Dobrý den Jardo,
chtěla jsem se vás zeptat na vodu získanou z RO. Je možné tuto vodu převařovat na čaj, nebo z ní vařit polévky. má to význam nebo, tím že ji převařím je pak úplně jedno, jakou vodu pro tyto účely použiji? Jak vodu uchováváte v případě, že cestujete? Stačí když do vody z RO přidám trochu šťávy z citronu aby nebyla "hladová" a mohla jsem ji uchovávat v plastové lahvi? Nevíte jestli byla prováděna nějaká sledování lidí, kteří dlouhodobě užívali destilovanou vodu nebo vodu z RO? a pokud ano s jakými výsledky? Jde mi o to jestli je pití této vody nějak statisticky - lékařsky podchyceno aby bylo možno argumentovat tvrzením viz níže? Mohou pít vodu získanou z RO i děti? co říkáte následujícímu příspěvku?
Mějte se fajn
zdravím vás
Petra
DEFINICE VOD
JAK JE TO S REVERZNÍ OSMÓZOU ?
Stanovisko ČS ASOCIACE VODÁRENSKÝCH EXPERTŮ z 5.5. 2001
Strana: 2/2
K O M E N T Á Ř
Že voda z dešťových srážek a z tajícího sněhu není dobrá k pití, se dozvídají již děti na základní škole. Význam a důležitost biogenní hodnoty vody, odvozené z jejího stupně a druhu mineralizace včetně tzv. tvrdosti (tj. především obsahu vápníku a hořčíku), je v odborné literatuře zdůrazňována od 20. let minulého století všem odborníkům i studentům inženýrských a hygienických specializovaných oborů.
Asociace vodárenských expertů vydala své první prohlášení k zařízením pro dodatečnou úpravu vody před deseti lety, 31. 10. 1991. V něm oceňuje používání vodních filtrů jako možný způsob ke zlepšení kvality pitné vody pro obyvatelstvo v lokalitách, kde je k tomu důvod bud' s ohledem na smyslově postižitelné kvalitativní parametry vody (např. zákal či pach) nebo v případech, kdy je zdroj vody nevyhovující z hygienického hlediska (např. studna s nekvalitní vodou obsahující například dusičnany čí bakteriologické znečištění). Zároveň však varuje před používáním "přístrojů, které výrazně snižují obsah minerálních látek a tím i biologickou hodnotu vody, typu destilace a reverzní osmózy.
Po deseti letech naše Asociace konstatuje, že český trh vodních filtrů je zhruba od poloviny devadesátých let konsolidovaný, zbavený neseriózních firem, pochybných technologií a nekvalifikovaných prodejců ze začátku devadesátých let. Jsou na něm kromě zařízení importovaných i vodní filtry českých výrobců. Vznikly z výsledků českého vodárenského výzkumu z let 1977 až 1992 a dosáhly významných ocenění v zahraničí i v ČR. Při znalosti tohoto trhu si na něm lze vybrat účinná zařízení pro všechny případy nápravy kvality pitné vody, které jsou řešitelné domácí doúpravou. Zařízení na principu reverzní osmózy pro ovlivnění kvality pitné vody v domácnostech však na trh v ČR nepatří ani svými účinky, ani svou cenou. Jejich použití je odůvodnitelné v naprosto jiných geografických podmínkách a pro zcela jiné zdroje surové vody.
Některé přístroje používající reverzní osmózy jsou opatřeny remineralizační - podle prodejců však "mineralizační patronou, která vodu řízeně obohatí o žádoucí minerály". Pomiňme otázku, proč jsou do vody vyrobené dle (zcela mylné) teorie o zásadní škodlivosti minerálů pro lidské zdraví zpětně přidávány minerály a odhadněme účinek těchto remineralizace podle hodnosti vodivosti (2,2 mS/m) naměřené prodejcem tohoto zařízení za jednou takovou patronou (plněnou dolomitem). Tak byla tedy voda „řízeně obohacena" jen o 18 miligamů hydrogenuhličitanů vápníku a hořčíku na litr. To jsou však pouhá 4% z hodnoty 300 - 600 miligramů různých minerálních látek včetně esenciálních prvků, obecně považovaných za optimální hodnotu rozpuštěných látek v litru pitné vody.
K nabízení reverzních osmóz jsem zaznamenali také použití velice odsouzeníhodného reklamního triku s elektrolýzou, který podle nás hraničí a trestným činem. Vodovodní voda se podrobí před a po průchodu reverzní osmózou elektrolýze. V důsledku značného rozdílu v elektrické vodivosti obou vod vzniká v remineralizované vodě za přístrojem nepatrné množství sraženiny a naopak v jakékoliv byť sebe kvalitnější vodovodní vodě (a vlastně i balené či minerální vodě) velké množství nevzhledně vyhlížejícího tmavého kalu.
Účinek je šokující, obchodní úspěch je pak zaručen. Podstatou triku je tvorba hydratovaných oxidů kovů , uvolňovaných z elektrod elektrolyzéru. Kal je ledy prodejcem ve vodě uměle generován. Akreditovaná hygienická laboratoř zjistila, že touto elektrolýzou byl ve vzorku vodovodní vody zvýšen obsah hliníku více než 1200x, železa 500x, arsenu téměř 60x, manganu 140x, niklu 850x a olova téměř 90x.
Nevzhledně vyhlížející ka1 produkovaný elektrolyzérem prodejci reverzních osmóz ve vaší vodovodní či studniční vodě nebo za vašim "vodním filtrem" vhodného typu nesvědčí o ničem jiném, než že zkoumaná voda obsahuje rozpuštěné minerální látky a tím právě má jeden ze základních předpokladů, aby mohla být prospěšná vašemu zdraví.
Z Á V Ě R
Pitná voda upravovaná přístroji, které používají reverzní osmózu, se stává z hlediska lidského zdraví technickým denaturátem. Nelze ji proto doporučit v našich přírodních a geografických podmínkách k požívání jako náhradu za vodu pitnou bez újmy na zdraví.
5. 5. 2001
Za předsednictvo ČSAVE:
Ing. Petr Dolejš, CSe., e-mail:
petr.dolejs@cmail.czProf Ing. Václav Janda, CSc., e-mail:
vaclev.jenda@vscht.cz!!! Článek reprodukován v úplném znění !!!
stáhnout článek
zpět
Strana: 1/2 2/2
<<< předchozí
<<< nahoru >>>