-buněk na běžné antigeny). Bez Zn se stává neaktivní hormon thymu thymulin.
AbstraktOSN-E
Cr je esenciální stopový prvek. Běžně se vyskytuje jako Cr3+, vzácně jako Cr6+ (toxická forma, karcinogen). V normální stravě je ho spíše nedostatek, s tím je spojeno zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a nežádoucích změn lipidového metabolismu. Chrom se zúčastňuje řízení metabolismu sacharidů a lipidů. Potencuje účinek inzulinu, inzulin je při depleci chromu neúčinný. Vyskytuje se ve vazbě na glukózový toleranční faktor (GTF, glucose tolerance factor). Má antioxidační účinky. Cr se používá v ocelářském, koželužském a textilním průmyslu, při pokovování, jako součást barviv. Toxický účinek se projevuje poškozením sliznice dýchacích cest, může způsobovat rakovinu plic. Stanovení normálních hodnot v séru a v moči je obtížné vzhledem k velmi nízkým hladinám. Použití k monitorování toxicity, u parenterální výživy.
Elementární chrom, který je biologicky inertní, v přirozené formě se nenachází v zemské kůře. Téměř všechen chrom nacházíme v trojmocném stavu, šestimocný chrom pochází většinou z průmyslové produkce. Chrom v podobě Cr3+ je v živém organismu nejstabilnější oxidační stav. Nemůže snadno procházet přes buněčné membrány a je velmi málo reaktivní, což je hlavní biologický rozdíl oproti Cr6+. Šestimocný chrom je druhá nejstabilnější forma s vlastnostmi silného oxidačního činidla především v kyselém prostředí, snadno prochází biologickými membránami.
OSN-SRole v metabolismuOSN-E
Původní práce spojovaly působení Cr v biologických organismech se substancí nazývanou faktor tolerance glukózy (GTF), jehož aktivní složkou je Cr. V průběhu dalšího výzkumu byl objeven oligopeptid vázající chrom, nazývaný low-molecular-weight chromium binding substance – chromodulin (LMWCr). Tento oligopeptid je tvořen 4 typy aminokyselinových zbytků (glycin, cystein, glutamát, aspartát) a váže 4 Cr3+ ve čtyř-jaderném komplexu. Chromodulin je po aktivaci Cr ionty vázán na inzulinem stimulované inzulinové receptory, napomáhá udržení jejich aktivní konformace a zesiluje tak signalizaci inzulinu. Z tohoto mechanismu působení Cr v organismu vyplývá jeho základní funkce, kterou je ovlivnění metabolismu sacharidů, lipidů a proteinů. Suplementace Cr zlepšuje utilizaci glukózy a snižuje potřebu exogenního inzulinu u pacientů s intolerancí glukózy a inzulinovu rezistencí. V metabolismu lipidů bylo zjištěno snížení rizika kardiovaskulármích onemocnění, snížení koncentrace celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. Suplementace Cr má rovněž anabolický účinek, kdy je zjišťováno vyšší zastoupení svaloviny na úkor tělesného tuku. Z dalších vlivů Cr na biologické organismy bylo v řadě studií prokázáno pozitivní ovlivnění imunitních funkcí. Řada studií dokumentuje rovněž význam Cr v období zvýšené fyziologické, patologické a nutriční zátěže, kdy bylo suplementací Cr dosaženo snížení citlivosti jedinců ke stresu.
_________________
Doporucuji motorku, zenu +
[b]Video:
http://www.youtube.com/watch?v=wQgPLMTVfGcKnihy na ulozto.cz: Cerna labut, Nenechte sebou manipulovat, Mym marodum, Co_nam_telo_rika, Doba jedova 1, ZákladyMužskéhoŠovinismu
http://www.csfd.cz/zebricky/nejlepsi-filmy/